Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Monografie avans - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


* * * - - 2 Voturi

Monografie avans


197 replies to this topic

#1 Topo

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 54 Postari:
  • Location:Nord
  • Interests:...tot

Postat 07 March 2006 - 02:09 PM

Imi spune cineva cum se inregistreaza corect o factura de avans emisa? TVA-ul este exigibil.. dar venitul? Multumesc anticipat. Ah, si soldul de pe 473 de la denominare pe ce se preia?



#2 zoltan

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 115 Postari:
  • Location:Mures
  • Interests:ascunse :)

Postat 07 March 2006 - 03:09 PM

deci factura emisa de tine...
ma gandesc ca venitul il pui pe 472 si cand faci factura finala faci 472=704

Soldul de la 473-denominare nu trebuia sa fie in sold!
La 31.12.2005 trebuia sa faceti 6588 sau 7588 cu ce era din denominare.




#3 Topo

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 54 Postari:
  • Location:Nord
  • Interests:...tot

Postat 07 March 2006 - 03:41 PM

Multumesc, asa ma gandeaam si eu. Doar ca nu stiam s-o incadrez juridic. Daca factura finala o emit peste...1 an, pe venitul ala n-am platit impozit. Este sau nu supus impozitului pana la factura finala, ca daca ma uit in codul fiscal...sincer, nu-mi dau seama. Si de inchiderea lui 473 in ce act normativ gasesc? (noroc ca nu-i mare soldu :) )



#4 mariana_fira

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 192 Postari:
  • Interests:tot ce tine de contabilitate

Postat 07 March 2006 - 04:05 PM

Ordin nr. 1840 din 10/12/2004
Publicat in Monitorul Oficial, Partea I nr. 1247 din 23/12/2004
pentru aprobarea Precizărilor referitoare la unele măsuri care trebuie luate pentru punerea în aplicare a Legii nr. 348/2004 privind denominarea monedei naționale.
Precizarea din 10/12/2004

Contul 473 “Decontari din operatii in curs de clarificare”. Soldul sau poate reprezenta numai sume incasate sau platite care sunt in curs de lamurire.
Nu pot fi inregistrate in acest cont sume reprezentand furturi cu autoni necunoscuti sau altor lipsuri.
Exista societati care au inregistrat astfel de operatiuni prin articolul contabil:
473 = 301,345,371,212
In asemenea situatii, contul 473 se va regulariza la retratare prinarticolul contabil:
1172 = 473
“Rezultatul reportat provenit “Decontari din operatii in curs de
din aplicarea pentru prima data a IAS, mai putin IAS 29” clarificare”

Contul 473 “Decontari din operatii in curs de clarificare”. Soldul sau poate reprezenta numai sume incasate sau platite care sunt in curs de lamurire.
Nu pot fi inregistrate in acest cont sume reprezentand furturi cu autoni necunoscuti sau altor lipsuri.
Exista societati care au inregistrat astfel de operatiuni prin articolul contabil:
473 = 301,345,371,212
In asemenea situatii, contul 473 se va regulariza la retratare prinarticolul contabil:
1172 = 473
“Rezultatul reportat provenit “Decontari din operatii in curs de clarificare”
din aplicarea pentru prima data a IAS, mai putin IAS 29”



#5 Ocsi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 766 Postari:
  • Location:Oradea
  • Interests:Excursii, internet, filme S.F. etc.

Postat 07 March 2006 - 09:33 PM

Topo a spus:

Imi spune cineva cum se inregistreaza corect o factura de avans emisa? TVA-ul este exigibil.. dar venitul? Multumesc anticipat. Ah, si soldul de pe 473 de la denominare pe ce se preia?

4111.analitic = 419.analitic
4111.analitic = 4427
5121 = 4111.analitic sau
5311 = 4111.analitic

Am văzut și inregistrări directe prin casă sau bancă, ocolind 4111, dar la anumite programe de conta dacă nu duci prin 4111 nu-ți apare in jurnalul de vânzări.
Cele scrise mai sus reprezinta doar o parere,
daca o iei de buna, o faci pe riscul tau.



#6 mihaelak

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 40 Postari:

Postat 20 July 2006 - 04:44 PM

nu mi se pare corect 411 = %
419
4427

419 are deja in componeneta lui baza si tva-ul aferent
este mult mai corect poate 419 = %
472
4427
apoi sa lucrezi si sa amesteci doua conturi de terti iar nu mi se pare corect

deci mie mi se pare corecta prima varianta si pe aceasta o folosesc

astept sa ma combateti



#7 Ocsi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 766 Postari:
  • Location:Oradea
  • Interests:Excursii, internet, filme S.F. etc.

Postat 20 July 2006 - 07:43 PM

Citez din O306 (adevarat ca e abrogat, dar privind functionalitatea conturilor este un ghid util)

Contul 419 "Clienți - creditori"
Cu ajutorul acestui cont se ține evidența clienților - creditori, repezentând avansurile încasate de la clienți.
Contul 419 "clienți - creditori" este un cont de pasiv.
În creditul contului 419 "clienți - creditori" se înregistrează:
- sumele facturate clienților reprezentând avansuri pentru livrări de bunuri, prestări de servicii sau executări de lucrări (411);
- valoarea ambalajelor care circulă în sistem de restituire facturate clienților (411);
- diferențele nefavorabile de curs valutar aferente avansurilor în valută primite de la clienți la închiderea exercițiului (665).
În debitul contului 419 "clienți - creditori" se înregistrează:
- decontarea-avansurilor încasate de la clienți (411);
- diferențele favorabile de curs valutar, aferente avansurilor decontate, precum și cele aferente datoriilor în valută către clienți la închiderea exercițiului financiar (765);
- valoarea ambalajelor care circulă în sistem de restituire primite de la clienți (417);
- valoarea ambalajelor care circulă în sistem de restituire nerestituite de clienți (708).
Soldul contului reprezintă sumele datorate clienților creditori.

419 e pasiv. Nu poti incepe prin debitarea lui!

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 23 August 2009 - 10:03 AM

Cele scrise mai sus reprezinta doar o parere,
daca o iei de buna, o faci pe riscul tau.



#8 SARINA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 228 Postari:

Postat 21 July 2006 - 07:36 PM

Corect in privinta inregistrarii contabile,(419=411 si 4427);insa neavand Codul fiscal la indemana,am si eu aceeasi dilema:parca citisem ca pana la sfarsitul lunii,trebuie (obligatoriu ) intocmita factura de venit si stornata cea de avans.Stie careva sa imi confirme daca este asa sau nu.Chiar e o problema pt. mine,pt. ca sunt in standby cu intocmirea unui bilant (as reface luna iunie,daca totusi este asa cum banuiesc);pt. ca in acest caz iasa profit.



#9 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 21 July 2006 - 08:21 PM

pt factura de avans trebuie facuta factura de inchidere a avansului in maxim 5 zile dar sa nu se depaseasca sfarsitul lunii :wink:

aici am fost betiv... nu credeti acest post... e aiurea :D
bagati un ochi mai jos



#10 SARINA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 228 Postari:

Postat 21 July 2006 - 08:24 PM

Waw ...deci e asa cum banuiam ? hm...codul fiscal ..asa-i ??,nu am cum sa verific ca nu il am acasa...dar e clar ,refac luna iunie,asta ca sa dorm linistita pt. un eventual control....acum chiar : ITI MULTUMESC PENTRU RASPUNS. !



#11 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 21 July 2006 - 08:34 PM

art. 155
(7) Dacă plata pentru operațiuni taxabile este încasată înainte ca bunurile să fie livrate sau înaintea finalizării prestării serviciilor, factura fiscală trebuie să fie emisă în termen de cel mult 5 zile lucrătoare de la fiecare dată când este încasat un avans, fără a depăși finele lunii în care a avut loc încasarea.


sa nu zici ca sunt baiat rau 8)

si acum interpretarea mea care e in contracdictie cu ce-am scris mai sus
ei zic ca pt plata in maxim 5 zile se face factura... dar factura fiscala e si factura pe scare scrie "avans".... :roll:



#12 SARINA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 228 Postari:

Postat 21 July 2006 - 08:52 PM

Am spus eu vreodata ca esti baiat rau ???? never...poate am spus altceva ce te-a deranjat,dar nu...ca esti rau..pardon ,ma scufunzi !
Merci again !

Doamne,ca sa vezi......sa nu crezi in telepatie ?! eram cat pe ce sa intreb ,daca nu cumva prin facutra fiscala eu pot sa inteleg chiar si factura de avans.,insa stateam si cugetam adineauri,ca probabil ei considera prin factura fiscala ,factura care genereaza venitul impozabil,si nu avansul primit,pt. care esti obligat sa intocmesti facutra in momentul in care ai incasat suma respectiva.

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 23 August 2009 - 10:04 AM




#13 Ocsi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 766 Postari:
  • Location:Oradea
  • Interests:Excursii, internet, filme S.F. etc.

Postat 21 July 2006 - 09:43 PM

Exemplu.
Intra banii in banca conform contractului.
In 5 zile emiti factura fiscala care poate fi si FACTURA DE AVANS.
Pe ei (FISCUL) intereseaza TVA-ul, venitul il faci cand termini lucrarea si emiti factura finala (sau faci factura de decontare partiala) si atunci regularizezi si avansul.
Cele scrise mai sus reprezinta doar o parere,
daca o iei de buna, o faci pe riscul tau.



#14 ciobanu cristina-monica

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 90 Postari:
  • Location:craiova

Postat 21 July 2006 - 10:44 PM

Ocsi are dreptate. Incasarea unui avans nu inseamna venit, nu mi se pare corect ca toata suma incasata pentru procurarea de materie prima sa o inregistrez ca venit. In suma primita ca avans am si materie prima folosita . Important este tva-ul si venitul il evidentiezi la finalul lucrarii ca sa poti baga si cheltuiala aferenta nu numai venitul. Deci parerea mea este ca factura de avans te obliga pana la factura finala la evidentierea si plata tva-ului.
Si m-ar interesa si pe mine daca intradevar te obliga in 5 zile sa tai factura finala. Eu stiam ca, incasarea unui avans te obliga la factura de avans in termen de 5 zile de la incasare, si nu la factura finala. Lucrarea poate sa dureze si 5 luni si intre timp sa mergi cu facturi de avans.
Omul intelept nu trage tigrul de coada, chiar daca pare mort.



#15 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 21 July 2006 - 11:08 PM

am scris mai sus ca eram sub influenta alcoolului



#16 Ocsi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 766 Postari:
  • Location:Oradea
  • Interests:Excursii, internet, filme S.F. etc.

Postat 22 July 2006 - 04:57 PM

Septimiu a spus:

am scris mai sus ca eram sub influenta alcoolului
:D presupun ca era de calitate :D
Cele scrise mai sus reprezinta doar o parere,
daca o iei de buna, o faci pe riscul tau.



#17 BIBI

    Membru activ

  • Validating
  • PipPipPip
  • 1336 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti
  • Interests:contabilitate, fiscalitate, legislatie

Postat 22 July 2006 - 08:50 PM

Poblema celor 5 zile este din codul fiscal.Se emite factura de avans in maxim 5 zile dar nu mai tarziu de sf lunii.
4111=%419,4427



#18 cerc

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 64 Postari:

Postat 23 July 2006 - 02:21 AM

"CAPITOLUL 5 - NORME METODOLOGICE DE UTILIZARE A CONTURILOR CONTABILE*)

*) Functiunea conturilor nu este limitativa."(sau, altfel spus, in afara contabilitatii pastelate -verde, albastra, galbena- si a monografiilor mai exista si analiza contabila *n.a.)

...Daca incercati sa puneti cap la cap toate "recomandarile" dintre renumitele paranteze o sa observati ca nu se prea "pupa"...dar hai sa vedem ...sistematic si cronologic:
(faza 1)-incasare avans banca/casa(512/531 = 419);
-evidentiere factura de intocmit(418 = 7xx, 4428).
(faza 2)in a 5a zi sau sf. luna-emitere factura(411 = 418 si 4428 = 4427;
-decontare avansuri incasate(419 = 411).
...Faptul ca programele de contabilitate "impun" anumite contari este irelevant.
...In contul 472 se inregistreaza veniturile incasate in avans aferente perioadelor sau exercitiilor urmatoare.
...In incheiere sugerez persoanelor in stare de ebrietate sa traga un pui de somn sau sa "rasfoiasca" din Caragiale pentru a isi perfectiona stilul asa-zis "caragialesc"(dupa continutul "semnaturii" stilul este pur mitocanesc si daca toata istetimea de care vorbesc unii ca da dovada are drept rezultat "constatarea" aceea jignitoare la adresa tuturor, opinez ca individul chiar are nevoie de o binemeritata vacanta)..."parerile" de un deosebit profesionalism care nu au legatura cu subiectul topicului -conform regulamentului forumului- nu se pun(chiar daca sunt sustinute cu copy/paste).



#19 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 23 July 2006 - 10:46 AM

mai nene, iar incerci sa te scarpini ? 8)



#20 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 24 July 2006 - 03:08 PM

conturile 418 si 4428 n-au ce cauta aici.

ca sa fie clar, iata (inca o data) inreg. privitoare la plata/ incasarea avansurilor catre/de la furnizori / clienti
pt. usurinta intelegerii, exemplu este numeric si se refera la cazul in care se plateste / incaseaza la avans toata suma datorata, adica factura finala este acoperita in intregime de avans :

Plati in avans catre furnizori:

Plata avans
409 = 5121 ...119

Factura de avans
% = 401...119
409...........100
4426..........19

Compensare avans
401 = 409 ....119

Factura finala
% = 401.... 0
409 ..........-100
4426...........-19
6xx/3xx........100
4426............ 19

Incasari in avans de la clienti

Incasare avans
5121=419 ......119

Factura de avans
4111% ..........119
......419 .........100
......4427 ........19

Compensare avans
419=411 ..... 119

Factura finala
4111% .... 0
..... 419..... -100
......4427..... -19
......7xx...... +100
......4427..... +19






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL