Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
ajutor program ciel - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


ajutor program ciel

20 replies to this topic

#1 popescu georgiana

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 9 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 03 December 2005 - 06:40 PM

As vrea si eu o solutie pt Ciel: am introdus partial soldurile initial RON cu data de 30.06.2005 in operatiuni diverse, dar avand foarte multe , ca sa pot lucra si a doua zi, am introdus un cont de ex 444444 si am pus suma care imi lipsea pe debit si i-am dat DST. Totul a fost ok pana cand , reluand inregistrarea, mi s-a oprit calculatorul (este mai vechi), iar acum am urmatoare situatie: nu vad soldurile in balanta, daca dau detaliere pe ct 444444- introdus de mine- le vad,(dar nu am nici o casuta activa - adica stergere, stergere tot, marcare, etc), nu pot sa lucrez pe ele (sa le sterg, sa le modific- desi sunt in DST), nu pot nici sa le stornez, le vad numai daca vreau sa afisez DST-urile. Am dat reindexare, dar nimic. Acum intrebarea mea este, daca le reiau, imi este frica ca mi le va dubla pe cele deja introduse (mentionez ca am o balanta stufoasa, cu multi clienti si furnizori, iar pana sa pice sistemul facusem 315 inregistrari aferente balantei Ron).

Multumesc anticipat



#2 lilianarodica

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1548 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 03 December 2005 - 07:41 PM

dece nu incerci sa iei legatura cu cei dela asistenta Ciel.Succes




#3 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 03 December 2005 - 08:02 PM

sau schimba programul cu unul care face denominarea automat



#4 hipclip

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 25 Postari:

Postat 03 December 2005 - 11:21 PM

Si Ciel-ul are program de denominare ( dar te costa ceva). Parerea mea este sa-ti creezi o alta societate in care sa-ti introduci din nou rulajele ( nu soldurile cum ai notat tu in mesaj - sper ca nu asta ai facut ) la 30.06.2005, iar din societatea din care ai lucrat in RON perioada urmatoare ( din 01.07.2005 pina la zi ) iti poti transfera notele contabile in societatea nou infiintata. ( nu este greu) - poti tranfera dupa NDS sau dupa perioada, urmat de reindexare.



#5 popescu georgiana

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 9 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 04 December 2005 - 01:53 PM

Am introdus rulajele, nu soldurile cum am scris; da, am creat o societate noua in care am copiat exact cum mi-ati explicat, dar mi s-a blocat si cred ca singura solutie este sa ii sun pe cei de la CIEL. Multumesc oricum pentru raspunsuri.



#6 LUCK33RO

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1059 Postari:
  • Gender:Male

Postat 05 December 2005 - 10:57 PM

Ai rezolvat ceva cu cei de la Ciel?
Ai versiunea de DOS sau Windows?
Silencio Stampa!... ptr. delatii avem ID mess in profil!



#7 lilianab

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 136 Postari:
  • Location:bucuresti
  • Interests:noutati

Postat 06 December 2005 - 09:38 AM

popescu georgiana a spus:

Am introdus rulajele, nu soldurile cum am scris; da, am creat o societate noua in care am copiat exact cum mi-ati explicat, dar mi s-a blocat si cred ca singura solutie este sa ii sun pe cei de la CIEL. Multumesc oricum pentru raspunsuri.

daca nu ai facut inca nimic, trimite-mi un mesaj; am programul ciel pt denominare si iti fac eu trecerea la iulie- daca ai ciel dos. cred ca putem rezolva.



#8 popescu georgiana

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 9 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 06 December 2005 - 11:06 AM

Am sunat la Ciel si m-a programat undeva dupa 15 dec pt ca au foarte multe cereri, iar eu am cumparat programul cu licenta din Carrefour si nu de la un dealer (se pare ca asa ar fi venit mai repede). Am varianta Windows, monopost.

Multumesc pentru ajutor si la multi ani de Mos Nicolae tuturor.



#9 LUCK33RO

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1059 Postari:
  • Gender:Male

Postat 15 February 2006 - 11:57 AM

sa ne spui cat de prompti au rezolvat treaba sa stim si noi.... sa nu mai cumparam de la ei daca isi bat joc de clienti! :evil:
Silencio Stampa!... ptr. delatii avem ID mess in profil!



#10 addina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 398 Postari:
  • Location:bucuresti
  • Interests:literatura, psihologie si.... conta

Postat 15 February 2006 - 12:20 PM

mentionez ca ciel-ul a facut denominarea GRATUIT pentru clientii care aveau contract de asistenta. eu lucrez cu el de ceva ani si, desi programul e mediocru, ei nu sunt nesimtiti.
bate si ti se va deschide... cere si ti se va da :)



#11 LUCK33RO

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1059 Postari:
  • Gender:Male

Postat 19 February 2006 - 11:53 AM

addina a spus:

mentionez ca ciel-ul a facut denominarea GRATUIT pentru clientii care aveau contract de asistenta. eu lucrez cu el de ceva ani si, desi programul e mediocru, ei nu sunt nesimtiti.

in momentul in care platesti un soft iar ei iti dau doar 2 instalari... scuza-ma dar sunt nesimtiti (asa proceda ciel pe vremuri... acum nu mai stiu ca am renuntat). Poate ne mai spui cat costa contractul de asistenta pe an ?!
Silencio Stampa!... ptr. delatii avem ID mess in profil!



#12 LEXUS

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 427 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 19 February 2006 - 03:00 PM

LUCK33RO a spus:

in momentul in care platesti un soft iar ei iti dau doar 2 instalari... scuza-ma dar sunt nesimtiti (asa proceda ciel pe vremuri... acum nu mai stiu ca am renuntat). Poate ne mai spui cat costa contractul de asistenta pe an ?!

luck am vazut ca esti in "domeniul" pc-ului. Probabil ca stii sa folosesti si internetul asa incat ar fi trebuit sa-ti fie foarte usor sa gasesti pagina lor de web si sa vezi cat costa un contract de asistenta.
N-am nici cea mai mica intentie sa ma erijez in aparatorul cielului - mi-au facut destule probleme a.i. sa nu ma transform in avocatul lor - dar ma enerveaza tendentiozitatea accentuata.
1. ... iti dau doar 2 instalari ... scuza-ma dar esti ******. Pe vremuri ..aha long time ago ... aveau doar 2 instalari disponibile pe dischete (da, era pe vremea cand se instala dupa discheta :twisted: ) dar oricine detinea licenta se putea duce la sediu lor si sa ia o noua instalare si tot asa. Acum, exista un code number care iti este dat de serviciul tehnic ori de cate ori instalezi programul. Ce sa faci, pirateria este inca mare. :roll:
2. pentru firmele mici si mijlocii ciel contabilitate windows este cea mai rentabila achizitie din punct de vedere utilitate/cost . Poate inregistra societati practic nelimitate, are optiuni cat cuprinde etc.
3. ciel gestiune windows este unul dintre cele mai slabe programe de gestiune. Mie mi-a facut nopti albe si voi renunta la ciel contabilitate din cauza celui de gestiune. Deci pentru cine are nevoie de amundoua, cielu' nu-i o optiune.
4. cielu' salarii nu l-am folosit
5. ciel imobilizari este un program ok. Aici cam greu sa faci diferenta intre programe
6.ciel registrul de casa - ma mai intreb si acum de ce-l mai au in oferta :cry:

3.
HoratiuHagiudotro



#13 LUCK33RO

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1059 Postari:
  • Gender:Male

Postat 19 February 2006 - 07:21 PM

LEXUS a spus:

..aha long time ago ... aveau doar 2 instalari disponibile pe dischete (da, era pe vremea cand se instala dupa discheta :twisted: ) dar oricine detinea licenta se putea duce la sediu lor si sa ia o noua instalare si tot asa.
3.

daca era asa frumos si simplu nu mai postam Lexus ... stii ce au zis cand m-am dus cu disketele la ei? sa luam (cumparam) o versiune mai noua!!!!
Deci au refuzat .... deci tot nesimtiti erau... probabil ca acum si-au mai revenit ca au concurenta mare!

Daca ma poti lamuri si pe mine in chestia cu reclama aia care vreau sa o pun pe site?
Silencio Stampa!... ptr. delatii avem ID mess in profil!



#14 LEXUS

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 427 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 20 February 2006 - 11:55 AM

LUCK33RO a spus:

stii ce au zis cand m-am dus cu disketele la ei? sa luam (cumparam) o versiune mai noua!!!!

Te-au vazut mai alb la fata :lol: Mie nu mi s-a intamplat, da nu te contrazic.

- cu reclama i'm the wrong person ... trebuie sa vorbesti cu conta.ro
HoratiuHagiudotro



#15 LEXUS

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 427 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 20 February 2006 - 02:39 PM

Citeaza

1. ... iti dau doar 2 instalari ... scuza-ma dar esti ******.

Cine mi-a modificat postul nu a observat parafraza facuta in mod intentionat , plus ca am adaugat si smile-ul de rigoare. Rog ca data viitoare cine imi mai intervine in topicuri sa citeasca cu maaare atentie si eventual sa specifice acest lucru :roll:
HoratiuHagiudotro



#16 LUCK33RO

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1059 Postari:
  • Gender:Male

Postat 20 February 2006 - 03:14 PM

vezi mai lexus daca nu esti cuminte... ai scapat ieftin... puteai sa iei si tu un ban sau avertisment ceva :P
Silencio Stampa!... ptr. delatii avem ID mess in profil!



#17 doru

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 121 Postari:
  • Location:Suceava

Postat 01 June 2006 - 08:48 AM

Ciel utilizez si eu. Pot sa spun ca modulul de salarii e la fel de bun ca cel de conta. La multitudinea de declaratii care sunt acum si care isi au ca baza statul de plata ciel salarii e de un real ajutor. Sincer. Totul e sa ai contract de asistenta pt. ca in acest domeniu apar "n" modificari. Cum a spus si Lexus modulul de conta e foarte bun. De cel de gestiune nu am curajul sa ma apuc, fiindca nu sunt convins ca am sa fiu multumit de el dupa ce voi pierde timp sa-l deslusec.....si cand aud ca altii se lasa de Ciel din cauza modulului de gestiune...... . Ma gandeam sa vorbesc cu un prg. pt un modul de gestiune care sa permita si un transfer in Conta Ciel . Stiti pe cineva care utilizeaza un asemenea program ? Modul de reg de casa e o miniatura de prg , care cica acum l-au inclus in modulul de conta. Nu e rau, dar integrat in conta cred ca e si mai bun. Pe cel de imibilizari inca nu l-am utilizat. Sunt convins ca sunt programe mai bune, mult mai bune , dar nu e usor sa renunti la un prg cu care lucrii de 10 ani.



#18 andreea

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 580 Postari:
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Literatura, muzica, computere, masini....toate in egala masura.

Postat 01 June 2006 - 10:25 AM

cine va pune sa va complicati cu astfel de brontozauri de programe, care se vand pe module, costa mult si sunt anapoda????
eu am easycont: buton de denominare.... are tot ceea ce ma intreseaza: furnizori, clienti, casa, banca, mijloace fixe, obiecte de inventar, gestiune FIFO, modul pentru magazin (calculeaza K singur), calculeaza singur impozit pe profit.... si costa super putin si este ff usor de invatat.
de ce insistati sa folositi relicve de programe nu pot intelege.



#19 LUCK33RO

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1059 Postari:
  • Gender:Male

Postat 01 June 2006 - 11:28 AM

Fiindca nimeni nu-ti ofera preluarea datelor dintr-un program vechi in cel nou decat daca e aceeasi firma si cateodata nici atunci nu se preiau toate datele corect.
Majoritatea contabililor sunt reticenti la programe noi pe care nu le cunosc.
Silencio Stampa!... ptr. delatii avem ID mess in profil!



#20 doru

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 121 Postari:
  • Location:Suceava

Postat 01 June 2006 - 12:23 PM

se mai poate ...datele exportate din programul de gestiune trebuie sa fie intr-un fisier de ex. " gest.text "....si care tre sa respecte un a anumit format ....e in helpul de la ciel formatul respectiv . Mai exact tre sa fie contarile fiecarui document justificativ din gestiune . Acest fisier odata importat va genera un sir de note contabile in Ciel conta. Nu-i o chestie chiar imposibila . Si cei de la Ciel , intrucat in gestocul lor nu poti face evidenta la o gestiune cu amanuntul , m-au sfatuit in acest sens. As fi vrut sa merg pe un program deja utilizat astfel.
Am sa studiez acel easycont de care spui tu Andreea , am vazut ca au si un demo pe site.






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL