Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
OUG 148-Concediu Ingrijire Copil - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 2

Salt la continut


OUG 148-Concediu Ingrijire Copil

106 replies to this topic

#21 valig

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 120 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 13 December 2005 - 11:16 AM

La sectorul 2 nu se primeste nici un dosar ,am sunat eu azi de dimineata si asteapta si ei sa apara normele .Asa ca ..........avem de asteptat.



#22 nico76

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 69 Postari:

Postat 13 December 2005 - 05:06 PM

Nici la Constanta nu se primesc dosare. Se asteapta NORMELE. Asa ca pana atunci multa rabdare si mult calm......... :smt067




#23 Daniela.Zaharia

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 235 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 13 December 2005 - 05:35 PM

Dar normele astea cine le face???
DanielaZ



#24 andreipa2003

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 297 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Constanta
  • Interests:sa pot ajuta cu ce pot si cat mai multi daca doresc -indiferent profesia ce o are

Postat 13 December 2005 - 06:59 PM

In OUG 148 din nov.2005 este vorba de concediu pentru cresterea copilului si nu de concediu pentru ingrijire copil.Scuze pentru corectie,dar am dorit sa se retina mai clar despre ce este vorba.
Mult succes!

„Doar doua lucruri sunt infinite: universul si prostia umana. In legatura cu universul nu sunt sigur. Albert Einstein " , (attributed)



#25 lorenzo

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 786 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Arad

Postat 13 December 2005 - 09:41 PM

Comunicat CNPAS ARAD:

"Va comunicam ca, in conformitate cu OUG 148/2005, incepand cu 01.01.2006 plata indemnizatiei pentru cresterea copilului in varsta de pana la 2 ani, respectiv 3 ani pt.copil cu handicap, se va efectua de catre Directia de Munca, Solidaritate Sociala si Familie Arad. In acest sens aveti obligatia sa predati copia dosarului cu actele doveditoare certificate pentru conformitate cu orginalul pe baza de proces-verbal. Carnetul de munca ramane la detinatorul actual.
In situatia in care nu ati recuperat sumele aferente perioadei anterioare datei de 31.12.2005, inclusiv, va veti adresa pentru recuperare DMSSF Arad.
Totodata va informam ca, in temeiul OUG 158/2005, incepand cu 01.01.2006 se constituie Fondul National Unic de Asigurari Sociale de Sanatate, contributia fiind de 0,75 % aplicata la fondul de salarii realizat. Din acest fond vor fi suportate cheltuielile cu indemnizatiile aferente concediilor pentru: incapacitate temporara de munca (cu exceptia accidentelor de munca si boli profesionale), pentru prevenirea imbolnavirilor si recuperarea capacitatii de munca, de maternitate, pentru ingrijirea copilului bolnav in varsta de pana la 7 ani, de risc maternal.
In consecinta, incepand cu 01.01.2006, aceste cheltuieli de sanatate nu se mai deduc din contributia de asigurari sociale, ci din Fondul National Unic de Asigurari Sociale de Sanatate.
Declaratia privind evidenta nominala a asiguratilor si a obligatiilor de plata catre bugetul asigurarilor sociale de stat corespunzatoare lunii decembrie 2005, care urmeaza sa se depuna de catre actualii platitori la Casele Teritoriale de Pensii pana la 25.01.2006, se completeaza conform legislatiei in vigoare pana la 31.12.2005 si nu cuprinde modificarile ce ar rezulta din aplicarea OUG 148/2005.
Declaratia nominala aferenta lunii ianuarie 2006 va avea o alta structura."



#26 andreap

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 121 Postari:

Postat 14 December 2005 - 12:35 PM

Am sunat din nou la directia de munca:in Bucuresti nu primesc nimic...desi vad ca unii din voi deja ati depus,in Arges la fel se depun pana pe 25.12...astia sunt mai :shock: ......decat toti?????



#27 Daniela.Zaharia

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 235 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 14 December 2005 - 01:08 PM

Si totusi ce se intampla? de ce este haosul asta....unii iau masuri iar altii nu? Cum de altii, in alte orase deja au strans dosarele? CUm de s-a putut lua o astfel de hotarare acolo si in bucuresti, nu??
DanielaZ



#28 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 14 December 2005 - 01:12 PM

intrati pe site la pensii www.cnpas.org... daca merge... aveti acolo o informatie aparuta azi noapte si un programel cu ajutorul caruia declaratii CIC-urile si va spune si despre dosar... ce si cum... aveti mesajul meu de azi noapte postal la "contracte, declaratii... etc."



#29 Daniela.Zaharia

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 235 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 14 December 2005 - 01:54 PM

Multumim frumos....in sf au luat si ei o hotarare!!!
DanielaZ



#30 andreap

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 121 Postari:

Postat 14 December 2005 - 02:24 PM

Am citit comunicatul...nu se precizeaza in schimb cand incep sa primeasca dosarele cei de la directia de munca si....bla..bla,pana cand.Clar e doar ca trebuie sa depunem lista la casa de pensii
Azi dimineata secretara directorului de la directia d emunca mi-a spus ca abia zilele astea se ia o hotarare in privinta dosarelor,cum trebuie depuse...desi i-am citit si eu adresa de la DMSS arges..cica aia sunt nebuni :x ..ma rog,o sa mai sun dimineta.
Sediul de la DMSS stiti unde este?



#31 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 14 December 2005 - 02:25 PM

parca scrie acolo ca pana pe 25 decembrie :shock:



#32 Daniela.Zaharia

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 235 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 14 December 2005 - 02:58 PM

http://www.cnpas.org/portal/media-type/htm...SS_NewsPress_ro

Comunicate de Presa CNPAS
Ultima actualizare: Tue Dec 13 22:41:14 EET 2005

13 Decembrie 2005
Publicat in: Tue Dec 13 22:41:14 EET 2005
ÎncepĂąnd cu data de 1 ianuarie 2006, indemnizaĂŸia pentru creÂșterea copilului Ăźn vĂąrstĂŁ de pĂąnĂŁ la 2 ani, respectiv 3 ani Ăźn cazul copilului cu handicap urmeazĂŁ a se acorda de cĂŁtre direcĂŸiile teritoriale de muncĂŁ, solidaritate socialĂŁ Âși familie, Ăźn baza prevederilor OrdonanĂŸei de urgenĂŸĂŁ a Guvernului nr. 148/2005 privind susĂŸinerea familiei Ăźn vederea creÂșterii copilului, publicatĂŁ Ăźn Monitorul Oficial al RomĂąniei, Partea I, nr.1008 din 14 noiembrie 2005.

Cu aceeaÂși datĂŁ, ĂźnceteazĂŁ plata indemnizaĂŸiei pentru creÂșterea copilului efectuatĂŁ Ăźn condiĂŸiile Legii nr.19/2000, cu modificĂŁrile Âși completĂŁrile ulterioare.
Pentru indemnizaĂŸiile care se cuvin cu Ăźncepere de la data de 1 ianuarie 2006, ĂźnceteazĂŁ obligaĂŸia angajatorilor, respectiv a caselor teritoriale de pensii Âși agenĂŸiilor judeĂŸene pentru ocuparea forĂŸei de muncĂŁ, de a stabili/achita astfel de drepturi.

Prevederile OrdonanĂŸei de urgenĂŸĂŁ a Guvernului nr.148/2005 sunt aplicabile Âși persoanelor care, la data de 31 decembrie 2005 se aflĂŁ Ăźn platĂŁ sau li se cuvine indemnizaĂŸia pentru creÂșterea copilului reglementatĂŁ de Legea nr.19/2000, cu modificĂŁrile Âși completĂŁrile ulterioare.

Pentru a sprijini activitatea direcĂŸiilor de muncĂŁ, solidaritate socialĂŁ Âși familie Âși pentru a exista continuitate Ăźn plata drepturilor deja stabilite, angajatorii, plĂŁtitori ai indemnizaĂŸiei pentru creÂșterea copilului stabilitĂŁ conform dispoziĂŸiilor Legii nr.19/2000, cu modificĂŁrile Âși completĂŁrile ulterioare, vor proceda la urmĂŁtoarele:

1. OdatĂŁ cu declaraĂŸia nominalĂŁ lunarĂŁ, ce urmeazĂŁ a fi depusĂŁ pĂąnĂŁ pe data de 25 decembrie a.c., vor depune la casa teritorialĂŁ de pensii fiÂșierele cuprinzĂąnd datele de identificare a persoanelor aflate Ăźn plata indemnizaĂŸiei pentru creÂșterea copilului, inclusiv a celor care au Ăźnregistrat cerere dar pentru care dreptul nu a fost ĂźncĂŁ stabilit. Datele sunt solicitate Ăźntr-un format unic care poate fi descĂŁrcat de pe acest site sau poate fi solicitat la ghiÂșeele caselor judeĂŸene de pensii. Pentru a veni Ăźn sprijinul angajatorilor, CNPAS pune la dispoziĂŸie Âși un program informatic pentru culegerea acestor date.

- descĂŁrcare format fisier
- descĂŁrcare program pentru culegerea datelor

2. Angajatorii vor depune la direcĂŸiile de muncĂŁ, solidaritate socialĂŁ Âși familie judeĂŸene, respectiv la direcĂŸia de muncĂŁ, solidaritate socialĂŁ Âși familie a municipiului BucureÂști, din raza de domiciliu a beneficiarilor, dosarele aferente indemnizaĂŸiilor pentru creÂșterea copilului aflate Ăźn platĂŁ, inclusiv a celor care au Ăźnregistrat cerere dar pentru care dreptul nu a fost ĂźncĂŁ stabilit.
Dosarele vor conĂŸine, Ăźn principal, urmĂŁtoarele documente Ăźn copie, certificate pentru conformitate cu originalul:
a.cererea de acordare a drepturilor ĂźnregistratĂŁ la angajator;
b.certificatul de naÂștere al copilului Âși, dupĂŁ caz, livretul de familie;
c.buletinul ( cartea de identitate);
d.certificatul privind Ăźncadrarea copilului Ăźntr-o categorie de persoane cu handicap, dupĂŁ caz;
e.adeverinĂŸĂŁ, eliberatĂŁ de angajatori, din care sĂŁ reiasĂŁ Ăźndeplinirea condiĂŸiilor de stagiu de cotizare cerute de Legea nr.19/2000, cu modificĂŁrile Âși completĂŁrile ulterioare, situaĂŸia deschiderii dreptului la indemnizaĂŸia pentru creÂșterea copilului Âși a duratei acordĂŁrii acesteia. Modelul adeverinĂŸei poate fi descĂŁrcat de pe acest site sau poate fi solicitat la ghiÂșeele caselor judeĂŸene de pensii

- descĂŁrcare model adeverinĂŸĂŁ
DanielaZ



#33 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 14 December 2005 - 02:59 PM

deci... scrie 25 decembrie :x



#34 mihaela luta

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 41 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 14 December 2005 - 03:08 PM

in cazul mamicilor care lucreaza, cum se procedeaza? ma refer la acel stimulent de 300RON



#35 andreap

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 121 Postari:

Postat 15 December 2005 - 10:51 AM

pana pe 25 Dec.se depune lista la CNPAS "OdatĂŁ cu declaraĂŸia nominalĂŁ lunarĂŁ, ce urmeazĂŁ a fi depusĂŁ pĂąnĂŁ pe data de 25 decembrie a.c., vor depune la casa teritorialĂŁ de pensii fiÂșierele cuprinzĂąnd datele de identificare a persoanelor aflate Ăźn plata "...la directiile de munca nu se specifica...."Angajatorii vor depune la direcĂŸiile de muncĂŁ, solidaritate socialĂŁ Âși familie judeĂŸene, respectiv la direcĂŸia de muncĂŁ, solidaritate socialĂŁ Âși familie a municipiului BucureÂști, din raza de domiciliu a beneficiarilor, dosarele aferente indemnizaĂŸiilor pentru creÂșterea copilului aflate Ăźn platĂŁ, inclusiv a celor care au Ăźnregistrat cerere dar pentru care dreptul nu a fost ĂźncĂŁ stabilit."
Eu asa inteleg din ce scrie aici



#36 Raisa

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 99 Postari:
  • Location:Craiova
  • Interests:multe

Postat 15 December 2005 - 05:28 PM

Haideti sa recapitulam.... fisierul si lista din mamexxx se depun la Casa de Pensii, iar dosarul la DMSS.

" În perioada de la...................până la.................a beneficiat de indemnizaţie de maternitate / indemnizaţie pentru creşterea copilului."

pentru cei care au depus dosare, am o intrebare. Ce ati trecut la rubrica asta? De la... include data intrarii in concediul de maternitate sau in CIC? si pana la....? ca au beneficiat pana la 30.11.2005. Asta se trece?
Sa dormim noaptea linistiti!!



#37 laura2005

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 720 Postari:
  • Location:oradea

Postat 15 December 2005 - 07:15 PM

imi poate trrimite si mie cineva fisierul si ex.liste pt,mame pt.casa de pensii-deoarece nu am rausit sa descarc,nu merge.

si un ex.de adeverinta.



adresa de email:fjunc@yahoo.com
LAURA JUNC



#38 radulescu natalia

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 19 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 15 December 2005 - 11:47 PM

Ultimile noutati afisate pe site-ul CNPAS , 13.12.2005 :

" Începând cu data de 1 ianuarie 2006, indemnizaţia pentru creşterea copilului în vârstă de până la 2 ani, respectiv 3 ani în cazul copilului cu handicap urmează a se acorda de către direcţiile teritoriale de muncă, solidaritate socială şi familie, în baza prevederilor Ordonanţei de urgenţă a Guvernului nr. 148/2005 privind susţinerea familiei în vederea creşterii copilului, publicată în Monitorul Oficial al României, Partea I, nr.1008 din 14 noiembrie 2005.
Cu aceeaşi dată, încetează plata indemnizaţiei pentru creşterea copilului efectuată în condiţiile Legii nr.19/2000, cu modificările şi completările ulterioare.
Pentru indemnizaţiile care se cuvin cu începere de la data de 1 ianuarie 2006, încetează obligaţia angajatorilor, respectiv a caselor teritoriale de pensii şi agenţiilor judeţene pentru ocuparea forţei de muncă, de a stabili/achita astfel de drepturi.
Prevederile Ordonanţei de urgenţă a Guvernului nr.148/2005 sunt aplicabile şi persoanelor care, la data de 31 decembrie 2005 se află în plată sau li se cuvine indemnizaţia pentru creşterea copilului reglementată de Legea nr.19/2000, cu modificările şi completările ulterioare.
Pentru a sprijini activitatea direcţiilor de muncă, solidaritate socială şi familie şi pentru a exista continuitate în plata drepturilor deja stabilite, angajatorii, plătitori ai indemnizaţiei pentru creşterea copilului stabilită conform dispoziţiilor Legii nr.19/2000, cu modificările şi completările ulterioare, vor proceda la următoarele:
1. Odată cu declaraţia nominală lunară, ce urmează a fi depusă până pe data de 25 decembrie a.c., vor depune la casa teritorială de pensii fişierele cuprinzând datele de identificare a persoanelor aflate în plata indemnizaţiei pentru creşterea copilului, inclusiv a celor care au înregistrat cerere dar pentru care dreptul nu a fost încă stabilit. Datele sunt solicitate într-un format unic care poate fi descărcat de pe acest site sau poate fi solicitat la ghişeele caselor judeţene de pensii. Pentru a veni în sprijinul angajatorilor, CNPAS pune la dispoziţie şi un program informatic pentru culegerea acestor date.
2. Angajatorii vor depune la direcţiile de muncă, solidaritate socială şi familie judeţene, respectiv la direcţia de muncă, solidaritate socială şi familie a municipiului Bucureşti, din raza de domiciliu a beneficiarilor, dosarele aferente indemnizaţiilor pentru creşterea copilului aflate în plată, inclusiv a celor care au înregistrat cerere dar pentru care dreptul nu a fost încă stabilit.
Dosarele vor conţine, în principal, următoarele documente în copie, certificate pentru conformitate cu originalul:
a.cererea de acordare a drepturilor înregistrată la angajator;
b.certificatul de naştere al copilului şi, după caz, livretul de familie;
c.buletinul ( cartea de identitate);
d.certificatul privind încadrarea copilului într-o categorie de persoane cu handicap, după caz;
e.adeverinţă, eliberată de angajatori, din care să reiasă îndeplinirea condiţiilor de stagiu de cotizare cerute de Legea nr.19/2000, cu modificările şi completările ulterioare, situaţia deschiderii dreptului la indemnizaţia pentru creşterea copilului şi a duratei acordării acesteia. Modelul adeverinţei poate fi descărcat de pe acest site sau poate fi solicitat la ghişeele caselor judeţene de pensii ."



#39 andreap

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 121 Postari:

Postat 27 December 2005 - 02:52 PM

A mai vorbit cineva la Directia de munca Bucuresti?stiti cand se depun dosarele?????Eu am sunat sapt.trecuta si mi-au zis ca apare ceva zilele astea pe www.ddfssbuc.org...azi dimineata nu aparuse nimic
Si cine a trimis declaratiile la CAS cu mamele in Cic,ati vazut ca in fisierul lst.nu apare adresa completa si nici cod postal sau cont?



#40 andreap

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 121 Postari:

Postat 27 December 2005 - 02:54 PM

In rubrica cu au beneficiat se trece 31.12.2005.Iar in partea cealalta,data intrarii in CIC..eu asa cred






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL