Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
FACTURA PROFORMA? - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 2

Salt la continut


FACTURA PROFORMA?

34 replies to this topic

#21 pestesa

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 498 Postari:
  • Location:Constanta
  • Interests:lucrurile frumoase

Postat 13 November 2005 - 04:21 PM

situatia in mod corect judecata e ca nu se inregistreaza proforma mai ales daca nu a fost platita... poate sa imi dea carabela anca si contractul si proforna si numarul de la pantof al sefului ca raspunsul ramane acelasi: NU inregistrez proforma si NU pot diminua impozitul cu o proforma neplatita
Si cu toate ca-mi port/ Cu destul stoicism/ Soarta mea de granit/ Cateodata ma pomenesc urland:
Circulati numai pe partea carosabila
A sufletului meu,
Barbarilor! (M.S)



#22 Guest__*

  • Guests

Postat 13 November 2005 - 04:27 PM

pestesa a spus:

situatia in mod corect judecata e ca nu se inregistreaza proforma mai ales daca nu a fost platita... poate sa imi dea carabela anca si contractul si proforna si numarul de la pantof al sefului ca raspunsul ramane acelasi: NU inregistrez proforma si NU pot diminua impozitul cu o proforma neplatita

Nu i-a zis nimeni sã diminueze nici un profit cu ea! Ai dorinþa expresã sã ai ultimul cuvânt inventând situaþii neadevãrate ºi nu este fair...
O cheltuialã nu poate fi-nregistratã ca atare decât de pe o facturã fiscalã!
cheltuielile-n avans se pot înregistra pe baza unei proforme, dar cheltuielile deductibile (pentru a putea fi luate-n calcul la aflarea profitului) nu. Pentru acestea documentul fiscal aprobat de lege este factura fiscalã


Treaba ta dacã nu-nregistrezi o facturã proforma! Te rog însã - în mod civilizat - sã nu mai rãstãlmãceºti ceea ce spun alþii numai de dragul de a avea ultimul cuvânt!




#23 pestesa

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 498 Postari:
  • Location:Constanta
  • Interests:lucrurile frumoase

Postat 13 November 2005 - 04:36 PM

carabela.anca a spus:

Ma confrunt cu urmatoarea problema.Am primit o factura proforma de la un furnizor intern (se refera la o cheltuiala din luna septembrie). Proforma nu a fost achitata. Data proformei este septembrie....Seful meu tine mortis sa inregistrez aceasta proforma in septembrie pentru a diminua din impozit.. Din cate am inteles factura fiscala va veni in octombrie. Ce pot sa fac? Ce baza legala pot sa invoc pentru a nu inregistra proforma respectiva? Cum pot sa inregistrez totusi cheltuiala respectiva la septembrie? Se pot face provizioane?
Multumesc mult

citeste mai bine problema si daca chiar faci constatari cum ca as avea utimul cuvant, iti dau dreptate. Asta e ultimul meu "cuvant": ...ma las pagubas
Si cu toate ca-mi port/ Cu destul stoicism/ Soarta mea de granit/ Cateodata ma pomenesc urland:
Circulati numai pe partea carosabila
A sufletului meu,
Barbarilor! (M.S)



#24 Guest__*

  • Guests

Postat 13 November 2005 - 04:55 PM

pestesa a spus:

carabela.anca a spus:

Ma confrunt cu urmatoarea problema.Am primit o factura proforma de la un furnizor intern (se refera la o cheltuiala din luna septembrie). Proforma nu a fost achitata. Data proformei este septembrie....Seful meu tine mortis sa inregistrez aceasta proforma in septembrie pentru a diminua din impozit.. Din cate am inteles factura fiscala va veni in octombrie. Ce pot sa fac? Ce baza legala pot sa invoc pentru a nu inregistra proforma respectiva? Cum pot sa inregistrez totusi cheltuiala respectiva la septembrie? Se pot face provizioane?
Multumesc mult

citeste mai bine problema si daca chiar faci constatari cum ca as avea utimul cuvant, iti dau dreptate. Asta e ultimul meu "cuvant": ...ma las pagubas

Exact! ªi eu i-am zis cã nu poate sã-nregistreze o cheltuialã fãrã a avea la bazã o facturã proforma; dacã vrea sã-i facã pe plac ºi sã-nregistreze factura proforma poate - eventual - sã-nregistreze 471=408 cu valoarea de pe proforma respectivã... Porbabil - ºi are dreptate - administratorul se-ntreabã de ce i s-a emis o factruã proformã unde-s stipulate toate datele furnizorului ºi cumpãrãtorului, se explicã serviciul pentru care-i întocmitã º.a.md. Dacã acestã pãroforma este emisã-n septembrie - repet - iar scadenþa ei este-n zece zile (fiind fãcutã la sfârºitul lunii) intrã cu condiþia de platã-n octombrie deci o poate plãti în octombrie liniºtit ºi primeºte-n urma plãþii factura fiscalã putând trece cheltuielile-n avans pe cheltuieli efective. Conform contractului, acestã prestare de serviciu a avut loc efectiv, dar furnnizorul nu vrea sã-i elibereze factura - sã se-ncarce cu venuituri - pâne ce nu vede cã primeºte c/val serviciului prestat conform contractului. Pentru a nu-l contrazice pe administrator poate-nregistra factura proformã (arãtând ºi-n situaþia de la sfârºitul lunii septembrie faptul cã are atât un furnitor de platã ºi care nu i-a facturat serviciul, cât ºi o cheltuialã-n avans care - pentrua deveni eligibilã - trebuie plãcitiã-n termenul scadent.
N-ai decât sã te laºi pãgubaº, dar nu este cea mai civilizatã formã de rãspuns...



#25 pestesa

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 498 Postari:
  • Location:Constanta
  • Interests:lucrurile frumoase

Postat 13 November 2005 - 05:49 PM

coconut a spus:

Conform contractului, acestã prestare de serviciu a avut loc efectiv, dar furnnizorul nu vrea sã-i elibereze factura - sã se-ncarce cu venuituri - pâne ce nu vede cã primeºte c/val serviciului prestat conform contractului. [/b]

sa faci tu asa -> presteaza serviciul conform contract si sa ii faci factura proforma ca nu vrei sa te incarci cu venituri si sa vezi cum o sa ramai fara bani pe serviciul respectiv (prestat). Tu demonstrezi ca ai efectuat o lucrare prin emitrerea unei proformei? :roll: Proforma se acorda inainte de a fi prestat serviciul pentru a efectua plata in baza ei, urmand ca prestarea efectiva a serviciului sa inceapa in momentul incasarii contravalorii proformei. Contractul iti da dreptul sa prestezi un serviciu/lucrare dar factura fiscala emisa (care are la baza contractul) este cea cu care dovedesti ca ai prestat un serviciu (in nici un caz proforma)

"pentru a nu il contrazice pe administrator?"
... il contrazici daca ce sustine e aberant
Si cu toate ca-mi port/ Cu destul stoicism/ Soarta mea de granit/ Cateodata ma pomenesc urland:
Circulati numai pe partea carosabila
A sufletului meu,
Barbarilor! (M.S)



#26 dan popa

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 156 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 13 November 2005 - 06:54 PM

Crezi ca toate societatile platesc in avans prestarea unui serviciu? Asta este exceptia.

Mai curand este invers, se plateste la un termen de xxx zile de la prestare.



#27 pestesa

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 498 Postari:
  • Location:Constanta
  • Interests:lucrurile frumoase

Postat 13 November 2005 - 07:06 PM

da dar atunci exista factura fiscala
Si cu toate ca-mi port/ Cu destul stoicism/ Soarta mea de granit/ Cateodata ma pomenesc urland:
Circulati numai pe partea carosabila
A sufletului meu,
Barbarilor! (M.S)



#28 Gabita123

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 54 Postari:
  • Location:Bucuresti
  • Interests:fiscalitate, contabilitate

Postat 13 November 2005 - 08:00 PM

Din punct de vedere fiscal nici o cheltuiala nu e deductibila daca nu exista un document justificativ acceptat de CF. Si toata lumea a fost de acord: chiar daca inregistreaza proforma nu influenteaza impozitul pe profit al lunii septembrie.
Din punct de vedere contabil lucrurile stau altfel: daca proforma este emisa pentru un serviciu prestat (nu reprezinta o cerere de oferta) ea sta la baza inregistrarii unei cheltuieli a lunii septembrie si va conduce la reflectarea corecta a profitului contabil. Asa procedeaza intr-adevar companiile multinationale care vor sa cunoasca profitul contabil corect la sfirsitul fiecarei luni indiferent daca au primit sau nu facturile (daca se cunosc tarifele conform contractelor si serviciile sunt prestate se inregistreaza direct pe cheltuieli: 6xx=408; nu este o cheltuiala in avans este cheltuiala a perioadei).
La sfirsitul anului societatile care sunt obligate sa-si auditeze situatiile financiare stiu ca auditorii impun inregistrarea cheltuielilor cu auditul in anul pe care il auditeaza chiar daca societatea de audit emite factura in luna martie a anului urmator pentru ca atunci se desfasoara auditul. Trebuie respectat principiul independentei exercitiilor.
Societatile mici nu se complica de obicei cu astfel de inregistrari ale cheltuielilor pentru care nu au primit documentele pina la sosirea lor; parerea mea este ca la sfirsitul anului toate societatile ar trebui sa inregistreze tot ce este aferent unui an indiferent daca au primit sau nu documentele si indiferent de tipul de societate.



#29 lilianarodica

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1548 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 13 November 2005 - 09:40 PM

contul 471-chelt inregistrate in avans-Cu ajutorul acestui cont se tine evidenta cheltuielilor efectuate in avans care urmeaza a se suporta esalonat pe cheltuieli, pe baza unui scadentar, in perioadele/exercitiile
viitoare.



#30 carabela.anca

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 311 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti
  • Interests:cunoastere, perfectionare...

Postat 14 November 2005 - 10:30 AM

"Din punct de vedere contabil lucrurile stau altfel: daca proforma este emisa pentru un serviciu prestat (nu reprezinta o cerere de oferta) ea sta la baza inregistrarii unei cheltuieli a lunii septembrie si va conduce la reflectarea corecta a profitului contabil. Asa procedeaza intr-adevar companiile multinationale care vor sa cunoasca profitul contabil corect la sfirsitul fiecarei luni indiferent daca au primit sau nu facturile (daca se cunosc tarifele conform contractelor si serviciile sunt prestate se inregistreaza direct pe cheltuieli: 6xx=408; nu este o cheltuiala in avans este cheltuiala a perioadei).
La sfirsitul anului societatile care sunt obligate sa-si auditeze situatiile financiare stiu ca auditorii impun inregistrarea cheltuielilor cu auditul in anul pe care il auditeaza chiar daca societatea de audit emite factura in luna martie a anului urmator pentru ca atunci se desfasoara auditul. Trebuie respectat principiul independentei exercitiilor. "

Am preluat ce a spus Gabita123, pentru ca asta se intampla si in cazul meu.Sint o companie multinationala si in curand incepe auditul .Am primit proforme pe care seful meu, sub "presiunea" auditorilor ma pune sa le inregistrez pentru a reflecta corect rezultatul perioadei.....Pana acum eu nu am operat proformele in contabilitate. Nu mi s-a parut normal atata timp cat nici nu am platit si nici factura fiscala nu am primit.As fi vrut sa stiu daca inregistrandu-le totusi as putea sa am probleme in cazul unui control.....
Multumesc



#31 Gabita123

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 54 Postari:
  • Location:Bucuresti
  • Interests:fiscalitate, contabilitate

Postat 14 November 2005 - 09:19 PM

Nu o sa ai nici o problema in cazul unui control atita timp cit tratezi ca nedeductibile aceste cheltuieli la calculul impozitului pe profit. Cind sosesc facturile aceste cheltuieli devin deductibile. Trebuie doar sa tii evidenta lor dpdv fiscal separat.
Solutia propusa de auditorul societatii la care lucrez pentru sfirsitul de an a fost constituirea unui provizion de riscuri (nedeductbil) pentru total cheltuieli pentru care nu aveam documentele in 2004. In 2005 cind am primit facturile am trecut provizionul pe venituri (neimpozabile) si am inregistrat cheltuielile cf facturi primite (deductibile). Daca ti-e mai usor poti sa procedezi asa (dar nu ai evidenta tipului de cheltuiala; acesta este motivul pentru care eu utilizez lunar inregistrare 6xx=408; ma ajuta sa am calculatii corecte de cost).
In plus pentru acest provizion la sfirsitul anului s-a calculat impozit pe profit aminat.



#32 rucsandra

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 174 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 14 November 2005 - 10:01 PM

pestesa a spus:

sa faci tu asa -> presteaza serviciul conform contract si sa ii faci factura proforma ca nu vrei sa te incarci cu venituri si sa vezi cum o sa ramai fara bani pe serviciul respectiv (prestat).......................
Tu demonstrezi ca ai efectuat o lucrare prin emitrerea unei proformei? ....Contractul iti da dreptul sa prestezi un serviciu/lucrare dar factura fiscala emisa (care are la baza contractul) este cea cu care dovedesti ca ai prestat un serviciu (in nici un caz proforma)

nu e musai pestesa, mai sint si altfel de situatii,
de exemplu in serviciile de publicitate..TV ...internet...spoturi radio ...organizare evenimente...
mai sint inca multe firme de astfel de servicii care NU DAU factura fiscala decit dupa incasarea banilor, asta si pt ca multi dintre clienti platesc dupa 2, 3 sau chiar mai multe lunu ( si cunosc multe astfel de cazuri, si de furnizori de servicii si de clienti greu platitori), asa ca de aceea se prefera proforma , care impreuna cu contractul si un PV de realizare/receptie lucrare/ serviciu, semnate de toata lumea au f multa importanta in demonstrarea realizarii respectivei activitati.
e adevarat ca dpdv fiscal nu e ok , dar cum spuneam mai sint si alte aspecte importante, nu doar fiscalitatea...

in fine, sper sa nu deranjeze interventia mea...



#33 S_anda

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 410 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Tg Mures

Postat 17 November 2005 - 01:45 PM

Din cate stiu eu factura proforma se utilizeaza doar in relatie cu strinatatea. In nici un caz factura proforma nu poate constitui document de inregistrare a unei cheltuieli contabile, cu ata mai putin cu cat este emisa de catre un partener intern. Factura proforma este un document de informare care contine elementele de identificare ale unei anumite marfi, pretul si cheltuielile aferente comercializarii; la intern se utilizeaza in vederea intocmirii facturii comerciale externe, iar la externe poate fi folosita la cererea partenerilor, ca oferta, precum si pentru obtinerea de catre acestia a unor documente necesare importului.



#34 pestesa

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 498 Postari:
  • Location:Constanta
  • Interests:lucrurile frumoase

Postat 18 November 2005 - 02:01 PM

revin dupa ce am mai primit lamuriri suplimentare

pentru multinationale sau firme ce folosesc IAS cheltuiala se inregistreaza in 408 daca a fost efectuat serviciul... mai mult decat atat "cica" se poate inregistra in 408 si fara document (doar pe baza unor estimari facute) in sensul ca, daca un serviciu este prestat periodic in favoarea societatii, in perioada urmatoare se poate inregistra in 408 estimarea facuta pentru serviciul prestat (dar pentru care nu exista document) urmand sa se faca stornarea cand soseste documentul justificativ efectiv; lucrul asta se face pentru a se reflecta cat mai aproape de realitate situatia societatii. In orice caz proforma nu conteaza asa mult cum s-a afirmat aici (nu pe baza ei se face inregistrarea)
Si cu toate ca-mi port/ Cu destul stoicism/ Soarta mea de granit/ Cateodata ma pomenesc urland:
Circulati numai pe partea carosabila
A sufletului meu,
Barbarilor! (M.S)



#35 Meda Decebal

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 20 Postari:
  • Location:Deva Tg. Mures
  • Interests:Contabilitate

Postat 20 November 2005 - 12:56 PM

consider ca poti inregistra proforma in cel mai rau caz si daca chiar trbuie sa apara in contabilitate intr-un cont de cheltuieli nedeductibile. Dar cu impozitul...tot il platesti.Cel mai bine e sa tii evidenta extracontabila, pt ca nu este un document justificativ.
Meda






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL