Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
vioricapop's Content - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


vioricapop's Content

There have been 57 items by vioricapop (Search limited from 02-January 08)



Sort by                Order  

#207044 probleme stagiari anul 3

Postat de vioricapop on 14 July 2009 - 09:38 AM in Arhiva

Se pot trimite materialele si pe adresa de mail vioricapop@gmail.com?

Multumesc mult.



#198194 TVA servicii Ungaria

Postat de vioricapop on 01 April 2009 - 10:52 AM in Arhiva

Stie cineva daca pentru importul de sevicii din afara Uniunii Europene trebuie platita TVA? Multumesc.



#197871 situatie lucrari constructii intracomunitare

Postat de vioricapop on 27 March 2009 - 02:04 PM in Arhiva

Multumesc mult pentru raspuns.



#197620 situatie lucrari constructii intracomunitare

Postat de vioricapop on 25 March 2009 - 09:17 AM in Arhiva

Am urmatoarea situatie si n-am reusit sa gasesc nici pe forum si nici in alte surse:
- societate comerciala platitoare de impozit pe profit, dar scutita de TVA (nu a depasit pragul, practic activitatea a fost nesemnificativa pana in acest moment)
- activitate constructii
- se negociaza un contract de constructii pentru o firma din Germania. Lucrarile se vor desfasura in Germania.
Ce presupune asta din punct de vedere TVA:
- facturez cu TVA din Germania sau pana depasesc pragul facturez fara TVA?
- trebuie sa ma inregistrez ca platitor de TVA in Germania?
- ce presupune inregistrarea ca platitor de TVA in Germania?
- colectez TVA din Germania si-l platesc? ce pot deduce? fac decont de TVA in Germania?
- oare alte taxe mai trebuie sa platesc in Germania?

Multumesc mult pentru orice informatie.

Daca are cineva lucrari de constructii in strainatate, il rog mult sa-mi dea cateva sfaturi, informatii.



#193853 concediu de odihna pentru timp partial

Postat de vioricapop on 11 February 2009 - 10:27 PM in Arhiva

La un angajat cu 5 ore pe luna (nu 5 ore / zi), cat concediu de odihna ar trebui sa-i acord?
Multumesc.



#182452 Dreptul / obligatia de semnatura

Postat de vioricapop on 19 September 2008 - 08:25 PM in Important in meseria de contabil

CITAT(angelabiris @ Sep 18 2008, 05:50 PM) <{POST_SNAPBACK}>
pt.kathy

eu asa am cu mai multe societati.la fiecare societate am specificat in contract, de la ce ora la ce ora lucrez in societatea respectiva.evident in contract este salariul de economist/1 ora zi pentru achitarea contributiilor si restul e tacere ...
mai putin de 1 ora nu au vrut sa-mi accepte contractele.


se pot inregistra contracte si de 1 ora pe luna!!! si e perfect legal

am inregistrat contracte de tipul acesta (1 - 5 ore pe luna) fara probleme



#182182 examen consultanti fiscali octombrie 2008

Postat de vioricapop on 16 September 2008 - 07:08 PM in Arhiva

Oare are cineva grilele la Martie 2008? Daca da le poate posta aici sau sa le trimita pe mail la: vioricapop@gmail.com si le postez eu.
Multumesc.



#181618 grile rezolvate iunie 2007-cons. fiscal

Postat de vioricapop on 08 September 2008 - 09:26 PM in CONSULTANT FISCAL

si inca o adresa de mail pt grile: vioricapop@gmail.com
Multumesc.



#179115 plata CAS din urma pt a beneficia de concediu pt cresterea copilului

Postat de vioricapop on 25 July 2008 - 08:01 AM in Arhiva

Daca firma nu a mai avut sanctiuni de la ITM poate inregistra contractul de munca retroactiv si sanctiunea va fi doar avertisment. Majorarile si munca suplimentara cu rectificativele nu pot fi evitate.



#173270 Control Garda Financiara

Postat de vioricapop on 24 May 2008 - 10:28 AM in CONTROALE ANAF, GARDA FINANCIARA, altele

Vezi postareanelu b, la May 20 2008, 06:52 PM, a spus:

Vezi postareaVioleta Tihon, la May 19 2008, 09:24 AM, a spus:

Pentru ca tot s-a deschis acest topic legat de amenzile de la garda, vreau sa va intreb si eu ce parere aveti despre urmatoarea problema:
O societate care are ca obiect de activitate fabricarea de usi si ferestre metalice (sau din PVC , generic spus, termopane), are obligatia sa achizitioneze casa de marcat?
Analizand OG 28/1999 cu modificarile aduse de OG 47 /2007, inclin sa cred ca nu, incadrand-o la exceptia prevazuta de art. 2 o (efectuarea de lucrari de constructii, reparatii, amenajari si intretinere locuinte). Dar citind postarile de pe site vis-a-vis de acest subiect si afland acum de curand ca garda a dat amenzi pentru lipsa casei de marcat in cazul unor astfel de activitati, am dubii cu privire la modul cum interpretez eu legea. Parca nici n-as vrea sa le spun sa cumpere o casa de marcat numai pentru a fi acolo cand vine garda. Si daca totusi trebuie? :sad: :thumbup:
Ce parere aveti despre asta?
A mai primit cineva amenda pentru un astfel de caz?

La o problema asemanatoare am trimis o adresa administratiei financiare(bineinteles cu nr. de inregistrare,am depus-o la registratura) in care le-am explicat ce fac,cu ce se ocupa societatea si le-am pus intrebarea daca in acest caz am nevoie de casa da marcat.Am primit raspuns in scris si acum pot sa vina in control. :smile:

Oare poti posta atasa adresa de la finante? Ar fi utila pentru toata lumea.



#162046 TVA- import Turcia

Postat de vioricapop on 09 February 2008 - 06:11 PM in Arhiva

Stie cineva cam care ar fi in acest moment taxele vamale la importul din Turcia sau poate sa ma sfatuiasca cineva unde sa caut?
Multumesc.



#161563 FAZA TARE, decl. 101

Postat de vioricapop on 05 February 2008 - 09:05 PM in Arhiva

La Cluj se preiau declaratiile si necertificate.



#161244 contract munca durata determinata

Postat de vioricapop on 04 February 2008 - 01:48 PM in Arhiva

se poate si cu 30 de minute pe luna, nu mai exista minim



#158455 taxare inversa

Postat de vioricapop on 16 January 2008 - 02:50 PM in Arhiva

Am aflat raspunsul la intrebarea de mai sus aici: http://www.conta.ro/forum/index.php?showto...0&start=360

Multumesc.



#158448 taxare inversa

Postat de vioricapop on 16 January 2008 - 02:11 PM in Arhiva

Oare stie cineva cum se procedeaza in cazul in care s-a facturat integral un imobil cu taxare inversa in 2007 intre doua persoane juridice platitoare de TVA, dar plata se face in rate si in 2008. Oare trebuie stornata partea facturata cu taxare inversa si refacturata in 2008 cu TVA sau ramane asa? Precizez ca contractul de vanzare-cumoarare la notar se inchieie numai in momentul platii integrale.

Multumesc pentru informatie.



#149751 PLATA CREDIT CARD

Postat de vioricapop on 04 November 2007 - 09:06 AM in Arhiva

Se face decont, dispozitie de plata catre asociat si simultan creditare societate pe aceeasi suma (daca nu-si ia banii din casierie).



#148847 Impozit nerezidenti

Postat de vioricapop on 24 October 2007 - 08:07 PM in Arhiva

Am mai postat asta intr-un loc, dar cred ca aici era mai potrivit:

Oare poate cineva sa ma ajute pt ca am urmatoarele doua situatii:
1. O societate comerciala din Belgia presteaza pentru societatea din Romania servicii de identificare furnizori si de reprezentare la acestia (ajutor la incarcare/ descarcare / aranjare marfa). Exista conventie pentru evitarea dublei impuneri, dar nu mi-e foarte clar daca trebuie sa retin impozit aici. Nu reusesc sa obtin un certificat de rezidenta fiscala de la societatea din Belgia pentru ca spun ei ca n-au auzit de asa ceva. Oare mai lucreaza cineva cu vreo societate din Belgia si a obtinut vreun asemenea certificat?

2. O problema mai mica (sumele sunt foarte mici - sub 12 EUR) - ocazional se cumpara de pe internet minute de telefonie pe Skype. Societatea catre care se face plata este persoana juridica din Luxemburg. Nu stiu exact ce obligatii am legate de aceste plati.

Multumesc anticipat pentru orice informatie.



#148789 conventie civila

Postat de vioricapop on 24 October 2007 - 11:02 AM in Arhiva

Am intrebat la asistenta contribuabili aici in Cluj si se declara la poz. 41.



#148784 impozit venit nerezidenti

Postat de vioricapop on 24 October 2007 - 10:04 AM in Arhiva

Oare poate cineva sa ma ajute pt ca am urmatoarele doua situatii:
1. O societate comerciala din Belgia presteaza pentru societatea din Romania servicii de identificare furnizori si de reprezentare la acestia. Exista conventie pentru evitarea dublei impuneri, dar nu mi-e foarte clar daca trebuie sa retin impozit aici. Nu reusesc sa obtin un certificat de rezidenta fiscala de la societatea din Belgia pentru spun ei ca n-au auzit de asa ceva. Oare mai lucreaza cineva cu vreo societate din Belgia si a obtinut vreun asemenea certificat?

2. O problema mai mica (sumele sunt foarte mici - sub 12 EUR) - ocazional se cumpara de pe internet minute de telefonie pe Skype. Societatea catre care se face plata este persoana juridica din Luxemburg. Nu stiu exact ce obligatii am legate de aceste plati.

Multumesc anticipat pentru orice informatie.



#144125 abonament banca online

Postat de vioricapop on 18 September 2007 - 01:58 PM in Arhiva

Asta inseamna ca ai restanta 1 ron...
Ar trebui sa mai ai un extras de cont cu sold debitor in care sa-ti apara restanta.



#142778 ou47/31.08.2007-declaratiile fiscale anuale -trebuiesc certificate de catre c...

Postat de vioricapop on 08 September 2007 - 05:51 PM in Arhiva

Oare nu exista incompatibilitate intre calitatea de expert contabil activ si consultant fiscal activ?



#139676 depunere bilant registrul comertului

Postat de vioricapop on 13 August 2007 - 12:39 PM in Arhiva

verifica pe recom.onrc.ro

daca bilantul nu e depus (pana la 2005) atunci va aparea mentiunea pe site

(user: guest si parola: guest)



#139487 constructie imobil

Postat de vioricapop on 10 August 2007 - 03:47 PM in Arhiva

Multumesc mult.



#139450 constructie imobil

Postat de vioricapop on 10 August 2007 - 12:03 PM in Arhiva

oare n-are nimeni nici o idee legat de postul anterior?



#139423 constructie imobil

Postat de vioricapop on 09 August 2007 - 07:58 PM in Arhiva

Problema cu care ma confrunt pentru prima data este urmatoarea:
- societatea are ca obiect de activitate "dezvoltare imobiliara"
- de fapt societatea va construi un bloc care va fi vandut pe bucati (apartamente)
Achizitia terenului cum se inregistreaza?

Acesta nu are toate caracteristicile pentru a fi considerat imobilizare corporala si deci nu mi se pare foarte corect sa-l inregistrez pe 211.
(este "proprietate imobiliara achizitionata cu scopul exclusiv sa fie cedata ulterior, in viitorul apropiat, sau cu scopul sa fie imbunatatita si revanduta" si deci cf ias 40 este STOC:

"7. Următoarele constituie exemple de elemente care nu sunt investiții imobiliare și care ies din aria de aplicabilitate a acestui Standard:
(a) proprietățile imobiliare deținute pentru a fi vândute pe parcursul desfășurării normale a activității, sau în procesul de
construcție sau de dezvoltare în vederea unei astfel de vânzări (a se vedea IAS 2, Stocuri), de exemplu proprietățile
imobiliare achiziționate cu scopul exclusiv de a fi cedate ulterior, în viitorul apropiat, sau cu scopul de a fi îmbunătățite și
revândute; ")

Totusi cum sa inregistrezi achizitia unui teren ca stoc?!?
Multumesc mult.




Cometa SQL