search
conta.ro cauta meniu
search

Acionarii Dow Jones au cedat pentru 5,6 mld. de dolari

Murdoch va prelua Wall Street Journal Rupert Murdoch a încheiat, ieri, contractul de preluare de 5,6 miliarde de dolari a companiei  Dow Jones, după trei luni de dramă în mijlocul familiei Bancroft și dezbateri publice despre valorile jurnalismului,  relatează Wall Street Journal în varianta sa electronică.Unul dintre cele mai vechi și mai cunoscute francize din industria ziarelor intră acum într-o nouă eră ca parte a unui conglomerat media global. Murdoch, ale cărui proprietăți variază de la rețeaua de televiziune Fox la ziarul "The Times" din Londra, a negociat dur pentru a câștiga ziarul mult-râvnit. Acesta a promis să investească în jurnalismul Dow Jones.Familia Bancroft a fost neliniștită de la început în privința protejării reputației jurnalului, al doilea ziar ca mărime în Statele Unite. Aceștia s-au temut că Murdoch se va amesteca în afacerile editoriale ale ziarului și va importa marca jurnalismului de senzație care se regăsește în unele ziare ale conglomeratului News Corp., cum ar fi New York Post.News Corporation a anunțat că un membru al familiei Bancroft sau o persoană agreată de ambele părți va face parte din comisia de administrație a grupului. Cele două companii au căzut de acord, totodată, ca un comitet format din cinci membri să supravegheze independența editorială a operațiunilor Dow Jones. Rupert Murdoch a mai anunțat că, cel mai probabil, tranzacția se va încheia în al patrulea trimestru al acestui an.Chiar dacă unii membri ai familiei Bancroft au încercat să se opună preluării sau să caute alți cumpărători, oferta lui Murdoch de a plăti cele 16,5 milioane de acțiuni clasa B cu 60 de dolari și 67 de dolari pentru cele premium, a atras, în final, acceptul afacerii.

De la primul anunț al lui Murdoch privind preluarea Dow Jones din luna mai, acțiunile Dow Jones au crescut de la 36 dolari la valoarea de 57,38 de dolari, la începutul ședinței de ieri.

 

Contraofertă fără succes

 În data de 5 iunie, miliardarul Ron Burkle s-a alăturat unui sindicat al angajaților Dow Jones care încerca să facă o contraofertă celei avansate de Rupert Murdoch. Ron Burkle a spus că dorește o structură de acționariat pentru Dow Jones care să includă un fond de participare pentru salariați. De asemenea, și Brad Greenspan, care deține societatea de televiziune prin satelit EchoStar Communications și grupul de soluții informatice Intel, a propus achiziția a 50% din Dow Jones și a anunțat că intenționează să investească 250 de milioane de dolari în grupul Dow Jones pentru a dezvolta activitatea video.Greenspan le-a cerut acționarilor să respingă oferta de 5 miliarde de dolari făcută de Murdoch și s-a oferit să le împrumute membrilor familiei Bancroft, care controlează Dow Jones, între 400 și 600 de milioane de dolari pentru a cumpăra deținerile celorlalți membri ai familiei, care doresc să accepte oferta de 60 dolari pentru o acțiune, prețul pe care l-a oferit Murdoch.

La începutul săptămânii, Brad Greenspan a anunțat din nou, în încercarea de a opri achiziția Dow Jones de către Rupert Murdoch, că a obținut susținerea a cinci grupuri de investitori cu care dorește să facă o ofertă de cumpărare pentru Dow Jones. Printre aceștia se aflau și Intel Capital, un grup de investiții controlat de Intel, cea mai mare companie producătoare de microprocesoare din lume, și Softbank Corporation, una dintre cele mai mari corporații media și de telecomunicații din Japonia.

 

Încă există dubii

 

Chiar dacă membrii familiei Bancroft sunt de acord cu încheierea contractului, aceștia dețin doar 37% din puterea de vot, News Corp. însă trebuie să câștige și restul de 29% din voturile necesare. Totuși, consilierii lui Murdoch au sugerat că încuviințarea acționarilor este un fapt împlinit. Dow Jones a spus că se așteaptă ca înțelegerea să se închidă în cel de-al patrulea trimestru al anului, dar nu a dat o dată exactă a votului acționarilor. Murdoch se așteaptă ca aproape 80% din acești acționari să voteze pentru preluare - însemnând că aproape 23% vor sprijini tranzacția - sau aproape 60% din aprobarea generală.

Esential pentru contabili - Monografii contabile complete



Noutati contabile 1748725200
Atentie, contabili!

Contabilitatea se schimba!
Completeaza adresa de email la care
vrei sa primesti Raportul Gratuit
TOP 12 Monografii Contabile