Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
madalinab's Content - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 4

Salt la continut


madalinab's Content

There have been 1000 items by madalinab (Search limited from 06-January 08)



Sort by                Order  

#206514 contract de comodat!!!!

Postat de madalinab on 08 July 2009 - 09:18 AM in CONTRACTE comerciale

Comodatul inseamna o inchiriere gratuita iar fiscul nu este interesat de asa ceva. Puteti merge la notar, dar nu este obligatoriu.



#206452 Examen acces expert contabil/contabil autorizat 2009

Postat de madalinab on 07 July 2009 - 03:39 PM in Arhiva

Daca doriti sa postati subiecte date la examen va rog sa o faceti aici, in topicul deja existent: http://www.conta.ro/...opic=35441&st=0

Mult succes la urmatorul examen!



#206347 Dobanda de referinta

Postat de madalinab on 06 July 2009 - 02:14 PM in Arhiva

Potrivit circularei BNR nr. 21/2009, pentru luna iulie 2009, nivelul ratei dobanzii de referinta a Bancii Nationale a Romaniei este de 9,50% pe an.



#206343 Examen acces expert contabil/contabil autorizat 2009

Postat de madalinab on 06 July 2009 - 01:50 PM in Arhiva

ctw, tocmai tu - cea care spune sa nu se deschida topic nou pt. discutii - faci acest lucru :wink:
Eu propun sa va calmati si sa va concentrati fortele pentru pregatirea urmatorului examen.

Mult succes si bafta maxima! :sad:



#206342 noutati de la ITM Bucuresti

Postat de madalinab on 06 July 2009 - 01:36 PM in Arhiva

Aglomerat...am fost chiar astazi :cool:
Daca pleci de dimineata si te inarmezi cu rabdare si ceva de baut, este ok :sad:



#206215 Taxa Radio-TV, pt. firme ?

Postat de madalinab on 04 July 2009 - 10:51 AM in Arhiva

Vezi postareamadalinab, la May 8 2009, 05:43 PM, a spus:

O alta dovada ca aceasta institutie are un regim mai "special" dpdv fiscal este si faptul ca nu obisnuiesc sa emita facturi pentru aceste incasari.
De fapt, conform Codului Fiscal, intrucat vorbim despre o taxa instituita prin lege, nu se emit facturi. In fapt, agentul economic tb sa stie despre aceasta taxa, inca de la infiintare, si sa achite din proprie initiativa. :sad:
Explicatia celor de la Radio: Pana acum s-au emis facturi pentru ca nu stiau nici ei...



#206214 inregistrare in contabilitate si amortizarea

Postat de madalinab on 04 July 2009 - 10:46 AM in CONTABILITATEA INSTITUTIILOR PUBLICE

ccsoft1994, ti-am editat mesajul intrucat ceea ce faci nu pare in regula. Pentru oferte exista sectiune separata si mai mult decat atat, nu ti-a fost solicitat ajutorul in mod expres deci nu exista motiv real pentru a lasa date de contact.
La urmatoarea abatere ti se va suspenda contul.



#205198 Factura de penalizare - cu TVA sau fara

Postat de madalinab on 23 June 2009 - 03:49 PM in Arhiva

Draga Veronica, topicul postat de tine incalca multe reguli printre care si pe cele de ortografie:
- Nume topic: Factura de panazizare - modificat
- Locatie in forum: Contabilitate stocuri - mutat in Sectiunea Impozitare TVA
- Ortografie: penalizarei mrfa iregistrez
- Alte reguli de punctuatie, etc.
Mai mult decat atat, acest subiect a mai abordat in forum deci nu ai dat cautare pentru a gasi si solutia.

Te rog sa recitesti Regulamentul forumului si sa incerci a respecta conditiile impuse acolo. In caz contrar vei primi sanctiuni.
Multumesc pentru intelegere.



#204948 are cineva o idee?

Postat de madalinab on 20 June 2009 - 07:50 AM in Arhiva

Magda si Cori, folositi pentru rapuns butonul ADDREPLY.
Multumesc.



#204947 cumparare carnet de munca

Postat de madalinab on 20 June 2009 - 07:48 AM in ITM, Inspectia Muncii

cum adica cand trebuie sa fac adresa itm?
duci cererea completata la itm, la inspectorul firmei, acesta o vizeaza si apoi mergi la institutia unde se vand. Nu exista termen pentru asa ceva dar daca tot ai cererea poti demara operatiunea. :sad:



#204510 Probleme ITM

Postat de madalinab on 16 June 2009 - 07:25 AM in ITM, Inspectia Muncii

Pai propunerea era chiar in titlul topicului: Petitia!

:wink: Dupa parerea mea, nu cred ca manifestari de genul acesta schimba ceva, mai ales in Romania. Avem exemple multiple si recente, chiar.
In fond este democratie si fiecare isi poate exprima o opinie, poate face greva, etc. dar nu inseamna ca vei fi luat in serios, in sensul luarii unor decizii pe masura.

Solutiile ar fi altele...dar nu pentru romani :cool:



#204288 Platesc sau nu TVA la vanzarea unui imobil?

Postat de madalinab on 13 June 2009 - 08:31 AM in Arhiva

Va rog sa folositi mesageria privata sau alte cai pt a va contacta.
In caz contrar riscati sa primiti sanctiuni. :nono:

Multumesc pt. intelegere.



#203171 diverse probleme - Case de marcat

Postat de madalinab on 01 June 2009 - 11:11 PM in Arhiva

Dragilor, va rog sa respectati subiectul topicul.
Pentru monografie aveti sectiune separata.

Multumesc pt. intelegere.



#201794 calcul concediu medical

Postat de madalinab on 14 May 2009 - 06:11 PM in Arhiva

cipri20, nu ti-a fost sters nici un mesaj, iar topicul a "disparut" pt ca a fost unit cu un topic in care se dezbatea deja problema concediilor medicale.
Te rog sa dai cautare inainte de a intra in panica si sa recitesti Regulamentul forumului daca ai nelamuriri legate de actiunile intreprinse de moderatori.
Multumesc pt intelegere.



#201782 Inchidere an financiar

Postat de madalinab on 14 May 2009 - 05:22 PM in MONOGRAFII CONTABILE

kiki68, ce spune OMF 1752/2374?!



#201689 diurna

Postat de madalinab on 13 May 2009 - 07:50 PM in Arhiva

Saby02, daca ai fi avut putina bunavointa ai fi descoperit raspunsul in acest forum.
Despre diurna s-a tot discutat in sectiunea "Diverse probleme contabile" si, mai mult decat atat, cele 2 topice sunt agatate in pagina respectiva, deci nu le poti rata.
Asa cum spuneam si acolo, se poate acorda diurna oricat, in baza unei decizii interne a administratorului. Dar daca pui problema deductibilitatii, exista intr-adevar niste limitari care sunt explicate in codul fiscal, in norme, aici in topic, in topicele pe care ti le-am indicat.

Mult succes la studiu.



#201666 cereri spatiu suplimentar atasamente

Postat de madalinab on 13 May 2009 - 05:13 PM in Arhiva

Multumesc pt spatiu :sad: De multa vreme asteptam :smile:



#201506 contabilitatea pentru import/export

Postat de madalinab on 12 May 2009 - 03:38 PM in Arhiva

Problema pleaca de la import si se numeste evaziune fiscala.



#201341 Suspendare activitate societate comerciala SRL

Postat de madalinab on 11 May 2009 - 02:23 PM in Arhiva

Nu intelege gresit atributiile delegatului/imputernicitului.
Toate documentele tb semnate de catre reprezentantul legal al societatii, asa cum s-a inregistrat la registrul comertului, unde - de altfel - a depus si specimen de semnatura.
Delegatul/imputernicitul nu face decat sa depuna un dosar si sa ridice documente, eventual sa completeze dosarul cu documente lipsa in cazul in care sunt cerute. Este un soi de curier.
Se poate face insa procura la notar pentru reprezentare la anumite institutii, caz in care administratorul devine reprezentat legal prin ...

Nu stiu care este situatia in cazul reprezentarii printr-o firma de avocatura, dar oricum nu s-a pus problema aceasta. :sad:



#201257 profit contabil negativ - profit fiscal negativ

Postat de madalinab on 10 May 2009 - 11:45 AM in Arhiva

Cristina faci o grava confuzie de termeni, cat despre logica - lipseste cu desarvarsire.
Draga mea, rezultatul exercitiului poate fi pozitiv - profit sau negativ - pierdere, fie ca este contabil sau fiscal.
Nu este logica exprimarea profit negativ ci pierdere .

Lasand la o parte, insa, exprimarea, situatia poate fi urmatoarea: in 2008, pe parcursul anului, ai avut profit fiscal si ai calculat impozit pe profit aferent, iar la sfarsitul exercitiului financiar s-a inregistrat pierdere fiscala, motiv pentru care s-a stornat contarea impozitului efectuata in cursul anului.

Calculul prezentat de Dana42 este corect, deci sper ca nu mai esti derutata :sad: Eventual mai citeste prin codul fiscal...



#201255 semnatura bilant

Postat de madalinab on 10 May 2009 - 11:16 AM in Arhiva

Draga mea, mie nu-mi este foarte clar unde vrei sa bati...Eu cred ca in legea contabilitatii se specifica destul de clar cine are atributii in semnarea bilantului.



#201225 Taxa Radio-TV, pt. firme ?

Postat de madalinab on 09 May 2009 - 04:22 PM in Arhiva

Multumim, Katinca.
Cred ca este util multora dintre noi.



#201176 lichidare/dizolvare/radiere SRL

Postat de madalinab on 08 May 2009 - 04:59 PM in Aspecte juridice privind societatile comerciale

Deocamdata nu m-am mai ocupat de treaba asta. Stiu doar ca s-a admis dosarul, s-a judecat si exista hotararea judecatorului de lichidare. Dupa cele 30 de zile se va putea face radierea.
Desi Ordonanta nu specifica ce se intampla in perioada lichidarii, din punctul meu de vedere nu ar fi normal sa intre sub incidenta impozitarii. Dar vom afla curand raspunsul - oricum n-avem incotro, trebuie incheiata procedura.



#201174 Suspendare activitate societate comerciala SRL

Postat de madalinab on 08 May 2009 - 04:50 PM in Arhiva

Imputernicire sau delegatie...nu se cere dovada ca delegatul/imputernicitul este sau nu angajat al societatii si mai mult decat atat in textul documentului nu trebuie precizate raporturile juridice sau de alta natura cu societatea. Este suficienta precizarea sa societatea il deleaga/imputerniceste pe "x" pt. ......



#201172 Taxa Radio-TV, pt. firme ?

Postat de madalinab on 08 May 2009 - 04:43 PM in Arhiva

Sunt convinsa ca este o "varza" totala in evidentele lor. O alta dovada ca aceasta institutie are un regim mai "special" dpdv fiscal este si faptul ca nu obisnuiesc sa emita facturi pentru aceste incasari.




Cometa SQL