Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
colectare TVA-servicii electronice - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


colectare TVA-servicii electronice

8 replies to this topic

#1 Daiana

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 303 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 28 November 2005 - 09:31 PM

Care este modalitate de evidentiere a tva-ului si documentele ce trebuie intocmite de catre o soc. care, cu ajutorul unui site, intermediaza platile catre marii furnizori de utilitati datorate de persoanele fizice. Banii se trag din contul persoanei fizice iar societatea , in schimbul unui comision perceput de la pers. fizica face plata mai departe.



#2 lorenzo

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 786 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Arad

Postat 29 November 2005 - 12:30 AM

Situatia este descrisa in Codul Fiscal Art. 137 alin.(3) lit.e):

Art. 137. (3) Nu se cuprind in baza de impozitare a taxei pe valoarea adaugata urmatoarele:
e) sumele achitate de furnizor sau prestator in contul clientului si care apoi se deconteaza acestuia;

Ea presupune ca facturile emise de un furnizor F catre un client B au fost achitate de un tert A. Acest tert A va emite factura de decontare catre acelasi client B in scopul recuperarii sumelor.
Daca intre A si B exista un contract de intermediere (A actioneaza in numele si in contul lui B) relativ la aceste plati, atunci A ii va factura lui B si comisionul cuvenit, pe factura distincta.

Norme metodologice:

22. (2) Sumele achitate de furnizor/prestator in contul clientului se deconteaza acestuia pe baza unei facturi fiscale pe care se inscrie mentiunea "factura de decontare - pentru plati in numele clientului", insotita de copii de pe facturile achitate in numele clientului. In factura fiscala de decontare se evidentiaza facturile fiscale sau alte documente legal aprobate care au fost achitate, baza de impozitare si taxa pe valoarea adaugata aferenta. Furnizorul/prestatorul nu exercita dreptul de deducere pentru sumele achitate in numele clientului si nu colecteaza taxa pe valoarea adaugata din factura fiscala de decontare. De asemenea, nu inregistreaza aceste sume in conturile de cheltuieli, respectiv de venituri, sumele respective contabilizandu-se prin contul 462 "Creditori diversi", inclusiv taxa pe valoarea adaugata. Clientul are dreptul de deducere a taxei pe valoarea adaugata inscrise in factura fiscala de decontare, insotita de copiile de pe documentele fiscale in baza carora a fost intocmita.

Deci succesiunea inregistrarilor ar fi:

La firma A ce emite factura de decontare catre firma B:

462.B = 512/531 cu suma achitata de A in locul clientului B
(total facturi emise pe numele clientului B de diversi furnizori F)

411.B = 462.B cu aceeasi suma

411.B = %
708 val.comisionului
4427

512/531 = 411.B val.totala fact.de decontare + fact.comision




#3 Daiana

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 303 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 29 November 2005 - 05:03 PM

lorenzo a spus:

Situatia este descrisa in Codul Fiscal Art. 137 alin.(3) lit.e):

Art. 137. (3) Nu se cuprind in baza de impozitare a taxei pe valoarea adaugata urmatoarele:
e) sumele achitate de furnizor sau prestator in contul clientului si care apoi se deconteaza acestuia;

Ea presupune ca facturile emise de un furnizor F catre un client B au fost achitate de un tert A. Acest tert A va emite factura de decontare catre acelasi client B in scopul recuperarii sumelor.
Daca intre A si B exista un contract de intermediere (A actioneaza in numele si in contul lui B) relativ la aceste plati, atunci A ii va factura lui B si comisionul cuvenit, pe factura distincta.

Norme metodologice:

22. (2) Sumele achitate de furnizor/prestator in contul clientului se deconteaza acestuia pe baza unei facturi fiscale pe care se inscrie mentiunea "factura de decontare - pentru plati in numele clientului", insotita de copii de pe facturile achitate in numele clientului. In factura fiscala de decontare se evidentiaza facturile fiscale sau alte documente legal aprobate care au fost achitate, baza de impozitare si taxa pe valoarea adaugata aferenta. Furnizorul/prestatorul nu exercita dreptul de deducere pentru sumele achitate in numele clientului si nu colecteaza taxa pe valoarea adaugata din factura fiscala de decontare. De asemenea, nu inregistreaza aceste sume in conturile de cheltuieli, respectiv de venituri, sumele respective contabilizandu-se prin contul 462 "Creditori diversi", inclusiv taxa pe valoarea adaugata. Clientul are dreptul de deducere a taxei pe valoarea adaugata inscrise in factura fiscala de decontare, insotita de copiile de pe documentele fiscale in baza carora a fost intocmita.

Deci succesiunea inregistrarilor ar fi:

La firma A ce emite factura de decontare catre firma B:

462.B = 512/531 cu suma achitata de A in locul clientului B
(total facturi emise pe numele clientului B de diversi furnizori F)

411.B = 462.B cu aceeasi suma

411.B = %
708 val.comisionului
4427

512/531 = 411.B val.totala fact.de decontare + fact.comision


Iti multumesc pentru raspuns, dar tot nu m-ai lamurit. Si eu am citit in CF si norme dar singurul lucru care ma pune pe ganduri este acela ca eu nu stiu ce scrie in factura persoanei fizice, pt ca nu o am. De asemenea, eu nu am un contract incheiat cu acesta si mai mult decat atat, se estimeaza ca numarul celor care vor accesa site-ul societatii va fi de ordinul miilor. Iti dai seama ce va insemna sa facturez atatea persoane, la care, oricum nu le am toate datele de identificare.



#4 lorenzo

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 786 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Arad

Postat 07 December 2005 - 08:10 AM

Inseamna ca succesiunea in timp a op. e invers:

5121 = 462.B incasezi de la clientul B (p.f.)

411.B = 708 comision, 4427

462.B = 411.B compensare comision

462.B = 5121 plata catre furnizorul de utilitati al lui B

Nu-i mai faci factura de decontare lui B pt.ca nu stii ce reprezinta plata, pt.ce perioada, nr.factura utilitati, daca e suma integrala sau nu, etc.
Tu inteleg ca platesti in limita sumei pe care ti-o da B - comision.

Contractul il pui pe site ca la furnizorii de softuri. Clientul da click ca accepta conditiile, iar tu ai in baza de date acceptul lui electronic.
Datele de identificare i le ceri clientului cand se inregistreaza pe site, nu ?
Ca nu-mi imaginez ca intra oricine. Si atunci il pui sa scrie si nr.de la pantof, ca sa i le poti pune pe factura. Iar factura o trimiti cu posta o data pe luna pt.toate op.din luna cu pricina (asa zice la codul fiscal: pana la sfarsitul lunii pt.servicii).

Uite un site util: http://www.legi-internet.ro/



#5 Daiana

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 303 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 07 December 2005 - 11:17 AM

Iti multumesc. Speram din tot sufletul sa-mi spui ca nu trebuie sa fac factura pentru fiecare in parte. :((. Asta e!
Mersi oricum.



#6 lorenzo

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 786 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Arad

Postat 07 December 2005 - 02:22 PM

Serviciul prestat de voi e de intermediere financiara si e prestat catre populatie (vezi cod CAEN, include-l in statut, vezi daca e nevoie de autorizari etc).

Cod CAEN:

652 Alte intermedieri financiare

In aceasta grupa sunt incluse intermedierile financiare, altele decat cele care sunt efectuate de institutiile monetare.

6523 Alte tipuri de intermedieri financiare

Aceasta clasa include:

- alte servicii de intermedieri financiare care sunt legate in principal de distribuirea fondurilor, altele decat cele care fac obiectul imprumuturilor, cum sunt: serviciile companiilor de investitii, serviciile pentru distribuirea fondurilor de investitii pentru micii proprietari, serviciile de mediere neincluse in alte categorii.

Aceasta clasa exclude:
- creditari financiare, vezi 65.21;
- gestionarea portofoliilor in contul tertilor, vezi 67.12;
- comert, creditari si inchirieri de proprietati, vezi 70;
- creditari operationale, vezi 71 (leasing operational)

671 Activitati auxiliare intermedierilor financiare (cu exceptia caselor de asigurari si de pensii)

6713 Activitati auxiliare intermedierilor financiare (cu exceptia caselor de asigurari si de pensii)

Aceasta clasa include:

- activitatile auxiliare ale intermedierilor financiare care nu au fost clasificate in alte clase, ca cele de consultatii financiare si ale intermediarilor de credite ipotecare, ale birourilor de schimb etc.



Si, pt. ca mi-am amintit acum, citeste asta:

http://www.conta.ro/...opic.php?t=8162


Cf. OUG 28/1999 Art.2 lit.g), asa cum a fost modificat de OUG 53/2005, zice ca sunt exceptate de la obligatia de a emite bon fiscal cu casa de marcat:
g) activitãþile de asigurãri ºi ale caselor de pensii, precum ºi activitãþile de intermedieri financiare, inclusiv activitãþile auxiliare acestora, cu excepþia activitãþilor de schimb valutar cu numerar ºi substitute de numerar pentru persoane fizice, altele decât operaþiunile efectuate prin intermediul automatelor de schimb valutar (a disparut sintagma "aparþinând persoanelor juridice autorizate" din formularea initiala).
r) vânzãrile de bunuri ºi prestãrile de servicii care nu se încaseazã integral cu numerar ºi/sau substituite de numerar.

Deci nu esti obligata sa emiti bon fiscal.


OMF 29/2003 (cu modif.din OMF 1627/2003) instituie cazurile in care este obligatorie emiterea facturii pt. prest.serv.catre populatie prevazute in OUG 28/1999 (case de marcat).

Serviciile de intermediere fin.nu se regasesc aici, deci nu e oblig.sa emiti factura, chiar daca prestezi serv.catre populatie.


Cod Fiscal Art. 141 (2):

(2) Alte operatiuni scutite de taxa pe valoarea adaugata:
c) prestarile urmatoarelor servicii financiare si bancare:
1. acordarea si negocierea de credite si administrarea creditului de catre persoana care il acorda;
2. acordarea, negocierea si preluarea garantiilor de credit sau a garantiilor colaterale pentru credite, precum si administrarea garantiilor de credit de catre persoana care acorda creditul;
3. orice operatiune legata de depozite si conturi financiare, inclusiv orice operatiuni cu ordine de plata, transferuri de bani, instrumente de debit, carduri de credit sau de debit, cecuri sau alte instrumente de plata, precum si operatiuni de factoring;
4. emisiunea, transferul si/sau orice alte operatiuni cu moneda nationala sau straina, cu exceptia monedelor sau a bancnotelor care sunt obiecte de colectie;
5. emisiunea, transferul si/sau orice alte operatiuni cu titluri de participare, titluri de creante, cu exceptia executarii acestora, obligatiuni, certificate, cambii, alte instrumente financiare sau alte valori mobiliare;
6. gestiunea fondurilor comune de plasament si/sau a fondurilor comune de garantare a creantelor efectuate de orice entitati constituite in acest scop;

Daca operatiunile se incadreaza aici, atunci ele sunt scutite fara drept de deducere. Deci prorata.


Art. 155. - (1) Orice persoana impozabila, inregistrata ca platitor de taxa pe valoarea adaugata, are obligatia sa emita factura fiscala pentru livrarile de bunuri sau prestarile de servicii efectuate, catre fiecare beneficiar. Persoanele impozabile, care nu sunt inregistrate ca platitori de taxa pe valoarea adaugata, precum si contribuabilii inactivi, ale caror certificate de inregistrare fiscala au fost suspendate prin ordin al presedintelui Agentiei Nationale de Administrare Fiscala, nu au dreptul sa emita facturi fiscale si nici sa inscrie taxa pe valoarea adaugata pentru livrarile de bunuri si/sau prestarile de servicii efectuate catre alta persoana, in orice documente emise. In situatia in care contribuabilii inactivi mentionati emit facturi fiscale sau alte documente legal aprobate, beneficiarii nu au dreptul sa isi exercite dreptul de deducere a taxei pe valoarea adaugata inscrise in documentele respective. Prin norme se stabilesc situatiile in care factura fiscala poate fi emisa si de alta persoana decat cea care efectueaza livrarea de bunuri. Persoanele impozabile cu regim mixt nu au obligatia sa emita facturi fiscale pentru operatiunile scutite fara drept de deducere sau care nu se cuprind in sfera de aplicare a taxei pe valoarea adaugata; in functie de specificul activitatii, acestea pot emite alte documente prevazute de lege pentru operatiunile scutite fara drept de deducere sau care nu se cuprind in sfera de aplicare a taxei pe valoarea adaugata. In situatia in care persoanele impozabile cu regim mixt utilizeaza factura fiscala pentru evidentierea livrarilor de bunuri si prestarilor de servicii scutite fara drept de deducere sau care nu se cuprind in sfera de aplicare a taxei pe valoarea adaugata, acestea au obligatia sa inscrie in dreptul operatiunii mentiunea «scutit fara drept de deducere» sau «neimpozabil»@

Deci niet facturi.



#7 Daiana

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 303 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 07 December 2005 - 04:14 PM

M-ai bulversat total. Din primele raspunsuri am inteles ca trebuie emisa factura pentru fiecare comision in parte. Acum inteleg ca nu este necesara emiterea unei facturi. Intr-o discutie cu un reprezentant al unei firme de audit (care s-a lovit de aceeasi problema) , imi spunea ca trebuie emisa factura de comision, sau, in lipsa ei, la sfarsitul exercitiului trebuie facut un raport de audit care sa certifice faptul ca am inregistrat corect venitul si TVA-ul aferent. Am facut o adresa catre MF si astept raspuns. Am sa-ti comunic si tie raspunsul de la MF.



#8 lorenzo

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 786 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Arad

Postat 07 December 2005 - 04:28 PM

Intai am judecat ca e vorba de factura de decontare pt plati facute in numele clientului.
Apoi m-am apucat sa caut codul CAEN potrivit si am dat de intermedieri financiare. Asa ca m-am reorientat pt.ca stiam ca sunt scutite de TVA.
Comision in acceptiunea codului comercial nu e, pt.ca nu intermediezi vz/cump.unui bun sau a unui serviciu, ci o plata.
Totul depinde daca se poate interpreta serviciul vostru drept intermediere financiara si daca e posibil sa va autorizati cu codul CAEN potrivit.
Si banca ia comision pt.intermedierea platilor si nu desfasoara activitate de comisionar, ci de intermediere financiara.

Daca te intereseaza cateva consideratii relative la contractele de comision, am postat de curand pe undeva unde era vorba despre inchiriere imobile cu ziua.



#9 Daiana

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 303 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 07 December 2005 - 05:07 PM

cred ca cel mai bine ar fi sa stau de vorba cu un avocat, sa vad cum interpreteaza el activitatea societatii si in ce cod CAEN ar include-o






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL