Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
inchidere firma - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


inchidere firma

13 replies to this topic

#1 mucho dolor

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 462 Postari:

Postat 24 November 2005 - 12:13 PM

ce pasi trebuie urmati pentru a inchide o firma pe pierdere?



#2 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 24 November 2005 - 01:48 PM

aceeasi care sunt si pt o firma cu profit




#3 mucho dolor

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 462 Postari:

Postat 24 November 2005 - 02:13 PM

pe bune?



#4 mucho dolor

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 462 Postari:

Postat 24 November 2005 - 02:14 PM

care-s pasii si ce implica ei?



#5 mucho dolor

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 462 Postari:

Postat 25 November 2005 - 09:38 AM

chiar nu ma ajuta nimeni cu un raspuns



#6 ctanela

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1277 Postari:
  • Location:constanta

Postat 25 November 2005 - 06:51 PM

Banuiesc ca te referi la dizolvarea - lichidarea acestei firme.
Primul pas este decizia AGA in acest sens (trebuie unanimitate de voturi).
Decizia se transpune intr-un Act Aditional la Actul Constitutiv, care se inreg. la ORC.
Daca SC are 2 sau mai multi asociati, se angajeaza un lichidator care se va ocupa de lichidarea activului si pasivului SC.
Daca SC are asociat unic, nu are nevoie de lichidator.
In cadrul procesului de lichidare se vand activele si se achita datoriile (buget, furnizori, personal, banci, etc) si se obtin certificatele fiscale care se depun la ORC odata cu bilantul de lichidare.
Cam asta este, foarte pe scurt :wink:



#7 valig

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 120 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 25 November 2005 - 10:29 PM

Si nu trebuie si control de la Admin fin ?
Acum citiva ani am avut si eu un caz asemanator si stiu ca au venit cei de la Admin si au intocmit procesul verbal.



#8 ctanela

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1277 Postari:
  • Location:constanta

Postat 26 November 2005 - 11:17 AM

Bineinteles, control: Dir. Finantelor, ITM, Primarie (pentru impozite si taxe locale). :wink:



#9 mucho dolor

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 462 Postari:

Postat 28 November 2005 - 07:48 AM

multumesc
cati ani am voie sa o pun pe tusa (incetarea temporara a activitatii)?
cumva 3 ani?
si pt asta ce pasi am de urmat?



#10 valig

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 120 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 28 November 2005 - 08:45 AM

Mai intii Reg Comertului si pe urma la Admin .Se pare ca situatia e valabila pe o perioada de 3 ani.La ora actuala este cea mai simpla.
Succes!



#11 mucho dolor

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 462 Postari:

Postat 28 November 2005 - 09:32 AM

merge varianta cu 3 ani pe tusa, 1 an de functiune, 3 ani pe tusa......si tot asa?



#12 mada66000

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 19 Postari:

Postat 03 December 2005 - 11:20 PM

Radierea unui SRL se face în doua etape. În prima etapa, trebuie depuse la Oficiul Registrului Comertului de pe lânga tribunal hotarârea adunarii generale pentru modificarea actului constitutiv privind dizolvarea si/sau numirea lichidatorului si a dovezilor privind achitarea taxelor de registru, a taxei judiciare de timbru, a timbrului judiciar si a taxei de publicare a hotarârii în MOR, partea a IV-a. În a doua etapa, dupa trecerea termenului de 30 de zile de la publicarea hotarârii de dizolvare în MOR, la Oficiul Registrului Comertului de pe lânga tribunal trebuie depusa cererea de radiere însotita de bilantul de lichidare aprobat de asociat, dovada Agentiei teritoriale pentru Protectia Mediului privind aprobarea bilantului de mediu (daca este cazul), certificatul de atestare fiscala, certificatul de înregistrare, în original, si dovada platii taxelor legale.Taxele platite pentru "moartea unei afaceri" te ajung la aproximativ 2.500.000 lei vechi.



#13 mucho dolor

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 462 Postari:

Postat 05 December 2005 - 08:30 AM

imi trebuie un lichidator profesionist pt o micro deschisa de 1 an?
ai idee cat e onorariul lor?



#14 handi

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 29 Postari:
  • Location:deva
  • Interests:contabilitate

Postat 05 December 2005 - 08:35 AM

Ok. dupa ce parcurg toti pasii, si in sfirsit am desfintat firma MAI POATE VENI CINEVA IN CONTROL (garda, finante etc.) ?






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL