Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
PISOIAS's Content - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 4

Salt la continut


PISOIAS's Content

There have been 138 items by PISOIAS (Search limited from 12-January 08)



Sort by                Order  

#51451 min brut pe economie 330!!!!

Postat de PISOIAS on 16 November 2005 - 10:52 PM in Arhiva

Citeaza

Eu am fost personal la ITM Constanta, la inspectorul sef, care mi-a spus ca salariul minim pe economie este de 310 RON, pina la sfirsitul anului si poate si mai departe daca nu apare vreo modificare. Oricum era sigur ca anul acesta nu se mai schimba nimic.
Mda!! Ca de fiecare data fiecare ITM cu legile lui...si noi sa ne descurcam printre ei :evil:



#51448 retinere 1%!?

Postat de PISOIAS on 16 November 2005 - 10:37 PM in Arhiva

NU



#51013 retinere 1%!?

Postat de PISOIAS on 14 November 2005 - 09:35 PM in Arhiva

Din cate stiu eu pentru pensionari nu se retine somaj (nici angajat nici angajator).



#50749 min brut pe economie 330!!!!

Postat de PISOIAS on 12 November 2005 - 02:25 PM in Arhiva

[quote]Dar daca angajatorul trece pe CIM numai 330 RON, tot poate fi amendat pt. ca conform art.39 din CCMN ar trebui sa faca si ierarhizarea salariilor (deci 330 RON doar pt. necalificati), nu?
[quote]

Si asta-in adevarat. Normal ar trebui tinut cont si de coeficientii aceia [/quote]



#50650 min brut pe economie 330!!!!

Postat de PISOIAS on 11 November 2005 - 01:26 PM in Arhiva

Salariul minim GARANTAT IN PLATA este 310 RON. :!:
Salariul minim NEGOCIAT este 330 RON. :!:
Prin urmare.... in TOATE contractele individuale de munca trebuie trecut cel putin 330 RON (indiferent de nr de angajati ai societatii respective art 241, alin 1, lit d Codul Muncii coroborat cu art 11, alin 1, lit d L 130/96). Asa ni s-a raspuns noua de catre Inspectia Muncii. :)
De aceea pentru calculul contributiilor care tin cont de sal min pe ec se pastreaza valoarea de 310 si nu se foloseste noua valoare. E ciudat ca ITM-ul accepta inca CIM-uri cu sal 310 RON. :roll: La noi nu au acceptat.



#50648 Nimic nou cu Declaratia la Sanatate?

Postat de PISOIAS on 11 November 2005 - 01:08 PM in Arhiva

Neoficial.... se pare ca noua declaratie va apare la inceputul anului viitor :roll:
Sa vedem... cat de repede se misca autoritatile



#49276 Listele nominale de raportare a salariatilor ...ajutor!!!

Postat de PISOIAS on 05 November 2005 - 01:26 PM in MODELE FISIERE RESURSE UMANE

:shock:

Citeaza

cu ASIGURATI CASMB v.3.7 discheta si listele nu le primeste....primesc doar discheta si listele cu acest program.


DA??? De cand asta? Si eu tot cu CASMB v 3.7. lucrez si n-am avut nici o problema. Iar pe site-ul CASMB nu vad nimic nou :roll: Ciudat!
Oricum ultimele liste le-am depus acum pe 24.10.2005 si n-am avut probleme. Mi le-au acceptat si nici nu mi-au zis nimic cum ca s-ar fi schimbat ceva.
Tabelasul ala in Excel de unde l-ai luat?



#49275 acte necesare concediu de ingrijire copil

Postat de PISOIAS on 05 November 2005 - 01:19 PM in Arhiva

:roll: Ambigua intrebare.... Da-ne si tu mai multe detalii. Din punct de vedere al firmei te intereseaza?
Sau din punct de vedere al salariatului?
Lucrezi acum undeva sau nu?



#49272 NOUA clauza de neconcurenta

Postat de PISOIAS on 05 November 2005 - 01:12 PM in Arhiva

Citeaza

ITM Craiova si mi s-a spus ca expresia "incheierea contractului de munca" inseamna "intocmirea" si nu "incetarea", de aici confuzia.

Asta chiar mi se pare aberant. :lol:



#48818 NOUA clauza de neconcurenta

Postat de PISOIAS on 03 November 2005 - 05:56 PM in Arhiva

Din cate stiu eu se specifica clar in legislatie ca indemnizatia de neconcurenta (conform noilor reglementari legislative) nu este de natura salariala si ca se considera cheltuiala deductibila pentru angajator.

As avea totusi o intrebare la voi. Cum ati porcedat cu cei care deja aveau in contracte introdusa clauza de neconcurenta? Ati faut act aditional si ati eliminat-o. Pentru ca eu incerc de luni sa aflu de la ITM cum se procedeaza si primesc raspunsuri de genul:"Studiati legislatia" :roll:
Asta ca sa ne demonstreze inca o data cat de mult ne ajuta autoritatile! :(



#48806 retinere 1%!?

Postat de PISOIAS on 03 November 2005 - 05:26 PM in Arhiva

Scuze cred ca asa trebuia de fapt sa apara

Citeaza

se calculeaza la salariul de incadrare numai daca nu pleaca in cursul lunii...  
gandeste-te daca lucreaza la tine 15 zile, ii opresti la incadrare, 15 zile la altu ii opreste si acolo la incadrare... e corect ?

E corect. Daca pleaca (sau se angajeaza) in timpul lunii, va plati 1% doar la salariul de incadrare obtinut cfm zilelor lucrate.
Asa ca programul tau calculeaza corect. Nu au nici o legatura zilele de concediu de odihna neefectuat cu 1% somaj, cum de altfel nici alte prime nu au legatura.



#48804 retinere 1%!?

Postat de PISOIAS on 03 November 2005 - 05:25 PM in Arhiva

Citeaza

se calculeaza la salariul de incadrare numai daca nu pleaca in cursul lunii...  
gandeste-te daca lucreaza la tine 15 zile, ii opresti la incadrare, 15 zile la altu ii opreste si acolo la incadrare... e corect ?

E corect. Daca pleaca (sau se angajeaza) in timpul lunii, va plati 1% doar la salariul de incadrare obtinut cfm zilelor lucrate.
Asa ca programul tau calculeaza corect. Nu au nici o legatura zilele de concediu de odihna neefectuat cu 1% somaj, cum de altfel nici alte prime nu au legatura.
[/code]



#48799 Dari aferente salarii

Postat de PISOIAS on 03 November 2005 - 05:20 PM in Arhiva

deja a aparut: de la anul somajul platit de firma va fi 2.5%....... ce mai scadere inimaginabila :lol:



#48798 problema salarii

Postat de PISOIAS on 03 November 2005 - 05:18 PM in Arhiva

Deducerea de baza este 800.000 lei. Atentie venitul brut se situeaza in intervalul 10.000.000-30.000.000, interval in care deducerea este regresiva



#48794 declaratii sanatate

Postat de PISOIAS on 03 November 2005 - 05:05 PM in Arhiva

O sa-i zica si declaratie de la 01 ian 2006. Ca or sa o introduca iarasi :x La noi ca la nimeni!!



#46808 concediu medical / incetarea contractului de munca

Postat de PISOIAS on 25 October 2005 - 05:46 PM in Arhiva

perioada de concediu medical suspenda preavizul. Asa ca preavizul se va relua dupa incetarea concediului medical



#41642 concediu de odihna

Postat de PISOIAS on 28 September 2005 - 06:10 PM in Arhiva

Sau ii dai luna urmatoare mai putine tichete (cu cate i-ai dat in plus)



#40042 baza calcul indemnizatie maternitate, din nou

Postat de PISOIAS on 22 September 2005 - 01:45 PM in Arhiva

Este vorba de declaratia lunara de CAS care este compusa din doua anexe: Anexa 1.1 (A 1.1.) si Anexa 1.2 (A 1.2).
Oricum parerea mea este ca nu trebuie sa intri in atatea detalii. E suficient sa-i atragi atentia ca ai platit CAS si pentru perioada de concediu de odihna, asta inseamna ca si acea perioada este stagiu de cotizare. De altfel si perioadele in care ai fost in concediu medical se considera stagiu de cotizare prin asimilare.

Succes!! :)



#40035 program salarii

Postat de PISOIAS on 22 September 2005 - 01:27 PM in Arhiva

Un super program este dp-Payroll. Nu e gratis da merita banii http://www.conta.ro/...tyle_emoticons/default/wink.gif



#40027 Impozit venit global

Postat de PISOIAS on 22 September 2005 - 01:15 PM in Arhiva

Asa este! Fise fiscale se depun, regularizare nu se face pentru cei care au doar venituri din salarii. De fapt cred ca nu se mai face regularizare pentru cei care au venituri care se impoziteaza la sursa cu 16% :roll:



#40024 baza calcul indemnizatie maternitate, din nou

Postat de PISOIAS on 22 September 2005 - 01:08 PM in Arhiva

Normal ca trebuiesc luate in calcul. Si pentru indemnizatia de concediu de odihna se platesc contributii salariale (in speta CAS).



#40022 Calcul CO conf OU 65/2005 - modificare Codul muncii

Postat de PISOIAS on 22 September 2005 - 01:07 PM in Arhiva

NU!!!! Ramane in continuare valabila partea aceea: CO se calculeaza doar in functie de sal din contract si sporurile permanente



#36020 CO - calcul

Postat de PISOIAS on 05 September 2005 - 11:15 AM in Arhiva

Sunt trei luni intregi!! Deci: iunie, iulie si august



#35282 CO - calcul

Postat de PISOIAS on 30 August 2005 - 05:44 PM in Arhiva

Ai facut corect doar pentru ca luna august are 23 de zile lucratoare si media zilnica calculata ca pana acum (1.000/23=43,4782) este mai mica decat media calculata in functie de ultimele 3 luni (3.000/64=46,8750).
Atentie insa!!!! Daca situatia ar fi fost invers ar fi trebuit sa-i calculezi CO doar in functie de luna curenta.



#35280 demisie neaprobata

Postat de PISOIAS on 30 August 2005 - 05:26 PM in Arhiva

Important este sa ai pe ea numar de inregistrare cu data cu tot. Din acel moment incep cele 15 zile calendaristice de preaviz si gata. Nu are cum sa te tina cu forta acolo.
Demisia este incetara unilaterala de contract de munca (din initiativa angajatului) si nu are nevoie de aprobarea nici unui sef




Cometa SQL