Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
enya71's Content - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


enya71's Content

There have been 75 items by enya71 (Search limited from 13-January 08)



Sort by                Order  

#211955 A cazut guvernul.

Postat de enya71 on 13 October 2009 - 03:37 PM in Arhiva

de bine nu e...criza, fara guvern, fara coerenta in orice lucru inceput... de ce sa ma bucur? prevad ca in mai putin de 1 saptamana cursul valutar va sari de 4.35...nimic bun....eram hotarata sa nu-l mai votez pe basescu...dar nici pe idiotii astia care nu se mai satura...nu mi se pare normal ca dupa ce ca ii aleg in parlament, ii platesc sa doarma acolo din taxele si impozitele platite de mine sa le mai facilitez si pensii nesimtite :lostit (13): pentru prostimea care munceste pe branci in firme si firmulitei in care nu li se platesc contributiile de sanatate si pensie nu au gasit solutii...doar pentru ei...de fapt atat ia interesat...sa ma bucur? NUUUUUUUUU...doar imi pare rau ca am o varsta la care nu mai pot pleca din tara sa o iau de la capat undeva unde reformele sunt facute si respectate.... sunt satura de indolenta...nesimtire...lipsa de coerenta...si mersul numai inapoi :smile:



#251849 achizitie auto

Postat de enya71 on 20 January 2013 - 12:05 PM in Arhiva

buna ziua,

Pentru inregistrarea in contabilitate a unui autoturism achizitionat de la o persoana fizica e de ajuns contractul de vanzare-cumparare?
Multumesc!



#248670 asigurare risc profesional

Postat de enya71 on 31 March 2012 - 09:17 AM in INFORMATII DIVERSE

Buna ziua,

Am o problema la o societate. Am dat 4 declaratii la administrator sa le depuna si nu le-a depus. Acum a primit notificare de la fisc pentru nedepunere. Cu siguranta nu se vor putea depune decat cu amenda. Eu am asigurare profesionala si ma gandesc sa o folosesc. I-mi puteti spune cum as putea face acest lucru? Deocamdata nu m-am dus la fisc sa-mi faca procesul verbal cu amenda de rigoare deoarece nu stiu care sunt pasii pentru despagubire de risc profesional in acest caz



#241268 balanta/bilant de lichidare

Postat de enya71 on 15 May 2011 - 10:37 PM in Bilanturi

buna seara,
Va rog sa ma ajutati in urmatoarea dilema: care e monografia contabila pentru inchiderea conturilor de furnizori in vederea intocmirii unui bilant de lichidare in conditia in care societatea nu are resurse de a-si plati aceste datorii, datorii ce au ca si vechime aproximativ un an? Le pot constitui venituri pe care sa le impozitez?
va multumesc!



#258017 bani ramasi in casa la bilant

Postat de enya71 on 14 October 2013 - 09:57 AM in CONTABILITATEA INSTITUTIILOR PUBLICE

Buna ziua,

In data de 30 seprembrie am scos cash dintrezorerie o suma de bani. Din aceasta suma am cheltuit mai putin cu 40 ron bani ramasi in casa la bilant. Am lasat banii in 5311 si am facut bilantul...dar... ma suna de la primarie si i-mi spun ca mie cu acesti bani(40 ron) nu-mi iese contul de rezultat patrimonial. In ce cont contabil /cont executie pot pune acesti bani la bilant sa-mi iasa contul de rezultat?



#240058 bilant la 31.12.2010

Postat de enya71 on 03 April 2011 - 12:39 PM in Arhiva

va rog sa ma ajutati cu urmatoarea nelamurire: am avut un activ imobilizat la inceputul anului 2010. partial din valoarea lui era amortizat. in cursul anului 2010 desi nu s-a amortizat integral s-a facut preoces verbal de casare din motive obiective. cum detaliez in bilant in F40 aceasta situatie pe rubrici? La cresteri trec valoarea amortizata din bilant cu semnul - si diferenta pana la valoarea lui integrala o trec la reduceri respectiv casari? E corect?
Multumesc!!!



#256461 buget depasit salarii

Postat de enya71 on 21 July 2013 - 06:38 PM in CONTABILITATEA INSTITUTIILOR PUBLICE

Buna ziua,

Sunt contabil sef la o scoala. La inceput de an am primit un buget fix aferent fondului de salarii. Problema e ca acesti bani nu mi-ar ajunge decat pana in septembrie. Am intrebat la primarie si mi s-a raspuns ca nu a ramas nimeni fara salarii vreodata...dar...daca depasesc acest buget e legal? Ce ar trebui sa fac? Ca profesorii nu pot sa-i dau afara!!!!!!



#267177 calcul inflatie

Postat de enya71 on 28 February 2015 - 10:23 PM in ALTE PROBLEME CONTABILE

Va rog o modalitate (tehnica) de calcul al inflatiei aplicata la o suma oarecare. Gasesc diverse formule de calcul in care fie din IPC se scade 100 si se aplica procentual la suma de plata,fie indicele IPC se imparte la 1000:

ex: am de plata 230ron
IPC in perioada de plata 122,5%

Am gasit urmatoarele variante de calcul:

230*22.5% = 51.75

sau
230*122.5/1000= 28, 17 ron

Va rog sa ma indrumati correct catre o formula de calcul.

Va multumesc!



#266815 calcul inflatie

Postat de enya71 on 13 February 2015 - 11:24 PM in ALTE PROBLEME CONTABILE

Buna ziua,

Va rog sa ma ajutati cu urmatorul calcul: In 2011 nu au fost achitate 3facturi dupa cum urmeaza:
- 15 ian 2011- 5800 ron
-5 feb 2011 - 5800 ron
- 15 martie 2011 - 5800 ron

Societatea nu achita datoria,e data in judecata si prin hotarare irevocabila trebuie sa achite datoria restanta plus inflatie
Am achitat in dec 2014 - 6000 ron
ian 2015 - 5000ron
feb2015 - 6400 ron
Ar trebui sa platesc si inflatia . Cum o calculez?

Va multumesc!



#221803 CERERE monografie contabila asociatie nonprofit

Postat de enya71 on 10 March 2010 - 10:19 PM in Arhiva

ma poate ajuta cineva cu o monografie contabila pentru o asociatie nonprofit?



#239346 cheltuieli deductibile

Postat de enya71 on 13 March 2011 - 06:11 PM in Arhiva

Valoare neamortizata a unui mijloc fix care a fost casat din motive de deteriorare e deductibila? Care este procedura de scoatere a acestui mijloc fix din evidenta unui srl?
multumesc!



#240653 club sportiv

Postat de enya71 on 25 April 2011 - 11:19 PM in ONG

CHIAR NU STIE NIMENI?



#240608 club sportiv

Postat de enya71 on 21 April 2011 - 06:45 PM in ONG

buna seara!
Va rog sa ma ajutati in urmatoarea problema: o asociatie sportiva la organizarea de meciuri la arbitru delegat de federatia de fotbal plateste pe baza de chitanta o anumita suma. Pe aceasta chitanta la explicatii i-mi scrie indemnizatie neta. Care sunt pentru mine implicatiile fiscale? Modific vector fiscal si ma trec cu impozit asimilate salariilor? Nu ma leg de vectorul fiscal ci doar atunci cand am aceste plati intocmesc declaratia 100 cu impozit de 16%. In declaratia 100 in ce linie incadrez acest impozit ve venit? In afara de 16% mai platesc si alte contributii? In art 78 din codul fiscal de care eu m-as lega nu scrie nimic de alte contributii sociale si sunt oarecum in ceata. Declaratia 205 e oportuna la aceste plati?
Va multumesc!



#263459 Cod COR

Postat de enya71 on 15 July 2014 - 05:34 PM in CODUL COR

Buna ziua,

Va rog daca ma puteti ajuta cu un cod COR pentru ,,Beach Boy'' sau muncitor necalificat plaje (cara sezlonguri, curata plaja, etc)

Va multumesc!



#269803 contabilitate puncte de lucru

Postat de enya71 on 10 August 2015 - 08:53 PM in ALTE PROBLEME CONTABILE

Buna ziua,

Va rog sa ma informati daca exista legislativ obligativitatea tinerii pe analitice dinstincte a tranzactilor (cheltuiei,venituri, imobilizarI,etc) in cadrul unei societate cu mai multe puncte de lucru.

Va multumesc!



#244868 Contract determinat

Postat de enya71 on 01 October 2011 - 12:01 AM in CONTRACTE INDIVIDUALE DE MUNCA

Am contract de munca incheiat in perioada 01.06.2011-05.10.2011. Aceste date sunt si in revisal. Care este data de incetare a contractului de drept: 05.10.2011 sau 06.11.2011?
multumesc



#234863 conventie civila sau CIM ?

Postat de enya71 on 06 January 2011 - 08:33 PM in Legislatie specifica AP

Va rog mult sa ma ajutati in urmatoarea dilema: presedintele/administratorul unei asociatii de bloc poate fi angajat cu conventie civila? ce contributii aferente venitului in aceasta forma de angajare trebuiesc retinute si ce declaratii trebuiesc depuse? mentionez ca o persoana e pensionar iar cealalta nu are nicio alta forma de angajare si nici pensionar.
va multumesc!



#235590 conventie civila sau CIM ?

Postat de enya71 on 18 January 2011 - 11:49 PM in Legislatie specifica AP

chiar nu ma poate ajuta nimeni??? :thumbup:



#112394 ctr. de munca asociat si/sau administrator

Postat de enya71 on 17 December 2006 - 03:13 PM in Arhiva

Va rog sa ma ajutati in urmatoarea problema: acum trei luni mi-am deschis o firma cu activitate de comert (cosmetice, ..., etc). Problema mea e urmatoarea: nu pot lua marfa decat cu acte deoarece nu lucrez decat cu branduri consacrate( ei nu cunosc termenul ,,fara"). De aici probleme cu banii de care eu am nevoie sa supravietuiesc. Contabila mea imi spune ca nu am voie sa ma angajez la propria firma si singurii bani pe care pot sa ii iau din propria firma sunt la sfarsitul anului din dividente...? :thumbup: Deci eu inteleg asa: in fiecare luna trebuie sa-mi platesc vanzatoarele indiferent ca am sau nu profit in schimb eu care stau in firma cat doua ture ale lor trebuie sa astept sfarsitul anului...ceva aici nu e in regula: ori nu mi-am ales bine contabila ori legislatia din romania a omis faptul ca si un administrator de firma trebuie sa-si intretina familia....Va rog sa ma ajutati cu solutii si eventual legislatie. Vreau sa cumpar noul cod fiscal dar am ceva nelamuriri: in afara de lege ar trebui sa cumar si normele metodologice si cele de aplicare? sau sunt aceleasi ? mai trebuie ceva?
Va multumesc enya



#112411 ctr. de munca asociat si/sau administrator

Postat de enya71 on 17 December 2006 - 06:49 PM in Arhiva

multumesc mult!



#112401 ctr. de munca asociat si/sau administrator

Postat de enya71 on 17 December 2006 - 04:52 PM in Arhiva

cu alte cuvinte schimb linistita contabila....? :thumbup: unde inregistrez acest contract? la camera de munca sau la casa de asigurari? odata ce cotizez la asigurarile de sanatate perioda in care sunt administratorul unei firme se considera vechime in munca (ma gandesc la o eventuala pensie la stat) ?



#247280 decl. 094 / topic 2012

Postat de enya71 on 19 January 2012 - 11:22 PM in Arhiva

Pentru declaratia 094 cifra de afaceri incude si vanzarea de active(7583)?



#238652 decl. 101 / depunere 2011

Postat de enya71 on 26 February 2011 - 12:16 PM in Arhiva

La declaratia 101 contul 681 se adauga la cifra de afaceri? Daca am amortizarea fiscala egala cu cea contabila le trec la ambele randuri 19 si 29? Sau valoarea ei o las in cifra de afaceri si nu trec nimic la aceste randuri?
Multumesc



#238708 decl. 101 / depunere 2011

Postat de enya71 on 27 February 2011 - 06:58 PM in Arhiva

Va rog sa ma ajutati cu urmatoare dilema:
- in primul trimestru platesc 4550 ron imp pe profit
-in al doilea si al treilea declar impoz minim de 550 ron si il platesc
-in al treilea declar la niv trim trei 550 ron dar nu am platit
Din declaratia 101 rezulta de plata 3200 ...deci de recuperat 3000. Cum recuperez acesti bani? E corect sa recuperez inclusiv din plata aferenta impozitului minim? Mai platesc cei 550 din trim IV? Care sunt operatiile din ianuarie in care sa-mi identific cei 3000 ron de recuperat?
Multumesc!



#247855 decl. 112 / topic 2012

Postat de enya71 on 11 February 2012 - 04:22 PM in Arhiva

Buna ziua,

Am depus o declaratie 112 din ianuarie 2011 fara sa selectez impozitul pe salarii. Chiar daca celelalte contributii sunt trecute in declaratie fiscul considera declaratia nedepusa. Daca trimit o delaratie online rectificativa unde trec si impozitul pe salariu i-mi valideaza aceasta declaratie? Mi-e clar ca daca ma duc la ghiseul ANAF e cu amenda. As vrea cumva sa trec pe langa.... A mai incercat cineva asa ceva?
Multumesc!




Cometa SQL