Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Dinu George's Content - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 2

Salt la continut


Dinu George's Content

There have been 316 items by Dinu George (Search limited from 05-January 08)



Sort by                Order  

#157837 deducere personala

Postat de Dinu George on 11 January 2008 - 01:18 PM in Arhiva

Vezi postareaCrystynika, la Sep 24 2007, 04:33 PM, a spus:

Mai am o intrebare si o pun tot aici ca sa nu mai deschis un topic nou. cota de 1% pentru somaj , in cazul salariatului, se aplica la salariul de baza sau la salariul de baza + sporuri, indemnizatii, etc.(adica salariul brut...din ce am inteles eu ) Am gasit ambele raspunsuri cautand pe cel corect si nu stiu ce sa cred. Multumesc frumos :)
Conform OUG 91/2007 incepind cu 1 ian.2008 cota somaj se aplica la totalul brut si nu la salariul de baza cum era pina in dec.2007.
Deocamdata adica pt. salariile din decemrie 2007 raspunsul este salariul de baza.
Incepind cu ian. 2008 raspunsul este totalul brut adica salar de baza +sporuri .....

Citeaza

La angajare poti solicita fisa de lichidare.

La angajare poti solicita fisa fiscala (pina la data plecarii) de la firma de unde a plecat.



#157844 persoana cu grad de handicap accentuat (gradul 2) salariat

Postat de Dinu George on 11 January 2008 - 01:39 PM in Arhiva

Vezi postareamostwantu, la Jan 10 2008, 06:47 PM, a spus:

nu am gasit alta sectiune unde sa pot intreba ceva legat de persoane cu handicap asa ca o sa o fac aici.
conform codului fiscal, persoanele cu handicap sunt scutite de la plata impozitului pe venit, la functia de baza, astfel incat am si eu o intrebare, cum se poate completa o fisa fiscala astfel incat sa reiasa ca e persoana cu handicap. nu gasesc nici o "casuta" pe care sa o bifez in acest sens.
multumesc de ajutor, daca cineva are astfel de cazuri si stie sa raspunda.

Se trece la venit baza de calcul 0 peste tot si la impozit la fel.
Nu exista posibilitatea de a indica handicapul.
Cand s-au introdus fisele fiscale initial, exista posibilitatea de a bifa hadicapul de gr. I sau de gr. II. Din 2005 sau 2006 nu stiu din cap de cand, aceste rubrici sau scos.



#157893 Calcul salar+CM boala+CM sarcina ehuzie

Postat de Dinu George on 11 January 2008 - 08:22 PM in Arhiva

Vezi postareanegocont, la Jan 10 2008, 05:56 PM, a spus:

Sal. realizat +
CM. boala normala -
Contributii angajat -
Deducere personala * 16%
Nu asta era intrebarea.
Neclaritatea este daca in Contributii angajat care se scad la impozit intra si CAS-eul de la CM sarcina si lehuzie ?



#157895 deducere personala

Postat de Dinu George on 11 January 2008 - 08:34 PM in Arhiva

Vezi postarearosebud, la Jan 11 2008, 08:04 PM, a spus:

Are cineva ,cumva, transele de deducere? Sa inteleg ca sunt fixe adica nu conteaza salarul si nr.de persoane aflate in itretinere? Sau sunt in functie de salar si persoanele aflate in intretinere. Multumesc frumos pentru raspuns.
Vezi ORDIN nr. 1.016 din 18 iulie 2005. Este in functie de venit si de nr.de persoane in intretinere.



#158121 modificari calcul salarii 2008

Postat de Dinu George on 14 January 2008 - 12:11 PM in Arhiva

Vezi postareacostin_mentor, la Jan 11 2008, 01:31 PM, a spus:

Modificarile la calcul CM pt. accidente de munca sunt urmatoarele : pana acum acest procent se aplica la
fondul salarii al angajatorului + concedii medicale platite de societate ( fara concedii medicale platite din asig.soc.de sanatate) .
De acum incolo o sa aiba aceeasi baza ca si CAS angajator si CAS salariat .

Ce nedumerire am eu : la somaj , contributia individuala se aplica la venitul brut lunar , asta inseamna ca se aplica si la concediile medicale platite de societate ?
Si pina acum la CM platit de angajator se calcula somajul.

Nu am inteles cum e cu baza identica ca la CAS ?

OUG 91

Art. II
Legea nr. 346/2002 privind asigurarea pentru accidente de muncă și boii profesionale, publicată în Monitorul Oficial al României, Partea I, nr. 454 din 27 iunie 2002, cu modificările și completările ulterioare, se modifică și se completează după cum urmează:
1.La articolul 20, alineatele (1) și (2) se modifică și vor avea următorul cuprins:
"Art. 20
(1) Baza de calcul a indemnizațiilor pentru incapacitate temporară de muncă, pentru reducerea timpului de muncă sau pentru trecerea temporară în alt loc de muncă se calculează ca medie a veniturilor brute realizate lunar de către salariat în ultimele 6 luni anterioare manifestării riscului, respectiv a veniturilor stipulate în contractele individuale de asigurare, pe baza cărora s-a stabilit contribuția de asigurare pentru accidente de muncă și boli profesionale.
(2) În cazul în care stagiul de cotizare este mai mic de 6 luni, baza de calcul a indemnizațiilor pentru incapacitate temporară de muncă, pentru reducerea timpului de muncă sau pentru trecerea temporară în alt loc de muncă o constituie media veniturilor brute realizate lunar, respectiv a veniturilor stipulate în contractul individual de asigurare, pe baza cărora s-a stabilit contribuția de asigurare pentru accidente de muncă și boli profesionale."
2.La articolul 20, după alineatul (2) se introduce un nou alineat, alineatul (21), cu următorul cuprins:
"(21) În cazul în care stagiul de cotizare este mai mic de o lună, baza de calcul a indemnizațiilor o constituie venitul lunar brut din prima lună de activitate pentru care s-a stabilit să se plătească contribuția."
3.La articolul 101, alineatele (1), (2) și (3) se modifică și vor avea următorul cuprins:
"Art. 101
(1) Baza lunară de calcul la care angajatorul datorează contribuția de asigurări pentru accidente de muncă și boli profesionale pentru persoanele prevăzute la art. 5 și 7 o constituie:
a) suma veniturilor brute realizate lunar;
b) salariul de bază minim brut pe țară garantat în plată, corespunzător numărului zilelor lucrătoare din concediul medical, cu excepția cazurilor de accident de muncă sau boală profesională.


La angajat baza ca la sanatate la angajator baza ca la pensii ?



#158126 Calcul salar+CM boala+CM sarcina ehuzie

Postat de Dinu George on 14 January 2008 - 12:22 PM in Arhiva

[/quote]
Asta la prima vedere. Privind mai atent apare incertitudinea la care cred ca se referea Dinu Gheorghe: pot scadea CAS aferenta concediului de sarcina din venitul brut impozabil pt. calculul impozitului atata timp cat aceasta indemnizatie este neimpozabila???
[/quote]
Asta era intrebarea. Nu m-am exprimat destul de clar. Deci pot sa scad pt calcul impozit din venitul brut (care nu cuprinde si indemnizatia de sarcina si lehuzie) si suma de CAS rezultata de la indemnizatia de sarcina si lehuzie neimpozabila ( pe linga celalate care se stiu).

Conform calculul la care ne trimite Costin Mentor acesta se scade .



#159527 somaj

Postat de Dinu George on 23 January 2008 - 02:17 PM in Arhiva

Citeaza

Contributia angajatorului se plateste numai la medicalul suportat de unitate.
Retinerea (0,5%) de la asigurat se aplica. Exceptiile sunt numai pt perioade contract de munca suspendat. Se considera cm suspendat si perioada peste 30 zile calendaristice de concediu medical continuu.

Deci in ianuarie se retine 0,5%. In februarie, daca medicalul are continuiate nu ii mai retii.
Deci in ianuarie nu retii nimic daca concediul medical este unul sau sunt mai multe in continuare si incepe din 1 ian sau se continua din luna decembrie. Daca are doua concedii medicale initiale sau CM incepe din 2 ian. atunci retii. Se socotesc zile calendaristice la suspendare si ianuarie a avut 31.



#159647 contributii 2008

Postat de Dinu George on 24 January 2008 - 08:54 AM in Arhiva

Vezi postareavics, la Jan 23 2008, 01:46 PM, a spus:

O chestie cu impozitul.
N-am gasit nicaieri sa fie vreo modificare pt anul asta, chiar si deducerile au ramas inghetate ca acu 4 ani (magarie).

Insa in monitorul 866 din 18.dec.2007 apare modelul si continutul fisei fiscale pt 2008, aplicabil cu 01.01.2008.
Reapare coloana venit, cea din care se scad deducerile, insa nu-i mai zice "venit net" ca inainte ci "venit brut", definita ca suma venirilor brute realizate lunar. Adica as intelege eu, fara sa se scada contributiile somaj, cias si sanatate.

De aici urmatoarele variante:

1) Impozitul se calculeaza tot ca pana acu, scazand contributiile apoi deducerile personale, cea ce inseamna ca in fisa fiscala nu va exista nici o corelatie cu baza de aplicare a cotei de 16%. Deci inca o tampenie rotitpica

2) S-a schimbat modul de calcul (contributiile nu se mai scad), da nu scrie nicarieri chestia asta, adicatele avem o magarie + tampenie rotipica.

3) Imi lipseste o informatie de prin partile esentiale.

Cu speranta in varianta 3, rog help.
Deocamdata din cate am dedus se pare ca se introduce la "Venitul brut" venitul brut din salarii din care nu este scazut nimic.
Iar calculul impozitului se face la fel ca pina acum

In ordinul 2293/2007 (din MO 866/2007) privind fisele fiscale scrie:
"col. 1 "Venit brut" - se înscrie suma reprezentând venitul brut lunar din salarii realizat de angajat;
col. 4 "Venit baza de calcul" - se înscrie venitul baza de calcul din salarii, determinat astfel:
a)pentru veniturile din salarii, la locul unde se afla functia de baza, ca diferenta între venitul net din salarii, calculat prin deducerea din venitul brut a contributiilor obligatorii aferente unei luni, si urmatoarele:
- deducerea personala acordata pentru luna respectiva;
- cotizatia sindicala platita în luna respectiva;
- contributiile la fondurile de pensii facultative, astfel încât la nivelul anului sa nu depaseasca echivalentul în lei a 200 euro;
b)pentru veniturile obtinute în celelalte cazuri, ca diferenta între venitul brut si contributiile obligatorii pe fiecare loc de realizare a acestora"

la ce ii ajuta pe cei de la finante totalul brut nu stiu, eventual la calculul deducerilor.



#159828 zile lucratoare 2008

Postat de Dinu George on 25 January 2008 - 09:39 AM in Arhiva

Problema este discutabila deorece fiecare angajator poate da oricate zile de CO doreste angajatilor dar nu mai putin decat prevede legea (atata timp cat plateste toate darile la stat, care nu difera daca omul lucreaza sau daca este in CO) . Nu exista nici unde o limita superioara a numarului de zile de CO. Evident daca angajatorul tine sa dea angajatilor nu toate zilele de CO ci doar in functie de timpul lucrat se poate aplica formula de mai sus pentru a se justifica numarul de zile CO mai putine .



#160784 plata asigurari sociale

Postat de Dinu George on 31 January 2008 - 03:12 PM in Arhiva

Vezi postareailona-lavinia, la Jan 31 2008, 11:59 AM, a spus:

:lostit (13): Am o persoana careia i-a incetat fostul contract de munca pe data de 1 noiembrie iar noul contract s-a incheiat pe data de 1 decembrie. Deci are o luna intrerupere. Dar ea nu vrea sa-i apara aceasta in cartea de munca. O intereseaza pentru continuitate, credite etc.
:wink: Ideea e ca ea vrea sa-si plateasca ea asigurarile sociale pe aceasta perioada. Se poate? Are vreo importanta pentru cartea de munca?

Daca contractul la firma noua incepe pe data de 1 dec., firma nu poate plati asigurarile si restul darilor pentru o luna in care nu a avut nici o tangenta cu persoana respectiva. Daca contractul i-ar incepe pe 30 noi, teoretic s-ar plutea plati darile pentru perioada data, caz in care trebuie facute rectificative la toate declaratiile si platite toate diferentele catre stat.
In cazul concret nu prea este posibil mai ales ca perioada a trecut.
Pentru asigurari eventual poate merge la Somaj sau Pensii sa-si plateasca pe luna respectiva sumele datorate dar pe baza unui contract intre ea si aceste institutii.
In cartea de munca nu are cum sa-i nu-i apara intreruperea, daca contractele nu sunt in continuare.



#160952 calcul CAS

Postat de Dinu George on 01 February 2008 - 12:11 PM in Arhiva

OUG 91/2007 aduce urmatoarele modificari la legea 19/2000:

10.La articolul 23, alineatul (1) se modifică și va avea următorul cuprins:
"Art. 23
(1) Baza lunară de calcul a contribuției individuale de asigurări sociale în cazul asiguraților o constituie:
a) venitul brut realizat lunar, în situația asiguraților prevăzuți la art. 5 alin. (1) pct. I și II;
...
c) salariul de bază minim brut pe țară garantat în plată, în cazul indemnizațiilor de asigurări sociale de sănătate, corespunzător numărului zilelor lucrătoare din concediul medical, cu excepția cazurilor de accident de muncă sau boală profesională."

15.Articolul 26 se modifică și va avea următorul cuprins:
"Art. 26
(1) Contribuția de asigurări sociale nu se datorează asupra sumelor reprezentând:
a) prestații suportate din bugetul asigurărilor sociale de stat, inclusiv cele acordate pentru accidente de muncă și boli profesionale;
....

Legea 19/2000 era:

(1) Baza lunara de calcul a contributiei individuale de asigurari sociale in cazul asiguratilor o constituie:
a) salariile individuale brute, realizate lunar, inclusiv sporurile si adaosurile, reglementate prin lege sau prin contractul colectiv de munca, si/sau veniturile asiguratilor prevazuti la art. 5 alin. (1) pct. I, II si VI;
.....

Art. 26
(1) Contributia de asigurari sociale nu se datoreaza asupra sumelor reprezentand:
a) prestatii de asigurari sociale care se suporta din fondurile asigurarilor sociale sau din fondurile angajatorului si care se platesc direct de acesta, potrivit prezentei legi;
.....

Daca analizam diferentele intre cele doua observam ca la art.26 : contributiile de asig.soc. nu se datoreaza doar la prestații suportate din bugetul asigurărilor sociale de stat, inclusiv cele acordate pentru accidente de muncă și boli profesionale fata de prestatii de asigurari sociale care se suporta din fondurile asigurarilor sociale sau din fondurile angajatorului ... din legea 19.
Adica de acum la cele platite de angajator se datoreaza?
Cred ca este o omisiune a Ordonantei pentru ca altfel da peste cap art.25 ca baza de calcul la CM : c) salariul de bază minim brut pe țară garantat în plată, în cazul indemnizațiilor de asigurări sociale de sănătate, corespunzător numărului zilelor lucrătoare din concediul medical, cu excepția cazurilor de accident de muncă sau boală profesională, unde nu se specifica cine plateste zilele de CM angajatorul sau asigurarile deci se presupune ca nu conteaza.

Sau nu citesc eu bine ce scrie acolo si sau nu inteleg , sau imi scapa ceva ?



#161238 fise fiscale

Postat de Dinu George on 04 February 2008 - 01:30 PM in Arhiva

Din pacate calculatorul nu genereaza absolut nimic automat. Eventual programele folosite pot genera diferite situatii, documente, declaratii, fise fiscale etc.
Deci daca programul de salarii folosit are optiunea de salvare a fiselor fiscale in format cerut de MF si daca ati lucrat tot anul in el, atunci le face daca nu atunci se foloseste programul de la MF si se introduc datele manual de pe statele de plata.



#161239 calcul CAS

Postat de Dinu George on 04 February 2008 - 01:33 PM in Arhiva

Chiar numai eu am observat neconcordanta sau gresesc ceva.
Nici o parere ?



#161241 baza calcul somaj 2008

Postat de Dinu George on 04 February 2008 - 01:42 PM in Arhiva

Exista un proiect pt.aplicare (inca neaprobat) care spune:

Proiect
HOTĂRÂRE
pentru modificarea Normelor metodologice de aplicare a Legii nr.76/2002
privind sistemul asigurărilor pentru șomaj și stimularea ocupării forței
de muncă aprobate prin Hotărârea Guvernului nr. 174/2002
În temeiul art. 108 din Constituția României, republicată și al art. VII
din Ordonanța de urgență nr. 91/2007 pentru modificarea și completarea unor
acte normative din domeniul protecției sociale,

.....
2. Articolul 14 se modifică și va avea următorul cuprins:
?Art.14 - (1) Baza lunară de calcul asupra căreia angajatorii au obligația
de a reține și de a vira contribuția individuală la bugetul asigurărilor pentru
șomaj, conform art.27 alin.(1) din lege, este reprezentată de venitul brut
realizat lunar de persoanele asigurate obligatoriu, prin efectul legii, prevăzute
la art.19 din lege, constituit după caz din următoarele elemente:
a) salariul de bază lunar brut, corespunzător timpului efectiv lucrat, la care
se adaugă, după caz: indemnizația de conducere, salariul de merit,
sumele plătite pentru orele lucrate peste durata normală a timpului de
lucru sau în zilele de sărbători legale ori declarate zile nelucrătoare
precum și alte drepturi salariale care, potrivit actelor normative ori
contractelor colective sau individuale de muncă, fac parte din salariul
de bază;
........
(2) Nu se includ în baza de calcul prevăzută la alin.(1) sumele
reprezentând:
a) prestațiile suportate din bugetul asigurărilor sociale de stat, inclusiv
cele acordate pentru accidente de muncă și boli profesionale;

Dupa cate ii stiu pe guvernantii nostrii care nu se grabesc se va aplica aceata formula chiar si fara ca hotararea sa fie aprobata.



#161243 concediu medical platit din FNUASS

Postat de Dinu George on 04 February 2008 - 01:46 PM in Arhiva

Vezi postareaciobanu, la Feb 1 2008, 05:52 PM, a spus:

da, primele 5 zile de incapacitate de munca (CM) sunt platite de angajator.
Evident doar daca este CM cu boala normala.



#161421 calcul CAS

Postat de Dinu George on 05 February 2008 - 10:22 AM in Arhiva

Vezi postareaduiuuant, la Feb 4 2008, 08:31 PM, a spus:

Asta era si pana acum, noi ne refeream la un amanunt care a fost strecurat acolo referitor la scoaterea 'taxarea' prestatiilor suportate de unitate.

Gabriel D.
Exact aceasta era problema ca au omis (sau nu :tongue:? ) amanuntul cu unitatea.
Desi nu stiu daca e corect eu voi calcula ca si pina acum.



#161586 fise fiscale

Postat de Dinu George on 06 February 2008 - 08:29 AM in Arhiva

Vezi postareacarol28sm, la Feb 5 2008, 10:18 PM, a spus:

Am urmatoarea situatie: sal contr 4 ore functiaa de baza. Persoana benefciiaza de deducere 250+100 deducere suplimentara = 350. Dupa ce deduc contributiile , deducerea si ch. profesionale am baza de impozitare = - 22. In FF1 trec valoarea dea -22 sau 0 la venit baza de calcul?

0



#161587 calcul CAS

Postat de Dinu George on 06 February 2008 - 08:40 AM in Arhiva

Vezi postareaLexiroxi, la Feb 5 2008, 07:12 PM, a spus:

Vezi postareaLexiroxi, la Feb 4 2008, 07:41 PM, a spus:

In cazul asiguratilor prevazuti la art. 5 alin.(1) pct. I si II al Lg. 19/2000 privind sistemul public de pensii si alte drepturi de asigurări sociale:
Venit brut realizat=Total venit brut realizat pentru perioada lucrata in luna+500*nr.zile lucratoare de CM
unde CM nu reprezinta accident de munca sau boala profesionala
Pentru CM contributia de 9.5% se calculeaza numai pentru suma de CM suportata de angajator. Conform art. 26 contributia nu se calculeaza asupra sumei de CM suportate din bugetul asigurarilor sociale.
Incepând cu raportarea
aferenta lunii august 2007
Baza de calcul a CAS datorat de asigurat NU SE MAI PLAFONEAZA
Conform Legii nr. 250/2007, publicata în Monitorul Oficial al României, Partea I, nr. 486 din 19 iulie 2007 cota CAS asigurat se aplica asupra sumei rezultate din cumulul venitului brut lunar realizat si baza de calcul a contributiei la BASS, aferentă indemnizațiilor conform art. 45 din OUG nr. 158/2005, proporțional cu nr. de zile de concediu medical pentru care se calculează CAS.

CASAT = ROUND((TV+BASS) * cota CAS asigurat /100,0)

TV - Conține venitul brut total realizat de asigurat din zilele lucrate
BASS - Incepând cu raportarea aferentă lunii ianuarie 2006
Conține cuantumul rezultat din salariul de bază minim brut pe țară garantat în plată proporțional cu nr. de zile de indemnizație), exclusiv ajutorul de deces.


Deci pentru CM contributia de 9.5% NU se calculeaza pentru suma de CM suportata de angajator, ci pentru toate zilele de CM conform formulei de mai sus.



#161610 calcul CAS

Postat de Dinu George on 06 February 2008 - 11:32 AM in Arhiva

Cred ca e gresit.
Toate zilele de concediu medical cuprind si cele platite de angajator,deci nu se mai plateste 9,5% pentru suma (indemnizatiile) ce rezulta din acestea acestea.
Pe scurt 9,5% se aplica la brutul pentru zile lucrate la care se adauga sal.min corespunzator zilelor CM adica zilelor de boala(zilele cu indemnizatii de incapacitate de munca cum se spune mai nou, indiferent cine le suporta) cu exceptia acc.munca.



#161725 CONCEDIU MEDICAL

Postat de Dinu George on 07 February 2008 - 09:22 AM in Arhiva

Vezi postareanopris, la Feb 5 2008, 02:34 PM, a spus:

Vezi postareasilvia d, la Feb 5 2008, 02:05 PM, a spus:

Va rog sa ma ajutati ca m-am impotmolit.
Din ce se opreste somaj la CM + zile lucrate?
1.din venit realizat rezultat din zilele lucrate?
2. din venit realizat + cm suportat de firma?
3.sau din venit realizat+ cm total?
Cred ca varianta 3, deoarece Legea cu somajul zice:
ART. 27
(1) Angajatorii au obligatia de a retine si de a vira lunar contributia individuala la bugetul asigurarilor pentru somaj, a carei cota se aplica asupra bazei lunare de calcul, reprezentata de venitul brut realizat lunar, in situatia persoanelor asigurate obligatoriu, prin efectul legii, prevazute la art. 19.

Atentie desi nu exista inca hotarare aprobata de guvern, exista un proiect (in forumul de la salarii s-a vorbit si este si postarea acestui proiect) si cei de la somaj au confirmat, ca de fapt somajul se aplica la brutul de la zilele lucrate si brutul de la zilele CM platite doar de angajator si NU de asigurari.

Deci corect este var.2 , desi daca ne luam numai dupa oug 91 ar fi var 3, insa completarile spun altceva (asa a fost si la modificarea din aug 2007 cand s-a aplicat o hotarare care a aparut prin septembrie dupa depunerea declaratiilor pt.august).



#161728 concediu medical platit din FNUASS

Postat de Dinu George on 07 February 2008 - 09:24 AM in Arhiva

Vezi postareaioanadrian, la Feb 5 2008, 02:03 PM, a spus:

5 zile calendaristice din care zile lucratoare CM platite?
Exact.



#161739 calcul CAS

Postat de Dinu George on 07 February 2008 - 10:41 AM in Arhiva

Vezi postareaMarinica, la Feb 5 2008, 02:36 PM, a spus:

Vezi postareaDinu George, la Feb 5 2008, 10:22 AM, a spus:

Vezi postareaduiuuant, la Feb 4 2008, 08:31 PM, a spus:

Asta era si pana acum, noi ne refeream la un amanunt care a fost strecurat acolo referitor la scoaterea 'taxarea' prestatiilor suportate de unitate.

Gabriel D.
Exact aceasta era problema ca au omis (sau nu :tongue:? ) amanuntul cu unitatea.
Desi nu stiu daca e corect eu voi calcula ca si pina acum.

CM-urile erau la data apritiei Legii 19/200 si normelor de aplicare prestatii de asigurari sociale iar la data OUG 91/2007 prestatii de asigurari sociale de sanatate(reglementate de OUG 158/2005). Nu stiu ce rost mai avea sa se puna in OUG 91 si "suportate din fondurile angajatorului" pentru ca in afara de cele de accidente si boli profesionale nu stiu ce prestatii de asigurari sociale mai poate suporta angajatorul.
OUG 91/2007:
1) Contribuția de asigurări sociale nu se datorează asupra sumelor reprezentând:
a) prestații suportate din bugetul asigurărilor sociale de stat, inclusiv cele acordate pentru accidente de muncă și boli profesionale;

Sunt perfect de acord ca ar trebui sa calculam ca si pina acum, dar ambiguitatea ramane deorece este vorba de bugetul asigurărilor sociale de stat iar prestatiile de asigurari sociale de sanatate sunt suportate fie din bugetul asigurărilor sociale de stat fie de angajator. Deci sunt scutite doar prestații suportate din bugetul asigurărilor sociale de stat (care pot fi de sanatate sau alta natura) iar prestatiile de asigurari sociale de sanatate (sau altele daca or fi existind) suportate de angajator nu mai sunt pomenite.



#161842 concediu medical platit din FNUASS

Postat de Dinu George on 08 February 2008 - 07:53 AM in Arhiva

Vezi postareaalice_ioanna, la Feb 7 2008, 03:52 PM, a spus:

Vezi postareaioanadrian, la Feb 5 2008, 02:03 PM, a spus:

5 zile calendaristice din care zile lucratoare CM platite?

ce intelegi prin boala normala? cod platitor 01?
Pentru stabilirea defalcarilor de zile intre angajator si asigurari, ca si "boala normala" sau mai bine zis concediu medical normal am inteles CM altul decat pt.ingrijire copil bolnav, sarcina si lehuzie (platite integral de asigurari), accident de munca (primele 3 zile angajatorul restul asigurarile) si nu ce fel de boala este (urgenta sau inf.-contagioasa 100%, acc.munca 80%,sarcina,lehuzie sau ingr.copil bolnav 85% sau restul cazurilor adica "boala obisnuita" 75%).
Explicatiile de mai sus sunt intr-un limbaj mai popular, in legi si documente sunt folosite uneori termene mai evoluate.



#161843 calcul CAS

Postat de Dinu George on 08 February 2008 - 08:03 AM in Arhiva

Vezi postareaduiuuant, la Feb 7 2008, 11:25 AM, a spus:

Sa incheiem pozitiv acest topic: nu se calculeaza CAS la nici o prestatie ca si pana acum. Sa speram ca avem dreptate. In cazul meu, pt luna Ianuarie am sa calculez corect pt ca nu am niciun medical :laugh:
Ramane sa vedem luna urmatoare cum evolueaza lucrurile...
Din pacate eu am, dar calculul il voi face la fel ca si pina acum. Sa speram ca totusi este o scapare in oug. :tongue:



#162016 declaratie somaj

Postat de Dinu George on 09 February 2008 - 12:46 PM in Arhiva

Vezi postareamihavesa, la Feb 8 2008, 05:13 PM, a spus:

Am promis ca revin de indata ce primesc confirmarile pe mail. Ei bine, declaratiile au fost acceptate de catre server cu modificaril de cote in programul vechi. Este vorba despre Bucuresti.
Am vrut sa va dau vestea buna.
Cu noul sau vechiul cod CAEN ?




Cometa SQL