BUNA,
Referitor la problema expusa, rezolvarea se gaseste in careta "Sinteze, Studii de caz si teste grila, Volumul II, revizia a IV a-Madalina Garbina; Stefan Bunea.
Rezolvare:
In exercitiul N:
-angajarea cheltuielilor dupa natura:
Clasa6=Clasa 3 375000
Clasa 4
Clasa 5
-estimarea rezultatului contractului:
Rezultat=2200000-2000000=200000
-gradul de avansare=375000/2000000=18,75%
-rezultatul aferent exercitiului N=200000x18,75%=37500
-inregistrarea productiei in curs aferente exercitiului N:
332=711 375000+37500=412500
Situatia in contul de profit si pierdere:
711............412500
Clasa 6........(375000)
Rezultat.........37500
In exercitiul N+1:
-angajarea cheltuielilor dupa natura:
Clasa 6=Clasa 3 1625000-375000=1250000
Clasa 4
Clasa 5
-estimarea rezultatutului contractului:
Rezultat=2800000-3200000=-400000
-inregistrarea productiei in curs aferente exercitiului N+1:
332=711 1250000-37500=1212500
-constituirea provizionului pentru pierderea din contractul devenit deficitar:
6812=1518 400000
Situatia in contul de profit si pierdere:
711...........1212500
Clasa 6.........(1250000)
6812.............(400000)
___________________________
Rezultat..............-437500
In exercitiul N+2
-angajarea cheltuielilor dupa natura:
Clasa 6=Clasa3 3300000-1625000=1675000
Clasa 4
Clasa 5
-inregistrarea productiei in curs aferente exercitiului N+2:
Rezultatul contractului=3000000-3300000=-300000
Prin urmare, vom include in costul lucrarilor suma cu care a crescut rezultatul contractului, respectiv 100000 mii lei:
332=711 1675000+100000=1775000
-facturarea lucrarilor:
4111=% 3570000
704 3000000
4427 570000
-descarcarea de gestiune:
711=332 3400000
-anularea provizionului pentru contractul deficitar:
1518 = 7812 400000
Situatia in contul de profit si pierdere:
704..........3000000
711.................-1625000
7812................400000
Clasa 6............(1675000)
Rezultat............100000
Spor la invatat!
lalea
Inregistrat la: 01 Oct 2008Offline Ultimul click: Feb 18 2014 03:39 PM