Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
BIBI's Content - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 3

Salt la continut


BIBI's Content

There have been 1000 items by BIBI (Search limited from 04-January 08)



Sort by                Order  

#127297 NOUA DECL. 010

Postat de BIBI on 30 March 2007 - 08:58 PM in Arhiva

Da, se trece cifra de afaceri realizata in exercitiul anterior depunerii; trebuie sa fie aceeasi cu cea din declaratia depusa pana la finele lui ianuarie.



#124087 NOUA DECL. 010

Postat de BIBI on 05 March 2007 - 09:47 PM in Arhiva

ORDIN nr.257 din 15 februarie 2007
al ministrului finanțelor publice privind Procedura pentru aprobarea perioadei fiscale semestriale/anuale pentru persoanele impozabile înregistrate în scopuri de TVA


Identificare act:

Numar/data: Ordin nr.257 din 15 februarie 2007
Emitent: Ministerul Finanțelor Publice
Publicare: M.Of. nr. 137/26 feb. 2007

adica decaratia 010



#67717 FNUASS

Postat de BIBI on 16 February 2006 - 12:20 PM in Arhiva

http://www.casmb.ro/...i_asigurati.php



#99720 Monografie avans

Postat de BIBI on 05 September 2006 - 07:53 PM in MONOGRAFII CONTABILE

cand acorzi avansul(il platesti) inregistrezi 409=5121 sau 5311 urmand sa faci decontarea la sosirea facturii si receptionarea produsului, marfii etc; probleme are cel ce primeste avansul pentru ca trebuie musai sa colecteze tva



#94894 Monografie avans

Postat de BIBI on 22 July 2006 - 08:50 PM in MONOGRAFII CONTABILE

Poblema celor 5 zile este din codul fiscal.Se emite factura de avans in maxim 5 zile dar nu mai tarziu de sf lunii.
4111=%419,4427



#166130 deplasare interna

Postat de BIBI on 15 March 2008 - 05:41 PM in Arhiva

Diurna pt. deplasari interne cf.HG.1860/2006 pt. inst. publice in 2007 era de 13 lei si pt. deplasari externe cf. H.G.518/1995 ;SC pot acorda diurna mai mare dar suma deductibila este diurna de la bugetari*2.5.



#27449 Participi la intalnirea din 9 iulie ?

Postat de BIBI on 08 July 2005 - 11:50 AM in Arhiva

DIstractie placuta! Din pacate nu pot ajunge....mi-ar fi placut sa va cunosc! Ateptam sa povestiti si poate alta data. Timp frumos,fara averse si petrecere frumoasa!



#41832 sa mai radem

Postat de BIBI on 29 September 2005 - 12:04 PM in Arhiva

program de lucru

Fisiere atasate




#71990 SINDICATUL CONTABILILOR DIN ROMANIA

Postat de BIBI on 07 March 2006 - 12:28 PM in Arhiva

Interesanta ideea, dar ACOR, mai punem services si avem firma care face tichetele de masa.
Mai trebuie lucrat la saigla.
E un inceput bun, dar trebuie lucrat si mai ales, sa vina aici cei interesati nu ca fitilisti, ca mai sunt si din astia.



#17473 sa mai radem

Postat de BIBI on 19 April 2005 - 12:19 PM in Arhiva

Cugetarea filozofului chinez Chang Ying Yue:

Cel care toata ziua
E activ ca o albina,
E puternic ca un taur,
Munceste precum un cal,
Si care seara se-ntoarce rupt de oboseala precum un catar,
Ar trebui sa consulte un veterinar,
Caci este foarte probabil sa fie un bou :)



#165126 vreau sa fiu contabil, de unde sa incep ?

Postat de BIBI on 06 March 2008 - 12:22 PM in Cum poti deveni contabil

CIG=contabilitate si informatica de gestiune.
Pai daca iti dai licenta la CIG ar trebui sa stii cu ce se mananca contabiltatea,pentru ca aici se face numai contabilitate.Se zice ca sunt cei mai scoliti in domeniul contabilitatii.Ciudat ca nu stii care e rostul CECCAR si a altor institutii de acest gen.Angajatorul decide daca tine cont de media de absolvire, dar oricum se da(de regula)un test la angajare.



#176887 Declaratii fiscale

Postat de BIBI on 30 June 2008 - 06:36 PM in Arhiva

Draga marylen cel mai corect este sa citesti lg 82/1991 actualizata art.10-vezi ce zice acolo despre cine rapsunde de contabilitate.



#209006 Registrul de casa

Postat de BIBI on 11 August 2009 - 07:41 PM in REGISTRE NECESARE / OBLIGATORII

Decretul referitor la regulamentul de casa se aplica inca la unitatile bugetare.Societatile comerciale urmeaza intocmai ordonanta 15.Corect ar fi sa se faca incasari pe borderou si la sfarsitul zilei sa se depuna incasarile in casieria centrala.
Si pentru brandy: daca intocmesti registru de mana, se face in dublu exemplar.



#173139 Registrul de casa

Postat de BIBI on 22 May 2008 - 10:31 PM in REGISTRE NECESARE / OBLIGATORII

In nici un caz registrul de casa nu il intocmeste contabilul.Foloseste functia "cautare" inainte de deschiderea altui topic.Acest subiect chiar a fost dezbatut.
Echipa de control pentru rambursarea tva poate face casa si verifica registrul. Ati vazut ordinul de serviciu al echipei?



#176025 Caiet de practica anul 2

Postat de BIBI on 24 June 2008 - 07:11 PM in Arhiva

Daca dati o cautare sau cititi cu atentie acest topic veti vedea ca nu exista model pentru acest caiet de practica.El consta intr-un caiet cu data zilei in care se consemneaza, timp de 2 saptamani sau cat aveti practica, tot ce faceti zilnic,pe acolo pe unde mergeti in societatea cu pricina.El este o anexa a lucrarii de practica pe care o intocmiti si o sustineti, de regula inainte de inceprea cursurilor.
Va rog sa ma iertati daca gresesc, dar o persoana care urmeaza cursurile unei facultati economice si o face cu interes,trebuie sa aiba capacitate de analiza a situatiilor, sa fie organizat si sa fie in stare sa "tabeleasca" tot felul de raportari care se cer, iar in munca de economist se cer astfel de tabele.
Deci va rog sa ganditi un formular de caiet de practica si rezultatele nu se vor lasa asteptate.Daca mergeti pe principul am bani si pica para lui Malaiata sa nu va mirati mai tarziu cand veti auzi rasete in spatele vostru.
Succes!



#206797 Caiet de practica anul 2

Postat de BIBI on 10 July 2009 - 09:07 PM in Arhiva

Inaite de a posta dati o cautare?Subiectul s-a discutat si intors pe toate fetele.Caiet de practica model nu exista.Ideea acestui caiet este de a va familiariza cu documentele contabile si de a plica in practica ce ati invatat la baze si conta financiara.



#140710 Caiet de practica anul 2

Postat de BIBI on 24 August 2007 - 07:22 PM in Arhiva

Am ajutat cativa studenti sa isi faca caietele de paractica dar nu aveau un model anume;veneau cu trimitere de la facultate catre societate si in perioada de la... la.... faceau paractica;mergeau prin toate birourile(finaciar, contabiliate, salarizare,aprovizionare, desfacere) spre final isi alegeau o activitate, isi strangeau toate documentele, faceau toate operatiunile(note, fise de cont, jurnale), scriau cateva cuvinte despre societatea in cauza, analizau pe toate fetele tema aleasa si completau intr-un caiet ce au facut in fiecare zi.
In final iese un dosar in care se regasesc documentele justificative, opreatiunile contabile, T-ri, note, balanta, jurnale de tva, registrul jurnal si caietul cu pricina anexat.
La final societate elibereaza o adeverinta prin care se arat ca studentul X a efectuat practica de vara la SC...
Model standard nu exista, deci trebuie depus ceva efort sa il faci si nu e rau pentru ca asa se evita, pe viitor, tot felul de intrebari elementare.
Deci succes!



#179899 Caiet de practica anul 2

Postat de BIBI on 05 August 2008 - 05:46 PM in Arhiva

Daca folosesti "cautare" tot la anul II vei gasi explicatii despre caietul de practica si ca nu exista un astfel de model tip.



#178280 Caiet de practica anul 2

Postat de BIBI on 15 July 2008 - 09:32 PM in Arhiva

Imi pare rau ca lili- mamaruta crede ca i-am raspuns ei.In topic sunt cateva indicatii date de mine si de alti colegi de breasla.Nu se pune nimeni de-a latul drumului numai ca s-a facut o invitatie la putina vointa si simt de raspundere.
Caietul se poate realiza foarte usor in excel-la facultatile economice se face destul de multa informatica.
Cat despre CAR - parerea mea e ca nu te ajuta prea mult, dar e bun si asta in lipsa de altceva. Chiar dintr-un nimic se poate face o lucrare buna si dosarul nu va zbura dupa catedra.



#178070 Caiet de practica anul 2

Postat de BIBI on 14 July 2008 - 06:24 PM in Arhiva

Hai sa lamurim unele lucruri pe care studentii nu le inteleg.Cand i-am rugat sa gandesca un model nu eram in necunostinta de cauza, pentru ca : am circa 20 ani experienta in contabilitate dar am terminat facultatea acum, deci cunosc in amanunt ce si cum invata tanara generatie bazata la examene doar pe telefon, servite si pe capul uni coleg care invata, iar de nu spune e tocilar sau mai rau;caiet de practica am facut si eu in anul II, am sustinut lucarea iar acum 2 zile mi-am sustinut licenta pe vechea forma de invatamt(4 ani cu lucrare scrisa si proiect)am muncit si rezultatele s-au vazut;Fara sa supar pe nimeni dar daca vreti sa faceti ceva in viata "puneti capul la cotributie";Pe multi dintre voi as vrea sa va vad cum va apreciaza prof.Ristea sau Feleaga de la ASE;
Spiru si alte alea.... cu grile pe calculator... e frectie.
Si atunci cum sa mearga bine economia in Romania cand unul care a facut facultatea pe "practica din ziua de azi" ajunge intr-o functie din minister si habarnu are cum se face un buget, ce e ala un PIB cum "dracu functioaneaza o balanta" .Ei vor functii si bani si nu stiu cum arata o balanta, ca soldul de casa este nelimitat, doar platile sunt cumva ingradite, ce sunt fondurile publice si cum trebuie gestionate(in nici un caz bagand mana pana la cot) si ca in Romania fiscalitatea se schimba precum sosetele guvernantilor, iar cei care vor sa isi faca meseria asa cum trebuie sunt supusi la tot felul de corvoade(declaratii peste declaratii) pentru ca cei care habarnu au de meseria au ajuns in varf si li se pare normal sa mai scorneasca cate o declaratie ca ce mai conteaza una la cate sunt?!
Ore va mai prima calitatea ?
La ora actuala nonvaloarea e la putere!



#20622 Softuri contabilitate

Postat de BIBI on 18 May 2005 - 08:53 PM in Arhiva

DACA VREI NOUTATILE DE LA SAGA TREBUIE SA FACI ABONAMENT.SI-AU SCHIMBAT SITE-L SI NU MAI AU VARIANTELE NOI LA LIBER.Valoare
abonament pentru programul de contabilitate: 1.130.000 lei.E bun si programul de stocuri.Datele introduse aici se preiau in primul



#27215 Softuri contabilitate

Postat de BIBI on 07 July 2005 - 07:25 AM in Arhiva

pentru darela_d(am gresit mai sus)



#42989 Softuri contabilitate

Postat de BIBI on 05 October 2005 - 07:46 AM in Arhiva

Eu lucrez cu SCALA si te inteleg Silvana!
Este soft rusesc iar cei ce-l distribuie nu au dreptul sa faca nici un fel de modificari. Concluzi ce e prost costa si fff mult........ :smt119



#42990 Softuri contabilitate

Postat de BIBI on 05 October 2005 - 07:47 AM in Arhiva

Silviana, te-am botezat :)



#27214 Softuri contabilitate

Postat de BIBI on 07 July 2005 - 07:24 AM in Arhiva

pentru Daniele: cum scoateti registrele obigatorii in Scala?Fisele de cont le scoate tranzactie de tranzactie, iar la ct 4111 am o fisa de cont de n(f.mare) pagini, nu mai vorbesc de fise sah si alte alea.....?Despre stornari nici sa nu te gandesti, ca daca ai gresit ceva adio si n-am cuvinte!Pana faci o corectie te apuca amocu....Cel mai misto este cand te scoate din aplicatie fara sa dai o comanda sau ceva....Lucrez cu Scala de aproape un an si soft mai ciudat ca asta n-am intalnit.....Dar la origini stiu ca e rusesc, iar cei ce-l distribuie nu pot face modif in prog pentru ca nu sunt autorizari.....Daca ceri o modif care sa-ti corespunda particularitatilor tale...nu se poate....la ce-ti trebuie?!Despre stocuri? E crima si pedeapsa....Nu zic ca nu e bun de ceva, dar pentru productie si pentru cerintele contabile de la noi.... lasa de dorit.Auditorii au o parere nu tocmai buna despre Scala.




Cometa SQL