Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
ovidiu_adrian79's Content - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 2

Salt la continut


ovidiu_adrian79's Content

There have been 249 items by ovidiu_adrian79 (Search limited from 25-December 07)



Sort by                Order  

#73422 SALARIUL MINIM PE 2006 = 370 LEI ??

Postat de ovidiu_adrian79 on 14 March 2006 - 05:54 PM in Arhiva

eu unul nu l-am vazut! dar tu? daca il ai nu mi-l trimiti si mie! Sau macar sa ne descrii cam ce contine! [-o<



#125394 noua lege a contabilitatii, mai ales ART. 10

Postat de ovidiu_adrian79 on 15 March 2007 - 12:12 PM in Arhiva

pentru cei interesati, cateva spicuri din modificarile aduse Legii contabilitatii (pana la aparitia monitorului oficial)

http://www.guv.ro/presa/afis-doc.php?idpre...p;pag=1&dr=



#125488 noua lege a contabilitatii, mai ales ART. 10

Postat de ovidiu_adrian79 on 16 March 2007 - 08:24 AM in Arhiva

un interviu cu un avocat realizat de catre site-ul hot-news.ro referitor la modificarile aduse legii contabilitatii
http://www.revistapresei.ro/articol_67519-...utea-majora.htm



#139132 noua lege a contabilitatii, mai ales ART. 10

Postat de ovidiu_adrian79 on 07 August 2007 - 06:25 PM in Arhiva

Ce parere aveti de 50.000 euro este in vigoare?

Nu mai este! S-a modificat articolul respectiv.Toate firmele trebuie sa aiba organizata contabilitate proprie



#268143 probleme de audit

Postat de ovidiu_adrian79 on 23 April 2015 - 10:45 AM in AUDIT FINANCIAR-CONTABIL

Zici ca ti s-a propus sa ocupi postul de auditor. Poti sa ocupi acest post daca:
- indeplinesti conditiile impuse atat de fisa postului, cat si de legea 672/2002;
- renunti la celelalte atributiuni, inclusiv cfp;
- trecerea sa fie reala, nu doar schimbarea atributiilor, ci si a functiei (de la inspector la auditor)
- dupa ce ai trecut pe noul post, nu ai voie sa auditezi ceea ce tu ai facut o perioada de 3 ani (incompatibilitate)



#268133 probleme de audit

Postat de ovidiu_adrian79 on 23 April 2015 - 07:21 AM in AUDIT FINANCIAR-CONTABIL

cezaryna: Ce post ocupi in institutie si in cadrul carui compartiment? bineinteles ca e incompatibilitate intre auditul intern si cfp (auditul verifica modul de exercitare a cfp-ului)



#268169 probleme de audit

Postat de ovidiu_adrian79 on 24 April 2015 - 02:45 PM in AUDIT FINANCIAR-CONTABIL

Ai dreptate, e mai complicat, ca de altfel orice lucru pe care il faci pentru prima oara ( :) ). Si nu o spun cu nici o forma de ironie!
Din ceea ce ai spus, inteleg ca lucrezi la o primarie (de comuna). Pentru a infiinta audit acolo, se poate face si prin acorduri de cooperare (intre 2 sau mai multe primarii)- exista si baza legala. Intra pe situl min de finante, sectiunea audit intern si ai sa vezi acolo si legislatie si ghiduri procedurale de audit!
Cei de la Curtea de conturi or fi auzit de asa ceva?? Intreb si eu...



#136575 Opriti Haosul din Legislatia Fiscala Romaneasca !,

Postat de ovidiu_adrian79 on 07 July 2007 - 06:45 PM in Arhiva

votat si eu... :lostit (13): :celb (6): :vio (33):



#194940 COMISIA DE RECEPTIE

Postat de ovidiu_adrian79 on 23 February 2009 - 09:28 AM in CONTABILITATEA INSTITUTIILOR PUBLICE

Comisiile de receptie se constituie in baza Legii 22/1969- privind angajarea gestionarilor, constituirea de garantii și răspunderea în legatură cu gestionarea bunurilor agentilor economici, autoritatilor sau institutiilor publice, dar si in baza HCM 2230/1969- privind gestionarea bunurilor materiale ale agentilor economici, autoritatilor sau institutiilor publice

Fisiere atasate




#173151 demisie!

Postat de ovidiu_adrian79 on 23 May 2008 - 08:07 AM in Arhiva

Parerea mea:
1. Decizie de imputare nu poate sa emita fara sa aiba la baza o Hotarare judecatoreasca definitva si irevocabila.
2. Poate sa te sanctioneze disciplinar, insa procedura e destul de greoaie, si nu cred ca o va face.
3. NU poate.



#187775 receptii

Postat de ovidiu_adrian79 on 20 November 2008 - 09:44 AM in CONTABILITATE STOCURI

trebuie receptie la pret de achizitie plus adaos comercial.



#174571 fonduri UE la o institutie publica

Postat de ovidiu_adrian79 on 09 June 2008 - 11:37 AM in CONTABILITATEA FONDURILOR NERAMBURSABILE

Pentru cei interesati:
http://www.conta.ro/...showtopic=30649



#173742 soft calcul vechime?

Postat de ovidiu_adrian79 on 30 May 2008 - 11:17 AM in Arhiva

As vrea si eu daca se poate, acel soft pentru calcularea vechimii in munca!!!
Adresa mea: ovidiu_adrian79@yahoo.com



#249116 INVATAMANT

Postat de ovidiu_adrian79 on 28 May 2012 - 07:15 PM in CONTABILITATEA INSTITUTIILOR PUBLICE

Bilantul se depune la primarie (ordonatorul principal de credite). Formularele si normele le gasesti pe min finantelor. Ai aruncat vreodata vreun ochi pe acolo?



#188441 INVATAMANT

Postat de ovidiu_adrian79 on 28 November 2008 - 09:15 AM in CONTABILITATEA INSTITUTIILOR PUBLICE

proiect de operatiuni supuse cfp ai? celelalte sunt excelente.



#68651 HOW MUCH?

Postat de ovidiu_adrian79 on 20 February 2006 - 03:23 PM in Arhiva

si eu am votat



#75350 De unde sunteti?

Postat de ovidiu_adrian79 on 22 March 2006 - 09:57 AM in Arhiva

si eu din VASLUI :smt041



#66178 unde lucrati?

Postat de ovidiu_adrian79 on 10 February 2006 - 03:34 PM in Arhiva

la stat :smt024



#96161 diurna urgent!!!!!

Postat de ovidiu_adrian79 on 03 August 2006 - 02:26 PM in Arhiva

va deranjez si eu cu o intrebare? mi-a spus o persoana cum ca diurna pt institutii publice nu este de 10.52 RON, ci 11 RON (se rotunjeste).Este adevarat? :excl:



#193762 legile nu sunt publice?

Postat de ovidiu_adrian79 on 11 February 2009 - 08:42 AM in Arhiva

NU mai merge cu introducerea codului respectiv. Iar au schimbat site-ul si acum doar iti arata numarul monitorului si titlul actelor normative publicate. :frusty:



#206011 zile concediu de odihna

Postat de ovidiu_adrian79 on 02 July 2009 - 10:45 AM in Arhiva

Am si o situatie mai deosebita si oarecum asemanatoare cu cea de mai sus. Asadar, un cadru didactic, cu o norma de predare intreaga la un angajator si cu o jumate de norma de predare la un alt angajator si-a luat concediu medical pentru sarcina si lauzie (cele 126 de zile) in aceeasi perioada cu concediul de odihna. Conform legii, in aceasta perioada de concediu de sarcina si lauzie, esti platit de ambii angajatori, cu prezentarea documentelor justificative necesare, iar fondurile se suporta integral din bugetul FNUASS. Problema mai delicata este la angajatorul cu jumatate de norma, intrucat, relatiile de munca au fost pana pe data de 12.06.2009, iar concediul medical incepe cu data de 01.07.2009 si refuza sa faca plata acestuia.
Stimati colegi, ce parere aveti in aceasta situatie, in conditiile in care la baza concediului medical sta media veniturilor totale pe ultimele 6 luni? cine ar trebui sa faca plata pentru veniturile realizate la angajatorul cu jumatate de norma?



#206033 zile concediu de odihna

Postat de ovidiu_adrian79 on 02 July 2009 - 12:26 PM in Arhiva

si concediul de odihna cand se plateste, la data terminarii concediului de sarcina si lauzie, entru ca e clar ca nu se poate benefia de amadoua in aceeasi perioada?



#206016 zile concediu de odihna

Postat de ovidiu_adrian79 on 02 July 2009 - 11:10 AM in Arhiva

Exact. Fiind incadrata cu jumatate de norma si neavand baza acolo, decizia inspectoratului a fost pana la data respectiva.



#92024 De cate ori vizitati Conta.ro

Postat de ovidiu_adrian79 on 04 July 2006 - 12:04 PM in Arhiva

daca am timp de cateva ori pe zi.



#181556 contabil+casier=incompatibil ?

Postat de ovidiu_adrian79 on 08 September 2008 - 09:35 AM in CONTABILITATEA INSTITUTIILOR PUBLICE

Vezi postareaCarla AA, la Sep 8 2008, 09:26 AM, a spus:

Nu stiu cum sa procedez ! La mine situatia este asemanatoare, adica
-sunt admin.financiar la o scoala ( CONTABIL) si nimeni nu vrea sa faca registrul de casa ...
- casier este adminstratorul scolii...adeca ea cu banii eu cu responsabilitatea hartoagelor??
Vi se pare normal?? ca cica nu stie si n-are timp sa faca registrul :thumbup:
Eu am sa refuz de azi sa mai semnez cecuri ptr. ridicare numerar, si sper sa vina directoarea din concediu si sa lamurim problema !!
E cam de 1 an si jumate nefacut registrul de casa !! Acte justificative sunt...dar nu e scris !
Ce parere aveti ? are cum sa ma oblige sa-l fac eu ??

:tongue: :tongue: :tongue: De un an de zile nu e facut registrul de casa??? Sunt de-a dreptul socat de ceea ce spui!!! N-ai avut nici un control, audit...pana acum? E destul de grav ceea ce se intampla la voi la scoala. Administratorul scolii are atributii de casier prin fisa postului? Daca da, se pot lua masuri impotriva lui, dar si tu esti vinovata de neintocmirea registruluii de casa. In Decretul 209/1976 pentru aprobarea regulamentului operatiunilor de casa, este un articol care spune ca, conducatorul compartimentului de contabilitate are obligatia sa faca un control inopinat al casieriei cel putin o data pe luna (art.46), ceea ce este evident ca nu ai facut. Administratorul nu stie sa faca registrul? Ce calificativ i-ai dat la evaluare? E in subordinea ta. Tu le stabilesti atributiile, tu ii evaluezi.
Tu nu poti intocmi registrul de casa pentru ca esti in incompatibilitate, dar raspunzi de neintocmirea lui.




Cometa SQL