Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Dinu George's Content - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 3

Salt la continut


Dinu George's Content

There have been 316 items by Dinu George (Search limited from 25-December 07)



Sort by                Order  

#162018 Declaratia 392A si Declaratia 392B

Postat de Dinu George on 09 February 2008 - 12:56 PM in Arhiva

Cifra de afaceri la finele anului 2007 este calculata in EURO la un curs de 3,3817 adica cursul de la finele anului 2006.
Este corect ?



#162784 baza calcul somaj 2008

Postat de Dinu George on 15 February 2008 - 12:18 PM in Arhiva

Din pacate trebuie sa revin cu cateva lamuriri sau mai bine zis nelamuriri.
Desi am vazut Proiectul de Hotarare de mai sus pina acum acesta nu a fost aprobat.
Am avut ocazia sa testez cateva programe de salarii si toate calculeaza somajul si la brutul de la CM platit de asigurarile de stat. Am si vorbit cu autorul unuia din ele si mi-a spus ca neavind o baza legala care sa-i spuna ce se scade din total brut el nu poate sa modifice baza de calcul.
Are cineva ma multe informatii ?



#162789 baza calcul somaj 2008

Postat de Dinu George on 15 February 2008 - 12:48 PM in Arhiva

Vezi postareaDinu George, la Feb 15 2008, 12:18 PM, a spus:

Are cineva ma multe informatii ?
Se pare ca imi voi raspunde eu. Deocamdata este doar pe situl guvernului la acte aprobate la sedinte de guvern :

http://www.guv.ro/presa/afis-doc.php?idpre...p;pag=1&dr=



#163300 Declaratie accidente de munca

Postat de Dinu George on 19 February 2008 - 07:16 PM in Arhiva

Deci tot nu am inteles, trebuie sau nu depusa declaratia acc.munca ? Nu vorbesc de declaratiile lunare de CAS care cuprind si date despre acc.munca ci de declaratia pe care am depus-o acum cativa ani (modelul e dat de colegii de pe prima pagina a topicului).
Dupa cate stiu eu nu am mai depus aceea declaratie decat cand s-a introdus coef.de risc.
Fiecare an cand se modifica tariful de risc trebuie depusa declaratia sau doar deorece s-a introdus noul cod CAEN (care desi diferit de cel din rev.1, obiectul ativitatii a ramas acelasi) ?.



#163343 Declaratie accidente de munca

Postat de Dinu George on 20 February 2008 - 07:10 AM in Arhiva

Conform celor scrise, aceasta declaratie trebuie depusa :
"In cazul modificarii uneia sau mai multor informatii din declaratia prevazuta la alin. (1),"
adica ori de cate ori se schimba: "domeniul de activitate conform Clasificarii Activitatilor din Economia Nationala - CAEN, numarul de angajati, fondul de salarii" ! ? !
Atunci in cazul acesta trebuie depusa lunar deorece la orice firma un pic mai mare fondul de salarii difera de la o luna la alta, numarul de angajati la fel !



#163346 fise fiscale

Postat de Dinu George on 20 February 2008 - 07:42 AM in Arhiva

Vezi postareaSteluta_knvl, la Feb 19 2008, 08:08 PM, a spus:

stie cineva? daca am o firma care a avut niste coduri fiscale pe pct de lucru in perioada ian 2007-nov 2007 si nov 2007-dec 2007, aceste coduri s-au schimbat...eu cum fac fisele? pe ultimul cod fiscal sau pe fiecare cod in parte? multumesc.
Fisele fiscale trebuie sa cuprinda datele angajatilor si ale angajatorului (adrese, nume etc ) din 31 dec. a anului de raportare.



#163352 baza calcul somaj 2008

Postat de Dinu George on 20 February 2008 - 08:07 AM in Arhiva

Vezi postareanegocont, la Feb 19 2008, 11:30 AM, a spus:

In sfarsit a aparut. #:-S
Da, dupa ce multe societati au calculat si platit deja salariile , calculand somajul la toata suma din "prestatii' adica din bani pentru concediile medicale (boala) indiferent de unde au provenit (dupa cum am mai scris programatorii spuneau ca nu au baza legala sa scoata cele platite de asigurari).



#164280 somaj 2008

Postat de Dinu George on 27 February 2008 - 02:43 PM in Arhiva

Anexele de somaj din 2008 sunt identice ca forma cu cele din 2007 deci nu exista MO cu un act care sa le modifice.
Ce completati in ele se calculeaza altfel dar ca structura sunt cele vechi.



#164546 somaj 2008

Postat de Dinu George on 29 February 2008 - 01:57 PM in Arhiva

Sincer nu vad de ce va complicati. Nu trebuie modificata aplicatia din 2007, exista cea pentru 2008 (si mai sus in topic este mentionat, precum si in alte sectiuni ale forumului) Repet adresa directa :

http://download2.anofm.ro/articole/program...ndul-asiguraril

Si desi m-am uitat pe varianta din 2007 si la cea din 2008, ca forma nu am vazut diferenta (cum am mai scris este vorba doar de ceea ce completam, in sensul bazei de calcul la care se aplica noile procente de la somaj).



#165621 concediu medical

Postat de Dinu George on 11 March 2008 - 03:00 PM in Arhiva

Vezi postareaMihaiSmaranda, la Mar 11 2008, 02:28 PM, a spus:

Vezi postareanopris, la Mar 11 2008, 02:06 PM, a spus:

Vezi postareaalinagalut22101978, la Mar 11 2008, 01:21 PM, a spus:

somajul se aplica si la cm suportat de FNUASS sau nu?
si acum am un concediu medical in continuarea celui vechi.
Primele 5 zile sunt suportate de angajator?
Conform art.27 din Legea 76 din 2002, contributia de somaj se aplica la venitul brut realizat lunar. Din aceasta eu inteleg ca se aplica si la indemnizatia de CM.
Daca CM este in continuare, toata suma se retine din bugetul asigurarilor (nu se supoarta de angajator).
as fi curios ce combinatie de texte de lege te face sa spui asta cu suma somaj retinuta din bugetul asigurarilor. impresia mea, pana cand mi-o vei schimba cu o interpretare valabila a legilor, e ca incurci omul.

Conform ordonantei 149/2008, in care sunt definite veniturile brute care intra in baza de calcul somaj individual, sumele sunt veniturile brute din fondul de salarii, in care sunt incluse si sumele corespunzatoare CM din fondul unitatii, fara a face nici o referire la sumele platite din FNUASS.(s-ar putea sa fiti incurcati de exprimarea unui punct care spune ca sunt exceptate sumele provenind din fondurile bugetelor de asigurari sociale, unde nu este precizata sursa: BASS, FNUASS, fondul de risc, etc.). de asemenea puteti cauta posturi pe acest forum unde unii useri spun ca au primit adresa de la ajofm conform careia nu se retine somaj pentru sumele din fnuass.

2) Nu se includ în baza de calcul prevăzută la alin. (1) sumele reprezentând:
a) prestațiile suportate din bugetul asigurărilor sociale de stat, inclusiv cele acordate pentru accidente de muncă și boli profesionale;



#166054 somaj

Postat de Dinu George on 14 March 2008 - 04:28 PM in Arhiva

Am urmatoarea situatie ciudata: un angajat a fost de o luna si ceva in concediul medical. Ca urmare luna aceasta are CM in continuare, platit de asigurari si deorece depaseste 30 de zile are contractul suspendat din puct de vedere al somajului (oricum nu se calcula somajul fiind sumele de la asigurari). El isi face lichidarea fara sa mai vina la lucru nici o zi (in ziua i care i s-a incheiat CM). Deorece nu si-a luat zilele de concediu de odihna trebuie sa i le platesc (cate mai are corespunzator cu zilele lucrate). Toate bune programul calculeza totul OK , adica somaj la sume restante de platit de catre firma si fara somaj la concediul medical de la asigurari.
Problema apare la programul de la declaratiile de somaj, care spune daca nu ai ore lucrate (NOEL), nu poti sa ai nici baza de calcul (BC), nici contributie (CID) si el are NOEL=0. O doamna de la somaj de la declaratii mi-a spus, sa modific si sa-i pun ceva si la ore lucrate, caci altfel nu poate sa-mi preia declaratiile. Este corect sau stiti si alte solutii ?



#166416 concediul de odihna neefectuat

Postat de Dinu George on 18 March 2008 - 05:11 PM in Arhiva

Vezi postareaSERBAN MARIANA, la Mar 18 2008, 02:04 PM, a spus:

-il treci in februarie si este venit dar din concediul de odihna al anului precedent deci nu este nici o problema
- ea nu a lucrat ci doar a luat niste bani care i se cuvin conform contractului de munca
Din pacate apare o problema si anume la declaratia de somaj. Din cate inteleg angajata este in concediu medical (sarcina si lehuzie) mai mult de 30 de zile si oricum platit de FNUASS deci somaj 0 si ore lucrate 0, dar avind brut de la CO restant trebuie sa i se retina somajul aferent. Adica BC>0 , CID>0 si NOEL=0 ceea ce la programul de somaj este EROARE. Un artificiu ar fi ca in declaratia de somaj sa se modifice manual NOEL la 1 si corespunzator NOS (ore suspendate) sa nu dea eroare, desi nu este chiar OK.
Vezi topicul http://www.conta.ro/...showtopic=29236 si raspunsul lui MihaiSmaranda.



#174877 zile libere legale

Postat de Dinu George on 12 June 2008 - 08:26 AM in Arhiva

Camera deputatilor a votat o lege prin care Rusaliile (Pogorarea Sfantului Duh) ar trebui sa fie zi libera (nelucratoare). Dupa cate stiu eu aceasta a fost trimisa pentru promulgare. Stie cineva ce s-a intimplat mai departe deorece nu am gasit nici un act care sa faca referire la aceasta problema.



#174900 zile libere legale

Postat de Dinu George on 12 June 2008 - 01:58 PM in Arhiva

Multumesc pentru raspuns.

Nu stiu cine si de ce a mutat topicul la aceasta sectiune deorece mi se pare ca are legatura directa cu salariile: ziua de Rusalii fiind fie lucratoare fie nelucratoare ceea ce duce le rezultate diferite, la raportari diferite la CAS,Somaj CASS .... si nu numai din punct de vedere al legislatiei muncii.
Din pacate topicul de la Codul Muncii nu l-am gasit (nu postam un topic nou aiurea) DESI LA CAUARE AM DAT "RUSALII" si pe tot forumul (ma gandeam ca poate fi si la Legislatie).



#174948 zile libere legale

Postat de Dinu George on 13 June 2008 - 06:25 AM in Arhiva

Am cautat si ieri si astazi de dimineata (vineri,13 !!) si deocamdata nici unde nu am gasit ceva oficial despre legiferarea recenta a zilei libere de Rusalii (la site-ul guvernului ziua de ieri este inca 11). Daca cineva gaseste ceva rog sa posteze pe forum !



#175018 plata concediului la parasirea locului de munca

Postat de Dinu George on 13 June 2008 - 02:21 PM in Arhiva

Vezi postareaFustitaAlbastra, la Jun 10 2008, 11:00 AM, a spus:

Cum se calculeaza la un salariu net de 1080 si brut 1501?

Indemnizatia pentru concediu de odihna
Pe durata concediului de odihna, salariatul beneficiaza de o indemnizatie de concediu, care nu poate fi mai mica decat salariul de baza, indemnizatiile si sporurile cu caracter permanent cuvenite pentru perioada respectiva, potrivit prevederilor contractului individual de munca.
Prevederi ale Codului muncii stabilesc si o baza de calcul a indemnizatiei aferente concediului de odihna. Astfel, valoarea indemnizatei va fi stabilita ca medie zilnica drepturilor salariale din ultimele 3 luni anterioare celei in care este efectuat concediul, multiplicata cu numarul de zile de concediu.
Din reglementarile amintite, regasite la art. 145 din Codul muncii, desprindem urmatoarele concluzii:
- Valoarea indemnizatiei are un prag minimal, raportat la cuantumul unor venituri salariale stabile cum ar fi salariul de baza, indemnizatiile si sporurile cu caracter permanent. Acestea sunt venituri stabilite contractual, pe calea negocierilor colective sau individual, si nu sunt supuse, de regula, unor fluctuatii lunare care sa genereze dificultati in stabilirea bazei de calcul.
in categoria veniturilor mentionate mai sus intra urmatoarele sume de bani:
- salariile de merit;
- indemnizatie de conducere;
- sporul de vechime;
- sporul pentru conditii de munca grele, penibile sau periculoase;
- sporul de izolare;
- sporul pentru conditii nocive de munca.
Nu sunt considerate sporuri cu caracter permanent si nu intra in baza de calcul a indemnizatiei de concediu, decat in masura in care partile convin in mod expres in acest sens, urmatoarele categorii de sporuri:
- sporul aferent orelor suplimentare;
- sporul pentru munca desfasurata in timpul noptii.
IMPORTANT
Premiile acordate de angajator, diferentele de venituri realizate in plus sau in minus de salariati nu afecteaza, de regula, cuantumul indemnizatiei. Partile pot conveni, prin negociere, ca in baza de calcul a indemnizatiei sa fie introduse si alte sume acordate aleator, intrucat prevederile Codului muncii au un caracter minimal in ceea ce priveste drepturile salariatilor. Partile nu vor putea negocia mai putin decat prevede art. 145 alin. (1) din Codul muncii.
Indemnizatia se stabileste prin raportare la veniturile cuvenite, iar nu la cele realizate.
Din aceasta caracteristica rezulta cu claritate ca orice evenimente care determina fluctuatii ale veniturilor salariatului respectiv nu vor influenta automat valoarea indemnizatiei de concediu.
Drepturile luate in calcul sunt cele cuvenite prin negociere colectiva sau individuala si nu pot fi mai mici decat salariul de baza, indemnizatiile si sporurile cu caracter permanent.
Stabilitatea bazei de calcul prin fixarea criteriilor de alcatuire poate fi utila in cazul in care in lunile anterioare celei in care se efectueaza concediul de odihna salariatul s-a aflat in situatii care ii afecteaza nivelul si natura juridica a veniturilor, cum ar fi, spre exemplu:
- concediul pentru incapacitate temporara de munca;
- concediul fara salariu;
- concediul pentru formare profesionala cu scoatere din productie pe durata caruia salariatul beneficiaza de o indemnizatie.
Pentru stabilirea cuantumului indemnizatiei se calculeaza media zilnica a drepturilor cu caracter permanent mentionate din ultimele 3 luni anterioare celei in care se efectueaza concediul si se inmulteste cu numarul de zile de concediu. Suma respectiva se compara cu indemnizatia ce ar rezulta din salariul din luna actuala si in cazul in care este mai mica si foloseste ultima. (adica la calcul se folosete valoarea mai mare, daca lunile anterioare a avut venituri permanente mai mari , ceea ce presupune ca luna curenta i s-a dimnuat incadrarea sau i s-au redus unele sporuri permanente, se foloseste valoare rezultata din media anterioara, daca veniturile permanente luna curenta sunt mai mari atunci se foloseste aceasta valoare)

In cazul intrebarii, unde se presupune ca in fiecare luna anterioara salarul a fost 1080 indemnizatia va fi:
1080 x zile CO / zile lucratoare luna.



#175153 plata concediului la parasirea locului de munca

Postat de Dinu George on 16 June 2008 - 10:12 AM in Arhiva

Vezi postareaFustitaAlbastra, la Jun 16 2008, 09:04 AM, a spus:

Calculul se face la numarul de CO ramas pentru tot anul sau la numarul de CO pentru perioada lucrata?
Adica am lucrat 6 luni din anul 2008 si pentru aceste 6 luni am 10.5 zile de CO din care am luat deja 4 zile adica mai raman 6.5 zile. La aceste 6.5 zile aplic frmula 1080 x zile CO / zile lucrate pe luna sau la numarul total de zile de concediu pe an (adica 21 in cazul meu) minul cele luate deja (adica 4 zile)?

Va multumesc pentru intelegere.
La incheierea contractului de munca angajatorul trebuie sa plateasca angajatului zilele de CO (proportional cu zilele lucrate in acel an la acea unitate) ramase (neluate pina la data lichidarii).
Deci 7 zile (rotunjirea se face in favoarea angajatului)



#177517 Declaratie sanatate CASS

Postat de Dinu George on 08 July 2008 - 12:09 PM in Arhiva

Stie cineva noua structura a fisierelor de raportare concedii medicale si Fnuass (a1 si a2) ? Am fost la Casa de sanatate Timis si nu preiau decat in noul format adica noua structura a fisierelor !

Structura pe care ei nu o stiu !!!!
Cica este pe situl casei adica www.cnas.ro !!!!
Acolo este totul nemodificat din 2007 !!!!

Este si la alte case de sanatate aceasi situatie ? Daca stie cineva cum arata noile structuri si denumiri de fisiere, normativ care le prevede, rugaminte atasare sau linkuri. (Ar fi existat o vesiune din mai 2008 unde anul era cu 3 (trei) cifre ????)

:frusty:



#177528 Declaratie sanatate CASS

Postat de Dinu George on 08 July 2008 - 12:58 PM in Arhiva

Exact asta ziceam si eu ! Sunt cele vechi ! Dar fetele de la ghiseu anunta pe toti ca se folosesc noile structuri ( care sunt ele nu stiu) !!!!!!!

Voi incerca sa ma duc cu vechea forma de fisiere si le spun ca este cea noua si vad ce se intimpla !

:frusty:

mai tarziu, 03:13 PM

Ca la noi la nimeni ( cel putin la declaratii din Timis).
NOILE structuri sunt cele din Ordinului CNAS nr. 617/13.08.2007 . Nu stiu cine sau cum a lucrat pina acum daca aceste fisiere sunt noi. Le-am predat fara probleme dar am vazut si eu afisul care avertizeaza despre NOILE structuri de baze de date. Scuzati daca am agitat pe careva degeaba dar cei din Timis sa stie ca daca datele din raportari sunt conform ord.617 din 2007 sunt OK.



#177685 Declaratie sanatate CASS

Postat de Dinu George on 09 July 2008 - 01:16 PM in Arhiva

In sfirsit m-am luminat.
Nu trebuie modificat nimic la structura declaratiilor ci doar eventual le denumirea fisierelor.
Pina acum la Timis puteai sa predai si fisiere a3_luna an_cui, 3b.. ,3c..., de acum trebuie neaparat conform ordinului de mai sus, adica 1a...,1b...,1c....,a1....,a2....
Fetele de la ghiseu cat si cel care a pus anuntul in cauza la casa Timis, au fost ca deobicei cam pe linga (aplicatii noi ?, structuri noi ?, buton actualizare ? si alte sugestii clare si la obiect fara nici o legatura cu realitatea).
Structurile se gasesc nu la CNPAS (pensii) si la CNAS (sanatate) si sunt tot acelea din 2007
http://www.cnas.ro/?id=302
(date SIUI)

sau

http://www.cnas.ro/?id=140
(aplicatie angajatori)

:frusty:



#177751 Declaratie sanatate CASS

Postat de Dinu George on 10 July 2008 - 06:46 AM in Arhiva

Nu vad unde s-au schimbat declaratiile de la CNPAS (pensii) ?
Dupa cate am vazut se va schimba doar coef. de la sanatate (CASS145A=ROUND( TSUMAIT * 5.5/100,0) si nimic altceva (adica "continutul" si nu "forma") !

:frusty:



#178052 registru de evidenta a salariatilor

Postat de Dinu George on 14 July 2008 - 03:45 PM in Arhiva

Pina in 31 martie 2007 trebuia depusa discheta (generata din ReviSal) cu situatia angajatilor pentru angajatorii care la data de 31 decembrie 2006 au avut personal încadrat cu contract individual de muncă. Dupa acea data se depun la ITM (sau se transmit direct pe site pe baza de utilizator si parola primita de la ITM) doar modificarile care apar (desfacere contract, schimbare tip contract, adaugare angajati .......................) evident generate tot din ReviSal.
Deci ar fi trebuit depusa situatia initiala (de la 31 dec.2006) si daca nu au aparut alte modificari, atat.



#178054 Declaratie sanatate CASS

Postat de Dinu George on 14 July 2008 - 03:54 PM in Arhiva

De vreme ce nu folosesc programul lor de generare si de vreme ce structura anexelor e la fel, din puctul meu de vedere cum am mai scris s-a schimbat continutul nu forma. Orice program mai serios permite schimbarea coeficientilor de calcul si nu a intregului program doar pentru o modificare de coeficient .



#178242 contract civil prestari servicii

Postat de Dinu George on 15 July 2008 - 03:57 PM in CONTRACTE comerciale

Vezi postareaeliza17, la Jul 11 2008, 11:34 AM, a spus:

multum pt raspuns, nu vreau contract de munca pt ca sunt deja angajata in alta parte, as fi vrut sa stiu daca pot opta pt varianta cu prestari servicii eu nefiind persoana fizica autorizata.

In mod normal nu poti incheia contract de prestri servicii daca nu esti pers.fiz.aut.
Nu vad ca o problema ca sunteti angajata altundeva. In mometul de fata se pot incheia contracte de munca cu timp partial incepind cu 1 pina 7 ore pe zi pe o perioada determinata sau ne..
:frusty:



#187914 Declaratie sanatate CASS

Postat de Dinu George on 21 November 2008 - 01:56 PM in Arhiva

Vezi postareagalboiu, la Nov 20 2008, 04:46 PM, a spus:

Sigur. Cautati pe www.casmb.ro.

Pe situl www.casmb.ro adica la http://www.casmb.ro/...i_asigurati.php este aplicatia versiunea 2.02 - 2008.05.15 .
In schimb la http://www.cnas.ro/default.asp?id=140 este la 2. Aplicatie angajatori (modificata la data de 17.11.2008 12:00)
Raportare FNUASS - varianta executabila [versiunea 1.4.0.3] iar la istoric scrie :Actualizat categoriile de asigurati conform legislatiei in vigoare la data de 01.11.2008.

Intrebarea mea este Care legislatie in vigoare la 01.11.2008 si ce difera fata de cea de la 01.10.2008 de exemplu ?

Tot la cnas la http://www.cnas.ro/SIUI/ANGAJATORI/Anexa%2..._Angajatori.pdf este modificata structura Fisierul de raportare pentru evidenta nominala persoane asigurate platitoare de contributii de la angajatori (ANEXA_2A.DBF) si anume modul de completare pentru pozitia CAT Character 3 Categorie asigurat:
S = salariat,
CM = concediu medical în baza OUG nr. 158/2005
AM = accident de munca
CT = cenzori, membri ai consiliului de administratie, alte catelgorii care realizeaza venituri asimilate salariilor
SOM = somer
CIC = concediu de crestere copil până la vârsta de 2 ani,
DIS = persoana disponibilizata cu plati compensatorii acordate in baza unor acte normative
DCM = persoană disponibilizată cu plati compensatorii acordate in baza contractului colectiv de munca sau a
contractului individual de munca,
TAS = persoană beneficiară de ajutor social acordat în baza Legii nr. 416/2001
SCS = salariat care nu are domiciliu sau resedinta in Romania (numai persoanele care intra in
cimpul personal de aplicare al Regulamentelor CEE nr.1408/71 si 574/72)

Si revin cu intrebarea stie cineva pe ce se bazeaza modificarile gasite la situl cnas ?




Cometa SQL