Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
BIBI's Content - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 2

Salt la continut


BIBI's Content

There have been 1000 items by BIBI (Search limited from 07-January 08)



Sort by                Order  

#17066 O solutie la o problema...

Postat de BIBI on 15 April 2005 - 12:16 PM in Arhiva

Se factureaza marfa pe noua firma.Daca intrarea era cu tot cu adaos se
factureaza la pretul de vanzare.Daca e lichidare de stoc se poate vinde la pretul de la furnizor(nu sub el decat in cazuri fff justificate), iar adaosul aferent se storneaza.Vezi legislatia referitoare la reducerile de pret, pe forum.



#17067 salariu minim brut pe 2005

Postat de BIBI on 15 April 2005 - 12:25 PM in Arhiva

Referitor la salariul minim pe economie un prof(expert+auditor)de la facultatea de conta, intrebat fiind de studentii de la ID,a spus ca e spre binele ag. economic sa alpice 3.300.000 ca sa nu aiba surprize.
Deci.....?
Stie cineva puncul de vedere al ITMB?



#17342 De ce ne subapreciem valoarea profesionala????

Postat de BIBI on 18 April 2005 - 01:27 PM in Arhiva

Problema cu ''varza'' si raspunderea este corecta daca s-ar respecta legile si nu ar mai fi tot felul de ''experti'' mai mari sau mai mici care fac conta dupa ureche.De curand(sf lui febr, incep lui martie) am avut ocazia sa discut cu un expert(zice el, bun) care nu stia toate modificarile legislative si (culmea!)procentele viramentelor legate de salarii.
Ma plec in fata celor care sunt cu adevarat meseriasi, bine informati si care nu-si bat joc de meserie.Toata stima si tot respectul.Si sunt pe forum ! DAR....din cauza nepotismelor si relatiilor fratesti ajung sa-si ia diploma de expert unii care n-au habar de contabilitate, iar greselile le fac din necunoastere si nici prin gand nu le trece cam ce-i asteapta daca cineva de la control ar aplica legea.
Stiati ca Romania are mai multi experti contabili decat UE?
S-ar explica prin coeficientul mare de IQ?!



#17345 S.A.G.A. - freeware

Postat de BIBI on 18 April 2005 - 01:46 PM in Arhiva

Ca sa nu mai ai probleme cu SAGA, PLATESTE 1130000 lei si ai asigurat update saptamanal.Daca nu face corect descarcarea gestiunii s-ar putea sa fie ceva la configurarea societatii, la pretul marfurilor in gestiune.Mentionez ca acest abonament este valabil 6 luni si nu e mult deloc, iar programul pentru stocuri(separat)costa cam 600000 si ceva, eu pe amandoua am platit 1970000 lei, pana in 2 milioane.Sa fim seriosi , e o nimica toate fata de alte programe ''elevate" precum SCALA..... ca ne-a mancat sufletul!Tot nu merge cum ar trebui! Da stiu ca macar asta costa, nu gluma!



#17436 cecuri emise

Postat de BIBI on 19 April 2005 - 08:39 AM in Arhiva

Cred ca trebuie sa iei legatura cu banca, sa-i motivezi cererea de refuz.Daca ai disponibil in cont ti-l deconteaza, daca nu ai disponibil te pune in randul celor ce emit cec-ri fara acoperire.Asa ca.... banca iti va spune ce si cum.Parerea mea :)



#17473 sa mai radem

Postat de BIBI on 19 April 2005 - 12:19 PM in Arhiva

Cugetarea filozofului chinez Chang Ying Yue:

Cel care toata ziua
E activ ca o albina,
E puternic ca un taur,
Munceste precum un cal,
Si care seara se-ntoarce rupt de oboseala precum un catar,
Ar trebui sa consulte un veterinar,
Caci este foarte probabil sa fie un bou :)



#17527 Modalitate completare OP trezorerie pt obligatii buget

Postat de BIBI on 19 April 2005 - 03:25 PM in Arhiva

Pentru detalii legate de noile op de trez, www.mfinante.ro/informatiicontribuabili/sistem fiscal/programe utile



#17630 cod IBAN sanatate CIC

Postat de BIBI on 20 April 2005 - 11:23 AM in Arhiva

Eu am virat 6,5% pentru cic in contul indicat de Florian2005 si CASMB au accepta.



#17634 Urgent- declaratii CAS

Postat de BIBI on 20 April 2005 - 11:30 AM in Arhiva

Daca mergi pe prg lor treci nr. zile in casuta aferenta, astfel incat total prestatii si zile lucrate sa fie egal cu totalul zilelor lucratoare din luna.



#17724 CONCEDIU DE MATERNITATE

Postat de BIBI on 21 April 2005 - 08:51 AM in Arhiva

In partea de sus a paginii gasesti raspunsul lui Florian2005 unde sunt extrase din lege, inclusiv paragraful referitor la durata concediului de maternitate si conditiile de compensare.
SUCCES!



#17768 va rog ajutati-ma

Postat de BIBI on 21 April 2005 - 11:33 AM in Arhiva

Cu diploma obtinuta cred ca te poti angaja(ca si cei care termina liceul economic).Pentru mai multa sigurata intreaba la inspectoratul teritirial de munca.Cei (cel)ce se ocupa de cartile de munca unde lucrezi trebuie sa stie sau poate intreba la inspectorat.Contabil autorizat poti devenii daca ai ceva vechime pe functie, dovedita cu acte(inscrisa in cartea de munca).



#17953 mijloc fix ca aport

Postat de BIBI on 22 April 2005 - 12:00 PM in Arhiva

Aportul in natura se inregistreaza pe baza unor acte, iar daca e mijloc fix
se inregistreaza in contul respectiv de imobilizari si ca orice imobilizare se amortizeaza, daca nu e teren.Parerea mea.



#17957 Stornare?

Postat de BIBI on 22 April 2005 - 12:07 PM in Arhiva

Subscriu la parerea Laurei.Prin stornare iti reglezi si soldul in casa.



#17964 TVA aferenta protocol

Postat de BIBI on 22 April 2005 - 12:29 PM in Arhiva

tva la protocol
623
4426
% 401
si
635=4426 nedeductibila
dar si daca faci 635=4427 cu aceeasi valoare nu e gresit, important e sa
fie cuprinsa in suma de plata la stat.Cel putin asa ne-au spus cei de la fisc((ANAF).



#18199 Ordine de compensare

Postat de BIBI on 25 April 2005 - 06:34 PM in Arhiva

se procura de la Imprimeria Nationala pe baza de comanda,sediul pe langa Gara de Nord, str.Al.I.Cuza.



#18202 AJUTOR!!! TVA

Postat de BIBI on 25 April 2005 - 06:48 PM in Arhiva

Daca intocmesti decont trimestrial in rd.22 se trece suma de plata(rd.26dec precent)neplatita din dec.perioadei precedente, iar la rd.24, suma de recuperat precedenta.Daca ai platit la sf fiecarei luni nu are cum sa-ti dea decontul cu balanta.Tine o fisa separata cu explicatiile derigoare pentru contol, ca n-au sa inteleaga prea repede(spun din experienta).Daca ai platit si la sf de trim ai de recuperat, 4423 este debitor?



#18245 Inregistrarea cheltuielilor nedeductibile

Postat de BIBI on 26 April 2005 - 07:56 AM in Arhiva

Fiind chelt. nedeductibila se ia in calcul cand faci impozitul pe profit-daca nu esti micro, dupa urmatoarea formula: (Venituri totale-Cheltuieli totale+Cheltuieli nedeductibile)x16%.
SUCCES!



#18314 chitnte model vechi

Postat de BIBI on 26 April 2005 - 12:11 PM in Arhiva

Parca am auzit un zvon legat de asta, dar.... e mai bine sa vezi daca e ceva publicat.Mai sigur folosestele pe cele noi!



#18443 compensare intre 2 societati

Postat de BIBI on 27 April 2005 - 11:51 AM in Arhiva

O.C. se emite pentru datoria pe care o are societatea fata de cea cu care se compenseaza, facandu-se schimb de formulare astfel incat fiecare sa aiba un exemplar rosu(incasare) si unu albastru(plata).



#18583 In ce cont?

Postat de BIBI on 28 April 2005 - 11:32 AM in Arhiva

Daca esti micro banuesc ca ai impoz 3% la venituri Imopzit pe profit platesc cei ce aplica OMF 306/2002.Chelt neded se iau in calcul la determinarea impoz pe profit ,trimestrial, chelt de protocol reclama si publicitate se regularizeaza la sf anului daca sunt sau nu deductibile(chelt protocol 2% din prof brut si 1% reclama si publicitate).
La micro intreprinderi , pentru a stii care privesc societate si care nu, e bine sa le tii intr-un analitic distinc.

PASTE FERICIT TUTUROR!



#18654 Depunere bilant 2004

Postat de BIBI on 29 April 2005 - 11:49 AM in Arhiva

Tremenul este 30.04.2005, poate doar sa faca o exceptie, avand in vedere faptul ca 30 este sambata, sa mai primeasaca in prima zi lucratoare-3 mai.Trebuie interesat, sigur.



#18762 creditare asociat

Postat de BIBI on 03 May 2005 - 11:38 AM in Arhiva

Subiect mult discutat!
Chitanta face dovada incasarii banilor de casier.Dispozita de incasare tine loc de chitanta?
Am discutat acest subiect cu profesorul de conabilitate de la ASE(sectia contabilitate) si ne-a zis(celor de la id) ca se taie chitanta pentru incasare si se face si DI(ca doc. al serv. financiar-contab), pentru a nu mai avea tot felul de contre cu cei de la garda, in mod special.Eu cel putin asa fac.
Are sau nu dreptate?



#18907 catalog formulare cu regim special

Postat de BIBI on 04 May 2005 - 01:23 PM in Arhiva

exista la nivel national un catalog al formularelor cu regim special?
ne-a intrebat cineva si n-am stiut ce sa-i raspundem.
stiti ceva despre asta?



#18919 catalog formulare cu regim special

Postat de BIBI on 04 May 2005 - 03:26 PM in Arhiva

multumesc!
banuaim noi ceva, dar nu eram siguri. :)



#18993 contabilitate primara

Postat de BIBI on 05 May 2005 - 11:28 AM in Arhiva

conta primara:documente justificative pe baza carora se fac inregistrarile contabile; cam tot ce inseamna formulare comune pe economie,adaptate la specificul activitatii;
www.cnin.ro - formulare cu regim special

-registrul de casa-nu mai exista plafon dar nu poti plati mai mult de 50 milioane unui singur furnizor si.. detalii in omf 1775/2004 publicata inM.O. 27/10.01.2005;
-SA NU UTI DE REGISTRELE OBLIGATORII




Cometa SQL