Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
FF1 2004...va rog ajutati-ma.... - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


FF1 2004...va rog ajutati-ma....

6 replies to this topic

#1 nicoletalaz

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 152 Postari:

Postat 15 November 2005 - 11:10 AM

Va rog din suflet sa ma ajutati cu o solutie la urmatoarea problema:
Firma la care lucrez are domeniul de activitate: creare programe de calculator, drept pt care programatorii firmei sunt scutiti de impozit( indeplinindu-se acele conditi prevazute de lege). Problema e urmatoarea: un coleg de al meu a fost in situatia asta:
-01.01.2004-01.07.2004 CM cu timp partial de munca, 2 h/ zi( lucrand in paralel si la alta firma 8h/zi, cartea de munca fiind aici 'bagata'), in aceasta perioada el nefiind scutit de impozit la firma noastra.
-01.07.2004-31.12.2004 A avut CM cu 8 h/ zi la firma noastra, dandu-si demisia la cealalta firma, deveniind scutit si el de impozit.
E ....contabila noastra....i-a facut o singura fisa fiscala pe 2004 in care apare pana la 01.07.2004 ca platitor de impozit, iar dupa 01.07 ca fiind scutit de impozit...
Colegul a primit acasa de la Admin.Financ. ca are de platit vreo 23 mil.... deoarece Admin. nu concepe ca pe fisa respectiva sa apara si nescutit si scutit.de impozit . Ei spun ca tb 2 fise ficale pt cele 2 perioade....iar programul contabilei( avizat de admin financ.) nu poate scoate 2 fise fiscale pt aceeasi persoana.
Eu sunt la mijloc...si tb sa rezolvam aceasta problema...care sincer ma depaseste... Va rog sa ne da-ti o solutie.Multumesc!
nicol



#2 BIBI

    Membru activ

  • Validating
  • PipPipPip
  • 1336 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti
  • Interests:contabilitate, fiscalitate, legislatie

Postat 15 November 2005 - 11:56 AM

Trebuie rectificative la ff1 si ff2.De fapt trebuia facuta ff2 pentru perioada
cu timp partial si ff1 pentru cea cu functie de baza. Programul ar trebui sa mearga.Daca nu merge da-le ideii celor de la dep. informatica sa dezvolte programul, sa ia in calcul si aceasta varianta.




#3 nicoletalaz

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 152 Postari:

Postat 15 November 2005 - 12:09 PM

Multumesc pt raspuns....Dc ar fi dupa noi.....Totul insa tb sa fie corect si legal....ca altfel ne da afara sefu'. :?
nicol



#4 Delia

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 14 Postari:
  • Location:Brasov

Postat 15 November 2005 - 01:37 PM

Dar ceea ce a spu BIBI este corect si perfect legal. Pe de alta parte, nu mi se pare corect faptul ca i-a fost intocmita o singura ff, in conditiile in care a avut 2 CM complet diferite. Normal ar fi fost ca pt. prima perioada sa i se faca ff2, in timp ce ulterior ar fi trebuit sa aiba ff1. Si eu cred ca solutia este sa depui rectificative.



#5 nicoletalaz

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 152 Postari:

Postat 15 November 2005 - 01:48 PM

Deci....firma la care a avut....functia de baza pana la 01.07.04...ia intocmit fisa Ok....problema era la firma noastra....
In concluzie angajatul nostru ar tb sa aiba 3 fise fiscale, una de locul anterior(ff1?) si doua de la noi( ff2 si ff1)...am inteles bine?(scuze, nu am tangenta cu domeniul asta...si incerc sa ajut contabila pt a definitiva problema asta cat mai repede).
Multumesc!
nicol



#6 Ligia Georgescu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 403 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 15 November 2005 - 02:00 PM

Da, asa e, cum ai spus. Trebuia sa aiba 3 fise: doua FF1 si una FF2



#7 nicoletalaz

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 152 Postari:

Postat 15 November 2005 - 04:20 PM

Multumesc din suflet pt raspunsuri....Va doresc tuturor multa sanatate
O zi buna in continuare!
nicol






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL