- Forum 100% contabilitate - Conta.ro
- → Vede profil: Andi24
Community Stats
- Grup: Members
- Postari: 62 (0.01 pe zi)
- Cel mai activ in: Arhiva (60 postari)
- Vizualizari: 3105
- Titlu User Membru junior
- Varsta Varsta necunoscuta
- Data nasterii Data nasterii necunoscuta
-
Gender
Not Telling
Informatii de contact
0
Neutral
User Tools
Prieteni
Andi24 nu a adaugat prieteni inca
Ultimii vizitatori
Postari ale mele
In topicul:impozitul minim
26 July 2009 - 03:30 PM
Multumesc din nou. Sper sa se scoata impozitul asta cat mai repede ca nu e natural. O zi buna
In topicul:impozitul minim
24 July 2009 - 11:47 AM
Multumesc Denisa. Pot sa expun situatia mea ca sa imi spuneti daca calculul este ok? Am:
cazul 1- cand nu am forfetar:
1. SC 121=9950 lei
2. calcul deductibilitate protocol: 121+ch protocol( de 691 nu a fost cazul pt ca pana acum acopeream pierderea de anul trecut si profitul nu a depasit pierderea)*2%= (9950+150)*2% =202 lei => ch protocol sunt deductibile integral
3. ch nedeductibile din penalitati= 2700 lei
4. profit impozabil: 9950+2700=12650 lei
5. pierdere fiscala 2008 =49000 lei
6. de recuperat inca= 49000-12650 lei=36350 lei
cazul 2 - cu forfetar:
1. impozit minim: 6500/12*2=1083 lei
2. SC 121=9950-1083=8867ei
3. profit impozabil: 8867+2700=11567 lei ????
4. pierdere fiscala 2008 =49000 lei
5. de recuperat inca= 49000-11567 lei=37433lei????
Simt ca ceva imi scapa dar nu stiu ce. Multumesc!
cazul 1- cand nu am forfetar:
1. SC 121=9950 lei
2. calcul deductibilitate protocol: 121+ch protocol( de 691 nu a fost cazul pt ca pana acum acopeream pierderea de anul trecut si profitul nu a depasit pierderea)*2%= (9950+150)*2% =202 lei => ch protocol sunt deductibile integral
3. ch nedeductibile din penalitati= 2700 lei
4. profit impozabil: 9950+2700=12650 lei
5. pierdere fiscala 2008 =49000 lei
6. de recuperat inca= 49000-12650 lei=36350 lei
cazul 2 - cu forfetar:
1. impozit minim: 6500/12*2=1083 lei
2. SC 121=9950-1083=8867ei
3. profit impozabil: 8867+2700=11567 lei ????
4. pierdere fiscala 2008 =49000 lei
5. de recuperat inca= 49000-11567 lei=37433lei????
Simt ca ceva imi scapa dar nu stiu ce. Multumesc!
In topicul:impozitul minim
23 July 2009 - 06:28 PM
Intrebare: Am 10000 pierdere fiscala 2008. Am 2000 profit la iunie 2009. Deductibiliteatea cheltuielilor de protocol se calculeaza inainte de a acoperi partial pierderea din 2008? sau se considera integral nedeductibile din cauza ca per total avem pierdere?Impozitul minim cum isi face loc in ecuatia asta? va rog sa ma ajutati ca nu fac fata pe caldura asta.
Multumesc.
In topicul:declaratie 394
21 July 2009 - 06:47 PM
Buna,
Daca nu am operatii cu persoane inregistrate in scopuri dde TVA(am doar 2 operatii fara TVA) mai depun 394? Sau depun cu 0? Semestrul trecut am depus. Multumesc.
Daca nu am operatii cu persoane inregistrate in scopuri dde TVA(am doar 2 operatii fara TVA) mai depun 394? Sau depun cu 0? Semestrul trecut am depus. Multumesc.
- Forum 100% contabilitate - Conta.ro
- 111→ Vede profil: Andi24
- Regulament



Find content
Afisare istoric nume

