Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Transfer leasing - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Transfer leasing

7 replies to this topic

#1 ion_c

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 21 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 12 December 2005 - 04:26 PM

Pentru transferul drepturilor si obligatiilor rezultate din contractul de leasing financiar de la utilizator (persoana juridica) catre o persoana fizica, ce note contabile se inregistreaza in contabilitate?
De la firma de leasing am primit contractul de transfer si un proces verbal de predare-primire.
Va rog daca ma poate ajuta cineva?
Multumesc!



#2 geambazumariana

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 448 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Calarasi

Postat 12 December 2005 - 10:43 PM

e un caz fericit ca ai contract de transfer
eu am un act aditional facut de societatea de leasing prin care se cedeaza catre societatea mea drepturile si obligatiile din contractul de leasing, si apucate frate sa pui pe hirtie.Ce sa pui?, pielea ursului din padure?, dar trebuie sa gasim solutii si daca le gasesc ti le voi comunica




#3 lilianarodica

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1548 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 12 December 2005 - 11:04 PM

mare atentie:
in primul caz se trasfera ctr, de leasing unei persoane fizice.,iar in cazul doi unei persoane juridice



#4 geambazumariana

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 448 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Calarasi

Postat 12 December 2005 - 11:12 PM

pare a fi simplu si in acelasi timp complicat, inregistrarile de la el vor fi invers la mine sau cel putin pe aproape.
Situatia este inedita si doar cei care gindesc noaptea(asociatii+administratorul) ne pot da noua de lucru.
Contractul de leasing ramane de fapt la societate tu preluind doar drepturile si obligatiile din contract si in exemplul meu ratele incepind cu rata 20 si asigurarea.
Daca ai tu Liliana o solutie, tare mult ti-as multumi.



#5 lilianarodica

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1548 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 13 December 2005 - 12:43 AM

asta seara sunt tare obosita, o lasam pe maine.Numai bine



#6 ion_c

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 21 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 13 December 2005 - 03:55 PM

Cineva mi-a sugerat sa fac urmatoarele note contabile:

% = 2133
167 - cu soldul creditor al lui 167 inainte de transfer
2813 - cu valoarea amortizata pana in prezent
612 :?: - diferenta ramasa astfel incat 2133 sa ajunga zero

si storno 471=1687 cu valoarea ramasa inainte de transfer

Nu stiu daca e corect ca soldul debitor al lui 2133 dupa ce s-a scazut amortizarea si restul ratelor neplatite (sold 167) sa se inchida cu 612?

Voi cei care ati mai intalnit o astfel de situatie cum ati procedat?
Astept solutii. Multumesc!



#7 lorenzo

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 786 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Arad

Postat 14 December 2005 - 02:25 AM

http://www.conta.ro/...opic.php?t=2741



#8 Nicolae Camelia

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 37 Postari:

Postat 18 December 2005 - 09:04 PM

612, nu este corect. ce legatura are chiria cu un transfer de liesing? si inca unul financiar? eventualele diferente apar de la paritatea leu/$ sau e
E. transferul se face la valoarea ramasa a bunului iar, dupa parerea mea, restul se regularizeaza in minus






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL