Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
sofia1975's Content - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 3

Salt la continut


sofia1975's Content

There have been 142 items by sofia1975 (Search limited from 25-December 07)



Sort by                Order  

#166414 urgeeent ajutor tva

Postat de sofia1975 on 18 March 2008 - 05:05 PM in Arhiva

Vezi postareatiti35, la Mar 17 2008, 07:05 PM, a spus:

Spui ca nu esti platitaoare de TVA? Atunci este bine fara 4428!!!
SUNT PLATITOARE DE TVA



#166646 urgeeent ajutor tva

Postat de sofia1975 on 20 March 2008 - 12:55 PM in Arhiva

Vezi postareaa.d.n., la Mar 19 2008, 12:53 PM, a spus:

Vezi postareaa.d.n., la Mar 17 2008, 06:16 PM, a spus:

Pai nu soldul lui 378 trebuia sa-l inmultesti cu 15.966%, ci al lui 371. Cum ai facut de fapt? Poate ai gresit cand ai scris aici, dar ai facut corect.


Cum a ramas? Ai ajuns la vreun rezultat?



NU AM MAI MODIFICAT NIMIC....ASTEPTAM PARERI DE LA ALTII IN LEGATURA CU ULTIMA ANALIZA A MEA



#165235 urgeeent ajutor tva

Postat de sofia1975 on 07 March 2008 - 09:37 AM in Arhiva

am preluat evidenta unei societati din aug 2007-comert cu amanunutl.Fosta contabila nu a lucrat cu 4428.Eu as vrea de la ian 2008 sa rezolv problema dar nu stiu cum.Adica ,cum inregistrez 4428 pentru perioada din urma?Ajutati-ma!



#165635 urgeeent ajutor tva

Postat de sofia1975 on 11 March 2008 - 03:49 PM in Arhiva

PAI UITE CUM E!FOSTA CONTABILA A INREGISTRAT MARFA ASTFEL:
% %
371 401
4426 378

EU LA SFARSITUL ANULUI AM IN SOLDUL LUI 371 VAL LA PRET DE ACHIZITIE SI IN 378 ADAOSUL LUI 371.
DE LA 1IAN 2008 EU AM INCERCAT SA FAC CORECT SI CU 4428.DAR MA INTREBAM CA AR TREBUI REGLAT PE PERIOADA DIN URMA!
AR FI CATASTROFAL SA IAU RECEPTIE CU RECEPTIE PE PERIOADA DIN URMA.
NU POT SA FAC CEVA ARTIFICII LA SOLDUL PE CARE IL AM LA 31 DEC 2007?
LUMINATI-MA....CA SUNT INCEPATOARE!



#165957 urgeeent ajutor tva

Postat de sofia1975 on 14 March 2008 - 08:50 AM in Arhiva

Pt a.d.n!!!!!

Uite cum am facut dupa tot ce am lecturat pe aici!Daca e bine sau nu te rog sa ma sfatuiesti.

soldul lui 378(sf 2007)=7571.43lei,am facut 7571.43x15.966%=1208.86lei
371=378 = -1208.86lei
371=4428=1208.86 lei.Fiindca anul 2007 l-am incheiat...am facut inregistrarile in cursul lunii ianuarie..si.automat...mi-a afectat si descarcarile,zic eu...si iti detaliez,daca ia rabdare sa citesti..te rog!
vanz cu aman inclusiv tva=18076,05lei
tva aferen vanz=2884.4lei
-------------------------
vanz cu aman fara tva 15191.65 lei
Si (IAN.2008)378+RC378
k=----------------------------------------- X100
Si(IAN.2008)371+RD371

7571.43+172.13
K=--------------------------------------X100=18.93
3280,63+8090.33
378
-------------------
D C
1380.99
-1208.86
RC=172.13

DECI AVAND IN VEDERE CA REGlAREA CU TVA-ul AM FACUT-O IN LUNA IAN in rulajul creditor la lui 378 am pe langa ad. com.inregistrat si reglar tva,astfel ca rulajul creditor e o suma mica.
intrebarea mea este:e bine asa?

ACUM.........
MAI URMEAZA
vanz fara tva de 15191,65x 18.93%=2875.78lei
costul mf vandute
15191-2875.78=12315.87lei
articolul contabil:
% =371 18076.05
607 12315.87
378 2875.78
4428 2884.4




ce parere ai!



#165471 urgeeent ajutor tva

Postat de sofia1975 on 10 March 2008 - 12:26 PM in Arhiva

va rog fruuuuuuuuuumos!
Ma lumineaza cineva?



#165287 urgeeent ajutor tva

Postat de sofia1975 on 07 March 2008 - 01:58 PM in Arhiva

PRIMA DATA ITI MULTUMESC DE RASPUNS!NU STIU DACA AM INTELES BINE CE AM DE FACUT!APOI NICI NU AM EXPLICAT BINE!EU AM PRELUAT-O DE 6 LUNI INSA TIPA A PROCEDAT ASA 2 ANI IN URMA.AR FI TEROARE SA IAU SA MODIFIC TOATE RECEPTIILE DIN URMA.APOI ADMINISTRATORUL IMI CALCULA RECEPTIILE LA PRETUL DE VANZARE.CONTABILUL NU TINEA NICI UN INVENTAR,DE NICI UN FEL!
EU MA INTREB CE ARTICOLE POT SA FAC CUNOSCAND SOLDURILE LUI 371,378 ,4428 CA SA REGLEZ CUMVA PERIOADA DIN URMA.
EU PT LUNA IANUARIE AM FACUT E NORMAL SA SE FACA ARTICOLELE DE INTRARE LA PRET CU AMANUNTUL SI IMPLICIT DESCARCAREA.
TINAND CONT DE SOLDUL LUI 371 LA 31 12.2007 SI DE SOLDUL LUI 4428,NU POTI ZICE CA AI CORELATII,DACA TE UITI IN BALANTA DE IANUARIE!
DACA SPUN VREO ABERATIE ,SA MA SCUZATI......SI CAND SPUN CA AM EXPERIENTA IN ACEST DOMENIU EXACT DE CAND AM PRELUAT SOCIETATEA NU MINT SI NICI NU VREAU SA MA ASCUND DUPA ACEASTA SCUZA.
AM PRELUAT-O CU TOT FELUL DE PROBLEME SI VREAU SA O ADUC CAT DE CAT PE LINIA DE PLUTIRE.NU MAI SPUN CE EVIDENTA AM LA IMPRUMUTUL IN EURO!MA DOARE CAPUL.LA EA NU EXISTA DIFERENTE DE CURS VALUTAR.BINE ASTA VA FI O ALTA DISCUTIE.ACUM AS VREA SA REZOLV CU TVA...DACA MA MAI LAMURESTI UN PIC!


MERSI!



#165556 urgeeent ajutor tva

Postat de sofia1975 on 11 March 2008 - 08:59 AM in Arhiva

OFFFFFFFFFFFFFF
CUM S-O REZOLV!?



#214317 FUNCTIONARI PUBLICI - INCOMPATIBILITATI

Postat de sofia1975 on 23 November 2009 - 11:21 AM in CONTABILITATEA INSTITUTIILOR PUBLICE

Vezi postareasobis, la Nov 17 2009, 06:18 PM, a spus:

Am si eu o rugaminte,daca ma puteti ajuta.Sunt contabil (consilier)intr-o primarie dar ca functionar public.As putea avea functia de contabil-sef(ceia ce nu cred),dar am inteles ca poti fi conducator de compartiment financiar contabil.Eventual daca ma puteti ajuta si cu un model de dispozitie in acest sens.Va multumesc anticipat.
M-ar interesa si pe mine dar atata timp cat functiile publice se pot ocupa numai prin concurs cu se poate da o simpla dispozitie.Si apoi unde figureaza ca functie conducatorul compartiment >Poti sa dai mai multe relatii?



#183021 dividende

Postat de sofia1975 on 28 September 2008 - 12:02 AM in Arhiva

inca o noua problema constatata dupa ce am preluat o evidenta unde e varza totul.......la fisc nu apar cu nimic de plata iar in bvalanta preluata e la greu iar tva plus la stat la greu......pur si simplu nu stiu de unde sa o iau...si sa cauti in munca altuia ...e greu...
dar sa reven.....am preluat de la fostul contabil in balanta la dividente sold creditor...si scrie el ca sunt dividente 1998-2000-2001..... :thumbup:
dar cine stie daca e asa sau nu...ce sa fac cu ele.....ca chiar nu stiu....



#172540 contabil+casier=incompatibil ?

Postat de sofia1975 on 16 May 2008 - 10:42 AM in CONTABILITATEA INSTITUTIILOR PUBLICE

Vezi postareaZYRAXES, la Feb 20 2008, 06:02 PM, a spus:

Buna ziua la toata lumea !
de 2 ani sunt casier la o primarie din tara asta....terminind studii superioare anul trecut in economie, si aparind un post de referent contabil la primaria amintita, m-am inscris la concurs, am reusit, insa seful meu considera ca aplicatiile pe calculator pentru contabilitatea institutiilor publice reduc timpul de lucru al unui referent contabil, deci, mi s-a spus ca trebuie sa iau si casieria primariei, pentru ca sa acopar 8 ore zilnic de lucru....
v-as ruga sa-mi spuneti : nu cumva exista o incompatibilitate intre functia de referent contabil (III) si functia de casier, deci nu pot fi si contabil si casier....precizez ca nu sunt functionar public, ci personal contractual....
daca se poate cu referire la legislatie.....
cu multumiri anticipate ! :thumbup:



AM SI EU O INTREBARE....nu are legatura cu problema ta dar acum cred ca lucrezi in domeniu si cred ca poti sa-mi dai un sfat.In primul rand vreau sa stiu daca esti angajata pe post cu studii superioare si daca esti te intreb ...iei indemnizatie de contabil sef?



#169788 contabil sef

Postat de sofia1975 on 14 April 2008 - 09:44 PM in CONTABILITATEA INSTITUTIILOR PUBLICE

nimeni din aceasta breasla nu a intimpinat o situatie asemnatoare?



#172275 contabil sef

Postat de sofia1975 on 13 May 2008 - 02:41 PM in CONTABILITATEA INSTITUTIILOR PUBLICE

Vezi postareaafonul, la May 8 2008, 08:38 PM, a spus:

ce conditii trebui sa indeplineasca un functionar public din cadrul unei primarii orasenesti pentru a ocupa postul de contabil sef?
daca a lucrat ca referent in cadrul serviciului financiar contabil si termina anul acesta facultatea finante banci poate ocupa dupa aceea acest post?
poate ocupa asa stiu eu!Dar dilema mea este cat de cat asemanatoare cu a ta !Eu stiu ca tb sa-l ocupe prin concurs si tb sa existe prins in organigrama!
Ori la noi s-a dat o simpla dispozitie prin care s-a luat sporul de conducere iar functia pe care o ocupa este de consilier principal



Vezi postareaLUMINITA G., la May 7 2008, 09:43 PM, a spus:

De ce te complici cand nu e cazul? e simplu zic eu de rezolvat problema.
Functionarii publici sunt aparati prin lege, si exista foruri superioare , care au adresa de web : www.anfp-map.ro .
Acolo exista :
# Cerere informatii
# Reclamatie administrativa

Ei sunt cei mai in masura sa te lamureasca in problema pe care tu o ai.

Sper sa iti fie de folos.


multumesc!Dar am trimis si acolo si nu mi-a raspuns!Si a trecut ceva timp!
De asta am cerut ajutor aici pt ca am crezut ca cei din aceasta breasla imi spun cum e corect!



#169625 contabil sef

Postat de sofia1975 on 12 April 2008 - 09:26 PM in CONTABILITATEA INSTITUTIILOR PUBLICE

auzi cica scrii sefului ce presupune activitatea unui contabil in general...prezintui fisa postului...si prin asimilare iei indemnizatie de conducere.......dar trebuie sa te faci ca nu stii ca in legea functionarului public contabil sef e o functie publica de conducere si se ocupa numai prin concurs?



#169013 contabil sef

Postat de sofia1975 on 08 April 2008 - 08:32 AM in CONTABILITATEA INSTITUTIILOR PUBLICE

[asa m-am gandit si eu....studiind legea functionarului public si celelalte acte normative care fac referire la modul de organizare a concursului,conditii de participare.....etc,mi s-a parut anormal sa iei bani pur si simplu in baza unei decizii a primarului.Tin sa te anunt ca dispozitiile acestea ajung la Marea Prefectura,cei de acolo au zis ca ,.......""Curtea de conturi va gasi aceasta neregula"".Si cum am vazut cum se fac controalele astea...noi ramanem prosti,iar altii ia bani pe seama contribuabililor.



#168651 Credit bancar termen scurt

Postat de sofia1975 on 03 April 2008 - 09:41 PM in MONOGRAFII CONTABILE

as vrea sa-mi limpezeasca mintea un pic cineva.....
firma la care lucrez...are un imprumut in dolari,deci am trei estrase..cont curent in lei,cont curent in val,si extrasul la contul cu imprumutul.Nelamurirea mea este ca nu stiu cum sa inregistrez tranzacxtiile pe care le face admin ...de ex.
depune in contul curent in lei 500 lei....cica banca face o licitatie si ii transforma in valuta la un curs a lor de ex. de 3.5 lei/$,dupa cum as intelege eu,banii ii vireaza in cont curent in val si apoi in contul de imprumut defalcat rata si dobanda
care e insiruirea de articole contabile
daca cineva are asa ceva,va rog sa ma ajutati
multumesc anticipat!



#165476 Reincarcare electronica, cartele telefonice

Postat de sofia1975 on 10 March 2008 - 12:57 PM in MONOGRAFII CONTABILE

sunt si eu in situatia asta!M-am nelinistit cand am citi la voi!eu nu am prea multa experienta!am si eu facturi de genul asta .linga factura im ataseaza
un centralizator cu val catelelelor si tipurile de cartele.Imi face receptie,patroana,pune pret de vanzare dar nu stiu cum il calculeaza si eu o consideram marfa!In cazul in care tb sa o consider o prestare nu marfa inseamna ca tb sa-mi dea Z separat pt vanzari cartele telef.?
Ce ziceti?



#168993 contabil sef

Postat de sofia1975 on 07 April 2008 - 09:42 PM in CONTABILITATEA INSTITUTIILOR PUBLICE

ati mai auzit ca intr-o institutie publica(de la tara) unde nu exista in organigrama organizat serviciu si normal birou de contabilitate ci doar un compartiment in care se includ cei care au atributii cu resursele umane veniturile executarile silite,chetuieli,sa fie o persoana care ia indemnizatie de sef contabil doar printr-o decizie/
adica nu se ia in calcul ca nu exista in organigrama un post de conducere...si primeste aceasta indemnizatie fara a participa la un concurs pentru un post de conducere?
suntem toti subordonati primarului....
si totusi o persoana ocupa functie de executie si primeste indemnizatie de conducere!
nu inteleg!
conform legilor in vigoare...referitor la functionarii publici orice functie de conducere se ocupa prin concurs!
ati mai auzit de aceasta anomalie?
Imi scapa mie ceva?
sau daca curtea de conturi vrea sa vada e bine daca nu...buna ziua?!



please....cine stie ceva...sa ma lamureasca...sau daca stie o cale de a clarifica aceasta situatie,...sa -mi scrie!
nu mi se pare normal sa fie unul cu mapa si 10 cu sapa
o lume corupta...mizera....si de hoti care traiesc pe banii contribuabililor!
lumea plateste impozitul si altii fura.......



#168817 Credit bancar termen scurt

Postat de sofia1975 on 05 April 2008 - 09:08 PM in MONOGRAFII CONTABILE

CREDIT PE TERMEN SCURT! :pullhair:

nu este nimeni care a avut ceva asemanator?
e urgeeent!
heeeelp!



#169104 contabil sef

Postat de sofia1975 on 08 April 2008 - 04:22 PM in CONTABILITATEA INSTITUTIILOR PUBLICE

Vezi postareaeliotys, la Apr 8 2008, 02:43 PM, a spus:

In statul de functiuni care se aproba prin hotarare a ordonatorului principal de credite trebuie sa fie prins atat postul cat si indemnizatiile si sporurile platite (iar in dreptul fiecaruia/fiecareia trebuie sa existe si actul normativ care permite acordarea respectivului drept).

Daca acestea sunt datele problemei sigur nu e tocmai cuser. Bilantul cine-l semneaza ca trebuie musai o persoana cu studii economice ca banuiesc ca "om' primar' nu-si asuma raspunderea pt datele inscrise acolo.
in statul de functii sunt prevazute doar posturile (cu studii medii,cu studii superioatre,de executie... si denumirea lor,...referent,inspector consiler,auditor) in acest caz este de executie cu siguranta,iar sporurile si indemnizatiile se stab numai in baza unor legi,de ex a salarizarii.Dar repet atat timp cat nu ocupa o functie de conducere ci una de executie,chiar daca e cu studii superioare,primeste indemnizatie de contabil sef.Actul normativ care permite acordarea acestei indemnizatii este cel al salarizarii functionarilor publici...dar repet contabilul sef fiind o functie publica de conducere se ocupa doar prin concurs...eu asa am citit....ori cum ocupi o functie publica de executie si primesti spor de conducere....?


poate ma lamuresti!
mersi oricum de interventie....
oricum am sunat la agentia nationala a functionarilor publici si mi s-a spus ca nu e corect
insa ma gandesc ca asa cum cunt in tara asta fel si fel de persoane competente sau mai putin...nu stiu cat a inteles ce am prezentat....



#169105 legislatie costuri salariale institutii publice

Postat de sofia1975 on 08 April 2008 - 04:23 PM in CONTABILITATEA INSTITUTIILOR PUBLICE

Vezi postareasimonat30a, la Apr 8 2008, 02:17 PM, a spus:

:frusty: Ma pregatesc pentru o actiune de solicitare de marire de salariu si de reglare a modului de acordare a primelor, sporurilor, indemnizatiilor etc. cuvenite. In acest context va rog sa ma ajutati indicandu-mi, in afara contractului colectiv de munca si a celui individual, care este legislatia aplicabila pentru acordarea salariilor (inclusiv a plafoanelor inferioare si superioare) si altor prime, sporuri, indemnizatii samd.
Scuzati limbajul nespecializat, nu sunt contabil dar vreau sa inteleg lucrurile si putina "cultura generala" nu strica nimanui.

Multumesc anticipat! :pullhair:
lucrezi intr-o institutie publica?



#185563 documentatie pentru lucrari contractate

Postat de sofia1975 on 26 October 2008 - 09:13 PM in ALTE DOCUMENTE

[multumesc mult.Am cerut urgent pt ca si pe mine m-a pistonat administratorul...dar vad ca acum numai zice nimic...poate a renunttat..sau s-a descurcat in alt mog nu stiu cat de legal...dar te am in vedere :biggrin:



#184773 documentatie pentru lucrari contractate

Postat de sofia1975 on 19 October 2008 - 04:06 PM in ALTE DOCUMENTE

firma la care lucrez s-a inteles cu o asoc. de prop. sa-i faca anumite lucrari...gleduit,varuit...etcEu as vrea sa ma sfatuiti ..care sunt pasii de urmat pana la incheierea contractului...si daca aveti un model beton... multumesc!



#169248 legislatie costuri salariale institutii publice

Postat de sofia1975 on 09 April 2008 - 03:11 PM in CONTABILITATEA INSTITUTIILOR PUBLICE

Vezi postareasimonat30a, la Apr 9 2008, 12:46 PM, a spus:

Vezi postareasofia1975, la Apr 8 2008, 05:23 PM, a spus:

Vezi postareasimonat30a, la Apr 8 2008, 02:17 PM, a spus:

:frusty: Ma pregatesc pentru o actiune de solicitare de marire de salariu si de reglare a modului de acordare a primelor, sporurilor, indemnizatiilor etc. cuvenite. In acest context va rog sa ma ajutati indicandu-mi, in afara contractului colectiv de munca si a celui individual, care este legislatia aplicabila pentru acordarea salariilor (inclusiv a plafoanelor inferioare si superioare) si altor prime, sporuri, indemnizatii samd.
Scuzati limbajul nespecializat, nu sunt contabil dar vreau sa inteleg lucrurile si putina "cultura generala" nu strica nimanui.

Multumesc anticipat! :pullhair:
lucrezi intr-o institutie publica?

Partial da.
asta cu partialul nu stiu cum e!
dar BUGETARII nu pot cere mariri de salariu pt ca asa vor ei sau pt ca li se pare ca muncesc mult.Totul se bazeaza pe legi,normative...
Vrei sporuri ,prime indemnizatii...vezi unde te incadrezi,daca esti intru-un sindicat...
marire de salariu?Doar daca indeplinesti conditiile cumulative prevazute in legile speciale(nu-mi vine in minte acum nr....)Altfel nu vad cum!Sau poate nu am inteles bine!?



#177649 salarizare contabil

Postat de sofia1975 on 09 July 2008 - 11:18 AM in Arhiva

NU STIU CE SFATURI SA-TI DAU!Si eu am o nemultumire in legatura cu contabilii sefi.La mine persoana care a luat si ia in continuare indeminzatia de contabil sef nici macar nu a dat concurs pt a ocupa un asemena post pt ca in organigrama nu avem asa ceva.Insa , a luat inca de pe cand era cu studii medii...a facut un referat prin care spunea ca e la facultate si i s-a dat .S-a dat o dispozitie...la judet nu s-au bagat pt ca a zis ca o va gasi Curtea de conturi .....Curtea de conturi n-a gasit nimicpt ca ori a fost mituita ori nu a stiut ce sa caute pt ca tb sa admitem ca nici aceia nu sunt pe felie....culmea o functie publica de conducere se ocupa prin concurs!
Si mergem in continuarie!Noi daca gresim...tb sa platim...iar asa numitii sefi contabili care sunt prinsi de nas cu sefii de institutie nu patesc nimic.


ziceti voi.......E COREEECT!?




Cometa SQL