Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
registru general de evidenta salariati - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


registru general de evidenta salariati

62 replies to this topic

#1 Ana Rizea

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 15 August 2005 - 11:16 AM

Stiu ca este o intrebare stupida dar nu reusesc sa-mi dau seama...Registrul de salariati trebuie numerotat incepand cu prima pagina, pagina cu datele firmei. Acest numar este trecut in dreapa sus, acolo unde se trece numarul de inregistrare (Nr. de inregistrare....) pe fiecare pagina (Nr...) sau jos pe mijlocul paginii (1,2,3,4)



#2 andradadiana

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 36 Postari:
  • Location:Oradea

Postat 16 August 2005 - 01:14 PM

Registrul general evidenta salariati cumparat de societatea la care lucrez era numeroat deja, in dreapta sus pe prima pagina (deasupra la numarul de inregistrare dat de ITM) respectiv in sanga sus pe pagina a doua, si tot asa mai departe pana la 200.
Sper sa iti fie de folos aceste informatii.




#3 Garrfild

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 22 Postari:

Postat 03 October 2005 - 11:36 AM

Actele aditionale se intoduc in registru ? Multumesc.



#4 laura2005

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 720 Postari:
  • Location:oradea

Postat 03 October 2005 - 11:41 AM

da.orice modificare
LAURA JUNC



#5 laura2005

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 720 Postari:
  • Location:oradea

Postat 03 October 2005 - 12:02 PM

Intre timp am auzit ca sa modificat Codul muncii,nu mai este obligatoriu.
este adevarat :?:
LAURA JUNC



#6 Lupino

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 19 Postari:

Postat 03 October 2005 - 02:18 PM

Nu cred ca mai este obligatoriu completarea actelor aditonale in registrul de personal.



#7 Garrfild

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 22 Postari:

Postat 03 October 2005 - 02:39 PM

Care este temeiul legal?



#8 Ocsi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 766 Postari:
  • Location:Oradea
  • Interests:Excursii, internet, filme S.F. etc.

Postat 03 October 2005 - 06:35 PM

In aprilie 2004 a aparut o ordonanta care prevede ca pana-n 2007 in registru se opereaza numai intrarile si iesirile de personal.
Nu am la indemana OG-ul, dar maine il caut revin cu nr.si data.

O zi buna!
Cele scrise mai sus reprezinta doar o parere,
daca o iei de buna, o faci pe riscul tau.



#9 Ocsi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 766 Postari:
  • Location:Oradea
  • Interests:Excursii, internet, filme S.F. etc.

Postat 04 October 2005 - 08:27 PM

Dupa cum am promis, revin.

"HotarĂąre nr. 290 din 04/03/2004
Publicat in Monitorul Oficial, Partea I nr. 238 din 18/03/2004
pentru modificarea si completarea HotarĂąrii Guvernului nr. 247/2003 privind Ăźntocmirea si completarea registrului general de evidenta a salariatilor
................................................................................
............



4. Alineatul (2) al articolului 5 va avea urmĂŁtorul cuprins:
"(2) Registrul cuprinde elementele de identificare a tuturor salariaĂŸilor, data Ăźncheierii contractului individual de muncĂŁ, data Ăźnceperii activitĂŁĂŸii, modificarea Âși suspendarea contractului, durata acestuia, durata muncii exprimatĂŁ Ăźn ore/zi, ocupaĂŸia (funcĂŸia Âși/sau meseria), respectiv codul acesteia potrivit ClasificĂŁrii ocupaĂŸiilor din RomĂąnia (C.O.R.), salariul de bazĂŁ prevĂŁzut la data Ăźncheierii contractului, data ĂźncetĂŁrii contractului Âși temeiul legal al ĂźncetĂŁrii acestuia, numele, prenumele Âși semnĂŁtura persoanei care face Ăźnscrierea."
5. DupĂŁ alineatul (2) al articolului 5 se introduce un nou alineat, alineatul (21), cu urmĂŁtorul cuprins:
"(21) Fiecare operaĂŸiune efectuatĂŁ Ăźn registru va fi certificatĂŁ, prin semnĂŁturĂŁ Âși ÂștampilĂŁ, de cĂŁtre o persoanĂŁ numitĂŁ prin act administrativ de cĂŁtre angajator sau de cĂŁtre reprezentantul legal al acestuia."
6. Alineatele (3) Âși (4) ale articolului 5 vor avea urmĂŁtorul cuprins:
"(3) Înscrierile Ăźn registru se efectueazĂŁ la data Ăźncheierii contractului individual de muncĂŁ, precum Âși la data ĂźncetĂŁrii acestuia, Ăźn conformitate cu prevederile anexei nr. 1. (4) ÎnregistrĂŁrile din registru se vor efectua numai Ăźn limba romĂąnĂŁ, citeĂŸ, cu tuÂș/pix negru, iar corectarea erorilor materiale din cuprinsul acestuia se va realiza prin bararea datelor Ăźnscrise eronat, astfel ĂźncĂąt sĂŁ se poatĂŁ citi vechea Ăźnregistrare, Âși prin Ăźnscrierea dedesubt, Ăźn culoare roÂșie, a datelor exacte. În cazul Ăźn care Ăźnscrierea nu se poate face dedesubt, se bareazĂŁ Ăźntregul rĂąnd Âși se face trimitere la noul rĂąnd care conĂŸine datele exacte."
................................................................................
......................
17. Anexa nr. 1 se ĂźnlocuieÂște cu anexa la prezenta hotĂŁrĂąre.
................................................................................
..................
(2) Înscrierile deja efectuate Ăźn registrele existente ĂźÂși menĂŸin valabilitatea urmĂąnd ca, de la data intrĂŁrii Ăźn vigoare a prezentei hotĂŁrĂąri, Ăźn coloana 10 "OcupaĂŸia (funcĂŸia Âși/sau meseria)" sĂŁ se Ăźnscrie Âși codul C.O.R. corespunzĂŁtor funcĂŸiei/meseriei respective, Ăźn coloana 13 sĂŁ se completeze Âși temeiul legal al ĂźncetĂŁrii contractului individual de muncĂŁ, iar Ăźn coloana 14, Ăźn loc de "Temeiul legal al ĂźncetĂŁrii contractului", sĂŁ se completeze "Numele, prenumele Âși semnĂŁtura persoanei care face Ăźnscrierea".
................................................................................
........
BucureÂști, 4 martie 2004.
Nr. 290.


ANEXÃ

(E modelul registrului)

NOTÃ:
................................................................................
.............
3. Coloanele 6, 7, 8, 10, 11 Âși 12 se vor completa ĂźncepĂąnd cu data de 1 ianuarie 2007. ................................................................................
.................."
Cele scrise mai sus reprezinta doar o parere,
daca o iei de buna, o faci pe riscul tau.



#10 mihaela2005

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 58 Postari:

Postat 05 October 2005 - 07:15 AM

Asadar se completeaza doar coloanele 1,2,3,4,5,9? si 13,14 doar la incetarea contractului? Nimic legat de salariu sau modificarea acestuia?
Pt.fiecare salariat se aloca o singura pagina?
Multumesc mult



#11 Garrfild

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 22 Postari:

Postat 05 October 2005 - 08:05 AM

Multumesc pentru raspuns Totusi o intrebare mai am, din moment ce in 2007 dispar carnetele de munca si in registru nu sunt operate modificarile la salar cum pot sa dovedesc aceste modificari ( de ex. in situatia in care o persoana nu a avut carnet de munca).



#12 Mihaela A

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 108 Postari:
  • Location:Timisoara

Postat 05 October 2005 - 03:53 PM

mihaela2005: Pt.fiecare salariat se aloca o singura pagina?

DA



#13 diaconu alina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 298 Postari:

Postat 05 October 2005 - 06:30 PM

eu am avut un control de la itm acum o luna si inspectorul mi-a atras atentia asupra acestei hotariri...si mi-a spus (de fapt e stipulat si in hotarire)ca pentru necompletarea corecta a registrului pot lua amenda de la 15 la 30 mil. deci nu e de joaca asa ca citeste bine legislatia...eu nu completez acele coloane.....daca asa vor ei asa fac cu toate ca nu mi se pare corect. dispar informatii destul de importante legat de angajati.



#14 diaconu alina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 298 Postari:

Postat 05 October 2005 - 06:37 PM

eu am cite doua pagini pentru fiecare angajat....asa s-a inceput registrul si merg si eu mai departe tot asa. in acea hotarire nu se specifica neaparat o pagina...poti aloca doua si fii sigura ca nimeni nu iti va spune nimic...mie nu mi s-a spus....
o chestie...ai grija sa barezi pagina sau aginile dupa ce angajatul pleaca.....



#15 micutza

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 287 Postari:
  • Location:Galati

Postat 05 October 2005 - 06:39 PM

alina nu ai voie sa postezi de doua ori consecutiv, foloseste butonul edit cand mai ai de adaugat :roll:
in fiecare zi descopar lucruri despre firea omeneasca....



#16 diaconu alina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 298 Postari:

Postat 05 October 2005 - 06:43 PM

scuze. nu am stiut. mersi



#17 Lupino

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 19 Postari:

Postat 12 October 2005 - 08:55 AM

Buna. M-am grabit si am trecut o persoana in registrul de personal ( imi adusese doar buletinul) si dupa 2 zile nu a mai venit. A plecat in Spania. Am vrut sa ii intregistrez contractul indiv. de munca, macar pentru 1 zi si apoi sa il desfac dar nu pot, fiindca nu am decat o copie dupa buletin + contractul indiv. munca. Am fost la ITM dar nimic clar; ca de ce nu am luat toate actele, vizita medicala...,...apoi mi-a spus ca sa anulez pagina dar ma gandesc ca la un control sa nu primesc amenda; Nu o sa va vina sa credeti: mi-a spus chiar la un moment dat (d-na de la ITM ) sa rup pagina ??? apoi si-a dat seama ce a zis si mi-a spus ca ar fi bine sa anulez pagina dar nu imi garanteaza ca nu primesc amenda. Nu stiu ce sa fac.!!! Am facut o greseala stupida si acum nici nu pot face inca salariile pe sept. fiindca l-am trecut in registru cu 29.09.2005 (data angaj.) Imi puteti da voi un sfat ? Va multumesc.



#18 diaconu alina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 298 Postari:

Postat 12 October 2005 - 11:36 AM

ai avea o solutie ....ori anulezi pagina si faci un proces verbal in care explici situatia....ori la urmatoarea angajare il treci pe respectivul in locul celui din registru.cum faci asta? tot ce ai scris la primul "angajat" tai cu un pix negru si scrii cu pix rosu sub ce ai taiat datele celui nou angajat. conform legislatiei tot ce corectezi se tai si scrii alaturi sau unde ai loc datele corecte...asa ai putea sa te scoti......si esti si in legalitate.....cind vine controlul...baga o minciunica....ai incurcat datele pur si simplu....



#19 Lupino

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 19 Postari:

Postat 12 October 2005 - 12:06 PM

Da. Cred ca am sa aleg a 2 varianta. Mersi Alina.



#20 Guest__*

  • Guests

Postat 12 October 2005 - 12:08 PM

Garrfild a spus:

Multumesc pentru raspuns Totusi o intrebare mai am, din moment ce in 2007 dispar carnetele de munca si in registru nu sunt operate modificarile la salar cum pot sa dovedesc aceste modificari ( de ex. in situatia in care o persoana nu a avut carnet de munca).

Nu dispare decĂąt forma: adicĂŁ aÂșa cum la buletin forma lui s-a transformat Ăźntr-o cartelĂŁ aÂșa Âși cĂŁrĂŸile de muncĂŁ vor fi scoase la calculator..., cum ar putea dovedi oamenii cĂŁ au muncit sau muncesc? :roll:






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL