Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
PISOIAS's Content - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 3

Salt la continut


PISOIAS's Content

There have been 138 items by PISOIAS (Search limited from 20-December 07)



Sort by                Order  

#71046 Declaratia 100 pentru concediu de sarcina si lauzie

Postat de PISOIAS on 02 March 2006 - 05:43 PM in Arhiva

Eronat!. Randul 42 din declaratia 100 nu se mai foloseste. Incepand cu luna ianuarie nu se mai calculeaza sanatatea pentru medicale cu celebra formula.
Din cate am reusit eu sa-mi dau seama nici in noiembrie, nici in decembrie nu ai avut contributii la salarii. In acest caz declaratia 100 trebuie completata si depusa cu zero (pentru contributiile salariale).
Din punctul meu de vedere 0.75% se calculeaza si la concediile medicale.
Intr-adevar concediul ei medical (sarcina si lahuzie) se suporta integral din indemnizatia de 0.75%. Daca indemnizatia depaseste valoarea lui 0.75....atunci... ai bani de luat de la stat. Ti-i vei recupera cand vei avea ceva de platit la stat pentru 0.75%.



#71044 act aditional -urgent

Postat de PISOIAS on 02 March 2006 - 05:13 PM in Arhiva

Nici macar daca exista act aditional nu se poate reduce brutul din contractul de munca. Un drept odata castigat de salariat nu se poate diminua. In acest caz actul aditional ar fi lovit de nulitate.



#71043 calcul salarii

Postat de PISOIAS on 02 March 2006 - 05:11 PM in Arhiva

NU!



#70768 HELP!!!!!!!CAS pentru consiliu adm. si cenzori

Postat de PISOIAS on 01 March 2006 - 02:01 PM in Arhiva

Multumesc Carolina, asa stiu si eu.
Numai ca seful meu imi cere sa-i arat unde scrie chestia asta. :? Si nu gasesc! :cry:



#70682 FNUASS

Postat de PISOIAS on 01 March 2006 - 11:00 AM in Arhiva

:lol: Super raspuns....... de fapt tipic. :x



#70680 HELP!!!!!!!CAS pentru consiliu adm. si cenzori

Postat de PISOIAS on 01 March 2006 - 10:58 AM in Arhiva

Va rog ajutati-ma si pe mine intr-o problema. Nu am gasit pe forum.
Am urmatorul caz: salariat cu contract individual de munca si in acelasi timp membru in consiliu de administratie al aceleiasi societati (numit pe baza hotararii AGA si atat).
1. Pentru indemnizatia de membru CA ce contributii angajat si angajator se opresc? (mie mi-e clar ca salariatul plateste impozit si sanatate, CAS stiu ca nu, dar nu stiu TEMEIUL LEGAL);
2. Indemnizatia de membru CA se trece pe stat?

Este urgent, va rog mult sa ma ajutati!



#67340 FNUASS

Postat de PISOIAS on 15 February 2006 - 11:17 AM in Arhiva

Vedeti ca in folderul in care se instaleaza aplicatia, Raportare FNUASS exista si un alt executabil denumit instalare.exe. Eu dupa instalare am rulat asta mai inati si apoi am putut intra in aplicatie fara probleme.
Parerea mea: alta tampenie de aplicatie. A gasit cineva vreo modalitate de import de fisiere in aplicatie? Ca eu tot caut si nu vad nimic. :shock:



#66073 rectificativa,somaj,cas,100

Postat de PISOIAS on 10 February 2006 - 10:46 AM in Arhiva

Si ai grija ca pentru rectificarea declaratiei 100 se foloseste formularul 710!
Spor!



#61786 OG 1/2006

Postat de PISOIAS on 24 January 2006 - 01:20 PM in Arhiva

In ce monitor oficial este aparuta? :roll:



#61616 [color=red]Soft nou declaratii sanatate OPSNAJ[/color]

Postat de PISOIAS on 23 January 2006 - 03:36 PM in Arhiva

Surprize... surprize...
Iata noul program pentru declaratiile de sanatate pentru cei asigurati la OPSNAJ:
http://www.aopsnaj.ro/modules/wfdownloads/...cid=1&lid=9
Aparut azi 23 ianuarie si din cate stiu trebuie folosit si pentru declaratiile pentru luna decembrie... asa ca.... dati-i bice! Spor! :lol:[b]



#58458 concedii medicale

Postat de PISOIAS on 06 January 2006 - 03:03 PM in Arhiva

Asa am inteles si eu! :D



#56783 Norme Contrib.Asig.Soc.de Sanatate

Postat de PISOIAS on 20 December 2005 - 09:32 AM in Arhiva

Eu pe noiembrie nu am facut nici o modificare.
Pe decembrie insa nu mai scap. Si nu stie nimic nimic. :evil: Am sunat de mi-a venit rau peste tot si ori nu raspunde nimeni ori e raspunsul clasic: asteptam lamuriri suplimentare. :shock:



#56782 CIC poate fi intrerupt si apoi reluat ?

Postat de PISOIAS on 20 December 2005 - 09:28 AM in Arhiva

Baza legala este: Norma din 2001 (MO 237/10.05.2001) de aplicare a prevederilor L 19/2000 privind sistemul public de pensii si alte drepturi de asigurari sociale, cu modificarile si completarile ulterioare:
"PARTEA G: Referitor la concediul şi indemnizaţia pentru creşterea copilului (Secţiunea a 4-a capitolul V din lege)
27.Beneficiază, la cerere, de indemnizaţia pentru creşterea copilului, opţional, unul dintre părinţi sau susţinătorul legal, dacă solicitantul îndeplineşte condiţiile de stagiu de cotizare prevăzute de lege.
28.Concediul pentru creşterea copilului până la împlinirea vârstei de 2 ani se acordă, la cerere, pe baza livretului de familie sau a certificatului de naştere al copilului.
29.Concediul pentru creşterea copilului cu handicap până la împlinirea vârstei de 3 ani se acordă, la cerere, pe baza livretului de familie sau a certificatului de naştere al copilului şi a certificatului de persoană cu handicap, emis în condiţiile legii.
291 Suspendarea platii indemnizatiei pentru cresterea copilului se poate face la cererea beneficiarului, a reprezentantului legal sau a mandatarului desemnat prin procura speciala de catre acesta.
Reluarea in plata a indemnizatiei pentru cresterea copilului se poate face, la cerere, pana la implinirea varstei de 2 ani a copilului, respectiv de 3 ani a copilului cu handicap, incepand cu ziua urmatoare cererii.
La reluarea in plata cuantumul indemnizatiei pentru cresterea copilului este cel cuvenit la data suspendarii dreptului.
30.Tatăl sau susţinătorul legal, care solicită indemnizaţia pentru creşterea copilului, în decurs de 126 de zile, calculate de la data naşterii copilului, are obligaţia să depună plătitorului de drepturi o declaraţie pe propria răspundere, din care să rezulte că mama copilului nu beneficiază de concediu de maternitate."



#56673 se iau in calcul sau nu?

Postat de PISOIAS on 19 December 2005 - 10:41 AM in Arhiva

Fi mai explicita. Intrebarea pe care ai citat-o se refera la CO (care nu are nici o treaba cu CAS 9.5%), iar tu parca vrei informatii despre CM. Cel putin eu asa am inteles. :shock: Care-i legatura?
Si apropos, dupa parerea mea raspunsul pe care l-a primit intrebarea este si el gresit. :roll:



#56670 Norme Contrib.Asig.Soc.de Sanatate

Postat de PISOIAS on 19 December 2005 - 10:31 AM in Arhiva

Citeaza

Hai sa gandim logic!
Normal ca se pondereaza cu zilele de CM. Altfel de unde stii ca acel salariu minim este cel lunar si nu anual ( nici asta nu se specifica ).
Logic da, asa este! Numai ca..... ce e logic pentru noi nu este si pentru ei de cele mai multe ori. Si daca nu specifica nicaieri in legislatie...la un eventual control......nu ne vad prea bine.



#56536 angajat persoana cu pensie anticipata

Postat de PISOIAS on 17 December 2005 - 06:40 PM in Arhiva

Cumulul pensiei cu salariul

Cumulul pensiei cu veniturile realizate dintr-o activitate profesionala
Pot cumula pensia cu veniturile realizate dintr-o activitate profesionala, indiferent de nivelul veniturilor respective:

copiii urmasi orfani de ambii parinti, pe perioada scolarizarii, pana la varstele de 16 sau 26 de ani dupa caz;
nevazatorii;
pensionarii pentru limita de varsta.
pensionarii de invaliditate de gradul III.
Beneficiarii pensiei de urmas pot cumula pensia cu veniturile realizate dintr-o activitate profesionala, daca veniturile brute lunare realizate nu depasesc o patrime din salariul mediu brut lunar pe economie.



#56535 Pensie + salariu

Postat de PISOIAS on 17 December 2005 - 06:39 PM in Arhiva

Cumulul pensiei cu salariul

Cumulul pensiei cu veniturile realizate dintr-o activitate profesionala
Pot cumula pensia cu veniturile realizate dintr-o activitate profesionala, indiferent de nivelul veniturilor respective:

copiii urmasi orfani de ambii parinti, pe perioada scolarizarii, pana la varstele de 16 sau 26 de ani dupa caz;
nevazatorii;
pensionarii pentru limita de varsta.
pensionarii de invaliditate de gradul III.
Beneficiarii pensiei de urmas pot cumula pensia cu veniturile realizate dintr-o activitate profesionala, daca veniturile brute lunare realizate nu depasesc o patrime din salariul mediu brut lunar pe economie.



#56525 CIC poate fi intrerupt si apoi reluat ?

Postat de PISOIAS on 17 December 2005 - 03:07 PM in Arhiva

DA! Poti intrerupe de cate ori vrei!



#56521 Norme Contrib.Asig.Soc.de Sanatate

Postat de PISOIAS on 17 December 2005 - 02:41 PM in Arhiva

Hai sa va spun si ce am inteles eu:
1. Toate concediile medicale trec de sub "umbrela" CAS-ului, sub cea a CASS-ului (sanatate), mai putin CIC-ul care va trece catre Directiile de munca
2. Se diminueaza cota de CAS angajator la 21.25%
3. Se infiinteaza o noua contributie: 0.75% (contributie pentru concedii medicale..parca asa se numea in lege);
4. Pentru perioada de concediu medical se va plati CAS 9.5% la nivelul unui salariu minin pe economie, care SE VA RETINE din indemnizatia de medical. Ceea ce este aici o tampenie, este faptul ca nu se specifica nicaieri daca acest 9.5%*921 se pondereaza cu zilele de concediu medical. Pt ca daca nu....se poate ajunge la situatii hilare cand o persoana pt 1 zi de medical trebuie sa vina cu bani de acasa. (9.5%*921>indemnizatia de medical);
5. Si vesnica problema indelung dezbatuta aici: daca se plateste sau nu 6.5% pt perioada de concediu medical. Mie mi se pare normal sa nu se plateasca, dar aici dragii nostrii legiuitori trebuie sa se puna de acord.



#55496 2% din fondul de salarii

Postat de PISOIAS on 12 December 2005 - 04:02 PM in Arhiva

Prima oferita angajatilor cu ocazia Craciunului intra in aceeasi categorie? Neimpozabila pana la valoarea de 1.500.000 lei/angajat? :roll:



#55440 Concediul medical

Postat de PISOIAS on 12 December 2005 - 11:10 AM in Arhiva

DA! Se numeste stagiu prin asimilare (cu plata contributiei din alte surse=CAS)



#54449 concediile ºi indemnizaþiile de asigurãri sociale de sãn

Postat de PISOIAS on 06 December 2005 - 08:06 PM in Arhiva

Citeaza

Sau poate ar trebui sa inteleg, dat fiind ca OUG 158 a aparut dupa Norme, ca ele sunt valabile?
In cazul asta normal ar fi fost ca OUG 158 sa abroge articolul cu pricina din Normele Metodologice.
Banuiala mea este ca aceste norme stau de mult timp prin sertarele cine stie cui (avand in vedere ca OUG 150 este din 2002) si acum pe ultima suta de metri au fost si ele trimise spre publicare in Monitorul Oficial. Si binenteles ca nu a mai stat nimeni sa coreleze normele cu OUG 158.... :shock:



#54292 salarii

Postat de PISOIAS on 05 December 2005 - 09:42 PM in Arhiva

Citeaza

media pe ultimile 3 luni* nr. zile concediu.Nr zile concediu: nr zile prevazute in contract pentru 1 an/6(lunile lucrate)
Asta daca nu cumva ii iese mai mult daca ii calculezi: Salariul brut din contract/zilelucratoare luna*nr zile de CO neefectuat :wink:



#54291 OUG 148-Concediu Ingrijire Copil

Postat de PISOIAS on 05 December 2005 - 09:36 PM in Arhiva

Intr-adevar de la 01 ianuarie 2006 angajatorul nu mai are nimic de-a face cu CIC-ul. Totul trece in seama primariilor. Mamica (sau taticul :) ) care va solicita CIC-ul trebuie sa intocmeasca un ditamai dosarul si sa-l depuna la primarie; de acolo urmand sa incaseze si indemnizatia de 800 RON.



#54290 concediile ºi indemnizaþiile de asigurãri sociale de sãn

Postat de PISOIAS on 05 December 2005 - 09:31 PM in Arhiva

Citeaza

Nu mai inteleg nimic. Conform OG 158 avem:
Art. 44. - Contribuþia de asigurãri sociale de sãnãtate nu se datoreazã asupra indemnizaþiilor reglementate de prezenta ordonanþã de urgenþã.
Care contributie 7% sau 6.5%?

Conform normelor (ordin 221)
- Se calculeaza sanatate 6.5 % la niv.a 2 sal.min.brute ( exceptie risc maternal care se calc la 1 sal min brut) care se retine din contributia la CAS
Bine zis Florina. Exact asta e si nedumerirea mea. Se bat cap in cap legile astea doua! :shock: O luna de zile (decembrie adica) ne-om descurca noi intr-un fel sau altul. Ce facem totusi de la 01 ianuarie cand va intra in vigoare si OG 158??????????? :?: :?: :?:




Cometa SQL