Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
butelie's Content - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 3

Salt la continut


butelie's Content

There have been 180 items by butelie (Search limited from 02-January 08)



Sort by                Order  

#210593 Suspendare activitate societate comerciala SRL

Postat de butelie on 14 September 2009 - 12:34 AM in Arhiva

Daca ai suspendat activitatea nu ai cum sa mai amortizezi pentru ca asta inseamna ca activele nu mai functioneaza !



#210577 pot tine contabilitatea ?

Postat de butelie on 12 September 2009 - 06:49 PM in Cum poti deveni contabil

CITAT(dannad001 @ Sep 7 2009, 01:47 PM) <{POST_SNAPBACK}>
Desi poate parea ciudat : avantajos e sa dai de cat mai multe probleme (inclusiv firme cu probleme) pt. a acumula experienta.

Nu-ti asuma raspunderea pt.ce a lucrat altcineva. Raspunzi de ceea ce lucrezi (inclusiv corectii,stornari,rectificari).

Cred ca este pur si simplu bestial sa muncesti pentru o paine si o apa minerala pe zi si sa nu ai bani nici de autobuz . :lostit (13):
Mai inainte de toate ar trebui sa stii de ce a renuntat la vechiul contabil !
Si eu am recomandat calduros pe cineva ca sa scap de el pentru ca era scartar si avea pretentii multe pe bani putini !



#210576 casa de marcat la pct de lucru

Postat de butelie on 12 September 2009 - 06:37 PM in CASA DE MARCAT

Obligatoriu 2 case de marcat si 2 registre unice de control !



#210561 PFA - servicii contabilitate

Postat de butelie on 11 September 2009 - 10:35 PM in Infiintare, radiere, modificare, suspendare PFA

Cate bordeie atatea obiceie !
Prin alte parti uite ca nu se poate !
Cred ca astia de la Bucuresti nu au fost atenti la acte !



#210559 PFA - servicii contabilitate

Postat de butelie on 11 September 2009 - 10:28 PM in Infiintare, radiere, modificare, suspendare PFA

Vezi postareaAnaB, la Sep 11 2009, 11:21 PM, a spus:

Nu se specifica nicaieri ca trebuie sa fi angajat cu 2 ore pe zi. Sau se specifica si nu stiu eu??
CIM nu se incheie daca nu ai minim 2 ore pe zi ! :lostit (13):



#210557 care ar fi tarifele / salariu ...?

Postat de butelie on 11 September 2009 - 10:16 PM in Important in meseria de contabil

Vezi postareaGyzmo, la Sep 11 2009, 03:34 PM, a spus:

...................Din ce inteleg de la tine,ar cam trebui sa fiu multumita de banii primiti,corect? :smile:

Multumesc oricum pentru raspuns!

Cred ca poti sa mai ceri intre 50-150 de lei , avand in vedere faptul ca treaba nu merge ca unsa si ca sunt destul de multe pauze in activitate .

Nu stiu cum sunt altii dar eu am renuntat la astia scartari , chiar daca si banii lor erau buni , pentru ca la un moment dat te aglomerezi asa de tare , si astia care platesc cel mai putin au pretentia cea mai mare , plus ca daca din greseala iau vreo amenda e jale ! :lostit (13):



#210556 PFA - servicii contabilitate

Postat de butelie on 11 September 2009 - 10:05 PM in Infiintare, radiere, modificare, suspendare PFA

Ca sa poti semna bilantul trebuie sa fi angajata cu CIM de cel putin 2 ore pe zi !



#210530 PFA - servicii contabilitate

Postat de butelie on 11 September 2009 - 12:56 PM in Infiintare, radiere, modificare, suspendare PFA

Vezi postareacorpus, la Sep 9 2009, 11:20 PM, a spus:

..........................................Astfel nu se poate dovedi nici ca acel srl are organizat propriu compartiment contabil ( neexistand CIM in numele economistului care semneaza), si nici contract de prestari servicii cu o entitate inregistrata oficial pe domeniu contabil autorizata CECCAR asa cum este prevazut in Legea conatbilitatii cap II, pentru ca factura ar fi emisa de catre un PFA inregistrat cu un alt obiect de activitate

Raspunsul acesta este partial valabil , in sensul ca nu ai putea sa-i semnezi bilantul , dar asta nu este o problema .
Problema cea mare este foamea celor de la CECCAR si concurenta neloiala pe care o fac angajatii ministerului de finante , garzii financiare , etc, care tin evidente contabile la negru si scad preturile in mod nejustificat .

Poate sa te angajeze cu 2 ore si restul de bani ti-i da ca drepturi de autor .



#210527 produse finite din fier forjat

Postat de butelie on 11 September 2009 - 12:47 PM in PRODUCTIE

Daca aveti amabilitatea , ar putea cineva sa posteze aceasta scurta si utila monografie contabila !



#210526 cursuri si materiale de studiu ACCA

Postat de butelie on 11 September 2009 - 12:34 PM in Arhiva

Vezi postareasylv, la Sep 11 2009, 01:32 PM, a spus:

Cine e interesat sa studieze alaturi de mine, sa imi trimita un mesaj personal pe forum.

Tu esti de sex feminin sau masculin , ca pana acuma nu ai precizat ?! :smile: :lostit (13):



#210524 care ar fi tarifele / salariu ...?

Postat de butelie on 11 September 2009 - 12:32 PM in Important in meseria de contabil

Cred ca ar trebui sa faci si facultatea , dar asta nu inseamna sa nu ceri bani pentru munca depusa .
Problema ta este ca poate o sa-ti bage motive ca nu faci si inchiderile si tii doar contabilitatea primara .
Problema este si cat timp iti iau acele 400 de facturi pe luna si cat timp liber ai !
Eu 400 de facturi le bag intr-o zi fara problema .
Principalul avantaj pe care il are firma ca te are pe tine este ca ii tii evidenta zilnica .



#210522 studii necesare pt anumite functii

Postat de butelie on 11 September 2009 - 12:12 PM in Arhiva

Poate fi si agent de vanzari !
Ii faci fisa postului !



#210438 PFA - servicii contabilitate

Postat de butelie on 09 September 2009 - 08:55 PM in Infiintare, radiere, modificare, suspendare PFA

Te poti face PFA de altceva si facturezi pe specificul PFA-ului pe care-l faci .

Faci si tu servicii de PR , studii de marketing, si alte balarii .



#210323 vanzare mijloc fix cu valoare mai mica decat in contabilitate

Postat de butelie on 07 September 2009 - 08:06 PM in Arhiva

Pana la urma cu cat a dat camionul !

Eu am avut un caz cu o Toyota luata cu 15 800 de euro anul trecut si vanduta unei rude cu 10 800 de euro in martie anul asta .

A avut control si nu sunt probleme .

Nu are rost sa dai banii aiurea la evaluator !



#210320 imputare salariat pentru calitate

Postat de butelie on 07 September 2009 - 07:42 PM in Arhiva

Daca e CTC-ist inseamna ca vorbim despre productie , iar daca este productie atunci e si raport de fabricatie .

Persoana care semneaza raportul de fabricatie este direct raspunzatoare pentru calitatea productiei !



#210289 imputare salariat pentru calitate

Postat de butelie on 07 September 2009 - 02:26 PM in Arhiva

Practic legal nu i se poate face nimic daca este la prima abatere .

Poate fi eventual dat in judecata , dar scapa cu basma curata pentru ca pe CTC-ist trebuia sa-l controleze cineva in cazul in care a gresit primele piese !



#210287 urgent- demisie sau dat afara?

Postat de butelie on 07 September 2009 - 02:17 PM in Arhiva

Chiar daca e topicul mai vechi , pentru ca nu-l reactivai eu , recomand tuturor sa nu se lase , si sa renunte la somaj .

Pentru ca angajatul sa fie dat afara pentru ca i s-a gasit un nod in papura , angajatul trebuie sa stie ca angajatorul nu-l poate da afara fara o cercetare prealabila , fapta imputata nu poate fi mai veche de 6 luni , si trebuie sa ia multe alte masuri .



#210244 sunt patron, la conta ma pricep "oleaca"

Postat de butelie on 07 September 2009 - 12:17 AM in Arhiva

Recitii cu placere tot ce s-a ascris in acest topic si cred ca este printre cele mai tari topicuri .

Eu intru pe conta din cand in cand sa vad ce pareri mai are lumea si cu ce probleme se confrunta diverse firme .

De cand este criza mie imi merge mai bine decat atunci cand nu era criza , cu toate ca mai sunt si scartari de care o sa scap cat de curand .

Pe timp de criza o amenda in plus se simte imediat si la cate modificari sunt , daca nu esti de meserie te poticnesti imediat .

Nu poti sa inveti contabilitate de pe forumuri , pentru ca daca nu ai notiuni de baza despre contabilitate nu poti sa faci diferenta intre conturi , si daca se intampla sa tasteze cineva gresit sau sa fie mai putin informat esti bun de plata .



#210242 Un expert contabil angajat poate presta servici contabile pentru alta societa...

Postat de butelie on 06 September 2009 - 10:59 PM in INFORMATII DIVERSE

Vezi postareaMirceaSCALAT, la Sep 6 2009, 11:56 PM, a spus:

Exercitarea activitatilor specifice EXPERTULUI CONTABIL este reglementata intr-un act NORMATIV CU PUTERE DE LEGE (orma nationala), si in Reglementarile IFAC (norma intermationala )

Orice comentariu care nu se inscrie in precedentele este APA DE PLOAIE pe de o parte, iar pe de alta sunt, de regula, cuvinte insiruite pentru a denigra PROFESIA CONTABILA, liber-profesinalismul si institutia care esre raspunzatoare de gestiunea profesiei, daca nu critica nominal persoanele in culpa.

Adica mai exact , dumneata crezi ca un expert contabil angajat nu poate presta servicii contabile pentru alta societate ?



#210240 Monografie rafinarie, import titei

Postat de butelie on 06 September 2009 - 10:55 PM in MONOGRAFII CONTABILE

Exista carti de monografii contabile si cred ca nu ar fi o problema achizitionarea ei de catre o firma care se ocupa cu petrol , ca doar nu importa cateva damigene de petrol ca sa le rafineze . :good:



#210239 pot tine contabilitatea ?

Postat de butelie on 06 September 2009 - 10:52 PM in Cum poti deveni contabil

CITAT((anisoara bobi) @ Sep 6 2009, 05:30 AM) <{POST_SNAPBACK}>
cred ca este vorba de tine butelie; altminteri nu ai face rectificari la TVA; daca ai avea un control de audit de la contabili ai fi mancat de mult :lostit (13):


Nu fac rectificari decat atunci cand este cazul !

Nu sunt eu de vina ca sunt nevoit sa fac regularizari la tva si sa refac deconturile ca sa-mi faca fiscul declaratia 305 , adica decizie de corectare a erorilor mteriale din decontul de TVA .

Se intampla si la case mai mari asta si uite ca o duc bine mersi !



#210217 Un expert contabil angajat poate presta servici contabile pentru alta societa...

Postat de butelie on 06 September 2009 - 01:46 AM in INFORMATII DIVERSE

Nu vreau sa fiu offtopic , dar nu inteleg ce aveti fratilor cu oamenii care fac si ei bani cum pot si pe unde pot !? :lostit (13):

Este evident ca un expert contabil poate presta servicii contabile pentru alta societate daca acea societate are nevoie de el si il remunereaza in mod corespunzator !



#210216 Ce trebuie sa contina un dosar lunar in situatia externalizarii serviciilor c...

Postat de butelie on 06 September 2009 - 01:34 AM in Arhiva

Vezi postareaSeptimiu, la Sep 5 2009, 12:05 PM, a spus:

daca te folosesti de rectificative inseamna ca ai mai mult de munca decat poti muncii; in acest caz, nu mai fi avar si intinde-te cat iti ajunge plapuma

Sefule , cu tot respectul trebuie sa scriu ca eu nu as vrea sa fac rectificative si reglari de TVA , dar daca este nevoie trebuie sa fac si asta ca sa fie clientul multumit si sa am si eu o sursa constanta si consistenta de venit !



#210215 Dreptul / obligatia de semnatura

Postat de butelie on 06 September 2009 - 01:31 AM in Important in meseria de contabil

CITAT(vioreld @ Sep 5 2009, 05:29 PM) <{POST_SNAPBACK}>
Contract de munca pentru fiecare firma. Ai grija insa, ca nu cumva orele cumulate din toate contractele de munca sa depaseasca 24 de ore.


Se pot depasi lejer si 48 de ore !

Eu cunosc un caz concret !



#210196 Ce trebuie sa contina un dosar lunar in situatia externalizarii serviciilor c...

Postat de butelie on 05 September 2009 - 02:31 AM in Arhiva

Nu vreau sa ma bag aiurea dar simt nevoia sa dau un raspuns mai practic si mai cuprinzator !

Chiar daca declaratiile sunt depuse la termen , asta nu inseamna si ca au fost introduse toate documentele contabile in programul de contabilitate , deoarece in 2 saptamani nu prea este timp suficient pentru a fi terminate evidentele la toate societatile , asa ca mai raman restante .

Declaratiile fiscale se fac foarte repede , avand in vedere faptul ca exista operatiunea de adunare care rezolva foarte bine deconturile , si rectificativele sunt cele mai bune instrumente ale unui contabil aglomerat sau mai ocupat .

De regula serviciile oferite sunt si la nivelul remuneratiei primite , de obicei chiar un pic peste ca sa fie si clientul multumit .

Eu chiar am pe cineva care vrea sa-i fac ba una , ba alta , si i-am tot atras atentia ca el plateste o suma minima , iar unora le-am dat chiar si actele , pentru ca nu pot sa munceasc chiar asa pe degeaba .

De ce in contractul de prestari servicii nu este specificat nimic legat de ce acte trebuie sa listeze firma de conta si de asemenea nici de termenele in care ei trebuie sa restituie dosarele conplecte adica cu toate actele listate ?

Nu ati considerat necesar sau platiti o suma minima si nu aveti pretentii ?




Cometa SQL