Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
OUG 148-Concediu Ingrijire Copil - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 3

Salt la continut


OUG 148-Concediu Ingrijire Copil

106 replies to this topic

#41 Daniela.Zaharia

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 235 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 27 December 2005 - 03:14 PM

Se pare ca a aparut proiectul Normelor metodologice de aplicare pt OUG 148/2005.
Iata adresa: http://www.mmssf.ro/proiecte.htm
DanielaZ



#42 geambazumariana

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 448 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Calarasi

Postat 27 December 2005 - 03:19 PM

eu am depus dosarele cu mamele si tatii aflati in CIC




#43 Daniela.Zaharia

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 235 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 27 December 2005 - 03:25 PM

In Bucuresti a reusit cineva sa le depuna??
DanielaZ



#44 Florian2005

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 392 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 27 December 2005 - 06:14 PM

andreap a spus:

A mai vorbit cineva la Directia de munca Bucuresti?stiti cand se depun dosarele?????Eu am sunat sapt.trecuta si mi-au zis ca apare ceva zilele astea pe www.ddfssbuc.org...azi dimineata nu aparuse nimic
Si cine a trimis declaratiile la CAS cu mamele in Cic,ati vazut ca in fisierul lst.nu apare adresa completa si nici cod postal sau cont?
Dosarele (cu sina ci coperti intregi!) se depun pt. Bucuresti la Dir. de munca solid. soc. si fam. din Piata Amzei nr. 13 incepand cu 03.01.2006. Aparut azi pe www.ddfssbuc.org.



#45 Nicolae Camelia

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 37 Postari:

Postat 27 December 2005 - 09:19 PM

Eu am depus deja la Casa de Pensii declaratia nominativa cu mamicile aflate in concediu crestere copil, am fost si la etajul 4 al Casei de Pensii din Cta cu dosarele mamicilor, deci se primesc acolo, dar si mamicile trebuie sa depuna un dosar la sectiile Primariei din cartierul lor. De la 01.01.06 indemnizatia se plateste din Bugetul statului, mai precis din impozitul pe venit. Dosarul pe care trebuie sa-l depunem la Casa de pensii contine: copii dupa CI sau BI mama, dupa cererea pe care aceasta a facut-o la acordarea concediului, declaratie pe propria raspundere a tatalui ca nu beneficiaza de CIC, copie dupa certificatul de nastere al copilului- pe toate angajatorul scrie <conform cu originalul<, semneaza si stampileaza. De asemenea se intocmeste o adeverinta, care se gaseste impreuna cu declaratia nominala pe saitul cnaps-ului. Se mai dedupe si un borderou. Eu am intrebat daca pot atasa declaratia nominala xeroxata si m-i s-a raspuns afirmativ.



#46 Loreena

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 27 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 03 January 2006 - 01:13 PM

Cine a mai depus la cnpas VItan.........firma mea a fost in 20 sau 21 decembrie cu dosarul si nu i l-au primit si le-a zis sa mi-l dea mie sa depun eu tot la primarie; trebuia sa duca fisierul? acum am sunat si de acolo mi-au zis ca s-au primit pana la sf anului;; eu am acum dosarul la mine; de la minister mi-au zis sa depun tot si cererea la directie in venerei din venerei mi-au zis in amzei in amzei nu se primeste ca cica nu au loc de depozitare; de la cnpas latina mi-au zis sa ma duc sa depun la amzei ca nu exista ca sa nu primeasca sunt obligati ...... oare firma m-a mintit ; cica a fost la et 2 in vitan la ghiseul din stanga si cica era si afis ca nu se mai primesc



#47 zaboss

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 11 Postari:
  • Location:BucureÂști
  • Interests:Economie, finanĂŸe

Postat 04 January 2006 - 01:03 PM

Nici noi nu am reuşit să depunem şi de la Vitan nu am reuşit să aflăm nimic. Aveau doamnele acelea un chef de muncă... Ce se întâmplă în situaţia asta? Se poate depune direct în Amzei?



#48 Loreena

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 27 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 04 January 2006 - 06:33 PM

M. Of. nr. 7 / 4 ian. 2006

1.825/2005. – Hot&atilde;râre pentru aprobarea Normelor metodologice de aplicare a prevederilor Ordonan&thorn;ei de urgen&thorn;&atilde; a Guvernului nr. 148/2005 privind sus&thorn;inerea familiei în vederea cre&ordm;terii copilului



#49 Daniela.Zaharia

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 235 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 04 January 2006 - 10:23 PM

Poate cineva sa posteze continutul acestei hotarari??? 1825/2005
DanielaZ



#50 Daniela.Zaharia

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 235 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 04 January 2006 - 10:34 PM

(7) Persoanele beneficiare de indemnizație lunară pentru creșterea copilului trebuie să depună lunar la primăria de domiciliu sau, după caz, de reședință, o adeverință de la angajator sau, după caz, declarație lunară pe proprie răspundere că nu realizează venituri impozabile.

Ce parere aveti despre acest articol? Vi se pare normal asa ceva????
DanielaZ



#51 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 04 January 2006 - 11:17 PM

da



#52 Andreea`

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1952 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 05 January 2006 - 11:31 AM

nu este normal.. poate ar trebui facuta o petitie a tinerelor mame impotriva noilor reglementari..



#53 raluca30

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 15 Postari:

Postat 05 January 2006 - 11:56 AM

Poate cineva sa ma lamureasca si pe mine?????????(sunt in CIC)
Angajatorul a depus minunatul DOSAR dar am inteles ca trebuie sa depun si eu o cerere la Primarie inclusiv in luna ianuarie.Am inteles bine?
Lichidarea pentru luna decembrie se face pe 8 ianuarie. In acest caz pentru decembrie cine plateste indemnizatia? angajatorul sau Directia de munca?
multumesc.



#54 andreap

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 121 Postari:

Postat 05 January 2006 - 12:20 PM

Din cate stiu eu,indemnizatia aferenta lunii decembrie 2005 trebuia achitata pana la 31.12.2005....de angajator.Altfel se pare ca va trebui sa mergi tu sa o ridici..dar nu stiu de unde.
Asta a fost un fel de norma interna emisa de ei,nu a aparut nicaieri,dar sotul meu care lucreaza la Petrom a primit-o..probabil au dat-o la marii contribuabili doar :lol: ..nu stiu exact.....
Noi la firma am platit pe 29 toate CIC-urile......asa ca am scapat



#55 Andreea`

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1952 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 05 January 2006 - 01:32 PM

contributia pentru decembrie o plateste angajatorul..incepand cu banii aferenti lunii ianuarie vei primi banii prin posta..

se vorbeste de depunerea cererii in fiecare luna (acea cerere practic inlocuieste formularul pe care angajatorul il depunea lunar pentru recuperarea banilor).



#56 Loreena

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 27 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 05 January 2006 - 02:03 PM

am sunat la amzei - 316.84.15 interior 109 si mi-a zis CA DEPUN ANGAJATORII cf art 29 a citit tipa aia; a zis ca si ele acum citesc si ca angajatorii sa vina la ei sa vada ce le trebuie SI PENTRU CINE E IN CIC SI PENTRU CINE A FACUT DEJA CERERE; CA BANII PENTRU ANUL 2005 INCLUSIV DECEMBRIE SE IAU TOT DE LA ANGAJATORI
depunerea incepe de luni , marti incolo si probabil tine toata luna; ca pentru firmele care au de depus pentru un singur angajat vine patronul si cine are mai multe de depus vine inspectorul de resurse umane

nu a putut sa imi spuna daca cine e deja in cic mai depune alte acte si mamica pe langa ce depune angajatorul


are cineva in format electronic monitorul oficial sau hotararea asta cu normele???? le-as vrea si eu



#57 raluca30

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 15 Postari:

Postat 05 January 2006 - 02:16 PM

Parerile vad ca sunt impartite. In fiecare localitate exista o alta varianta, este o nebunie totala. Daca stie cineva cum se procedeaza la Ploiesti i-as multumi anticipat!!!!!!!!!



#58 Loreena

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 27 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 05 January 2006 - 02:38 PM

ROMÂNIA
MINISTERUL MUNCII, SOLIDARITĂȚII SOCIALE ȘI FAMILIEI
Compartimentul Informare si Relatii Publice
Str. Dem I. Dobrescu nr. 2, sector 1, București
Telefon 315.03.00/872/750;315.88.12; Fax 315.88.12
E-mail presa@mmssf.ro

Presa - Guvern > Comunicate și informații de presă

Ministerul Muncii, Solidarității Sociale si Familiei face următoarele precizări referitor la prevederile Ordonanței de urgență a Guvernului nr.148/2005 care reglementează acordarea și plata indemnizației pentru creșterea și îngrijirea copilului:

1. Cuantumul indemnizației pentru creșterea și îngrijirea copilului se modifică, începând cu 1 ianuarie 2006, de la 783 RON (7.830.000 lei) la 800 RON (8.000.000 lei).

2. Beneficiarii acestei indemnizatii sunt categoriile de persoane prevazute de Legea 19/2000: părintele natural, părintele adoptiv, tutorele, persoana căreia i s-a încredințat copilul în vederea adopției sau persoana care are copilul în plasament.

3. Persoanele care erau în plată la data de 31.12.2005, vor beneficia în continuare de indemnizația pentru creșterea și îngrijirea copilului conform OUG 148/2005.
Parinții care au în îngrijire un copil născut după data de 1 ianuarie 2006 beneficiaza de indemnizatia pentru cresterea si ingrijirea copilului daca au realizat venituri profesionale supuse impozitării timp de 12 luni înaintea nașterii acestuia.
Cele 12 luni pot fi constituite și din perioade asimilate, așa cum sunt acestea definite în Ordonanța de urgență 148/2005 și în Normele metodologice de aplicare a acesteia.

4. Incepând cu data de 5 februarie 2006 va fi realizata plata indemnizației pentru luna ianuarie 2006 de catre Direcțiile de muncă, solidaritate socială și familie județene, respectiv a municipiului București, prin mandat postal sau în cont bancar personal.

5. Pentru a intra în posesia indemnizației pentru creșterea și îngrijirea copilului, persoanele îndreptățite conform legii au obligația de a completa un formular tipizat. Acest formular se gaseste incepand cu data de 4 ianuarie 2006 la primariile in a carei raza isi au domiciliul sau, dupa caz, la Directiile de munca, solidaritate sociala si familie judetene, respectiv a municipiului Bucuresti.

6. Formularul tipizat va fi însoțit de urmatoarele acte în copie:
- buletinul de identitate a solicitantului
- certificatul de naștere al copilului
- adeverința (dovada) realizării veniturilor.

7. Adeverința (dovada) prin care se atestă faptul că solicitantul realizeaza venituri profesionale supuse impozitarii poate fi eliberata de:
- angajator sau după caz, de Inspectoratele de munca teritoriale - pentru angajat
- Casele județene de pensii și alte drepturi de asigurări sociale - pentru cei care au contracte individuale de asigurare
- Administrația finaciară teritorială - în cazul beneficiarilor plătitori de impozite pe venituri independent realizate.

8. Incepând cu 1.01.2006 aceste documente vor fi depuse o singură dată la primăria în a cărei rază teritorială domiciliază beneficiarul sau la Directia de munca, solidaritate sociala si familie judeteana.
Ulterior, se vor depune lunar doar declarațiile pe propria răspundere prin care se certifică faptul că persoana beneficiară nu s-a reîncadrat în muncă sau nu au intervenit alte modificări care pot conduce la suspendarea ori încetarea dreptului. Astfel se vor evita posibilitatile de eludare a legii generate de reîncadrarea în muncă neanunțată, decesul copilului, incredințarea copilului altor persoane sau instituții etc.
Anunțarea reîncadrării în muncă este în favoarea beneficiarului acestei indemnizații, deoarece persoana în cauză va primi, pe lângă salariu, și un stimulent în cuantum de 300 RON (3 000.000 lei) până la împlinirea vârstei de 2 ani a copilului, respectiv de 3 ani în cazul copilului cu handicap.
9. Până în prezent, circa 90 % din primării au primit formularele tipizate, iar personalul de specialitate din cadrul acestora a participat la sesiunile de instruire organizate de către Direcțiile de muncă, solidaritate socială și familie teritoriale.

10. Normele metodologice de aplicare a prevederilor Ordonanței de urgență nr.148/2005, aprobate prin Hotărârea Guvernului nr.1825/2005, vor fi publicate în Monitorul Oficial al României nr. 7 din 4 ianuarie 2006.

Pentru relatii suplimentare va puteti adresa si Directiei de Munca, Solidaritate Sociala si Familie Bucuresti. Date de contact:
Tel: 212.84.15 sau 316.84.15
Site: www.ddfssbuc.org

Ministerul Muncii, Solidarității Sociale și Familiei - 04.01.2006


http://www.gov.ro/presa/afis-doc.php?id...&pag=1&dr=

http://www.mmssf.ro/massmedia.htm



#59 Loreena

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 27 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 05 January 2006 - 04:19 PM

cititi art 29 din norme cine e deja in cic sau are cererea inclusiv pe dec depune la primarie cererea anexa 1 si restul dosarului angajatorul cu acte certificate cf originalul la directie



#60 patrick

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 9 Postari:
  • Location:suceava

Postat 05 January 2006 - 05:46 PM

daca persoana care beneficiaza de indemnizatie este plecata din tara (dupa depunerea dosarului la primarie) iar banii ii vin in contul personal, poate imputernici pe cineva sa o reprezinte ulterior in eventualitatea necesitatii semnarii sau depunerii la primarie a unor acte?






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL