Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
krina03's Content - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


krina03's Content

There have been 148 items by krina03 (Search limited from 05-January 08)



Sort by                Order  

#164903 Zambiti, va rog !

Postat de krina03 on 04 March 2008 - 04:24 PM in Diverse subiecte

cea mai tare!!!



#152104 VANZARE TEREN+CONSTRUCTIE

Postat de krina03 on 29 November 2007 - 04:58 PM in Arhiva

O cladire construita in 2005 dar nefinisata ( la rosu) cum este considerata in momentul vanzarii (decembrie 2007): noua (taxare inversa) sau veche (scutita ...)



#159706 TVA vanzare nerezident

Postat de krina03 on 24 January 2008 - 02:06 PM in Arhiva

Daca se vinde unei persoane nerezidente si din afara UE un apartament intr-un bloc nou, factura va fi purtatoare de TVA? Se poate factura si incasa in valuta?



#159735 TVA vanzare nerezident

Postat de krina03 on 24 January 2008 - 04:43 PM in Arhiva

Vezi postareaBertino, la Jan 24 2008, 02:21 PM, a spus:

Operatiunea va fi facturata cu TVA romanesc
Facturile pot fi facute in valuta, doar TVA ai obligatia de a-l inscrie in lei


multumesc.



#151819 tva sin art cont taxare inversa in jurnale

Postat de krina03 on 27 November 2007 - 04:51 PM in Arhiva

Va rog frumos daca ma poate ajuta cineva in urmatoarea problema : urmeaza a se perfecta un ante-contract de vanz-cump a unui imobil intre doua SRL platitoare TVA. Daca la achitarea avansului (pana la 31.12.2007) se intocmeste factura pt. acesta aplicandu-se taxarea inversa si restul se achita la perfectarea contractului in 2008 cand se elimina masurile simplificate inseamna ca va trebui sa se factureze cu TVA valoarea ramasa? Si in acest caz cum se va proceda : se va storna avansul (implicit taxarea inversa) si toata valoarea va fi calculata cu TVA? Ati citit , ati auzit pe undeva ceva ?
Multumesc.



#152257 tva servicii traduceri externe

Postat de krina03 on 30 November 2007 - 03:27 PM in Arhiva

Vezi postareasdnr, la Nov 30 2007, 01:10 PM, a spus:

fara tva. se impoziteaza la beneficiar.


E valabil si pt. non UE ? Si se inscrie scutit cu drept de deducere?



#152620 tva servicii traduceri externe

Postat de krina03 on 03 December 2007 - 10:21 AM in Arhiva

Daca firma din Romania platitoare TVA factureaza servicii (rapoarte imobiliare despre zone din Romania) catre un nerezident non UE inscrie pe factura scutit cu drept de deducere sau nu?



#169046 TVA reglementari valori mari

Postat de krina03 on 08 April 2008 - 11:59 AM in Arhiva

Exista vreo reglementare pentru facturile cu valori mari la care TVA-ul aferent este mai mare de 50.000 lei ? In sensul ca peste aceasta valoare se modifica procentul sau apar alte taxe?



#231892 TVA LIC scutere

Postat de krina03 on 07 October 2010 - 09:30 AM in Arhiva

Va rog sa ma ajutati in urmatoarea problema :
Firma din Romania, platitioare TVA, livreaza unei firme din Olanda scutere si ATV-uri, care sunt considerate vehicule noi conform reglementarilor in vigoare.
Vanzatorul din Romania cum va intocmi factura : va evidentia TVA sau nu? Cine este obligat la plata (colectarea ) TVA, vanzatorul din Romania sau cumparatorul din Olanda?
Va multumesc.



#167137 TVA LA VANZARI CLADIRI SI TERENURI

Postat de krina03 on 25 March 2008 - 02:33 PM in Arhiva

Stiu ca s-a mai discutat subiectul, dar totusi as avea nevoie de o parere : o societate vrea sa vinda cladire + teren astfel :
- cladirea catre persoana fizica (cladirea a fost achizitionata in 2006 cand societatea nu era platitoare de TVA)
- terenul (pe care se afla si constructia ) catre o alta societate

1. Legal se poate vinde terenul altui beneficiar atata timp cat se afla cladirea pe el?
2. La vanzarea catre societate operatiunea este scutita de TVA? (atat pentru teren cat si pentru cladire)

Multumesc.



#193231 TVA de recuperat

Postat de krina03 on 04 February 2009 - 04:49 PM in Arhiva

Va rog sa ma sfatuiti intr-o problema. Am depus pe 23 ianuarie decontul 300 cu TVA de recuperat si cerere de rambursare. Ulterior am constatat ca de fapt in contabilitate soldul la 4424 este cu 1320 lei mai mare decat cel din decont. Ce pot face acum ? Las asa si se va rambursa suma din decont mai mica cu 1320 lei ? Pot depune rectificativa cu suma corecta din contabilitate?



Nu are nimeni nici o parere ?



#193053 TVA de recuperat

Postat de krina03 on 03 February 2009 - 11:15 AM in Arhiva

Va rog sa ma sfatuiti intr-o problema. Am depus pe 23 ianuarie decontul 300 cu TVA de recuperat si cerere de rambursare. Ulterior am constatat ca de fapt in contabilitate soldul la 4424 este cu 1320 lei mai mare decat cel din decont. Ce pot face acum ? Las asa si se va rambursa suma din decont mai mica cu 1320 lei ? Pot depune rectificativa cu suma corecta din contabilitate?



#149352 Trece ca platitor tva -storno factura

Postat de krina03 on 31 October 2007 - 09:41 AM in Arhiva

Puteti va rog sa-mi spuneti cum se inscrie pe o factura TVA-ul daca factura se intocmeste pt. chirie lunara catre o pers. juridica. Stiu ca este o operatiune scutita fara drept de deducere (inchirierea) dar nu stiu ce sau cum se trece la rubrica TVA. Se scire doar scutit fara drept....sau nu se trece nimic? Mentionez ca pana astazi am fost neplatitor de TVA iar de maine ma voi lovi de acesta problema.
Multumesc.



#152054 taxare inversa vanzare-cumparare imobil

Postat de krina03 on 29 November 2007 - 12:11 PM in Arhiva

Va rog frumos daca ma poate ajuta cineva in urmatoarea problema : urmeaza a se perfecta un ante-contract de vanz-cump a unui imobil intre doua SRL platitoare TVA. Daca la achitarea avansului (pana la 31.12.2007) se intocmeste factura pt. acesta aplicandu-se taxarea inversa si restul se achita la perfectarea contractului in 2008 cand se elimina masurile simplificate inseamna ca va trebui sa se factureze cu TVA valoarea ramasa? Si in acest caz cum se va proceda : se va storna avansul (implicit taxarea inversa) si toata valoarea va fi calculata cu TVA? Ati citit , ati auzit pe undeva ceva ?
Multumesc.



#152204 taxare inversa vanzare-cumparare imobil

Postat de krina03 on 30 November 2007 - 10:55 AM in Arhiva

Multumesc pt raspuns. Eu sunt firma care cumpara. Ii propun asta vanzatorului care poate sa nu aiba incredere ca in x luni ii voi plati si restul. Dreptul de proprietate nu apare cand platesti toata valoarea?



#152256 taxare inversa vanzare-cumparare imobil

Postat de krina03 on 30 November 2007 - 03:25 PM in Arhiva

Vezi postareasdnr, la Nov 30 2007, 01:08 PM, a spus:

Dreptul de proprietate se transfera la data emiterii facturii.


Multumesc mult.



#150659 Taxare inversa

Postat de krina03 on 14 November 2007 - 10:46 AM in Arhiva

Vreau sa va cer si eu parerea intr-o problema. O firma va incepe in martie 2008 sa construiasca un bloc de apartamente. La final acestea (sau mare parte din ele) se vor vinde unor persoane fizice nerezidente si non UE. Cum se va face facturarea . Cu TVA, fara TVA?
Multumesc .



#149522 Taxare inversa

Postat de krina03 on 01 November 2007 - 02:24 PM in Arhiva

Adica nici un fel de livrare de terenuri si cladiri nu se va mai face cu taxare inversa? (vechi sau noi)



#150509 studiu de fezabilitate

Postat de krina03 on 13 November 2007 - 09:33 AM in MODELE, FISIERE UTILE

Vezi postareamarix2007, la Nov 13 2007, 10:31 AM, a spus:

as dori si eu daca are cineva un studiu de fezabilitate de vreo 30 pagini, am facut unul la o banca si a zis sa-l dezvolt, daca are cineva vreun model ramin indatorat. multumesc. adresa mea de mail este maryus_c2003@yahoo.com

Ai putea te rog sa-mi trimiti si mie acel studiu la adresa crinarug@yahoo.com ?



#250561 Stergerea Contractelor dublate in REVISAL

Postat de krina03 on 16 October 2012 - 12:08 PM in REVISAL


Va rog sa ma ajuatti in urmatoarea problema : am inregistrat in Revisal (varianta ITM) o serie de contracte pe care apoi le-am transmis online. Verificand apoi rapoartele trimise, apar salariatii doar o singura data cu starea lor actuala (activ sau incetat) si nu apare nici o eroare in istoricul transmisiilor.
Dar la ITM in calculator apar cateva contracte dublate sau chiar triplate. Nici un inspector ITM nu are solutii spunand ca trebuie sa "repar" problema . Dar la mine in program si in rapoartele trimise si vizualizate online nu este nici o problema .Va rog sa ma ajutati , sa-mi spuneti ce trebuie sa fac pentru ca la ITM sa nu mai apara contractele dublate.
Multumesc.




#180464 SRL asociat unic in alt SRL din strainatate

Postat de krina03 on 14 August 2008 - 10:03 AM in MONOGRAFII CONTABILE

Cred (dar ar fi bine sa primesti si alte opinii ) ca asa
261 (titluri de participare) = 5124, 5311, 212, , 211 .... in functie de natura aportului.



#164726 sold 581 la inchiderea ex

Postat de krina03 on 03 March 2008 - 12:53 PM in Arhiva

Daca in banca nu sunt, poate a facut plati din ei: furnizori, credite, imprumuturi, mijloace fixe... este totusi o suma prea mare sa nu sa regaseasca. Incearca sa te uiti in balante pe rulajele lunare si vezi daca nu regasesti suma.



#164558 sold 581 la inchiderea ex

Postat de krina03 on 29 February 2008 - 03:50 PM in Arhiva

Nu stiu daca inteleg corect ce vrei sa spui : cu ce ai inchis tu pe 581 cand ai remarcat ca ti-a ramas prima oara o suma in sold? Nu poti sa vezi o fisa de cont a lui 581 si o fisa de cont al depozitului? Cum facea ea inregistrarile? Poate ca a uitat la sfarsitul unei zile/luni sa-l reconstituie. Poate reusesti sa explici mai mult.



#163669 sold 581 la inchiderea ex

Postat de krina03 on 22 February 2008 - 02:23 PM in Arhiva

Vezi postareablueeyes_hart, la Feb 22 2008, 01:44 PM, a spus:

buna ziua, sunt si eu mai noua pe aici, tocmai am preluat o firma si as vrea sa invat mai bine conta pe ea, doar ca lucrez in ciel si am validat informatiile fara sa le verific si am ramas cu sold C pe 581, ce pot sa fac acum cu el???
heeelp plsssssssss! :tongue: :laugh:

ps cine mai lucreaza cu ciel, se mai poate deschide cumva firma? am ramas doar cu SI fara nici o inreg, nu mai vad nimic:(:(

Mai faci o nota contabila in OD la 31.12.2007 in care iti reglezi soldul . Ai grija sa te duci in cinfigurare societate -> exercitiu financiar -> perioada de culegere si sa setezi iar 01.01.2007 / 31.12.2007 . Apoi listari -> balanta -> cu DST si iti va arata balanta corectata .Este bine ca inainte de orice inchidere pe care o faci sau validare de documente sa salvezi mai intai datele in calculator. Poti de asemenea crea inca o societate (duplica) pe care poti face toate incercarile.
Sper ca am fost explicita.



#153725 Societatea romana de radiodifuziune

Postat de krina03 on 06 December 2007 - 12:44 PM in Arhiva

Vezi postareaMIHAELA ENESCU, la Dec 6 2007, 12:13 PM, a spus:

Buna ziua
azi am primit si noi o scrisoare de la ei cu calcul pe trei ani in urma. Cred ca sunt paranoici.
Nu beneficiem de serviciile lor dar cer bani.A primit cineva amenda de la ei?

Si firma mea a primit notificare cu suma calculata din 2005 . Pana in prezent avem de plata 1080 lei. Ma gandeam daca sa-i platesc sau nu.




Cometa SQL