Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
registru general de evidenta salariati - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 3

Salt la continut


registru general de evidenta salariati

62 replies to this topic

#41 diaconu alina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 298 Postari:

Postat 02 November 2005 - 03:17 PM

deci....daca ai imputernicire de la administrator...te treci pe tine ...daca nu....fa-ti una



#42 anagruion

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 291 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:timisoara

Postat 02 November 2005 - 03:24 PM

Alina, m-ai pus la treaba. Nu am timp acum dar, am sa recitesc HG. probabil am incurcat col.10 cu ce se va trece in reg. dupa 2007. Maine sigur citesc inca o data HG.




#43 Diana_

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 278 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Cluj-Napoca

Postat 02 November 2005 - 03:28 PM

am inteles ..... desi mi se pare cam aiurea
in 2007 registrul o sa inlocuiasca cartile de munca.... ca sa poti completa cartile de muca trebuie sa faci un curs, nu?
nu am facut nici un curs ... si pot sa completez registrul (oficial, pt ca oricum eu il completez) doar pt ca administratorul spune ca pot .....
Asta era nelamurierea mea .......
Mersi mult Alina
Traim in Romania .... si asta ne ocupa tot timpul



#44 diaconu alina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 298 Postari:

Postat 02 November 2005 - 03:31 PM

nici eu nu am facut acest curs...si fac si state de plata...si ma ocup de tot ce inseamna personal...pt ca sunt economist ...asta e....oricum te sfatuiesc sa faci acel curs. eu m-am inscris deja si astept sa primesc raspuns cind incep



#45 Diana_

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 278 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Cluj-Napoca

Postat 02 November 2005 - 04:35 PM

Crede-ma chiar as vrea sa fac acest curs ... am auzit ca sunt f interesante si inveti multe acolo ..... daca ar fi unul cand nu sunt in sesiune.... l-as face.....
Adevarul e nici nu m-am interesat .... Mersi oricum pt sfat ....
Eventual cand afli mai multe cat dureaza, cum e orarul .... banuiesc ca peste tot sunt la fel...... spune-mi, poate ma hotarasc .....
Traim in Romania .... si asta ne ocupa tot timpul



#46 ana80

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 92 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 03 November 2005 - 10:29 AM

am scris in registru cu albastru am completat toate coloanele conform cerintelor din coloana,inclusiv coloanele care nu trebuiau completate.Ce pot face ca sa fie in regula?
Va multumesc!
M-am invatat minte am sa citesc normele de completare a registrului.
Daca pt inregistrarea gresita se dau amende de 15 mil,daca nu il ai ce amenda iti da?Intreb asta pentru ca la I.T.M Ilfov si acum mai sunt firme care il achizitioneaza acum,si nu firme abia infiintate?!!!!!



#47 diaconu alina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 298 Postari:

Postat 03 November 2005 - 10:35 AM

amenda se da intre 20 si 50 mil. citeste hg...nu o am in forma electronica ca ti-as fi dat-o.
si la mine este registru gresit completat dinaintea mea....si am scapat cu un avertisment



#48

  • Guests

Postat 16 November 2005 - 08:01 PM

CE TREBUIE COMPLETAT IN REGISTRUL DE EVIDENTA A SALARIATILOR?FIRMA FUNCTIONEAZA DIN 2002 SI NU A FOST COMPLETAT NICIODATA.MULTUMESC!!!



#49 nicole33

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1373 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 17 November 2005 - 11:52 AM

De unde se poate cumpara acest registru? Sunt din Bucuresti.



#50 crys73

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 7 Postari:
  • Location:cluj napoca

Postat 18 November 2005 - 08:23 PM

In reg de evid a salariatilor trebuie sa se treaca urmatoarele(din cate stiu eu si sper sa nu te informez gresit),urmatoarele:
a) in coloana 1 se va inscrie numarul contractului indiv de munca dat de angajator
B) in col.2 se vor trece numele si prenumele salariatului conform actului de identitate
c) in col.3 se vor trece datele de identificare a salariatului: domiciliul,CNP,seria si nr.actului de identitate
d) in col.4 se va trece data semnarii contractului individual de munca de catre ambele parti
e) in col.5 se va inscrie data la care salariatul a inceput sau va incepe efectiv sa lucreze
f) in col.9 se vor mentiona sectia,serviciul,punctul de lucru unde lucreaza efectiv lsalariatul

Pe fiecere pagina din reg vor fi inregistrate datele unui singur salariat
Inregistrarile din reg se vor efectua la data incheierii contractului individual de munca precum si la data incetarii acestuia;inregistrari care se vor efectua doar cu tus/pix negru,iar eventualele inregistrari eronate
se vor corecta prin bararea acestora astfel incat sa se poata citi vechea inregistrare si prin inscrierea dedesupt,in culoare rosie,a datelor exacte

Coloanele 6,7,8,10,11,12,13,14 se vor completa incepand cu data de 1 ianuarie 2007



#51 flopi

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 25 November 2005 - 02:08 PM

Am si eu cateva intrebari legate de completarea acestui registru.
Initial l-am completat cu pix albastru( HG247/2003 nu mentiona nimic cu privire la culoarea pixului), iar de cand a intrat in vigoare HG 290/2004 cu pix negru. Din punctul meu de vedere nu e gresit. A avut cineva cu o situatie similara control de la ITM?
Nu stiu ce sa aloc fiecarui angajat, o fila( asa cum zicea HG 247/2003) sau pagina (cf. HG 290/2004) ?- mi se pare putin o pagina penru toate modificarile de salariu care afecteaza un c.i.m.
Unde se trece numele si prenumele persoanei care face inscrierea?( art. 4 HG290/2204)..ca eu nu am o asemena rubrica in Registru.
Multumesc, Flo



#52 diaconu alina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 298 Postari:

Postat 25 November 2005 - 03:43 PM

it face consiliul director o imputernicire ca sa completezi registrul....deci daca nu ai rubrica pt numele celui care face inscrierea....imputernicirea tine locul....
si oricum e obligatoriu sa ai asa ceva....
eu aloc o fila angajatului ...asa ca poti face cum doresti...o pagina...mai multe....citeste hg pt completarea registrului....si acolo ai toate inf.



#53 Carmen Nastrusnicu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 19 Postari:

Postat 04 December 2005 - 01:04 AM

Va rog sa-mi spune-ti , in cazul in care am completat gresit acest registru ( l-am completat cu pix albastru si inclusiv coloanele care nu trebuiesc completate) , cum sa procedez?

Va multumesc!



#54 diaconu alina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 298 Postari:

Postat 05 December 2005 - 09:08 AM

nu mai poti face nimic. doar mare atentie de acum inainte
:(



#55 Carmen Nastrusnicu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 19 Postari:

Postat 05 December 2005 - 12:12 PM

In acest caz sunt pasibila de acea amenda care a-ti amintit-o in acest subiect?
Nu pot remedia in nici un fel aceasta greseala?
Sa anulez acest registru si sa iau altul?
Recunosc, mai am multe de invatat.

Va multumesc!



#56 diaconu alina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 298 Postari:

Postat 05 December 2005 - 06:02 PM

crede-ma c a si eu am gresit, dar asta e....amenda....sau poate ne da doar un avertisment......



#57 irina farmazon

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 24 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 08 December 2005 - 09:57 AM

Recent am descoperit ca firma la care lucrez nu detine un registru de evidenta a salariatilor! Acest registru este necesar pentru toate societatile sau numai pentru cele noi infiintate? Ajutati-ma ca nu mai inteleg nimic....Este posibil ca in momentul acesta sa cumparam acest registru si sa il inregistram la ITM sau nu mai este nimic de facut?



#58 EWY

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 34 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:HD

Postat 08 December 2005 - 10:53 AM

Obligatoriu pentru toate societatiile!!!
Vezi HG 247/2003 privind intocmirea si completarea registrului general de evidenta a salariatiilor, publicat in MO nr.164/14.03.2003.



#59 Lidia

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 36 Postari:

Postat 08 December 2005 - 06:06 PM

Registru de evidenta a salariatilor este obligatoriu in cazul soc. nou infiintate cat si in cel al soc. vechi-infiintate. :) Trebuie sa-l cumperi, sa-l inregistrezi si sa treci salariatii pe el, e foarte simplu de completat, ia putin timp. Dar inainte de a face pasul asta cauta mai bine prin dulapuri si intreaba prin stanga sau dreapta pentru ca e posibil sa stea aruncat pe undeva, fiind folosit foarte rar.



#60 nicole33

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1373 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 16 December 2005 - 01:16 PM

[quote name='"Lidia"]Registru de evidenta a salariatilor este obligatoriu in cazul soc. nou infiintate ...Trebuie sa-l cumperi' date=' sa-l inregistrezi quote']

De unde il cumperi?
Unde il inregistrezi?






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL