Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Suspendare activitate societate comerciala SRL - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Suspendare activitate societate comerciala SRL


325 replies to this topic

#1 Laurentiu-Cristian

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 13 November 2007 - 10:04 AM

Salutari,

Impreuna cu doi prieteni am infiintat o societate SRL,
in 2005. Firma n-a mers si am hotarat sa suspendam activitatea
pe durata determinata.
Am intrat pe site-ul ONRC la sectiunea formalitati
si am gasit ca tb sa intocmim niste cereri si sa platim unele taxe.
http://www.onrc.ro/d...nte/ghid/25.pdf
Va rog sa ma ajutati in urmatoarele privinte.
a) Stie cineva daca formularele sunt tip si eventual se ridica de la ONRC (str. intrarea sectorului nr. 1 ) sau le completam noi cum ne pricepem mai bine?
Pe site-ul ONRC nu am gasit aceste cereri formulate.

b) Pe timpul in care activitatea societatii este suspendata, mai trebuie depuse balante si bilant contabil?

Cu multumiri,
Numai bine



#2 madalinab

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1733 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 13 November 2007 - 02:47 PM

Este laudabila intentia de a te informa, chiar daca nu ai sapat un pic mai mult.
Pe acelasi site, pe pagina principala exista sectiunea ''Formulare'' - ''inregistrare Persoane juridice'' si se ajunge aici:
http://www.onrc.ro/r...are.php#table_1

Se completeaza cererea de inregistreaza(se poate completa direct in formular, online sau listezi si scrii cu pixul). Exista si un ghid ajutator pt completarea cererii:
http://www.onrc.ro/documente/ghid_completa...nregistrare.pdf

Hotararea AGA o intocmiti voi, asociatii, in 3 exemplare originale(1 ramane la firma, celelalte 2 - la onrc)
Apoi intocmiti o imputernicire din partea firmei pt a depune dosarul la ONRC.
Taxele se platesc la casierie, dupa verificarea dosarului.

Dupa obtinerea actelor de la ONRC, se completeaza 010 la fisc pentru suspendare si anual se va depune declaratia de inactivitate - la fisc si la ONRC.

Madalina



#3 fboji

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1114 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 13 November 2007 - 03:05 PM

Totusi, daca ai posibilitatea, da o fuga si ia formularele de la informare initiala: eu am avut surpriza sa nu mai fie valabile cele descarcate de pe net :smile: (e drept cu ceva vreme in urma).
Daca ti se pare simplu ce ai de facut... inseamna ca nu cunosti toate amanuntele Imagine postata



#4 micha

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 100 Postari:

Postat 13 November 2007 - 09:08 PM

Suspendarea se acorda pe o perioada de maxim 3 ani si se face la Registrul Comertului. Trebuie sa te duci acolo si sa ceri formularele pe care trebuie sa le completezi.
Apoi ar tebui sa te duci la finante si sa faci o cerere pentru acordarea regimului derogatoriu care iti da dreptul sa nu mai depui declaratiile 100 si 300. In caz contrar trebuie sa le depui trimestrial cu valoare 0. Sa urmaresti aporbarea regimului derogatoriu sa nu te trezesti ca nu ti l-au aprobat si iti dau amenda ca nu ai depus declaratiile. Nu de alta dar nu intotdeauda circula informatiile dintre Registrul Comertului si finante, iar finantele nu aproba pana nu primesc de la Registru suspendarea activitatii.
Situatiile financiare semestriale si anuale esti obligat sa le depui. In ca contrar te trezesti cu amenda. Chiar daca firma are activitatea suspendata scoti o balanta la 6 luni si faci bilantul.
Nu stiu daca m-am facut inteleasa....



#5 camy2555

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 24 March 2008 - 09:53 PM

Buna ziua.Am o mare problema pe care trebuie sa o rezolv urgent: in august 2007 am infiintat un SRL, avand principalul obiect de activitate 5121-''comertul cu ridicata al cerealelor,semintelor si furajelor'', am avut un punct de lucru in curtea unei rude de la tara (pe care am si angajat-o ca vanzator) si acum din cauza unor neintelegeri provocate de neindeplinirea indatoririlor de catre aceasta, mi-a impus sa imi gasesc alt vanzator si implicit alt spatiu pentru desfasurarea activitatii (posed un chiosc amplasat pe terenul lor-in baza unui contract de comodat).
Ma vad nevoita sa imi inchid activitatea, deoarece in cateva zile pana la 1.04 nu as gasi nici o solutie. Totusi firma nu vreau sa o inchid, in speranta ca voi gasi alt spatiu sau voi continua cu alt profil.
Problema este ce nu stiu ce e de facut in astfel de situatie, -ma refer la acte, cum retrag marfa ramasa (stocul) care practic va fi o pierdere imensa, obiectele de inventar( casa de marcat, cantar chiosc) etc -practic ce trebuie facut, dar mentionez ca firma vreau sa o pastrez dar fara activitate,pana cand voi gasi alt spatiu sau alt obiect de activitate).
Va multumesc anticipat si astept raspunsuri urgente care sa imi fie de ajutor.



#6 dacron

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 95 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 24 March 2008 - 10:33 PM

Vezi postareacamy2555, la Mar 24 2008, 09:53 PM, a spus:

Buna ziua.Am o mare problema pe care trebuie sa o rezolv urgent: in august 2007 am infiintat un SRL, avand principalul obiect de activitate 5121-''comertul cu ridicata al cerealelor,semintelor si furajelor'', am avut un punct de lucru in curtea unei rude de la tara (pe care am si angajat-o ca vanzator) si acum din cauza unor neintelegeri provocate de neindeplinirea indatoririlor de catre aceasta, mi-a impus sa imi gasesc alt vanzator si implicit alt spatiu pentru desfasurarea activitatii (posed un chiosc amplasat pe terenul lor-in baza unui contract de comodat).
Ma vad nevoita sa imi inchid activitatea, deoarece in cateva zile pana la 1.04 nu as gasi nici o solutie. Totusi firma nu vreau sa o inchid, in speranta ca voi gasi alt spatiu sau voi continua cu alt profil.
Problema este ce nu stiu ce e de facut in astfel de situatie, -ma refer la acte, cum retrag marfa ramasa (stocul) care practic va fi o pierdere imensa, obiectele de inventar( casa de marcat, cantar chiosc) etc -practic ce trebuie facut, dar mentionez ca firma vreau sa o pastrez dar fara activitate,pana cand voi gasi alt spatiu sau alt obiect de activitate).
Va multumesc anticipat si astept raspunsuri urgente care sa imi fie de ajutor.
Mergeti la Registrul Comertului si suspendati activitatea pana in momentul in care va hotarati ce cale sa alegetI. Activitatea poate fi intrerupta pentru cel mult o perioada de 3 ani.



#7 constantini

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 72 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:constanta
  • Interests:informatii

Postat 25 March 2008 - 11:49 AM

lichidezi prin vinzare de preferinta stocul de marfa perisabila,suspenzi activitatea la registru cum a zis colegul.
Atentie insa chiar suspendata activitatea firma va face toate raportarile fiscale si contabile conform legii.
era sanatoasa si o inventariere a patrimoniului sa stii ce pui in conservare.



#8 mafalina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 13 Postari:

Postat 07 May 2008 - 09:47 AM

Buna,

Referitor la suspendarea unui SRL, puteti sa ma ajutati va rog cu actele normative care reglementeaza din punct de vedere fiscal suspendarea?

Multumesc,
M



#9 petromar

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 15 Postari:

Postat 12 May 2008 - 08:13 AM

Buna

Am o firma pe care vreau sa o vand, insa am un teren cumparat pe aceasta firma. Cum pot, legal, sa trec terenul in proprietatea mea.
Firma este platitoare de tva.

Va multumesc.



#10 Bea

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 546 Postari:
  • Location:Timisoara

Postat 12 May 2008 - 08:18 AM

contract de vanzare cumparare.
Bea



#11 petromar

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 15 Postari:

Postat 12 May 2008 - 09:17 AM

cu factura si tva?



#12 Bea

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 546 Postari:
  • Location:Timisoara

Postat 12 May 2008 - 09:23 AM

daca se opteaza pentru taxarea TVA a terenului, trebuie depusa o notificare la finante.
da, cu factura.
Bea



#13 petromar

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 15 Postari:

Postat 12 May 2008 - 09:30 AM

Exista practic posibilitatea optarii fara tva? chiar daca firma este platitoare de tva? Este in functie de natura terenului:intravilan extravilan, construibil arabil?



#14 Bea

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 546 Postari:
  • Location:Timisoara

Postat 12 May 2008 - 09:37 AM

vanzarea de terenuri este scutit de TVA. daca doreste contribuabilul, se poate opta pentru taxare.
daca nu, se mentioneaza pe factura, ca "scutit cu drept de deducere".
Bea



#15 petromar

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 15 Postari:

Postat 12 May 2008 - 09:42 AM

Va multumesc pentru amabilitate.



#16 Bea

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 546 Postari:
  • Location:Timisoara

Postat 12 May 2008 - 09:46 AM

pentru putin :thumbup:
Bea



#17 Alinuta Alinuta

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 25 June 2008 - 07:04 PM

Buna seara.
Va rog frumos daca stie cineva sa imi raspunda care este procedura de suspendare a unui SRL cu asociat unic! Ce trebuie depus si completat si unde? Si care sunt conditiile (daca exista asa ceva) pe care trebuie sa le indeplineasca firma pentru a putea fi suspendata! In al doilea rand ma intereseaza d.p.d.v. contabil daca dupa ce se suspenda societatea mai trebuie depuse declaratii , bilant, etc. etc. Trebuie sa fac si recodificare CAEN si preschimbare de certificat inainte de a o suspenda?
Multumec anticipat!

Aceasta postare a fost editata de Alinuta Alinuta: 25 June 2008 - 07:06 PM




#18 Alinuta Alinuta

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 26 June 2008 - 09:11 AM

Chiar nu stie nimeni procedura suspendarii unei firme?



#19 iuli73

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 148 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Pitesti

Postat 26 June 2008 - 11:00 AM

La Registrul Comertului se depun toate actele de acolo incepi sau apelezi la o firma care se ocupa cu asa ceva si te scutesc de toata alergatura si nesimtirea celor de la Registrul comertului,trebuie sa intrebi de 10 ori ceva si sa faci vre-o 10 drumuri,dureaza si ceva timp si ceva timp,de ce o suspenzi?Depune in continuare decl cu 0 la finante si bilantul anual,a mai pastrezi un timp,un an ,doi,poate mai apare ceva



#20 Alinuta Alinuta

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 26 June 2008 - 01:38 PM

Vezi postareaiuli73, la Jun 26 2008, 12:00 PM, a spus:

La Registrul Comertului se depun toate actele de acolo incepi sau apelezi la o firma care se ocupa cu asa ceva si te scutesc de toata alergatura si nesimtirea celor de la Registrul comertului,trebuie sa intrebi de 10 ori ceva si sa faci vre-o 10 drumuri,dureaza si ceva timp si ceva timp,de ce o suspenzi?Depune in continuare decl cu 0 la finante si bilantul anual,a mai pastrezi un timp,un an ,doi,poate mai apare ceva

Multumesc mult pentru parere! Intrebarea mea este daca e nevoie dupa noile legi sa imi angajez cu carte de munca un contabil pe firma care sa imi faca aceste declaratii fie ele si cu 0 si bilantul deasemenea. Ca am auzit ca nu se mai poate sa iti tina orice economist contabilitatea!






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

5 useri citesc topicul

0 membri, 5 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL