Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
O.Dinu's Content - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


O.Dinu's Content

There have been 210 items by O.Dinu (Search limited from 06-January 08)



Sort by                Order  

#26602 De ce ne subapreciem valoarea profesionala????

Postat de O.Dinu on 03 July 2005 - 10:07 AM in Arhiva

Fiind nou in FORUM ,am incercat sa vad parerea contabililor si economistilor ce lucreaza in aceasta profesie inca de la deschiderea subiectului. despre aprecierea sau subaprecierea meseriei noastre.Din pacate ,prin interventia unor persoane din afara breslei ,s-a denaturat dezbaterea ,transformata in niste intepaturi ,,filozofice".
Revenind la subiect si la intrebarea din chestionar, cine ne reprezita ?
Eu nu stiu pe nimeni sa ne reprezinte..(sa nu-mi spuneti de CECAR ,in care prima litera e ,,C" de la CAPUSA).



#27512 sa mai radem

Postat de O.Dinu on 08 July 2005 - 04:17 PM in Arhiva

Intr-un compartiment de tren -un oltean si un ardelean- ambii merceologi,se intorceau din delegatie. Olteanu :
-Mai ardelene,cum faci tu cand ajungi acasa?
-Pai cum sa fac,ma dau jos din tren, imi sun sotia din gara si apoi maduc acasa.
-Si ?
-Cand ajung ,gasesc mancarea calda pe masa ,berea rece....
-Dar tu cum faci.intreaba ardeleanu....
-Eu ma duc acasa, sun la usa ,iau un par si ma duc repede la geam...
- Si ?
-Pana acum nu mi-a scapat nici-unul !



#29094 sa mai radem

Postat de O.Dinu on 20 July 2005 - 02:37 PM in Arhiva

Un banc mai de la ...tara;
Ion si Marie ,pe islaz ,cu vacile la pascut,doar ei doi.Marie ,mai focoasa, il provoca in fel si chip pe Ion ,el-ca lemnu !
La un moment dat un taur sare pe o vaca ,la care Maria il intreaba:
-Ioane.....tu nu poti face ca taurul ala ? la care Ion ,rosind de emotie:
-Ba as face,Marie....dar ....nu e vaca noastra..!



#27559 sa mai radem

Postat de O.Dinu on 08 July 2005 - 08:27 PM in Arhiva

Incerc sa vad daca reusesc sa ,,transcriu" balbaiala :
Mai multi delegati asteptau la coada pt.a obtine o aprobare , pt. niste materile mai greu de procurat ,de la un director . Intra primul ,iese:-Ti-a aprobat ? - Nu, raspunde,si pleaca suparat.Intra al doilea,iese la fel de repede :Ti-a aprobat ? -Nu ,le raspunde el celor care asteptau.Si tot asa au patit primii 6-7 delegati. Intra apoi si un balbait.Dupa ce iese ,il intreaba ceilalti , curiosi:-Ti-a aprobat ?
-M....m.....ia a..a...a...pro...pro...bat....,raspunde el fericit.
-Pai cum de numai tie ti-a aprobat din atatia.....La care el raspunde:
-Tre....tre...bue s...s...sa st..st...stii ss...ss...sa vo...vo.......vo...rbesti!!



#26564 sa mai radem

Postat de O.Dinu on 02 July 2005 - 09:26 PM in Arhiva

La un magazin ,o clienta -sotie de politist-o intreaba pe vanzatoare :
-Maine e ziua sotului ,vreau sa-i iau un cadou si nu prea stiu ce...
-Luati-i un tricou ,o sfatueste vanzatoarea..
-Nu,ca asta i-am luat si anul trecut......
-Luati-i o cravata , o indeamna vanzatoarea..
-Nu ,ca i-am luat de ziua onomastica..
-Atunci luati-i o carte....
-Nu , ca mai are una....



#28590 Cred ca e momentul sa ajutam!

Postat de O.Dinu on 15 July 2005 - 09:17 PM in Arhiva

Este o initiativa care merita toata lauda , dar si sprijinul celor care viziteaza acest forum. Si ,daca tot sunt contabil , am si facut o socoteala :daca fiecare din cei aprox. 4200 de membrii ai acestui forum ar da cate 500.000 lei ,doua familii din cele care au pierdut tot ar putea avea case noi ,dotate cu tot -de la haine la frigider si televizor.
Ati putea coopta in aceasta actiune firmele care realizeaza programe de contabilitate ,fiindca tot li se face-vrand nevrand-reclama in acest forum.
Va voi spune mai tarziu despre ce case e vorba ,in functie de cum vor reactiona colegii nostri la acest apel lansat de conta.ro.
Cu stima , O.Dinu



#27159 contabilitate constructii

Postat de O.Dinu on 06 July 2005 - 05:56 PM in Arhiva

Stimata OTILIA,
Desi am spus ca ma opresc cu comentariile la acest subiect,revin datorita modului cum este citat un articol de lege prin omisiunea partiala a unei parti din acel articol.Articolul de mai sus spunea,in partea a doua a frazei
,,DOVADA EFECUARII OPERATIUNII SAU INTRARII IN GESTIUNE ,DUPA CAZ. Dovada ,, efectuarii operatiunii" se refera la diferite prestatii ,cum ar fi transport ,en.electrica ,alte prestatii-pentru care nu se face NIR.Pentru intrari de materii prime si materiale se intocmeste NIR.Deci ,,dupa caz" nu se refera la intrarea de materiale ,ci daca e vorba de prestari sau de materiale-doua cazuri :primul caz-fara NIR, in al doilea caz -cu NIR.
Toate cele bune, Dinu O.



#26958 contabilitate constructii

Postat de O.Dinu on 05 July 2005 - 12:38 PM in Arhiva

In sustinerea celor spuse in mesajul anterior, va redau doua articole de acte normative:
Codul Fiscal ,TITLU II cap.IV art 21(4) lit.f:...nu sunt deductibile fiscal ..
f)chelt.inreg.in contabilitate care nu au la baza un doc.justificativ,potrivit legii,prin care sa se faca dovada efectuarii operatiunii SAU INTRARII IN GESTIUNE,dupa caz,potrivit normelor."
NORME MET. de apl.Legii 571/2003:art.44-(ref.la art.de mai sus),,Inreg.in evid.contabila se fac cronologic si sistematic,pe baza inscrisurilor ce dobandesc calitatea de doc.justificativ care angajeaza raspunderea persoanelor care l-au intocmit, comform regl.contabile in vigoare"
Nu mai caut acum ce rol are NIR-ul si ,,bonul de consum" in aceasta
problema.
Cred ca ajunge cat s-a dezbatut acest subiect.In final, fiecare face cum crede ca e mai putin riscant sau mai putin de lucru .
Dinu.l



#27160 contabilitate constructii

Postat de O.Dinu on 06 July 2005 - 06:04 PM in Arhiva

Mai am o intrebare foarte importanta pentru d-na Otilia:In luna iunie 2005 firma de constructii primeste si achita la furnizori suma de 500 milioane lei.La finele lunii aveti cheltuieli in 604 de 500.000.000 lei ,dar,cum lucrarea nu a fost efectuata ,va rog sa-mi spuneti cum va arata 121 la 30.06.2005 ??????
Dinu O.



#26929 contabilitate constructii

Postat de O.Dinu on 05 July 2005 - 11:04 AM in Arhiva

Pt.Otilia,
Fiindca ati amintit de o.306 in aplicarea L.82,republicata in MO 48/14.01.2005 ,va rog a citi art.12(2) din Lege si art.4.59 al. a si b. din O.306.
Nu stiu de ce considerati ca ,,gestiunea" reprezinta nu stiu ce magazie imprejmuita,cu lacate ,cu gestionar... Materiile prime si materialele aduse in unitate-chiar la locul unde se pun in opera-nu se pun direct in lucrare.Caramida nu se pune direct in zid,ci se depoziteaza la lucrare ,cineva are griaja de ea sa nu se fure, cineva are responsabilitatea acestor materiale.Nu trebuie sa-l fac gestionar pe ing.care executa lucrarea sau pe maistru.Daca el primeste materialele, este normal sa si raspunda de ele.Asta este gestionare a mat. si ii putem spune gestiune.Imi mentin parerea ca trebuie facuta receptie-a se vedea art.din Lege si Ordin 306 mentionate mai sus.Daca cei ce vor verifica ,de la finante, sunt priceputi, s-ar putea sa iasa cu necazuri destul de mari..
MAERIILE PRIME SI MATERALELE NU SE INR. IN CONT 604.
Cine face altfel ,isi asuma niste riscuri destul de mari.
Cu stima ,Dinu



#26914 contabilitate constructii

Postat de O.Dinu on 05 July 2005 - 09:09 AM in Arhiva

Fiindca sunt mai mult practician decat teoretician ,n-am sa ma intind la multa teorie ci la partea practica. fiindca am inteles ca firma e relativ mica ,nu cred ca va trebuie pr.complicat de devize si alte alea.
1.Materialele de baza ce intra in lucrare -301=401
2.Mat.auxiliare 302/pe analitice=401
3.Pt.toate materialele se face NIR ,fara adaos.
4.Se deschid fise de magazie pt.fiecare material;
5.Se dau bonuri de consum pe masura consumarii/ridicarii de la magazie;
6.Pe bonurile de consum se trec lucrarile/obiectele unde se vor folosi mat.
7.La finele lunii ,in colaborare cu cel care intocmeste situatia de lucrari,se verifica daca toate materialele bonate au fost cuprinse in sit.de lucrari ,respectiv daca toate mat.incluse in situatia de lucrari au fost bonate-in cazul ca sunt diferente ,fie se boneaza mat. nebonate ,fie se face restituire de pe costuri (b on de restituire) pt.mat. bonate in cursul lunii ,dar neincluse in opera.
8 Consum mat: 601=301 sau 602=302 pe analitice coresp.
9.Daca sunt 2-3 lucrari ,e bine ca la ct 601 sa se dea nalitice:lucr.1 cu an.1 lucr.2 cu an.2. Asta ca sa nu mai tineti si cont.de gestiune,cu cl.ct.9.
La fel se va proceda si cu ct.704-analitice pe lucrari.
Daca am omis ceva ,mai intrebati-ma.



#26891 contabilitate constructii

Postat de O.Dinu on 04 July 2005 - 11:05 PM in Arhiva

Am lucrat in constructii cca. 25 ani ,din care vreo 8 am fost contabil sef. Nu-i de joaca cu evidenta primara la aceste unitati. Facturarea serviciilor se face pe baza de situatie de lucrari ;situatia de lucrari trebuie sa aiba la baza niste cosumuri de materiale,manopera,utilaje, transport, chelt.generale,etc. Cunosc un caz in care garda financiara a pus la plata o firma pt. ca materialele trecute in situatia de lucrari nici macar nu au fost aprovizionate vreodata....Nici vorba sa treci aceste materiale prin 604(in acest ct.se inreg.rechizite,imprimate si alte maruntisuri). Deci atentie la evidenta primara .Dupa cum spune legea ,s-ar putea sa te oblige si la contabilitatea de gestiune...(asta e un fel de ,,copil" al post-calculului).
Succes !



#34734 REMUNERARE ADMINISTRATOR

Postat de O.Dinu on 27 August 2005 - 09:53 AM in Arhiva

Veniturile realizate de administratori sub forma de indemnizatii intra in categoria ,,VENITURI DIN SALARII".A se vedea Cap.III art.56(1) CF , si art.83 din norme. Asta inseamna ca sunt supuse la aceleasi contributii ca si salariile, cu exceptia cazurilor unde anumite legi prevad expres altfel.Nu cunosc exceptii de la acest articol din CF.



#31016 monografie lucrari de tamplarie pvc

Postat de O.Dinu on 05 August 2005 - 01:09 PM in MONOGRAFII CONTABILE

SOLUTIE PRACTICA:inregistrezi factura,inclusiv TVA pe ct.612-chirii si anexezi intelegerea scrisa cu proprietarul.



#26542 Denominare salarii - declaratii la Camera de munca

Postat de O.Dinu on 02 July 2005 - 05:52 PM in Arhiva

Poate ma insel ,dar nu cred ca exista decizie colectiva ci numai individuala pt.concediere colectiva sau pt. concediere individuala. Deciziile se atasaza la dosarul fiecarui salariat care are CM la ITM si nu cred ca primesc decizii unde sunt trecute mai multe persoane ....Poate totusi va referiti la decizie de concediere colectiva...



#32061 productie-vreau mai multe explicatii ...

Postat de O.Dinu on 10 August 2005 - 06:48 PM in Arhiva

Nu m-ai inteles :ai facut bine,nu ai gresit.



#29261 mijloace fixe

Postat de O.Dinu on 21 July 2005 - 07:42 PM in Arhiva

Parca era vorba ca glumele se posteaza la ,,sa mai radem,, ,nu ca raspuns la ,,m.fixe termopane" !!! :lol:



#32047 productie-vreau mai multe explicatii ...

Postat de O.Dinu on 10 August 2005 - 06:01 PM in Arhiva

,,Problema este faptul ca la notele de predare am preluat pretul de vanzare al produselor nu de productie. Tot citind mesajele de aici imi dau seama ca am gresit. Este adevarat?" Nu ai gresit.



#26547 urgent-reluare sold initial casa-saga

Postat de O.Dinu on 02 July 2005 - 06:25 PM in Arhiva

Si eu folosesc saga c de un an si ceva;pe internet sunt mai nou-de cateva zile. Si SAGA are un forum unde se pot urmari problemele legate de program ,dandu-se lamuriri de catre adm.saga.pt orice e legat de functionarea pr. si problemele care apar la program.



#26571 urgent-reluare sold initial casa-saga

Postat de O.Dinu on 02 July 2005 - 09:40 PM in Arhiva

De ce nu folosesti saga c pentru acest tip de facturi ?



#31014 cum se factureaza corect ? AJUTOOOOOOOOOOOR !

Postat de O.Dinu on 05 August 2005 - 01:00 PM in Arhiva

Daca trebuie,facem si aritmetica. Daca vinzi 20 bucati,asta inseamna 0.20 set, daca vinzi 45,asta inseamna 0.45 set.Vei avea 2 zecimale la cant. si pretul per/set.



#31033 cum se factureaza corect ? AJUTOOOOOOOOOOOR !

Postat de O.Dinu on 05 August 2005 - 01:36 PM in Arhiva

Dupa cum vad,tot nu ne intelegem:pai daca se face receptia in seturi de 100/set,cum sa ajungem la 10000 intr-un set ? indiferent cum sunt in factura,la cutii de 4800 /cutie, la 16000 bc per cutie,le transformam in seturi a 100 bc/set. Adica,o cutie de 4800 bc va fi receptionata ca 48 seturi, o cutie de 16.000 bc. va fi rec. ca 160 seturi, etc.



#31064 stie cineva...

Postat de O.Dinu on 05 August 2005 - 02:41 PM in Arhiva

Dragilor, fiti mai receptivi la glumele lui Septimiu.Nu trebuie sa fim roboti,ci oameni ,cu o gluma ici-colo ,mai cu o ,,intepatura" colegiala....
Nu fiti suparaciosi ca nu e sanatos....Cine nu suporta micile ,,intepaturi''-.........schimba pagina si s-a rezolvat........Fiti mai veseli ca traiti mai mult !
Si inca ceva:nu e bine ca tineti scorul...Incitati la intepaturi mai dure si nu e bine.....



#31057 cum se factureaza corect ? AJUTOOOOOOOOOOOR !

Postat de O.Dinu on 05 August 2005 - 02:25 PM in Arhiva

ACUM AM INTELES -NU VREA GESTIONARUL ! AM SI AICI O SOLUTIE- DATI-L AFARA ...PE SEFUL LUI ,CARE NU E IN STARE SA-I DEA O DIPOZITIE PE CARE S-O DUCA LA INDEPLINIRE ! De ce n-ati spus de la inceput despre ce e vorba ...in complicatul caz ,,SURUBUL"?



#31055 cum se factureaza corect ? AJUTOOOOOOOOOOOR !

Postat de O.Dinu on 05 August 2005 - 02:11 PM in Arhiva

Ultima ...aparitie la acest subiect:nu stai sa le pui in pungi de cate 100, faci doar modificarea in fisele de magazie,in evidenta cantitativ/valorica-daca ai program bun-iti permite transformarea.




Cometa SQL