search

Tranzactii cu masini second-hand. Ce implicatii contabile sunt in functie de situatie?

Impozitul minim pe cifra de afaceri: situatii sensibile care creeaza dificultati in practica
Dezbatem mai jos cazul unei societati comerciale neplatitoare de TVA care achizitioneaza masini second-hand de la persoane fizice din UE, respectiv de la firme din UE pentru revanzare. Exista mai multe dileme in acest caz, asa ca le vom enumera, pe rand, mai jos:



1. Care este tratamentul in situatia achizitiilor efectuate de la persoane fizice? Societatea trebuie sa se inregistreze in scop de TVA daca depaseste plafonul de 34000 lei? Daca achizitia este facuta de la persoane fizice si depasim plafonul 34000 euro trebuie sa vindem masinile cu TVA sau numai la depasirea plafonului de 300000 lei vindem cu TVA?

2. Care este tratamentul in situatia achizitiilor efectuate de la persoane juridice din UE care nu aplica regimul marjei?

3. Care este tratamentul in situatia achizitiilor efectuate de la persoane din UE care aplica regimul marjei? Societatea noastra trebuie sa se inregistreze in scop de TVA daca depaseste plafonul de 34000 lei? Daca achizitia este facuta de la persoane din UE care aplica regimul marjei si depasim plafonul 34000 euro trebuie sa vindem masinile cu TVA sau numai la depasirea plafonului de 300000 lei vindem cu TVA? Aplicam TVA la marja de profit? De exemplu, in situatia in care aplicam marja de profit impozitul de 1% microintreprindere la ce baza se calculeaza?

Implicatii contabile pentru tranzactiile cu masini second-hand: raspunsul specialistului


 
Presupun ca veti vinde masinile in Romania.

Dvs. veti vinde masinile cu TVA (aplicand regimul marjei sau nu – cum veti dori) numai dupa ce depasiti plafonul de TVA de 300.000 de lei si obtineti codul de TVA pentru operatiuni in Romania. Pana atunci, indiferent de unde le luati, le veti vinde fara TVA.
 
Daca achizitionati numai de la persoane fizice din UE sau numai de la persoane juridice care aplica regimula marjei (factura emisa de ele are TVA inclus), nu aveti nicio obligatie referitoare la TVA indiferent daca valoarea acestor achizitii depaseste 34.000 de lei, pentru ca aceste opratiuni nu intra in calculul plafonului de 34.000 de lei (art. 268 din Codul fiscal si Normele sale de aplicare).

Daca achizitionati de la persoane juridice care nu aplica regimul marjei, la depasirea plafonului de 34.000 de lei aveti obligatia sa obtineti un cod de TVA valabil pentru operatiuni intracomunitare conform art. 317 din Codul fiscal. Acest lucru inseamna ca :

- Veti vinde tot fara TVA (pentru ca nu ati devenit platitori de TVA si pentru operatiuni derulate pe teritoriul Romaniei)
-
Veti calcula la fiecare astfel de achizitie TVA:
371 = 401       valoarea facturii
371 = 446       19% x valoarea facturii

Si o veti declara prin decontul 301.TVA astfel calculata si declarata se plateste pana pe 25 ale lunii urmatoare.
Achizitia intracomunitara se declara la acelasi termen si in declaratia 390 mentionand codul A.
Ambele declaratii se fac pe cui-ul de TVA, nu pe cui-ul utilizat pentru operatiuni pe teritoriul Romaniei.
Pentru dvs. se va pune problema daca aplicati regimul marjei sau nu abia dupa ce deveniti platitori de TVA si pentru operatiuni pe teritoriul Romaniei.

Presupunand ca deveniti , iata un exemplu :
- Se cumpara o masina cu 8.000 de euro
371 = 401         8.000 euro

- Vreti sa o vindeti cu 600 de euro mai scump :

Vanzarea autoturismului se va face la valoarea : 8.000 + 600 + (600 x 19%) = 8714 euro
(regimul marjei inseamna ca se calculeaza TVA numai la marja de profit = (pretul de vanzare-pretul de cumparare))
 
Pe factura veti trece mentiunea “TVA inclusa si nedecutibila - regimul special second hand” si veti inregistra vanzarea :
4111 =       %             8714 euro
                 707            8600 euro
                 4427          114 euro (desigur in lei la cursul BNR).
607 = 371           8.000 euro.
 
Impozitul pe venitul micro : 8.600 euro x 1%.
 
Daca nu sunteti platitori de TVA si vindeti masina :
4111 = 707         8.600 euro
 
Impozitul pe venitul micro : 8.600 euro x 1%
 
Daca sunteti platitori de TVA dar nu aplicati regimul marjei :
4111 =       %             8714 euro
                 707            8600 euro
                 4427          19% x 8600  euro = 1634 euro(desigur in lei la cursul BNR).
 
607 = 371           8.000 euro.
 
Impozitul pe venitul micro : 8.600 euro x 1%

Observati ca baza impozabila este aceeasi, regimul marjei avand impact numai asupra TVA si modului sau de calcul.




Raspuns oferit pe portalcontabilitate.ro de Anca Ivanov - Expert contabil.


Atentie, contabili!

Contabilitatea se schimba!
Completeaza adresa de email la care
vrei sa primesti Raportul Gratuit

E-Factura. E-Transport: Sanctiuni. Amenzi. Solutii practice