Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
MARIA-CARMEN's Content - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 3

Salt la continut


MARIA-CARMEN's Content

There have been 120 items by MARIA-CARMEN (Search limited from 10-January 08)



Sort by                Order  

#188576 Completare registru jurnal de incasari plati

Postat de MARIA-CARMEN on 29 November 2008 - 12:45 PM in Arhiva

o treceti in RJIP. Daca vreti sa vedeti cum arata registrele pe care nu le cunoasteti dati-mi un mesaj pe privat sau pe mailul din profil



#188581 Completare registru jurnal de incasari plati

Postat de MARIA-CARMEN on 29 November 2008 - 02:21 PM in Arhiva

dati-mi mesaj pe privat



#188990 Completare registru jurnal de incasari plati

Postat de MARIA-CARMEN on 06 December 2008 - 07:20 PM in Arhiva

Aici gasiti explicatii cum se completeaza.



#188182 Completare registru jurnal de incasari plati

Postat de MARIA-CARMEN on 25 November 2008 - 11:54 PM in Arhiva

Vezi postareaDan I., la Nov 25 2008, 10:09 PM, a spus:

Bonul de benzina e singurul care face exceptie, poti sa-l inregistrezi ca atare si sa deduci si TVA.
Sa treci nr. masinii pe bon.

Sa-si treaca si numele pfa-ului si CIF-ul...sa fie super ok



#192170 ajutor in PFA

Postat de MARIA-CARMEN on 24 January 2009 - 07:14 AM in Arhiva

Acum veti plati 16% din estimat (pe 2009) iar anul viitor cand veti depune decl. 200 trebuie sa duceti la administratie o adeverinta din care sa rezulte cat v-a retinut si virat srl-ul respectiv, suma ce va fi deasemenea declarata pe decl. 200. Si atnul viitor se va plati numai diferenta: din cat aveti de lata (procent de 16%) se scad impozitele anticipate si cele achitate de firma si mai ramane ceva-nu prea mult, sau nu asa de mult..



#192180 ajutor in PFA

Postat de MARIA-CARMEN on 24 January 2009 - 10:39 AM in Arhiva

pai chiar i le platiti,cand faceti factura scrieti val totala ex: 10.000, din care 10%-1.000, pe care vi-ii retine srl-ul si ii vireaza. Si primiti mai putini bani, atata tot.



#191046 ajutor in PFA

Postat de MARIA-CARMEN on 13 January 2009 - 09:56 PM in Arhiva

LA UNELE INTREBARI S-A MAI RASPUNS PE ACEST FORUM...REVENITI CU CE NU A INTREBAT NIMENI...



#192209 ajutor in PFA

Postat de MARIA-CARMEN on 24 January 2009 - 07:24 PM in Arhiva

Ata ete...cum zice fii-mea (traducere "asta este")!



#193448 ajutor in PFA

Postat de MARIA-CARMEN on 06 February 2009 - 06:04 PM in Arhiva

Activitatea dvs. nu se incadreaza la norma. Aici sunt activitatile pentru care ati fi putut opta sa fiti impozitat la norma sau nu.



#187265 documente de intocmit pfa comert

Postat de MARIA-CARMEN on 13 November 2008 - 09:48 PM in Arhiva

Vezi postareasuzy21, la Nov 3 2008, 09:24 PM, a spus:

buna!
am si eu cateva nedumeriri. poate ma puteti ajuta.
ca pfa cu obiect de activitate comert trebuie sa tin fise de magazie pt marfuri si sa intocmesc raportul de gestiune zilnic?
cam ce vi s-a cerut pe la controalele de la finante?
multumesc anticipat pt raspunsuri!

ce fel de comert faceti? en-gros sau en-detail?

Stiu un caz de comert en-detail unde controlul de la garda a cerut raportul de gestiune zilnic. Daca aveti comert en-gros mi se pare normal sa existe fise de magazie pentru marfuri: completati intrarile de pe facturile de la furnizori si iesirile de pe facturile dvs. La sfarsitul anului trebuie sa aveti marfa de pe fise aceeasi cu marfa din registrul inventar!



#189029 documente de intocmit pfa comert

Postat de MARIA-CARMEN on 07 December 2008 - 07:38 PM in Arhiva

Pretul unui singur produs va fi per total- baza plus tva,iar adaosul va fi diferenta intre pretul de vanzare si cel de cumparare-ca sa fiu mai explicita nu tineti cont de tva deloc, nicaieri, il includeti in valoare produsului.
Impozitul pe venit este de 16% si se aplica la venituri minus cheltuieli.



#189314 documente de intocmit pfa comert

Postat de MARIA-CARMEN on 11 December 2008 - 07:58 AM in Arhiva

Vezi postareahrys, la Dec 10 2008, 11:22 PM, a spus:

Multumesc tare mult!

:thumbup:

Nu aveti pentru ce!



#188432 documente de intocmit pfa comert

Postat de MARIA-CARMEN on 27 November 2008 - 10:03 PM in Arhiva

Imi cer scuze, asa am sa fac! Numai bine!



#187961 documente de intocmit pfa comert

Postat de MARIA-CARMEN on 21 November 2008 - 10:05 PM in Arhiva

Este document tipizat si ce scrie in registrul zilnic (sold la 31.12.2008 sa zicem trebuie sa coincida cu inventarul la acea data care se face in magazin)

Haideti sa va dau unde scrie de inventar (citat din lege):
LISTĂ DE INVENTARIERE

(pentru gestiuni global-valorice)
(cod 14-3-12/a)

1. Servește ca:

- document pentru inventarierea rechizitelor de birou, imprimatelor, materialelor destinate ambalării;
- document pentru inventarierea mărfurilor și ambalajelor aflate în unitățile cu amănuntul și pentru care evidența se ține cantitativ-valoric;
- document pentru stabilirea minusurilor și plusurilor valorice din gestiunile inventariate;
- document justificativ de înregistrare în evidența de la locurile de depozitare și în evidența contabilă în partidă simplă.

2. Se întocmește în două exemplare la locurile de depozitare.

Pentru bunurile deteriorate total sau parțial, degradate, precum și pentru cele fără mișcare sau cele care nu mai pot fi valorificate se întocmesc liste de inventariere separate.

Pentru bunurile aflate în ambalaje originale intacte, lichidele a căror cantitate faptică nu se poate stabili prin transvazare și măsurare sau mărfurile în vrac etc., a căror inventariere prin cântărire sau măsurare ar necesita cheltuieli importante sau ar conduce la degradarea bunurilor respective, în listele de inventariere se menționează modul în care s-a făcut inventarierea și datele tehnice care stau la baza calculelor.

În listele de inventariere se înscriu stocurile faptice stabilite de comisia de inventariere prin numărare, cântărire, măsurare sau cubare, după caz.

Datele privind bunurile inventariate se înscriu în listele de inventariere imediat după determinarea cantităților inventariate, în ordinea în care au fost grupate, ținându-se seama de dimensiunile și unitățile de măsură cu care figurează în evidența de la locurile de depozitare și în evidența contabilă în partidă simplă.

Valoarea de inventar se stabilește de comisia de inventariere, cu respectarea prevederilor legale.

Înainte de stabilirea rezultatelor inventarierii prin compararea stocului faptic valoric al bunurilor inventariate cu soldul scriptic din evidența contabilă în partidă simplă se procedează la o verificare amănunțită a exactității tuturor evaluărilor, calculelor, totalizărilor și înregistrărilor din evidența contabilă în partidă simplă și din evidența de la locurile de depozitare. Greșelile identificate cu această ocazie trebuie corectate înainte de stabilirea rezultatelor inventarierii.

Din ultimul fragment eu inteleg ca soldul faptic gasit si inventariat trebuie sa corespunda cu soldul scriptic din evidenta contabila. Si cum tineti evidenta scriptica a marfurilor decat cu Raport de gestiune? Ca doar nu faceti balanta? Daca vine uncontrol si zice ca trebuia sa aveti marfa de 300 lei si dvs aveti mai mult sau mai putin, cum demonstrati ca aveti dreptate? Faceti sumele la niruri de cand haul si scadeti incasarile? Sau cum? Eu asa fac si am iesit mereu bine...



#187692 documente de intocmit pfa comert

Postat de MARIA-CARMEN on 19 November 2008 - 08:20 AM in Arhiva

Atunci spuneti-mi dumneavoastra cum tineti evidenta stocului de marfa? Sau nu aveti obligatia sa stiti stocul? In acest registru se trec intrarile din ziua respectiva-cateva, cate or fi si iesirea pe total seara, asa ca nu scrieti decat cateva randuri...



#188179 documente de intocmit pfa comert

Postat de MARIA-CARMEN on 25 November 2008 - 11:28 PM in Arhiva

La nr. pentru intrare puteti pune nr. factura/nr.nir,iar la iesire nr. Z.

Important este sa-l faceti ca nu da nimeni importanta la detalii precum explicatiile....



#188231 documente de intocmit pfa comert

Postat de MARIA-CARMEN on 26 November 2008 - 02:14 PM in Arhiva

Eu zic sa faceti un calcul-nirurile adunate din care scadeti iesirile (vanzari) daca ati llucrat corect nu are cum sa va dea stoc dublu; luati un registru si tineti-l la punctul de lucu-nu e foarte greu dupa ce stabiliti de unde plecati-stocul faptic trebuie sa fie tot aceeasi suma cu calculul de pe niruri. Si la un pfa, nu va suparati, de cam cate ore credeti ca i-ar lua unui control sa adune niste niruri si sa scada veniturile? MAcar ca ar scadea veniturile pe total-adica pe an, ca tot acolo ajung.



#188249 documente de intocmit pfa comert

Postat de MARIA-CARMEN on 26 November 2008 - 04:12 PM in Arhiva

Asta suna a altceva...ai timp, nu ai, trebuie sa bati pe casa, chiar daca omul nu ia bonul...



#188320 documente de intocmit pfa comert

Postat de MARIA-CARMEN on 27 November 2008 - 01:24 PM in Arhiva

Eu nu prea stiu ce sa zic, asta inseamna inconstienta, ca sa nu zic evaziune fiscala (dosar penal)...Va puneti problema in cat timp pot aduna cei veniti in control 600 de niruri? Pai in maxim 2 ore, sa zic...cu proba cu tot. Problema este ca trebuie sa faceti actele corect, sa treceti vanzarile cum trebuie...ar fi bine daca v-ar pune numai sa bateti pe casa diferenta. oricum daca acum ati constatat dvs. o diferenta, faceti tot posibilul sa o indreptati. Parerea mea...



#188795 Preschimbare certificat de inregistrare PF legea 300/2004

Postat de MARIA-CARMEN on 03 December 2008 - 08:57 PM in Arhiva

Vezi postareaCornny, la Dec 3 2008, 07:30 PM, a spus:

Mai am o intrebare: exista vreo posibilitate de a se schimba administratorul unui PFA, adica PFA-ul sa fie preluat de catre altcineva?
IN NICI UN CAZ!



#187989 Preschimbare certificat de inregistrare PF legea 300/2004

Postat de MARIA-CARMEN on 22 November 2008 - 03:49 PM in Arhiva

Eu am reusit si ar fi cam multi pasi de descris. Trebuie acordul asociatiei, actele in original, formularele ti le dau doamnele la registru, atata ca trebuie sa le completezi. De acasa de pe site e mai greu sa te orientezi, insa de obicei doamnele de la registru sunt amabile (eu am fost cu treburi si la Bucuresti, la Ilfov si la Dambovita si mi-au dat tot concursul).



#188883 Preschimbare certificat de inregistrare PF legea 300/2004

Postat de MARIA-CARMEN on 04 December 2008 - 11:06 PM in Arhiva

Vezi postareaCornny, la Dec 4 2008, 08:29 PM, a spus:

Ce dezavantaje am daca aleg Intreprindere Individuala?

Sau mai bine zis ce avantaje?



#190913 Informatii la inceput de drum

Postat de MARIA-CARMEN on 12 January 2009 - 03:14 PM in Arhiva

NU LE TRECETI



#191241 modificari in PFA

Postat de MARIA-CARMEN on 15 January 2009 - 03:04 PM in Infiintare, radiere, modificare, suspendare PFA

DACA NU ERAM SIGURA NU SCRIAM CA SA MA AFLU IN TREABA...AM INFIINTAT CUIVA UN PFA IN SECT 6 SI ASA MI-AU ZIS LA ADMINISTRATIE, ASA CA I L-AM FACUT PE 6311 SI ARE PFA PE NORMA.



#191259 modificari in PFA

Postat de MARIA-CARMEN on 15 January 2009 - 05:06 PM in Infiintare, radiere, modificare, suspendare PFA

Eu am sunat la administratie la sectorul 6 cam prin toamna anului 2008, asa mi-au zis de acolo, desi nu era foarte sigura doamna-nu-i venisera de la minister precizarile, din cate am aflat.

P.S. Nici nu am crezut ca ati scris in asa fel incat sa sune peiorativ, iar eu nici atat! Asta am stiut, asta v-am zis! Numai bine!




Cometa SQL