Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Loreena's Content - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Loreena's Content

There have been 27 items by Loreena (Search limited from 02-January 08)



Sort by                Order  

#115092 Plata TVA la buget

Postat de Loreena on 10 January 2007 - 12:26 PM in Arhiva

poti sa ma ajuti cu un art.?
vama e perfect pe dinafara; nu stiu sa dea un raspuns clar



#115087 Plata TVA la buget

Postat de Loreena on 10 January 2007 - 12:15 PM in Arhiva

in ce cazuri se mai plateste TVA?; se plateste pentru import extracomunitar? se mai plateste ceva in vama?



#107805 Protocol

Postat de Loreena on 16 November 2006 - 02:01 PM in Arhiva

Buna,

as vrea sa stiu daca se poate deduce TVA-ul unei facturi de Protocol in cazul unei microintreprinderi;

e vreo suma maxima, procent???

merci



#92696 inregistrare depozit bancar

Postat de Loreena on 08 July 2006 - 12:54 AM in Arhiva

eu inregistrez prin 581 depozitele; iar dobanda o trec direct in 5121 cont curent



#92695 cont 5124 valuta

Postat de Loreena on 08 July 2006 - 12:49 AM in Arhiva

la depozitele over night eu inregistrez la cursul BNR din ziua in care revin banii in cont.



#85478 concediu medical dupa cic

Postat de Loreena on 27 May 2006 - 10:56 PM in Arhiva

ultimile 6 luni; 2 luni cf salariului; 1 luna salariu minim 330 ron; restul de 3 luni aferente 2005 310 ron; eu am avut concediu medical dupa cic; am revenit la munca din cic la 01.04.06; si in luna aprilie am avut concediu medical; calculat 3 luni cu 330 ron si 3 luni din 2005 cu 310 ron; cf legii pentru perioada cat ai fost in cic se ia in calcul salariul minim......cel putin asa mi s-a spus de la serviciu ca au calculat



#70725 conta institutii publice

Postat de Loreena on 01 March 2006 - 12:41 PM in Arhiva

Buna am nevoie cine ma poate ajuta cu cateva exemple concrete de inregistrari investitii, inregistrare avans, plati investitii si altele legate de acestea ; as avea nevoie urgent mercic mult



#58514 OUG 148-Concediu Ingrijire Copil

Postat de Loreena on 06 January 2006 - 06:35 PM in Arhiva

ieri de la directia din Amzei tel 316.84.15 interior 109 mi s-a spus ca pentru luna decembrie 2005 inclusiv se achita tot de angajator asa cum era si pana acum tot pe relatia cu cnaps-ul.......mi-a spus asta fara sa intreb despre asta...a zis Atentie!!!......tot angajatorul va plateste.



#58447 OUG 148-Concediu Ingrijire Copil

Postat de Loreena on 06 January 2006 - 02:08 PM in Arhiva

haideti ca cel putin pentru sectorul 2 am scos-o la liman........deci PENTRU CIE DEJA IN CIC, se depune doar cererea anexa 1 care o putem printa noi de acasa; se poate trece daca vrem virarea in cont contul nostru, la orice banca ar fi acesta; cererea se depune si se poate lua model de la Directia de protectie sociala a copilului......sunt din cate am inteles mai multe centre in fiecare sector.....langa mine pt sectorul 2 am gasit la adresa Masina de Paine nr 65; tel 242.75.60 program L-J - 9.00-16.30 si V - 9.00-14.00; se pot depune mi-au zis in termen de 60 de zile lucratoare de la 01.01.2006; se depune doar cererea asa mi-a zis.....oricum o sa iau la mine si niste copii dupa bi si certificat ca cine stie:

am gasit niste date de contact si pentru alte sectoare, daca e sa sunati si sa intrebati: directii de protectie copil

Sector 1 - 222.53.46 ; 222.42.75; DGASPC Sector 1 – Bd. Maresal Aversecu nr. 17

Sector 2 - 314.40.79 ; 310.24.16/17; DGASPC Sector 2 - Calea Moºilor nr. 132

Sector 3 - adresa din Bd. 1 dec 1918 nr 12-14, tel. 0725.126.100

Sector 4 - 460.35.39 ; 460.30.07; DGASPC Sector 4 –Bd. Alexandru Obreja nr. 89

Sector 5 - 310.17.32, 310.17.31 ; 315.94.12; DGASPC Sector 5 – Bd. Reg. Elisabeta nr. 29-31

Sector 6 - 317.6311/12; DGASPC Sector 6 - Bd. Orhideelor nr. 6

sunati si voi si vedeti ce va spun si care centru e mai aproape de unde locuiti

Pt. sectorul 3 dosarul il depune angajatorul in Piata Amzei, iar cererea o iau si o depun la Directia pt protectia copilului, dupa 16 ian. Adresa Bd. 1 dec 1918 nr 12-14, tel. 0725126100.
Pt cele care au nascut in 2005, dar care inca nu sunt in CIC se procedeaza la fel.



#58298 OUG 148-Concediu Ingrijire Copil

Postat de Loreena on 05 January 2006 - 11:40 PM in Arhiva

pai daca se poate ca mandatarul sa poata depune la inceput actele tale pentru obtinerea dreptului la indemnizatie si acestea contin declatatiile pe proprie raspundere presupun ca o poate face lunar si dupa.....



#58259 OUG 148-Concediu Ingrijire Copil

Postat de Loreena on 05 January 2006 - 07:33 PM in Arhiva

Art. 9. - (1) Drepturile prevăzute de ordonanța de urgență pot fi solicitate de către persoana îndreptățită sau, după caz, de reprezentantul legal ori mandatarul acestora împuternicit prin procură specială.

(2) Reprezentantul legal este persoana desemnată, în condițiile legii, să reprezinte persoana îndreptățită în cazul în care aceasta este lipsită de capacitatea de exercițiu a drepturilor civile.

(3) Mandatarul este persoana împuternicită prin procură specială de către persoana îndreptățită, în vederea solicitării și primirii drepturilor prevăzute de aceasta.

(4) Procura specială prevăzută la alin. (3) este autentificată, după caz, de notarii publici de pe teritoriul României, de misiunile diplomatice sau oficiile consulare ale României, este valabilă 6 luni și trebuie să conțină următoarele elemente:

a) numele, prenumele, cetățenia, data și locul nașterii, domiciliul și actul de identitate ale persoanei îndreptățite;
B) numele, prenumele, datele de identificare (actul de identitate, domiciliul, data și locul nașterii) ale mandatarului;
c) obiectul mandatului (întocmirea dosarului pentru solicitarea și acordarea drepturilor prevăzute de ordonanța de urgență, deschiderea contului curent, încasarea drepturilor curente și restante, semnarea extrasului de cont);
d) precizarea că mandatarul are obligațiile ce revin persoanei îndreptățite, inclusiv pe cea de a anunța în termen direcției teritoriale orice schimbare intervenită în situația persoanei îndreptățite de natură să suspende sau să înceteze acordarea drepturilor, cu excepția celei prevăzute la art. 7 lit. c) din ordonanța de urgență.


(7) Persoanele beneficiare de indemnizație lunară pentru creșterea copilului trebuie să depună lunar la primăria de domiciliu sau, după caz, de reședință o adeverință de la angajator sau, după caz, declarație lunară pe propria răspundere că nu realizează venituri impozabile.


eu zic ca se poate



#58231 OUG 148-Concediu Ingrijire Copil

Postat de Loreena on 05 January 2006 - 04:19 PM in Arhiva

cititi art 29 din norme cine e deja in cic sau are cererea inclusiv pe dec depune la primarie cererea anexa 1 si restul dosarului angajatorul cu acte certificate cf originalul la directie



#58203 OUG 148-Concediu Ingrijire Copil

Postat de Loreena on 05 January 2006 - 02:38 PM in Arhiva

ROMÂNIA
MINISTERUL MUNCII, SOLIDARITĂȚII SOCIALE ȘI FAMILIEI
Compartimentul Informare si Relatii Publice
Str. Dem I. Dobrescu nr. 2, sector 1, București
Telefon 315.03.00/872/750;315.88.12; Fax 315.88.12
E-mail presa@mmssf.ro

Presa - Guvern > Comunicate și informații de presă

Ministerul Muncii, Solidarității Sociale si Familiei face următoarele precizări referitor la prevederile Ordonanței de urgență a Guvernului nr.148/2005 care reglementează acordarea și plata indemnizației pentru creșterea și îngrijirea copilului:

1. Cuantumul indemnizației pentru creșterea și îngrijirea copilului se modifică, începând cu 1 ianuarie 2006, de la 783 RON (7.830.000 lei) la 800 RON (8.000.000 lei).

2. Beneficiarii acestei indemnizatii sunt categoriile de persoane prevazute de Legea 19/2000: părintele natural, părintele adoptiv, tutorele, persoana căreia i s-a încredințat copilul în vederea adopției sau persoana care are copilul în plasament.

3. Persoanele care erau în plată la data de 31.12.2005, vor beneficia în continuare de indemnizația pentru creșterea și îngrijirea copilului conform OUG 148/2005.
Parinții care au în îngrijire un copil născut după data de 1 ianuarie 2006 beneficiaza de indemnizatia pentru cresterea si ingrijirea copilului daca au realizat venituri profesionale supuse impozitării timp de 12 luni înaintea nașterii acestuia.
Cele 12 luni pot fi constituite și din perioade asimilate, așa cum sunt acestea definite în Ordonanța de urgență 148/2005 și în Normele metodologice de aplicare a acesteia.

4. Incepând cu data de 5 februarie 2006 va fi realizata plata indemnizației pentru luna ianuarie 2006 de catre Direcțiile de muncă, solidaritate socială și familie județene, respectiv a municipiului București, prin mandat postal sau în cont bancar personal.

5. Pentru a intra în posesia indemnizației pentru creșterea și îngrijirea copilului, persoanele îndreptățite conform legii au obligația de a completa un formular tipizat. Acest formular se gaseste incepand cu data de 4 ianuarie 2006 la primariile in a carei raza isi au domiciliul sau, dupa caz, la Directiile de munca, solidaritate sociala si familie judetene, respectiv a municipiului Bucuresti.

6. Formularul tipizat va fi însoțit de urmatoarele acte în copie:
- buletinul de identitate a solicitantului
- certificatul de naștere al copilului
- adeverința (dovada) realizării veniturilor.

7. Adeverința (dovada) prin care se atestă faptul că solicitantul realizeaza venituri profesionale supuse impozitarii poate fi eliberata de:
- angajator sau după caz, de Inspectoratele de munca teritoriale - pentru angajat
- Casele județene de pensii și alte drepturi de asigurări sociale - pentru cei care au contracte individuale de asigurare
- Administrația finaciară teritorială - în cazul beneficiarilor plătitori de impozite pe venituri independent realizate.

8. Incepând cu 1.01.2006 aceste documente vor fi depuse o singură dată la primăria în a cărei rază teritorială domiciliază beneficiarul sau la Directia de munca, solidaritate sociala si familie judeteana.
Ulterior, se vor depune lunar doar declarațiile pe propria răspundere prin care se certifică faptul că persoana beneficiară nu s-a reîncadrat în muncă sau nu au intervenit alte modificări care pot conduce la suspendarea ori încetarea dreptului. Astfel se vor evita posibilitatile de eludare a legii generate de reîncadrarea în muncă neanunțată, decesul copilului, incredințarea copilului altor persoane sau instituții etc.
Anunțarea reîncadrării în muncă este în favoarea beneficiarului acestei indemnizații, deoarece persoana în cauză va primi, pe lângă salariu, și un stimulent în cuantum de 300 RON (3 000.000 lei) până la împlinirea vârstei de 2 ani a copilului, respectiv de 3 ani în cazul copilului cu handicap.
9. Până în prezent, circa 90 % din primării au primit formularele tipizate, iar personalul de specialitate din cadrul acestora a participat la sesiunile de instruire organizate de către Direcțiile de muncă, solidaritate socială și familie teritoriale.

10. Normele metodologice de aplicare a prevederilor Ordonanței de urgență nr.148/2005, aprobate prin Hotărârea Guvernului nr.1825/2005, vor fi publicate în Monitorul Oficial al României nr. 7 din 4 ianuarie 2006.

Pentru relatii suplimentare va puteti adresa si Directiei de Munca, Solidaritate Sociala si Familie Bucuresti. Date de contact:
Tel: 212.84.15 sau 316.84.15
Site: www.ddfssbuc.org

Ministerul Muncii, Solidarității Sociale și Familiei - 04.01.2006


http://www.gov.ro/presa/afis-doc.php?id...&pag=1&dr=

http://www.mmssf.ro/massmedia.htm



#58183 OUG 148-Concediu Ingrijire Copil

Postat de Loreena on 05 January 2006 - 02:03 PM in Arhiva

am sunat la amzei - 316.84.15 interior 109 si mi-a zis CA DEPUN ANGAJATORII cf art 29 a citit tipa aia; a zis ca si ele acum citesc si ca angajatorii sa vina la ei sa vada ce le trebuie SI PENTRU CINE E IN CIC SI PENTRU CINE A FACUT DEJA CERERE; CA BANII PENTRU ANUL 2005 INCLUSIV DECEMBRIE SE IAU TOT DE LA ANGAJATORI
depunerea incepe de luni , marti incolo si probabil tine toata luna; ca pentru firmele care au de depus pentru un singur angajat vine patronul si cine are mai multe de depus vine inspectorul de resurse umane

nu a putut sa imi spuna daca cine e deja in cic mai depune alte acte si mamica pe langa ce depune angajatorul


are cineva in format electronic monitorul oficial sau hotararea asta cu normele???? le-as vrea si eu



#58034 OUG 148-Concediu Ingrijire Copil

Postat de Loreena on 04 January 2006 - 06:33 PM in Arhiva

M. Of. nr. 7 / 4 ian. 2006

1.825/2005. – Hotãrâre pentru aprobarea Normelor metodologice de aplicare a prevederilor Ordonanþei de urgenþã a Guvernului nr. 148/2005 privind susþinerea familiei în vederea creºterii copilului



#57861 OUG 148-Concediu Ingrijire Copil

Postat de Loreena on 03 January 2006 - 01:13 PM in Arhiva

Cine a mai depus la cnpas VItan.........firma mea a fost in 20 sau 21 decembrie cu dosarul si nu i l-au primit si le-a zis sa mi-l dea mie sa depun eu tot la primarie; trebuia sa duca fisierul? acum am sunat si de acolo mi-au zis ca s-au primit pana la sf anului;; eu am acum dosarul la mine; de la minister mi-au zis sa depun tot si cererea la directie in venerei din venerei mi-au zis in amzei in amzei nu se primeste ca cica nu au loc de depozitare; de la cnpas latina mi-au zis sa ma duc sa depun la amzei ca nu exista ca sa nu primeasca sunt obligati ...... oare firma m-a mintit ; cica a fost la et 2 in vitan la ghiseul din stanga si cica era si afis ca nu se mai primesc



#52625 Indemnizatia pt.cresterea copilului

Postat de Loreena on 23 November 2005 - 04:33 PM in Arhiva

am mai gasit ceva:
Alte conditii de acordare a drepturilor:
- concediul si indemnizatia lunara se cuvin pentru fiecare dintre primele 3
nasteri.
- alocatia lunara de stat pentru copii se cuvine pentru fiecare dintre copiii
rezultati Ăźn urma primelor 3 nasteri.
- Ăźn situatia suprapunerii a doua situatii de natura a genera acordarea
concediului si indemnizatiei pentru cresterea copilului, se acorda o singura indemnizatie, cu prelungirea, dupa caz, a duratei de acordare stabilita de actul normativ (ex: doi copii Ăźn vĂąrsta de pĂąna la 2/3 ani, inclusiv copiii proveniti din nasteri gemelare).
Încetarea platii drepturilor:
Plata drepturilor Ăźnceteaza cu ziua urmatoare celei Ăźn care:
- copilul a Ăźmplinit vĂąrsta de 2 ani, respectiv de 3 ani, Ăźn cazul copilului cu
handicap;
a avut loc decesul copilului
Suspendarea platii drepturilor:
Plata drepturilor se suspenda ĂźncepĂąnd cu luna urmatoare celei Ăźn care:
- beneficiarul este decazut din drepturile parintesti;
- beneficiarul este Ăźndepartat, conform legii, de la exercitarea tutelei;
- beneficiarul nu mai Ăźndeplineate conditiile prevazute de lege Ăźn vederea
Ăźncredintarii copilului spre adoptie;
- beneficiarul nu mai Ăźndeplineste conditiile prevazute de lege Ăźn vederea
mentinerii masurii de plasament;
- beneficiarul executa o pedeapsa privativa de libertate sau se afla Ăźn arest preventiv pe o perioada mai mare de 30 de zile;
- copilul este abandonat, ori este internat Ăźntr-o institutie de ocrotire publica sau privata;
- beneficiarul a decedat alte cazuri de suspendare sunt prevazute Ăźn mod expres de actul normativ.
Contributii datorate:
Pe perioada Ăźn care se beneficiaza de indemnizatie se datoreaza contributia individuala de asigurari sociale de sanatate care se suporta din bugetul de stat; aceasta se calculeaza si se plateste de directiile teritoriale.
Asimilari:
Perioada Ăźn care o persoana beneficiaza de indemnizatie constituie perioada asimilata stagiului de cotizare Ăźn vederea stabilirii drepturilor prevazute de Legea nr. 19/2000, cu modificarile si completarile ulterioare.
Raspunderea juridica:
Constituie contraventie:
- nerespectarea de catre primarii a termenului de transmitere catre directiile teritoriale a cererilor solicitantilor, Ăźnsotite de documentele justificative;
- nerespectarea de catre beneficiar a termenului de comunicare catre primarii, a oricarei modificari intervenite Ăźn situatia sa, respectiv nerespectarea de catre primarii a termenului de comunicare a acestor modificari catre directiile teritoriale;
- nerespectarea de catre angajatori a obligatiei de a Ăźnceta, la data de
01.01.2006, plata indemnizatiei pentru cresterea copilului stabilita Ăźn baza Legii nr.19/2000.
Dispozitii tranzitorii:
- persoanelor care, la data de 31 decembrie 2005, se afla Ăźn plata indemnizatiei pentru cresterea copilului reglementata de Legea nr. 19/2000 vor avea Ăźn vedere prevederile OUG, care le sunt aplicabile, astfel ĂźncĂąt trebuie sa depuna la directiile teritoriale documentatia necesara acordarii drepturilor;
- cererile privind acordarea indemnizatiei pentru cresterea copilului
reglementate de Legea nr.19/2000, cu modificarile si completarile ulterioare, nesolutionate pĂąna la data de 31 decembrie 2005, inclusiv, se solutioneaza avĂąndu-se Ăźn vedere conditiile de stagiu de cotizare prevazute de aceasta lege.
- ĂźncepĂąnd cu data de 1 ianuarie 2006 Ăźnceteaza plata indemnizatiei pentru cresterea copilului efectuata Ăźn conditiile Legii nr. 19/2000, cu modificarile si completarile ulterioare.
- plata indemnizatiilor pentru cresterea copilului restante, aferente perioadelor anterioare datei de 1 ianuarie 2006 se efectueaza de catre directiile teritoriale, cu respectarea termenului general de prescriptie.

http://www.mmssf.ro/nou.htm - aici e tot textul si include si ce era mai sus dat de cnpas



#52426 Indemnizatia pt.cresterea copilului

Postat de Loreena on 22 November 2005 - 04:21 PM in Arhiva

Am sunat la directia bucuresti si primaria sect 2.........stiu si ei ce stim si noi, inca nu au norme; mi-a zis doar de la primarie ca banii se dau de catre directii , nu se mai dau de catre angajator si ca dosarele se depun la primarie care le da la directii.........adica cum scrie in lege



#52359 Legii privind indemnizatia pt.cresterea copilului

Postat de Loreena on 22 November 2005 - 11:14 AM in Arhiva

Iata precizari de la CNPAS referitoare la acest subiect:
Pentru informarea prompta si corecta a beneficiarilor si platitorilor de indemnizatii pentru cresterea copilului Ăźn varsta de pana la 2 ani, iar in cazul copilului cu handicap, pana la 3 ani, Casa Nationala de Pensii si Alte Drepturi de Asigurari Sociale face urm?toarele precizari:
I. La data de 14.11.2005, Ăźn Monitorul Oficial al Romaniei, Partea I, nr. 1008, a fost publicata Ordonanta de Urgenta a Guvernului nr.148/03.11.2005 privind sustinerea familiei in vederea cresterii copilului. Prevederile acestui act normativ urmeaza a intra in vigoare la data de 1.01.2006.
II. Principalele reglementari ale OUG nr.148 vizeaza:
? Sfera de reglementare:
- acordarea unor drepturi banesti familiilor, in vederea cresterii copilului in varsta de pana la 2, respectiv 3 ani:
o incepand cu 01.01.2006 indemnizatie si stimulent;
o incepand cu 01.01.2007 alocatie de stat pentru copii in cuantum majorat.
? Cuantumul drepturilor:
- incepand cu 01.01.2006:
o indemnizatie: 800 lei/lun?;
o stimulent: 300 lei/lun?.
- incepand cu 01.01.2007:
o indemnizatie: 600 lei/lun?
o stimulent: 100 lei/lun?;
o alocatie de stat pentru copiii Ăźn varsta de pana la 2, respectiv 3 ani: 200 lei/lun?.
? Conditii de acordare a indemnizatiei lunare pentru cresterea copilului:
Realizarea, timp de 12 luni anterioare nasterii, a unor venituri profesionale supuse impozitului pe venit. In cele 12 luni pot fi incluse si alte perioade, expres prevazute de actul normativ.
? Conditii de acordare a stimulentului:
Se acorda in perioada in care beneficiarii indemnizatiei realizeaza venituri profesionale supuse impozitului pe venit. In aceste situatii, plata indemnizatiei de 800 lei (in anul 2006), respectiv 600 lei (in anul 2007) se suspenda.
? Autoritati competente cu plata drepturilor:
Directiile judetene de munca, solidaritate sociala ?i familie, respectiv directia de munca, solidaritate sociala si familie a municipiului Bucure?ti.
NOTA Pentru indemnizatiile care se cuvin cu incepere de la data de 1.01.2006, inceteaz? obligatia angajatorilor, respectiv a caselor teritoriale de pensii ?i agentiilor judetene pentru ocuparea fortei de munca, de a stabili/achita astfel de drepturi.
III. Aspecte procedurale
? Actele necesare acordarii indemnizatiei, stimulentului sau alocatiei de stat pentru copii (in principal):
- actul de identitate al solicitantului;
- certificatul de nastere al copilului si, dupa caz, livretul de familie;
- certificatul de persoana cu handicap al copilului, dupa caz;
- alte acte necesare dovedirii calitatii care confera persoanei dreptul la acordarea prestatiilor stabilite de OUG nr.148/2005.
? Depunerea si solutionarea cererilor pentru acordarea drepturilor:
- cererile, insotite de documentele justificative, se depun, dupa caz, la primaria comunei, orasului, municipiului, respectiv sectoarelor Municipiului Bucuresti, pe raza careia/caruia solicitantul isi are domiciliul sau resedinta. Aceasta obligatie o au toate persoanele indreptatite, inclusiv cele care, la data de 31 decembrie 2005, se afla Ăźn plata indemnizatiei pentru cresterea copilului, reglementata de Legea nr.19/2000, cu modificarile ?i completarile ulterioare.
- primariile au obligatia de a transmite la directiile teritoriale de munca, pana pe data de 10 a fiecarei luni, cererile solicitantilor, insotite de documentele justificative
- cererile se solutioneaza in termen de 15 zile lucratoare de la data inregistrarii la directia teritoriala de munca, prin decizie de admitere sau, dup? caz, de respingere, emisa de directorul executiv.
Decizia se comunica solicitantului in termen de 5 zile lucratoare de la data emiterii. Contestatiile formulate impotriva deciziei se solutioneaza potrivit Legii contenciosului administrativ nr.554/2004.
? Plata drepturilor:
In cazul persoanelor care solicita indemnizatia, dupa data de 31.12.2005, precum si in cazul celor care solicita acordarea stimulentului, drepturile se cuvin si se platesc dupa cum urmeaza:
- incepand cu ziua urmatoare celei in care inceteaza, conform legii, concediul de maternitate ?i plata indemnizatiei aferente, daca cererea este depusa in termen de 60 de zile lucratoare de la aceasta data.
- incepand cu data nasterii copilului, daca cererea este depusa in termen de 60 de zile lucratoare de la acea data, in cazul persoanelor care nu indeplinesc conditiile, conform legii, pentru acordarea concediului de maternitate si a indemnizatiei aferente.
- incepand cu data adoptiei, a instituirii tutelei, plasamentului sau incredintarii, daca cererea este depusa in termen de 60 de zile lucratoare de la data la care s-au aprobat ori, dupa caz, s-au instituit masurile de protectie a copilului.
- de la data depunerii cererii, Ăźn situatiile in care se depaseste acest termen.
In cazul persoanelor care, la data de 31.12.2005, se afla in plata indemnizatiei pentru cresterea copilului acordata in baza prevederilor Legii nr.19/2000, indemnizatia se cuvine si se plateste dupa cum urmeaza:
- de la data de 1.01.2006, daca cererea a fost depusa in termen de 90 de zile lucratoare de la aceasta data.
- de la data cererii, in situatiile in care se depaseste acest termen
NOT? - Aspecte procedurale referitoare la transferul dosarelor pentru drepturile cuvenite sau aflate Ăźn plat? la data de 31.12.2005 de la angajatori la directiile judetene de munc?, solidaritate social? si familie, vor fi comunicate Ăźn timp util.
Biroul de presa al CNPAS



#52358 Indemnizatia pt.cresterea copilului

Postat de Loreena on 22 November 2005 - 11:11 AM in Arhiva

Iata precizari de la CNPAS referitoare la acest subiect:

Pentru informarea prompta si corecta a beneficiarilor si platitorilor de indemnizatii pentru cresterea copilului Ăźn varsta de pana la 2 ani, iar in cazul copilului cu handicap, pana la 3 ani, Casa Nationala de Pensii si Alte Drepturi de Asigurari Sociale face urm?toarele precizari:

I. La data de 14.11.2005, Ăźn Monitorul Oficial al Romaniei, Partea I, nr. 1008, a fost publicata Ordonanta de Urgenta a Guvernului nr.148/03.11.2005 privind sustinerea familiei in vederea cresterii copilului. Prevederile acestui act normativ urmeaza a intra in vigoare la data de 1.01.2006.

II. Principalele reglementari ale OUG nr.148 vizeaza:
? Sfera de reglementare:
- acordarea unor drepturi banesti familiilor, in vederea cresterii copilului in varsta de pana la 2, respectiv 3 ani:
o incepand cu 01.01.2006 indemnizatie si stimulent;
o incepand cu 01.01.2007 alocatie de stat pentru copii in cuantum majorat.
? Cuantumul drepturilor:
- incepand cu 01.01.2006:
o indemnizatie: 800 lei/lun?;
o stimulent: 300 lei/lun?.
- incepand cu 01.01.2007:
o indemnizatie: 600 lei/lun?
o stimulent: 100 lei/lun?;
o alocatie de stat pentru copiii Ăźn varsta de pana la 2, respectiv 3 ani: 200 lei/lun?.
? Conditii de acordare a indemnizatiei lunare pentru cresterea copilului:
Realizarea, timp de 12 luni anterioare nasterii, a unor venituri profesionale supuse impozitului pe venit. In cele 12 luni pot fi incluse si alte perioade, expres prevazute de actul normativ.
? Conditii de acordare a stimulentului:
Se acorda in perioada in care beneficiarii indemnizatiei realizeaza venituri profesionale supuse impozitului pe venit. In aceste situatii, plata indemnizatiei de 800 lei (in anul 2006), respectiv 600 lei (in anul 2007) se suspenda.
? Autoritati competente cu plata drepturilor:
Directiile judetene de munca, solidaritate sociala ?i familie, respectiv directia de munca, solidaritate sociala si familie a municipiului Bucure?ti.
NOTA Pentru indemnizatiile care se cuvin cu incepere de la data de 1.01.2006, inceteaz? obligatia angajatorilor, respectiv a caselor teritoriale de pensii ?i agentiilor judetene pentru ocuparea fortei de munca, de a stabili/achita astfel de drepturi.

III. Aspecte procedurale
? Actele necesare acordarii indemnizatiei, stimulentului sau alocatiei de stat pentru copii (in principal):
- actul de identitate al solicitantului;
- certificatul de nastere al copilului si, dupa caz, livretul de familie;
- certificatul de persoana cu handicap al copilului, dupa caz;
- alte acte necesare dovedirii calitatii care confera persoanei dreptul la acordarea prestatiilor stabilite de OUG nr.148/2005.
? Depunerea si solutionarea cererilor pentru acordarea drepturilor:
- cererile, insotite de documentele justificative, se depun, dupa caz, la primaria comunei, orasului, municipiului, respectiv sectoarelor Municipiului Bucuresti, pe raza careia/caruia solicitantul isi are domiciliul sau resedinta. Aceasta obligatie o au toate persoanele indreptatite, inclusiv cele care, la data de 31 decembrie 2005, se afla Ăźn plata indemnizatiei pentru cresterea copilului, reglementata de Legea nr.19/2000, cu modificarile ?i completarile ulterioare.
- primariile au obligatia de a transmite la directiile teritoriale de munca, pana pe data de 10 a fiecarei luni, cererile solicitantilor, insotite de documentele justificative
- cererile se solutioneaza in termen de 15 zile lucratoare de la data inregistrarii la directia teritoriala de munca, prin decizie de admitere sau, dup? caz, de respingere, emisa de directorul executiv.
Decizia se comunica solicitantului in termen de 5 zile lucratoare de la data emiterii. Contestatiile formulate impotriva deciziei se solutioneaza potrivit Legii contenciosului administrativ nr.554/2004.
? Plata drepturilor:
In cazul persoanelor care solicita indemnizatia, dupa data de 31.12.2005, precum si in cazul celor care solicita acordarea stimulentului, drepturile se cuvin si se platesc dupa cum urmeaza:
- incepand cu ziua urmatoare celei in care inceteaza, conform legii, concediul de maternitate ?i plata indemnizatiei aferente, daca cererea este depusa in termen de 60 de zile lucratoare de la aceasta data.
- incepand cu data nasterii copilului, daca cererea este depusa in termen de 60 de zile lucratoare de la acea data, in cazul persoanelor care nu indeplinesc conditiile, conform legii, pentru acordarea concediului de maternitate si a indemnizatiei aferente.
- incepand cu data adoptiei, a instituirii tutelei, plasamentului sau incredintarii, daca cererea este depusa in termen de 60 de zile lucratoare de la data la care s-au aprobat ori, dupa caz, s-au instituit masurile de protectie a copilului.
- de la data depunerii cererii, Ăźn situatiile in care se depaseste acest termen.
In cazul persoanelor care, la data de 31.12.2005, se afla in plata indemnizatiei pentru cresterea copilului acordata in baza prevederilor Legii nr.19/2000, indemnizatia se cuvine si se plateste dupa cum urmeaza:
- de la data de 1.01.2006, daca cererea a fost depusa in termen de 90 de zile lucratoare de la aceasta data.
- de la data cererii, in situatiile in care se depaseste acest termen

NOT? - Aspecte procedurale referitoare la transferul dosarelor pentru drepturile cuvenite sau aflate Ăźn plat? la data de 31.12.2005 de la angajatori la directiile judetene de munc?, solidaritate social? si familie, vor fi comunicate Ăźn timp util.
Biroul de presa al CNPAS



#13962 contract colectiv de munca unic 2005

Postat de Loreena on 22 March 2005 - 11:18 AM in Arhiva

http://www.legestart.ro/index.html?page=vi...=30&nPrimActNr=

daca nu merge asa atunci http://www.legestart.ro/ parola evaluare cum scrie acolo si cauta dupa data 31.01.2005, e in lista pozitia 7



#10383 Concediu ingrijire copil

Postat de Loreena on 12 February 2005 - 10:35 AM in Arhiva

Informatii suplimentare se pot gasi aici:

http://www.cnpas.org/cnpas/jsp/content.jsp...p?chapterId=119



#5882 Legislatie

Postat de Loreena on 16 December 2004 - 04:01 PM in Arhiva

Asta e pentru cautare legi.

http://www.1a.ro/legislatie/index.php



#5670 Concediu ingrijire copil

Postat de Loreena on 15 December 2004 - 09:30 AM in Arhiva

Eu stiu ca daca e cazul doar se mai indexeaza, daca creste suma, dar in orice caz nu cred ca scade.

Pupici. :D



#5419 Concediu ingrijire copil

Postat de Loreena on 09 December 2004 - 03:54 PM in Arhiva

Multumesc mult pentru felicitari, urari si pentru raspuns.

Merci.




Cometa SQL