Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
krina03's Content - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 4

Salt la continut


krina03's Content

There have been 148 items by krina03 (Search limited from 07-January 08)



Sort by                Order  

#158800 capital social - diverse aspecte

Postat de krina03 on 18 January 2008 - 12:53 PM in Aspecte juridice privind societatile comerciale

Stie cineva sa imi spuna unde pot gasi legislatie, norme..... sau ce or fi pentru transformarea imprumuturilor de la asociati in aport la capital social?



#158633 declaratie 394

Postat de krina03 on 17 January 2008 - 02:24 PM in Arhiva

Cine ma poate lamuri cu urmatoarea problema : Daca o societate e platitoare TVA incepand cu 1 nov 2007 ce trece in D394 semestru 2 : doar operatiunile de dupa aceasta data ? Se trec si fact cu TVA scutit cu dr ded ?
Multumesc.



#158302 impoz pe profit la 31.12.2007

Postat de krina03 on 15 January 2008 - 02:06 PM in Arhiva

Vezi postareastelicad, la Jan 15 2008, 01:52 PM, a spus:

Vezi postareaSalsa, la Jan 15 2008, 03:30 PM, a spus:

Nu e nevoie sa deschizi z4ece topicuri pentru aceiasi chestiune! Ai o intrebare si astepti raspuns la ea, insa nu e corect sa dezbati acelasi subiect pe 10 topicuri. :lostit (13):
iarta-ma sunt noua pe aici... si sunt disperata....nu stiu ce sa fac.........


pierderea la 2006 o imparti la 5 ( in 5 ani se recupereaza ) si doar 1/5 acoperi. Si mai scazi si rezerva legala 5% (in fiecare an cu profit dar per total sa nu depasesti 20% din capitalul social) .



#157820 cerere de chemare in judecata a camerei consultantilor fiscali

Postat de krina03 on 11 January 2008 - 11:34 AM in CONSULTANT FISCAL

Vezi postareasylvyana, la Jan 11 2008, 11:03 AM, a spus:

Criogenia, daca erai un pic atenta aceeasi intrebare am adresat-o si eu tuturor celor de pe acest site: de ce vreau sa fiu consultant fiscal?

Eu cu asta ma ocup, consultanta fiscala.
Ceea ce nu prea inteleg multi de pe aici sunt urmatoarele:
1. trebuie facuta diferenta intre expert contabil - consultant fiscal - inspector resurse umane.
2. la noi se intampla in felul urmator: unele persoane sunt contabili autorizati (experti contabili) care se cred foarte despeti, desi nu fac decat niste operatii contabile mecanic fara sa inteleaga prea multe lucruri, si de multe ori fara sa le coreleze cu fiscalitatea, se mai apuca si de carti de munca, state, declaratii, etc.... vor sa le faca pe toate. Cred ca stiu multe dar nu stiu nimic.
3. Ar trebui sa invatam ca fiecare ar trebui sa se axeze pe o bucatica si pe aia sa se specializeze.
4. De aceea procentul de promovabilitate a fost asa "mare" la examen. Pentru ca s-au inghesuit toti contabilii de buticuri sa se faca consultanti fiscali, deoarece au auzit ca de la 01.01.08 trebuiesc certificate declaratiile anuale, si au zis ca asa mai scot si ei un ban.

Ei bine nu asa ar trebui sa stea lucrurile.
Cine e destept pricepe ce am vrut sa spun. Cine nu o sa ma jigneasca in continuare.


PS: pentru Jojoro eu nu gasesc un raspuns potrivit, deoarece nu vreau sa ma cobor la un astfel de nivel.


Pt. ca aveti cunostinte in domeniul fiscalitatii as dori si eu un ajutor din partea Dvs. : exista mai multe contracte de imprumut intre asociat (persoana nerezidenta) si firma, contracte care au fost incheiate initial pe 1 an , apoi prelungite cu inca 1 an. S-a trecut si de aceasta ultima scadenta. Firma inca este datoare cu o suma + dobanzi aferente calculate. Daca practic termenele contractelor sunt de mult expirate ( asociatul doreste in continuare sa i se calculeze dobanda ) , la sfarsitul exercitiului mai pot aceste dobanzi sa fie deductibile ? Dobanzile sunt calculate si evidentiate dar nu s-a achitat nimic din ele pana acum .
Multumesc si astept orice parere.



#157581 impozit pe veniturile din dobanzi

Postat de krina03 on 10 January 2008 - 09:33 AM in Arhiva

As dori si eu un ajutor din partea Dvs. : exista mai multe contracte de imprumut intre asociat (persoana nerezidenta) si firma, contracte care au fost incheiate initial pe 1 an , apoi prelungite cu inca 1 an. S-a trecut si de aceasta ultima scadenta. Firma inca este datoare cu o suma + dobanzi aferente calculate. Daca practic termenele contractelor sunt de mult expirate ( asociatul doreste in continuare sa i se calculeze dobanda ) , la sfarsitul exercitiului mai pot aceste dobanzi sa fie deductibile ? Dobanzile sunt calculate si evidentiate dar nu s-a achitat pana acum impozitul din venituri nerezidenti.
Multumesc si astept orice parere.



#157480 curs valutar de inchidere 2007

Postat de krina03 on 09 January 2008 - 04:41 PM in Arhiva

Vezi postareaADID, la Jan 9 2008, 04:28 PM, a spus:

curs de pe mfinante : 3.3565


Pai acolo scrie pt. calculul accizelor perioada 1 ian. 2008 ......
Deci care este?



#155935 Adrese depunere declaratii

Postat de krina03 on 14 December 2007 - 12:37 PM in Arhiva

Imi puteti spune adresele sediilor unde se depun declaratiile (somaj,cas,cass) pt. sector 4 si sector 5?



#155910 Impozit nerezidenti

Postat de krina03 on 14 December 2007 - 08:55 AM in Arhiva

Va rog mult sa ma sfatuiti in urmatoarea problema : firma la care lucrez a inchiriat un apartament in care sta administratorul cand vine in tara. Proprietarul apartamentului este o pers juridica nerezidenta non UE. Acesta a facturat o suma (5.000 ron) care reprezinta chiria pt dec-ian-feb. Ce implicatii apar din punct de vedere al TVA si impozit pe venit nerezidenti? Suma de 5.000 ron s-a platit. In decontul TVA la ce pozitie se trece val. acestei facturi? Mentionez ca nu exista nici un certificat de rezidenta fiscala din partea firmei nerezidente.



#155859 declaratie FNUASS

Postat de krina03 on 13 December 2007 - 02:33 PM in Arhiva

Multumesc.



#155844 declaratie FNUASS

Postat de krina03 on 13 December 2007 - 12:53 PM in Arhiva

Stiti cumva daca la depunerea declaratiilor din Atlas se poate salva pe o singura discheta si (6+6.5) si 0.85 ? Sau trebuie dischete separate ?



#153731 monografie depozite bancare

Postat de krina03 on 06 December 2007 - 12:48 PM in MONOGRAFII CONTABILE

Vezi postareaKatyS, la Dec 6 2007, 11:49 AM, a spus:

Cum as putea sa inregistrez crearea unui depozit bancar?


Faci un analitic la 5121 si treci din cont curent in contul de depozit suma respectiva. La fiecare scadenta dobanda aferenta fie iti va creste valoarea depozitului (daca este cu capitalizre) fie iti va veni in contul curent de disponibil iar depozitul se reinnoieste cu aceeasi valoare.



#153725 Societatea romana de radiodifuziune

Postat de krina03 on 06 December 2007 - 12:44 PM in Arhiva

Vezi postareaMIHAELA ENESCU, la Dec 6 2007, 12:13 PM, a spus:

Buna ziua
azi am primit si noi o scrisoare de la ei cu calcul pe trei ani in urma. Cred ca sunt paranoici.
Nu beneficiem de serviciile lor dar cer bani.A primit cineva amenda de la ei?

Si firma mea a primit notificare cu suma calculata din 2005 . Pana in prezent avem de plata 1080 lei. Ma gandeam daca sa-i platesc sau nu.



#152734 registru de evidenta a salariatilor

Postat de krina03 on 03 December 2007 - 03:36 PM in Arhiva

Vezi postareaJPA, la Dec 3 2007, 03:25 PM, a spus:

Vezi postareakrina03, la Dec 3 2007, 03:34 PM, a spus:

Va rog ajutati-ma : Daca un salariat a fost in preaviz din 15 nov. pana la 1 dec. (15 zile calendaristice ) cand se anunat incetarea contractului de munca la ITM si revisal ?


Decizia de incetare a contractului individual de munca se depune in termen de 5 zile de la incetare,adica cel tirziu 5 decembrie 07.

Multumesc mult.



#152682 registru de evidenta a salariatilor

Postat de krina03 on 03 December 2007 - 01:34 PM in Arhiva

Va rog ajutati-ma : Daca un salariat a fost in preaviz din 15 nov. pana la 1 dec. (15 zile calendaristice ) cand se anunat incetarea contractului de munca la ITM si revisal ?



#152620 tva servicii traduceri externe

Postat de krina03 on 03 December 2007 - 10:21 AM in Arhiva

Daca firma din Romania platitoare TVA factureaza servicii (rapoarte imobiliare despre zone din Romania) catre un nerezident non UE inscrie pe factura scutit cu drept de deducere sau nu?



#152257 tva servicii traduceri externe

Postat de krina03 on 30 November 2007 - 03:27 PM in Arhiva

Vezi postareasdnr, la Nov 30 2007, 01:10 PM, a spus:

fara tva. se impoziteaza la beneficiar.


E valabil si pt. non UE ? Si se inscrie scutit cu drept de deducere?



#152256 taxare inversa vanzare-cumparare imobil

Postat de krina03 on 30 November 2007 - 03:25 PM in Arhiva

Vezi postareasdnr, la Nov 30 2007, 01:08 PM, a spus:

Dreptul de proprietate se transfera la data emiterii facturii.


Multumesc mult.



#152204 taxare inversa vanzare-cumparare imobil

Postat de krina03 on 30 November 2007 - 10:55 AM in Arhiva

Multumesc pt raspuns. Eu sunt firma care cumpara. Ii propun asta vanzatorului care poate sa nu aiba incredere ca in x luni ii voi plati si restul. Dreptul de proprietate nu apare cand platesti toata valoarea?



#152104 VANZARE TEREN+CONSTRUCTIE

Postat de krina03 on 29 November 2007 - 04:58 PM in Arhiva

O cladire construita in 2005 dar nefinisata ( la rosu) cum este considerata in momentul vanzarii (decembrie 2007): noua (taxare inversa) sau veche (scutita ...)



#152054 taxare inversa vanzare-cumparare imobil

Postat de krina03 on 29 November 2007 - 12:11 PM in Arhiva

Va rog frumos daca ma poate ajuta cineva in urmatoarea problema : urmeaza a se perfecta un ante-contract de vanz-cump a unui imobil intre doua SRL platitoare TVA. Daca la achitarea avansului (pana la 31.12.2007) se intocmeste factura pt. acesta aplicandu-se taxarea inversa si restul se achita la perfectarea contractului in 2008 cand se elimina masurile simplificate inseamna ca va trebui sa se factureze cu TVA valoarea ramasa? Si in acest caz cum se va proceda : se va storna avansul (implicit taxarea inversa) si toata valoarea va fi calculata cu TVA? Ati citit , ati auzit pe undeva ceva ?
Multumesc.



#151819 tva sin art cont taxare inversa in jurnale

Postat de krina03 on 27 November 2007 - 04:51 PM in Arhiva

Va rog frumos daca ma poate ajuta cineva in urmatoarea problema : urmeaza a se perfecta un ante-contract de vanz-cump a unui imobil intre doua SRL platitoare TVA. Daca la achitarea avansului (pana la 31.12.2007) se intocmeste factura pt. acesta aplicandu-se taxarea inversa si restul se achita la perfectarea contractului in 2008 cand se elimina masurile simplificate inseamna ca va trebui sa se factureze cu TVA valoarea ramasa? Si in acest caz cum se va proceda : se va storna avansul (implicit taxarea inversa) si toata valoarea va fi calculata cu TVA? Ati citit , ati auzit pe undeva ceva ?
Multumesc.



#151214 CUMPARARE IMOBIL - TVA

Postat de krina03 on 20 November 2007 - 04:17 PM in Arhiva

Ajutati-ma va rog cu urmatoarea situatie : firma din Romania cumpara imobil (situat in Romania) de la o firma nerezidenta si non UE. Cand se va primi factura firma rezidenta ce obligatii va avea? Presupun ca vanzatorul nu va factura cu TVA dar are cumparatorul vreo obligatie referitoare la retinere si plata impozit pe venit nerezident?



#151167 Examen acces contabil autorizat

Postat de krina03 on 20 November 2007 - 11:32 AM in EXAMENUL PT CONTABIL CU STUDII MEDII

Va rog vreau si eu la crinarug@yahoo.com
Multumesc.



#150901 inchiriere de la PJ non UE

Postat de krina03 on 16 November 2007 - 01:11 PM in Arhiva

Va cer ajutorul in legatura cu urmatoarea problema :
O firma din Romania (platitoare imp. profit, platitoare TVA) este beneficiara unui contract de inchiriere pt un apartament in Bucuresti. Proprietarul apartamentului este o societate nerezindenta si non UE . S-a primit factura pt perioada 1.12.2007-01.03.2007. Factura este in valuta si urmeaza a fi achitata. Cum se inregistreaza o astfel de factura in contabilitate ? Ce implicatii apar la nivel TVA si daca trebuie calculat vreun impozit legat de venituri obtinute de nerezidenti in Romania. Orice parere imi este de folos.
Multumesc.



#150804 Cash-flow

Postat de krina03 on 15 November 2007 - 03:09 PM in Arhiva

Vezi postareamollybaba4, la Nov 15 2007, 12:39 PM, a spus:

Dupa o discutie la firma nu am putut raspunde categoric la intrebarea( :sad: ): Cash-flow-urile, deci fluxurile de NUMERAR, se calculeaza pe baza casei sau trebuie luat in considerare si banca? Ms anticipat :smile:

Pt cash-flow se iau in considerare pe de o parte toate intrarile ( banca + casa) si pe de alta parte toate iesirile (banca + casa). Nu conteaza prin ce cont incasezi sau din care platesti. Aici e vorba despre a arata ca societatea are posibilitati de a rambursa un credit (cred ca pt asta iti trebuie cash-flow). Pot fi societati care sa aibe tranzactii doar prin casierie sau doar prin banca, de aceea se ia in calcul per total.




Cometa SQL