Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
se iau in calcul sau nu? - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


se iau in calcul sau nu?

3 replies to this topic

#1 gabriela_ifrim

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 19 December 2005 - 01:03 AM

cineva intreba pe la pagina 2:
http://mwm.hdt.ro/forum/about9344.html

"Cum e corect ? Daca salariatul a avut in lunile anterioare (cele 3 baza de calcul) si CO si CM se iau sau nu in calcul la baza pt calcul co in luna curenta? Dar va rog, sa nu-mi raspundeti cu paragraful din codul muncii , ca tocmai p-ala nu-l pricep !!!
Help, e urgent !!!"

si raspunsul era
"nu se iau in calcul zilele cat a fost in CO si CM"

Cum eu am o gramada de nelamuriri cu concediile medicale, tot studiez problema. Dupa cate stiu eu legea spune:
a. media veniturilor lunare din ultimele 6 luni anterioare primei zile de concediu medical înscrise în certificatul de concediu medical, pe baza cărora s-a datorat sau, după caz, s-a achitat contributia individuală de asigurări sociale în lunile respective......

pentru CO se plateste CAS 9,5% deci se ia in calcul, NU?
si in cazul CM nu se plateste, deci nu seiau in calcul.
CUM E CORECT?



#2 PISOIAS

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 141 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 19 December 2005 - 10:41 AM

Fi mai explicita. Intrebarea pe care ai citat-o se refera la CO (care nu are nici o treaba cu CAS 9.5%), iar tu parca vrei informatii despre CM. Cel putin eu asa am inteles. :shock: Care-i legatura?
Si apropos, dupa parerea mea raspunsul pe care l-a primit intrebarea este si el gresit. :roll:




#3 S_anda

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 410 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Tg Mures

Postat 19 December 2005 - 12:44 PM

In calculul zilelor de concediu de odihna la care are dreptul angajatul nu se iau zilele de concediu care au fost deja acordate, adica din total zile datorate pe an se scad zilele deja acordate, urmand a se acorda restul de zile de concediu la care are dreptul angajatul prin contractul individual de munca. Zilele de concediu de odihna se acorda indiferent de celelalte zile libere de care a beneficiat angajatul (sarbatori legale, zile de concediu neplatite, concediu medical, etc.). :D
Sanda



#4 gabriela_ifrim

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 19 December 2005 - 03:20 PM

da cei drept eu ma refer la calculul CONCEDIILOR MEDICALE
in acest caz la Baza de calcul indemnizatiei de asigurari sociale se iau in calcul CM anterioare?






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL