Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
DRAGOS NEGOITESCU's Content - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


DRAGOS NEGOITESCU's Content

There have been 982 items by DRAGOS NEGOITESCU (Search limited from 09-January 08)



Sort by                Order  

#205403 Recuperari creante

Postat de DRAGOS NEGOITESCU on 25 June 2009 - 02:55 PM in Arhiva

Cred ca daca dai o cautare pe google ai ce sa citesti 3 saptamani...



#152635 armata

Postat de DRAGOS NEGOITESCU on 03 December 2007 - 11:35 AM in Arhiva

Art. 38. - (1) În sistemul public se asimilează stagiului de cotizare și perioadele necontributive, denumite în continuare perioade asimilate, în care asiguratul:
a) a beneficiat sau beneficiază de drepturi de asigurări sociale, cu excepția celor prevăzute la art. 40 lit. a)-c) și e);
b) a urmat cursurile de zi ale învățământului universitar, organizat potrivit legii, pe durata normală a studiilor respective, cu condiția absolvirii acestora;
c) a satisfăcut serviciul militar ca militar în termen sau militar cu termen redus, pe durata legal stabilită, a fost concentrat, mobilizat sau în prizonierat.
(2) Asigurații care au absolvit mai multe instituții de învățământ superior, conform prevederilor alin. (1) lit. b), beneficiază de asimilarea, ca stagiu de cotizare, a unei singure perioade de studii, la alegere.
(3) Persoanele prevăzute la alin. (1) beneficiază de perioadele asimilate, dacă în aceste perioade nu au realizat stagii de cotizare în condițiile prezentei legi.
(4) Perioadele asimilate prevăzute la alin. (1) se valorifică pentru obținerea prestațiilor de asigurări sociale prevăzute de prezenta lege.
(5) Se exceptează de la prevederile alin. (4) pensia anticipată și pensia anticipată parțială, în cazul cărora nu se valorifică perioadele asimilate prevăzute la alin. (1) lit. b) și c), precum și perioadele în care s-a beneficiat de pensie de invaliditate.
Lege nr. 19 din 17/03/2000



#211282 diverse probleme contabile

Postat de DRAGOS NEGOITESCU on 29 September 2009 - 08:19 AM in Arhiva

Primeste salariul intreg.



#218944 facturare dispozitive medicale

Postat de DRAGOS NEGOITESCU on 11 February 2010 - 10:37 AM in Arhiva

Catre client se factureaza diferenta intre pret vanzare - valoare decontata CAS.
Iar valoarea decontata se factureaza catre CAS; sistemele informatice mai destepte
emit automat factura catre CAS in momentul in care se factureaza catre client.



#218949 facturare dispozitive medicale

Postat de DRAGOS NEGOITESCU on 11 February 2010 - 10:54 AM in Arhiva

Si inca o chestie, produsul se factureaza doar catre client, catre CAS nu se factureaza produsul ci compensare (nu mai tin minte cum denumeau elementul de pe factura dar parca nu era produsul). Descarcarea de gestiune se facea cu factura clientului.



#209375 retur avans catre societati comerciale

Postat de DRAGOS NEGOITESCU on 19 August 2009 - 08:32 AM in Arhiva

Si factura de stornare...



#209208 Retragere bani de la pensii in cazul emigrarii definitive

Postat de DRAGOS NEGOITESCU on 14 August 2009 - 04:28 PM in Arhiva

Super tare ideea... cred ca ar intra in faliment statul...
Din cate stiu eu nu se pot retrage banii, nu am auzit de asa ceva. Din cate stiu eu la varsta pensionarii (multa bafta) o sa-ti trimita si statul roman o pensie care-ti va ajunge de-o ciunga. Stiu sigur ca este valabil pentru cei care au muncit in strainatate cu acte in regula (acestia primind pensie de la aceste state).



#210010 detasat la firma Romana

Postat de DRAGOS NEGOITESCU on 01 September 2009 - 02:23 PM in Arhiva

Eu cred ca ar trebui sa apara cu 0.

Art. 42. - (1) Locul muncii poate fi modificat unilateral de către angajator prin delegarea sau detașarea salariatului într-un alt loc de muncă decât cel prevăzut în contractul individual de muncă.
(2) Pe durata delegării, respectiv a detașării, salariatul își păstrează funcția și toate celelalte drepturi prevăzute în contractul individual de muncă.
Art. 43. - Delegarea reprezintă exercitarea temporară, din dispoziția angajatorului, de către salariat, a unor lucrări sau sarcini corespunzătoare atribuțiilor de serviciu în afara locului său de muncă.
Art. 44. - (1) Delegarea poate fi dispusă pentru o perioadă de cel mult 60 de zile și se poate prelungi, cu acordul salariatului, cu cel mult 60 de zile.
(2) Salariatul delegat are dreptul la plata cheltuielilor de transport și cazare, precum și la o indemnizație de delegare, în condițiile prevăzute de lege sau de contractul colectiv de muncă aplicabil.
Art. 45. - Detașarea este actul prin care se dispune schimbarea temporară a locului de muncă, din dispoziția angajatorului, la un alt angajator, în scopul executării unor lucrări în interesul acestuia. În mod excepțional, prin detașare se poate modifica și felul muncii, dar numai cu consimțământul scris al salariatului.
Art. 46. - (1) Detașarea poate fi dispusă pe o perioadă de cel mult un an.
(2) În mod excepțional, perioada detașării poate fi prelungită pentru motive obiective ce impun prezența salariatului la angajatorul la care s-a dispus detașarea, cu acordul ambelor părți, din 6 în 6 luni.
(3) Salariatul poate refuza detașarea dispusă de angajatorul său numai în mod excepțional și pentru motive personale temeinice.
(4) Salariatul detașat are dreptul la plata cheltuielilor de transport și cazare, precum și la o indemnizație de detașare, în condițiile prevăzute de lege sau de contractul colectiv de muncă aplicabil.
Art. 47. - (1) Drepturile cuvenite salariatului detașat se acordă de angajatorul la care s-a dispus detașarea.
(2) Pe durata detașării salariatul beneficiază de drepturile care îi sunt mai favorabile, fie de drepturile de la angajatorul care a dispus detașarea, fie de drepturile de la angajatorul la care este detașat.
(3) Angajatorul care detașează are obligația de a lua toate măsurile necesare pentru ca angajatorul la care s-a dispus detașarea să își îndeplinească integral și la timp toate obligațiile față de salariatul detașat.
(4) Dacă angajatorul la care s-a dispus detașarea nu își îndeplinește integral și la timp toate obligațiile față de salariatul detașat, acestea vor fi îndeplinite de angajatorul care a dispus detașarea.
(5) În cazul în care există divergență între cei doi angajatori sau nici unul dintre ei nu își îndeplinește obligațiile potrivit prevederilor alin. (1) și (2), salariatul detașat are dreptul de a reveni la locul său de muncă de la angajatorul care l-a detașat, de a se îndrepta împotriva oricăruia dintre cei doi angajatori și de a cere executarea silită a obligațiilor neîndeplinite.
Art. 48. - Angajatorul poate modifica temporar locul și felul muncii, fără consimțământul salariatului, și în cazul unor situații de forță majoră, cu titlu de sancțiune disciplinară sau ca măsură de protecție a salariatului, în cazurile și în condițiile prevăzute de prezentul cod.
Art. 52. - (1) Contractul individual de muncă poate fi suspendat din inițiativa angajatorului în următoarele situații:
a) pe durata cercetării disciplinare prealabile, în condițiile legii;
b) ca sancțiune disciplinară;
c) în cazul în care angajatorul a formulat plângere penală împotriva salariatului sau acesta a fost trimis în judecată pentru fapte penale incompatibile cu funcția deținută, până la rămânerea definitivă a hotărârii judecătorești;
d) în cazul întreruperii temporare a activității, fără încetarea raportului de muncă, în special pentru motive economice, tehnologice, structurale sau similare;
e) pe durata detașării.
Codul Muncii



#212967 intrebare conta

Postat de DRAGOS NEGOITESCU on 27 October 2009 - 05:27 PM in Arhiva

Eu nu prea inteleg intrebarea, ce inseamna "retragere de pe piata" ?



#203207 imprumutare angajat

Postat de DRAGOS NEGOITESCU on 02 June 2009 - 10:21 AM in Arhiva

Mai degraba pui angajatul sa faca o cerere pentru salariu in avans si stabilesti un plan pentru retinerea treptata a acestui avans.
Fara cod CAEN nici nu poate fi vorba de dobanda.



#222470 Este obligatorie sa se angajeze oameni la punctele de lucru in cadrul Jocuril...

Postat de DRAGOS NEGOITESCU on 16 March 2010 - 05:59 PM in Arhiva

Daca la respectivul punct de lucru se presteaza un serviciu ("jocuri de noroc") inseamna ca trebuie sa existe cineva care sa le presteze efectiv; deci logic ar fi sa ai cel putin un angajat pe fiecare punct de lucru.



#220185 tichete de masa

Postat de DRAGOS NEGOITESCU on 24 February 2010 - 01:18 PM in Arhiva

Daca se incadreaza in prevederile legii da, PFA nu poate acorda tichete.

Art. 1. - (1) Salariații din cadrul societăților comerciale, regiilor autonome și din sectorul bugetar, precum și din cadrul unităților cooperatiste și al celorlalte persoane juridice sau fizice care încadrează personal prin încheierea unui contract individual de muncă, denumite în continuare angajator, pot primi o alocație individuală de hrană, acordată sub forma tichetelor de masă, suportată integral pe costuri de angajator.
(2) Tichetele de masă se acordă în limita prevederilor bugetului de stat sau, după caz, ale bugetelor locale, pentru unitățile din sectorul bugetar, și în limita bugetelor de venituri și cheltuieli aprobate, potrivit legii, pentru celelalte categorii de angajatori.
Lege nr. 142 din 09/07/1998



#213077 Mama Omida se reprofileaza

Postat de DRAGOS NEGOITESCU on 29 October 2009 - 11:47 AM in Arhiva

BREAKING NEWS
Fitch estimează că PIB-ul României va crește cu 2% în 2010 și 4% în 2011

Oare cum si-o fi dat seama "Finch" de chestia asta ?



#214960 cazare salariati

Postat de DRAGOS NEGOITESCU on 07 December 2009 - 03:25 PM in Arhiva

Nu este nimic ciudat, se face ordin de deplasare sa vina de la punctul de lucru la sediu; asta este realitatea nu ?



#190637 chitanta furata

Postat de DRAGOS NEGOITESCU on 08 January 2009 - 09:03 PM in Arhiva

De ce nu ceri duplicat de la furnizor ?

Daca nu, stergere / storno inregistrare factura si pentru plata:

Contul 473 ''Decontări din operații în curs de clarificare''
Cu ajutorul acestui cont se ține evidența sumelor în curs de clarificare, ce nu pot fi înregistrate pe cheltuieli/venituri, sau în alte conturi în mod direct, fiind necesare cercetări și lămuriri suplimentare.
Contul 473 ''Decontări din operații în curs de clarificare'' este un cont bifuncțional.
În debitul contului 473 ''Decontări din operații în curs de clarificare'' se înregistrează:
- plățile pentru care în momentul efectuării sau constatării acestora nu se pot lua măsuri de înregistrare definitivă într-un cont, necesitând clarificări suplimentare (512);
- sumele restituite, necuvenite unității (512, 531).
În creditul contului 473 ''Decontări din operații în curs de clarificare'' se înregistrează:
- sumele încasate și necuvenite entității (512, 531);
- sumele clarificate trecute pe cheltuieli (601 la 658).
Soldul contului reprezintă sumele în curs de clarificare.
Anexă din 12/12/2007
Publicat in Monitorul Oficial, Partea I nr. 25bis din 14/01/2008
la Ordinul 2.374/2007 privind modificarea și completarea Ordinului ministrului finanțelor publice nr. 1.752/2005 pentru aprobarea reglementărilor contabile conforme cu directivele europene



#212931 art 51, CCM

Postat de DRAGOS NEGOITESCU on 27 October 2009 - 12:50 PM in Arhiva

- se acorda oricarei mamici de catre firma unde era angajata cand a nascut, pe baza unei cereri;
Cererea este optionala, se acorda oricum.

- se face calculul pe baza salariilor din luna in care se face cererea si se si acorda;
- aici nu mi-e clar: salariile nete sau brute (la noi se acorda si scutirea de impozit pt programatori - deci este o diferenta mare intre ce e salariul net si ce e brut);
Modul de calcul nu este specificat nicaieri, ideea este sa existe o metoda de calcul unitara si nediscriminatorie.



#173172 Tichete cadou!

Postat de DRAGOS NEGOITESCU on 23 May 2008 - 09:54 AM in Arhiva

Citeste topicul asta: http://www.conta.ro/...showtopic=19641



#211115 Facturare cronologica

Postat de DRAGOS NEGOITESCU on 24 September 2009 - 05:13 PM in Arhiva

Nu este legal.



#185622 Masina pentru PFA

Postat de DRAGOS NEGOITESCU on 27 October 2008 - 01:16 PM in Arhiva

Poti face un contract de comodat intre proprietarul masinii si PFA.



#161684 prescriptie furnizor

Postat de DRAGOS NEGOITESCU on 06 February 2008 - 06:03 PM in Arhiva

Nu, au trimis notificari. Daca nu dau nici un semn de viata timp de 3 ani atunci da. Vezi prin Cod Civil.



#151975 achizitii intracomunitare

Postat de DRAGOS NEGOITESCU on 28 November 2007 - 04:43 PM in Arhiva

Vezi postareaLILIANA V, la Nov 28 2007, 03:30 PM, a spus:

am o neclaritate-s-au cumparat din Spania produse care o parte sint produse de expozitie (jaluzele ) iar o parte urmeaza sa se comercializeze in tara(perne ....) , plata acestora facindu-se cu cardul bancar in Spania.Pe facturile respective nu e trecut TVA , prin urmare inteleg ca voi face taxare inversa cu furnizorul.Cum ma inregistrez in contabilitate cu aceste produse?As avea nevoie de cit mai multe detalii .

3xx = 401
6xx
4426=4427



#178794 prima

Postat de DRAGOS NEGOITESCU on 21 July 2008 - 02:49 PM in Arhiva

Nu este nevoie de nicio decizie. Se platesc aceleasi contributii ca si la salariul realizat (toate, angajat / angajator).



#136251 O informatie va rog mult

Postat de DRAGOS NEGOITESCU on 05 July 2007 - 01:31 PM in Arhiva

Art. 61. - (1) Salariații au dreptul la zile libere plătite pentru evenimente deosebite în familie sau pentru alte situații, după cum urmează:
a) căsătoria salariatului - 5 zile;
b) căsătoria unui copil - 2 zile;
c) nașterea unui copil - 5 zile + 10 zile dacă a urmat un curs de puericultură;
d) decesul soțului, copilului, părinților, socrilor - 3 zile;
e) decesul bunicilor, fraților, surorilor - 1 zi;
f) donatorii de sânge - conform legii;
g) la schimbarea locului de muncă în cadrul aceleiași unități, cu mutarea domiciliului în altă localitate - 5 zile.

CCM



#190633 Prestare servicii intermediere

Postat de DRAGOS NEGOITESCU on 08 January 2009 - 08:43 PM in Arhiva

Daca facturez unei firme din comunitate servicii de reprezentare in targuri si expozitii care au loc in Romania trebuie facturat cu TVA ?



#128109 Reducere salarii

Postat de DRAGOS NEGOITESCU on 06 April 2007 - 10:23 AM in Arhiva

Reducerea salariului presupune un act aditional, act aditional care trebuie semnat si de angajat.




Cometa SQL