Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
monografie realizare site - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


monografie realizare site

10 replies to this topic

#1 RI

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 54 Postari:

Postat 05 December 2005 - 12:17 PM

Cum intregistrati voi o intrare de site web , realizat de o firma de profil.
Valoarea de intrare este de 1720 lei.
Multumesc! :?:



#2 Marius Gaciu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 13 Postari:
  • Interests:economie

Postat 06 December 2005 - 11:07 AM

Imobilizari necorporale

% 401
208
4426




#3 izaroman

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 244 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Cluj Napoca

Postat 06 December 2005 - 11:14 AM

Depinde si de ce ti-a fost facturat. Ai un contract cu firma care ti-a produs acest site?



#4 S_anda

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 410 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Tg Mures

Postat 06 December 2005 - 11:24 AM

Parerea mea e ca se inregistreaza ca un program informatic. Pe undeva se aseamana. Mi se pare corecta inregistraea pe 208.



#5 izaroman

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 244 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Cluj Napoca

Postat 06 December 2005 - 12:40 PM

Si daca i-au facturat servicii?



#6 S_anda

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 410 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Tg Mures

Postat 06 December 2005 - 12:47 PM

M-am gandit si la asta. Dar totusi, site-ul ii genereaza beneficii ulterioare, il utilizeaza in activitatea sa. Eu lucrez intr-o firma de IT, firma care realizeaza un program. Inregistrarea lui la clienti se face pe imobilizari, nu pe servicii. Sa nu uit, orice soft are si o licenta, fara de care nu functioneaza. Asa ca parerea mea, site-ul pe 208 si licenta de utilizare pe 205. :D
Sanda



#7 izaroman

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 244 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Cluj Napoca

Postat 06 December 2005 - 02:13 PM

Foarte corect ce spui tu in legatura cu un program soft, dar dupa parerea mea nu este acelasi lucru cu site-urile WEB! Site-urile sunt facute in marea lor parte pentru reclama pe net! Ori un site Web este foarte departe de un program soft. Parerea mea e ca nu au mai nimic in comun. Oricum eu in practica nu am intalnit decat facturi de servicii pentru site-uri mai ales ca sunt generatoare de servicii de intretinere. De aceea am intrebat initial si de contract.
Este doar o parere...



#8 S_anda

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 410 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Tg Mures

Postat 06 December 2005 - 02:34 PM

Mentenanta, sau contractul de service e separat fata de realizarea propriu-zisa a soft-ului sau site-ului. Nu pot sa spun clar e imobilizare sau e serviciu, dar gandeste-te totusi ca dupa realizarea lui, site-ul intra in proprietatea societatii careia ii este destinat. De aici incolo cum il evidentiezi in conta? Intratinerea lui e clar un serviciu care se efectueaz[ separat, de obicei e stipulat separat in contract, sau chiar se face contract separat pt. asta. Asa stiu eu. Astept si alte pareri...
Sanda



#9 izaroman

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 244 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Cluj Napoca

Postat 06 December 2005 - 02:42 PM

Chiar, mai intra cineva in polemica?
Sunt convinsa, la fel ca si tine, ambele vorbim din experienta. Una dintre cele mai mari firme de acest gen din Transilvania factureaza clientilor servicii de realizare si ulterior, intretinere a Web Site-urilor.



#10 RI

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 54 Postari:

Postat 08 December 2005 - 12:17 PM

Pe factura imi apare
realizare site=..
domeniu.ro ....
gazduire domeniu noiembrie...
gazduire domeniu decembrie ...
promovare noiembrie ....
promovare decembrie ..........


In ce termen amortizez site -ul?
In trei ani ?
Nu am contract , doar factura.



#11 izaroman

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 244 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Cluj Napoca

Postat 08 December 2005 - 12:45 PM

Vezi, toate sunt servicii. Ce ai putea sa inregistrezi ca imobilizare ar fi domeniul, dar nu cred ca singur se incadreaza ca suma. Problema este ca toate sunt servicii de fapt, dar ele trebuiesc insotite de un contract. Cei care ti-au facut factura, ar fi trebuit sa stie lucrul acesta. Incearca sa obtii de la ei un contract si inregistreaza-le linistit ca servicii (628 sau 621 pentru realizarea site-ului si 623 pentru promovarea lui). Eu as inregistra domeniul pe 303-Materiale de natura obiectelor de inventar (nestocabile, bineinteles), si l-as trece la cheltuiala pe sfarsitul lunii.
O zi maxima!






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL