Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
DanaPFA's Content - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


DanaPFA's Content

There have been 47 items by DanaPFA (Search limited from 03-January 08)



Sort by                Order  

#278657 Incadrare mijloc fix

Postat de DanaPFA on 16 May 2017 - 05:23 PM in IMOBILIZARI

Sunt PFA traducator, neplătitor de TVA.
1. Daca imi cumpar un laptop de 2000 lei (cu tot cu TVA-ul aferent), este corect sa il trec direct in registrul de incasari si plati (si in registrul inventar), fara sa fie nevoie sa fac amortizare (urmand sa declar suma la anul in Declaratia 200 drept cheltuiala deductibila = 2000 lei, cu tot cu TVA)? Nu mai este nevoie sa tin alte registre/fișe?
2. Apoi vreau sa cumpar niste software tot sub 2500 lei, si pe acela il trec doar in RJIP si registrul inventar?

Vă mulțumesc.



#284305 Declaratia unica PFA - topic 2018/2019

Postat de DanaPFA on 01 July 2018 - 10:28 AM in Declaratii PFA

Vă mulțumesc mult pentru efort. Totuși la CAS (pensie) înțeleg că nu datorez nimic și nu trebuie să bifez căsuța Date privind contribuția de asigurări sociale estimată, din moment ce estimez venituri de 19.000 lei pe tot anul (chiar dacă în 2017 am câștigat 30.000 și nu mai am altă sursă de venit).

(Interesant e că și dacă pun venitul estimat peste plafon, la contribuția la sănătate de 2280 lei tot zero e bonificația, deși scrie că se dă 5%. Inclusiv la CAS mi se acordă bonificație în cazul ăsta, de asta mă gândesc că o fi defect formularul.)



#284287 Declaratia unica PFA - topic 2018/2019

Postat de DanaPFA on 29 June 2018 - 09:15 PM in Declaratii PFA

Bună ziua,
Sunt profesie liberă (traducător), sistem real, activă de vreo 10 ani. Am descoperit câteva probleme la completarea declarației unice.

Anul acesta estimez venituri sub plafonul de 22800 și nici nu sunt salariată și nu am alte venituri, așa că nu bifez căsuța SUBSECȚIUNEA 1: 2.2.1. Date privind contribuția de asigurări sociale estimată (deși la sesiunea de asistență de zilele trecute ANAF i-a răspuns unei doamne care a avut încasări de doar 3700 lei că datorează contribuțiile...)
Bifez căsuța de la lit. B "Obțin venituri sub plafonul minim și optez pentru plata CASS" – conform instrucțiunilor din documentul DU_PF_OPANAF_1155_2018.pdf, se bifează în cazul în care venitul estimat pentru încadrarea ca plătitor de CASS este sub plafonul minim stabilit, potrivit legii. Stabilirea contribuției de asigurări sociale de sănătate datorată în acest caz, se face după cum urmează: a) prin aplicarea cotei de contribuție asupra bazei de calcul reprezentând echivalentul a 6 salarii de
bază minime brute pe țară, în vigoare la data depunerii declarației, în cazul în care aceasta este depusă în termenul legal de depunere;


1. Cum procedez? Sub Obtin venituri sub plafonul minim si optez pentru plata CASS e o căsuță Nr. de luni – introduc eu cifra 6 ca să îmi apară suma de 1140? Că altfel apare 2280.
Observ că la CASS, desi exista rubrica Bonificație dacă CASS se plătește integral până la 15.12.2018, inclusiv (C.3.1 x 5 %), apare 0 în căsuța cu suma și nu mă lasă să o modific (am constatat că e la fel și dacă declar venituri peste plafon și suma de la sănătate e 2280)
La sumarul obligațiilor, apare corect la impozit, îmi dă și bonificația de 5%, dar la sănătate nu.

2. Mai trebuie acordată o bonificație de 5% pt depunerea online, dar cei de la ANAF nu au fost clari, au zis ba că se acordă în 2019, ba că ne-o calculăm noi când plătim. Știe cineva care-i adevărul?

Vă mulțumesc.



#281923 completarea RJIP conf. OMFP 170/2015

Postat de DanaPFA on 21 January 2018 - 07:21 PM in Contabilitate PFA

Buna ziua,

1) Sunt profesie libera, neplatitor de TVA. Am cumparat un laptop in 2017 si am trecut in Registrul de incasari si plati toata suma, adica 2299,99 lei, care include si TVA-ul. Contabilul mi-a zis ca reprezinta cheltuiala deductibila suma totala 2299,99 lei. Dar acum citesc "TVA dedusa din achizita de bunuri si servicii nu reprezinta cheltuiala si nu se inregistreaza in Registrul de evidenta fiscala". Acum inteleg că in Registrul de evidenta fiscala nu am dreptul să trec/deduc TVA-ul, ci doar suma de baza (1932,77 lei). Deci pana la urma e sau nu deductibila toata suma =2299,99 lei (adica inclusiv TVA-ul laptopului, pe care eu l-am platit)? Ca daca e deductibil, dar nu se trege in reg evid fiscala, inseamna ca nu va corespunde suma cheltuielilor deductibile cu cea din declaratia 200.

2) Inteleg că ar trebui să arate asa Registrul meu (Contributiile sociale si impozitul nu se trec, iar cheltuielile se trec in functie de natura lor si pe fiecare sursa)

Nr. crt Elemente de calcul pt stabilirea venitului net/pierderii nete anuale Valoare (lei)

1. Incasari 2017 (traduceri- fara sa intru in detalii mai mult) 28.500
2. (Cheltuiala deductibila) Laptop 2299,99
3. (Cheltuieli deductibile) Comisioane bancare (trec doar totalul) 340,19
4. Total 2017 25859,82
Deci in declaratia 200 trebuie sa trec virgula si 2 zecimale, asa-i?

Va multumesc.



#289009 CASS pt DU 2020

Postat de DanaPFA on 19 June 2020 - 06:15 PM in Declaratia unica

Si eu am o situatie asemanatoare iar la mine formularul (cel din 10.06) s-a validat fără erori, dar deocamdata nu l-am si depus pentru ca incerc sa ajung luni la ANAF-ul din orașul meu (dacă aflu ceva, revin cu informații).

Eu am procedat în felul următor (sunt PFA sistem real, anul trecut am estimat venituri SUB plafon dar am OPTAT pt plata CAS si CASS fiindca nu am alta sursa de venit, si am si realizat tot sub plafon dar o sumă diferita):

- Am bifat pe prima pagina Declarație pentru aplicarea bonificației în cazul contribuabililor care au optat pentru plata … potrivit art.148 alin.(3), respectiv art.180 (nu depusesem până acum nici o declaratie pe anul asta). M-a transferat la sectiunea respectiva (1.5.2) unde am completat sumele si mi s-au aplicat automat bonificatiile chiar daca la sanatate platisem pe 6 luni, fiind sub plafon. Așadar, mi s-a bifat automat sectiunea 1.5.2
- Apoi am bifat SUBSECȚIUNEA I.1.1 Date privind impozitul pe veniturile (pentru ca trebuie sa declar venitul real) si mi s-a bifat automat I.5.1 – deci am ambele sectiuni, I.5.1 si I.5.2, bifate. La prima am completat doar datele referitoare la venit iar la a doua pe cele referitoare la contributii.
- Apoi am mai completat restul datelor, sectiunea referitoare la estimările pentru 2020 si ce mai trebuia si s-a validat.

Presupun că e corect modul meu de gândire (știu că mai trebuie să fie corect și din perspectiva anaf-ului).

P.S : Am aflat azi că ANAF a ținut o sesiune de întrebari pe Facebook, si m-am uitat rapid pe raspunsuri si am văzut că au pus întrebări și niste contabili și consultanți fiscali destul de cunoscuti. Si ei erau bulversati.



#289028 CASS pt DU 2020

Postat de DanaPFA on 23 June 2020 - 09:10 AM in Declaratia unica

Mulțumesc pentru link.
Am depus declarația așa cum am completat-o și, conform recipisei, Nu exista erori de validare. Deci ar trebui să fie totul în regulă și să ne putem întoarce la treburile noastre :smile2:



#289021 CASS pt DU 2020

Postat de DanaPFA on 22 June 2020 - 01:49 PM in Declaratia unica

A apărut acum noua declarație unică. Poate au reparat problema.



#287713 Scrisoare ANAF depunere Declaratie unica pentru 2018 si 2019

Postat de DanaPFA on 26 June 2019 - 06:05 PM in Impozitare - VENIT

Eu nu sunt la normă, sunt în sistem real și în alt domeniul decât IT. Se plătește impozit 10% din venitul net, la sănătate plătesc inițial 1248 lei și dacă depășesc salariul minim plătesc restul încă pe atât - sănătatea nu este deductibilă. Și poți alege să plătești contribuția la pensie dacă ai venit sub minim, iar peste minim o plătești obligatoriu - anul ăsta e vreo 6300 lei, deci destul de mult, dar e deductibilă.

În legătură cu posturile de pe ejobs etc, cel mai bine e să nu presupuneți ce își doresc angajatorii (e lipsă de forță de muncă și mulți acceptă oameni mai puțin pregătiți) ci să vă faceți un CV cinstit cu ce știți să faceți efectiv și să trimiteți la o mie de firme că sigur vă vor contacta cel puțin câteva, pentru că oricum vă vor da teste și dacă nu vă potriviți, asta e, nu e nici un deranj. Eu așa am făcut când eram la început și nu aveam deloc experiență și tot mi-am găsit colaborări. Ar fi chiar păcat pentru cineva care știe IT. Vedeți că există platforme online de cursuri gratuite unde puteți învăța chiar mai multe din domeniul dvs și alte domenii (chiar dacă la unele scrie că trebuie să plătești pentru certificat, dvs alegeti varianta doar cu vizualizarea cursurilor). La fel, dacă vreți să învățați mai bine engleza se găsesc cursuri gratuite pe net. Și așa vă mai adăugați în CV competențe care vă vor fi necesare și utile. Seniorii ăia de care ziceți au de obicei propriile firme și lucrează cu străinătate pe bani mulți așa că nu se obosesc să trimită CV-urile la firme românești.

Cu asistența de la ANAF, nu știu ce să zic - eu întrebat-o pe o doamna de acolo dacă la Ghișeul unic e cineva care se pricepe la legislație pentru că vreau să-mi deschid o afacere și din exprimarea ei am înțeles că nu prea se pricepe nimeni. M-au contactat niște firme din America sau UE care vor să găsească colaboratori în România pe perioade de câteva luni pentru un domeniu apoi pentru altul (de exemplu, acum caută editori în word, luna viitoare traducători, peste alte câteva luni asistenți marketing etc - ei încheie contract cu omul și îi virează banii lunar în cont dar nu au cum să-l angajeze efectiv) și voiam să știu cum pot face lucrul ăsta fără să-mi închid și deschid alt PFA la câteva luni. Se plătește bine dar legislația din România ne omoară.
Apropo, cred că trebuie să depuneți și declarația 390 pentru că furnizați servicii în străinătate -dar la asta nu mă pricep că eu lucrez doar cu firme românești.

Vă mai recomand să citiți cu atenție și codul fiscal - prevederile la care vă încadrați și normele metodologice. Nu aveți cum să desfășurați o activitate dacă nu le cunoașteți iar funcționarii și chiar contabilii s-ar putea să nu le știe nici ei (eu așa am pățit des) pentru că se și schimbă des. În principiu trebuie să țineți și anumite registre (de încasări și plăți, de evidență fiscală, registrul unic de control etc- vedeți care vi se potrivește) și să emiteți cumva facturi pentru serviciile prestate, altfel nu se justifică banii intrați în cont. Deci trebuie să citiți și legislația contabilă și tot felul de ordine de ministru ca să fiți în regulă.

Dar mai întâi rezolvați cu forma de organizare și cu declarația unică.



#287731 Scrisoare ANAF depunere Declaratie unica pentru 2018 si 2019

Postat de DanaPFA on 28 June 2019 - 08:50 AM in Impozitare - VENIT

E bine să declarați veniturile ca să nu aveți alte probleme mai grave decât o biată amendă, cum v-am mai zis. Dacă erați deja înregistat legal ca PFA sau altă formă vă puteați aștepta la o amendă mică sau mai degrabă un avertisment, cum v-a spus dna Otilia, fiind prima dată. Dar pentru că ANAF, în mod evident, a aflat cumva că aveți venituri și v-a somat să vi le declarați, trebuie să faceți lucrul ăsta. Pentru alte detalii, cel mai bine e să consultați un contabil mai acătării din orașul dvs, eventual îi plătiți ora de consultanță, dacă nu aveți unul în familie care să vă ajute.

Mai mult de atât nu știu să vă zic pentru că mie mi se pare dificilă și desfășurarea activității mele pentru care sunt înregistrată legal și declar și plătesc tot.

Deci dacă vreți să vă continuați activitatea, vă sfătuiesc să vă apucați de citit codul fiscal și legile contabile. Dacă nu, puteți să vă trimiteți CV-ul la o mie de firme și este imposibil să nu se lege ceva. Nu toți angajatorii gândesc la fel iar unii chiar au nevoie urgentă de angajați, așa cum or fi ei. Din o mie de firme nu se poate să nu răspundă 2-3 afirmativ.



#287685 Scrisoare ANAF depunere Declaratie unica pentru 2018 si 2019

Postat de DanaPFA on 25 June 2019 - 12:51 PM in Impozitare - VENIT

Dacă vă pricepeți la IT și dacă știți și engleză vă puteți posta CV-ul pe ejobs, bestjobs și Linkedin, sunt posturi pentru care puteți lucra de acasă, dacă nu sunteți din București. Merită să încercați.



#287725 Scrisoare ANAF depunere Declaratie unica pentru 2018 si 2019

Postat de DanaPFA on 27 June 2019 - 05:47 PM in Impozitare - VENIT

Într-adevăr, din câte știu și eu, veniturile dvs par a avea caracter ocazional și deci nu se pot încadra la alte venituri. Deci e greșit ce v-au zis de la asistență, dar nu înseamnă că a greșit neapărat funcționarul, ci poate dvs nu ați explicat cum trebuie, neștiind ce trebuie să spuneți. Oricum la dvs e mai complicat pentru că de la bun început nu v-ați înregistrat legal și nu ați lucrat cum trebuia efectiv.

Lucrul cu firme din străinătate cred că e dificil din punct de vedere contabil, mă îndoiesc că e suficientă doar depunerea declarației unice, și se dau amenzi și pentru nedepunerea altor declarații.

Amenda cred că e mult mai mai pentru declararea greșită a veniturilor și mai ales pentru nedeclararea și munca fără autorizație - cum v-am zis, nu aveți cum să prestați serviciile alea ca persoană fizică simplă. Nic măcar eu, care pun clipuri cu pisici pe Youtube, nu am voie să încasez bani dacă n-am o autorizație specifică. Deci măcar de acum încolo trebuie să vă înregistrați cumva, pentru că oricum sunteți obligat să plătiți impozite.



#287683 Scrisoare ANAF depunere Declaratie unica pentru 2018 si 2019

Postat de DanaPFA on 25 June 2019 - 12:37 PM in Impozitare - VENIT

Despre asta chiar nu știu nimic. Da, trebuie o formă de organizare, cum spuneam. Chiar dacă clienții din străinătate nu cer factură, din câte știu dvs tot trebuie să o emiteți cumva ca să justificați sumele intrate în cont, pentru că în legislația româneasca nu îți pot intra bani așa, pur și simplu. Și eu mi-am deschis canal pe Youtube unde pun clipuri cu pisici dar deocamdată nu pot câștiga bani din el și am aflat că și pentru atâta lucru trebuie să-mi fac PFA/SRL, nici aici nu merge pe persoană fizică sau dreptri de autor (când oi avea suficienți abonați). Iar cu drepturile de autor știu că e tot complicat, vedeți că sunt discutate și pe forumul acesta, de exemplu aici: http://www.conta.ro/..._20#entry287563

Dacă nu aveți asigurare la sănătate s-ar putea să vă pună s-o plătiți și pe anii anteriori (deși cred că și aici au schimbat legea), deci și acolo trebuie rezolvat cumva. Dacă unul dintre părinți are salariu, puteți fi co-asigurat.

Dacă ați câștigat deja 5000 trebuie să îi declarați pe aceștia dar puteți pune 4000 lei la cheltuieli deductibile estimate și vă rămâne suma netă de 1000 lei, așa cum doriți, și veți plăti 100 lei ca impozit anticipat.

Pentru că aveți clienți din afară s-ar putea să trebuiască să depuneți și declarația 390 - despre asta chiar nu știu nimic și oricum e prioritar să rezolvați întâi cu declararea veniturilor.

Într-adevăr cred că e mai simplu ca drepturi de autor obținute pe persoană fizică, dar nu știu să vă zic mai multe.



#287593 Scrisoare ANAF depunere Declaratie unica pentru 2018 si 2019

Postat de DanaPFA on 18 June 2019 - 05:00 PM in Impozitare - VENIT

Mai trebuie să aveți o formă de organizare legală ca freelancer - PFA, SRL, II etc. pe care înțeleg din formularea enunțului că nu o aveți. Ca persoană fizică simplă nu se poate "lucra" decât în anumite cazuri, iar dvs nu vă încadrați, dacă spuneți că realizați pagini web, ceea ce e o activitate de profesionist. Eu am făcut propuneri de modificare a legii și n-am fost în stare să provoc modificarea prevederilor nici măcar pentru cei care pun clipuri cu pisici pe Youtube - să poată câștiga bani din publicitate pe persoană fizică simplă.

Cât despre veniturile sub salariul minim, astea nu scuză faptul că nu le-ați declarat. Mulți freelanceri din România etc. le au sub nivelul minim și tot sunt obligați sa le declare de ani de zile și să plătească impozit și contribuții.

Iar despre amenda, s-ar putea să fie cea mai mică grijă - să nu cumva să se trezească cineva de acolo să vă deschidă dosar penal pt evaziune, pentru că în ultimii ani, din lipsa banilor la buget, s-au pus fiscul pe capul tuturor oamenilor: acum ceva timp citeam știri despre niște pensionari de prin Bacău care aveau și ei niște amărâte de garsoniere pe care le închiriau pe sume mici fără contract și deci fără plata impozitele și respectivii au fost condamnați - cu suspendare ce-i drept, dar unul dintre ei mai avea o condamnare așa că nu cred că i-a picat bine. Sumele cu care au "prejudiciat" statul erau infime - într-unul dintre cazuri era sub o mie de lei. Dar nu mai știu ce spune legea în prezent, că s-a tot modificat...

Dacă ați primit scrisoare înseamnă că ANAF-ul are cunoștință despre veniturile dvs și asta nici nu e greu având în vedere că în ultimii ani au tot intrat în vigoare legi privind colaborarea băncilor și a diferitelor instituții cu autoritățile statului. Deci tot ce puteți face este să vă conformați.



#287673 Scrisoare ANAF depunere Declaratie unica pentru 2018 si 2019

Postat de DanaPFA on 24 June 2019 - 09:05 PM in Impozitare - VENIT

Nu știu cum e sistemul în prezent pentru veniturile din trecut (nedeclarate), nu sunt contabil, vorbesc doar din experiență. PFA-urile sau profesiile înregistrate și care au depus declarația unică au voie să plătească până în iunie anul viitor, parcă, pentru veniturile de anul ăsta. Pe 2019 puteți declara 0 lei dacă știți că nu aveți/nu veți avea venituri. Nu știu dacă aveți altă sursă de venit sau sunteți angajat și astfel sunteti asigurat la sănătate, dacă nu, poate e bine să vă asigurați și plătiți jumătate 1248 lei pe tot anul. Dacă ați avut venituri sub minim nu plătiți contribuția la pensie.

Mie mi-au venit regularizări din 2014 încoace și din momentul primirii deciziei cred că am avut 60 de zile pentru plată, nu mai știu.
Dumneavoastră probabil primiți decizia pe loc dacă nu aveți cont în spațiul privat virtual că nu știu dacă puteți să vă faceți cont ca persoană fizică simplă, chiar nu îmi amintesc cum funcționează. Dar am impresia că s-a dat lege ca oamenii să-și depună declarațiile și pe hârtie, la sediul ANAF, vedeti aici: http://www.ziare.com...-online-1563713. Poate va dau si decizia pe loc și vedeti ce scrie pe ea.

Am impresia că trebuie să alegeți și un cod CAEN, vedeți ce vi se potrivește pentru activitate. Sper să nu vă ceară prea multe detalii. Mai întâi descărcați declarația și completați-o, eventual consultându-vă și cu cineva mai de specialitate.



#288414 D392 (A si B) - expirarea termenului de suspendare a obligatiei de depunere a...

Postat de DanaPFA on 28 January 2020 - 02:41 PM in Alte declaratii si raportari

Vă mulțumesc. Măcar se poate încărca/depune prin spațiul privat virtual de orice PFA? Sau e nevoie de semnătură digitală sau mai știu eu ce? (Țin minte că ultima dată când se depunea era nevoie de discheta și parcă și de certificat digital, așa că a trebuit să apelăm la cineva)

Vezi postareamgabi, la 27 January 2020 - 02:11 PM, a spus:

Parerea mea: Daca este PFA (are cod fiscal), este persoana impozabila care desfasoara doar activitati scutite si este neinregistrata TVA. Adica, depune 392.



#288423 D392 (A si B) - expirarea termenului de suspendare a obligatiei de depunere a...

Postat de DanaPFA on 29 January 2020 - 09:30 AM in Alte declaratii si raportari

Se poate depune prin spațiul privat virtual de orice PFA? Sau e nevoie de certificat digital sau mai știu eu ce? (Ultima dată când se depunea era nevoie de discheta și parcă și de certificat digital, așa că a trebuit să apelăm la cineva). Vă mulțumesc.

Vezi postareamgabi, la 28 January 2020 - 06:45 PM, a spus:

Se poate transmite, primesti recipisa ok.



#288410 D392 (A si B) - expirarea termenului de suspendare a obligatiei de depunere a...

Postat de DanaPFA on 27 January 2020 - 10:31 AM in Alte declaratii si raportari

O depun și agenții de asigurări? Situația lor e mai ciudată, în sensul că sunt persoane fizice independente (înregistrate doar la ANAF nu și la Registrul Comerțului) dar ''lucrează'' pentru o singură firmă de asigurări, care le plătește comision. Și am impresia că asigurările nu intră în sfera TVA...
Mulțumesc.



#288376 21 ian. 2020 - data intrarii in vigoare a noii legi pt prevenirea și com...

Postat de DanaPFA on 16 January 2020 - 03:49 PM in Legislatie comentata, spete diverse (ANAF, MMPS, AJOFM, CNPP, ANPIS, etc ...)

Să înțeleg că un traducător profesie liberă, care nu oferă consultanță în chestiuni financiare sau imobiliare, nu lucrează cu numerar și nici cu persoane fizice, încasează sumele facturate prin cont bancar și oricum sunt sub 2000 euro, NU ARE obligația desemnării unei persoane?

Dacă greșesc, n-am bani să plătesc amenda de 150.000 lei, care mi se pare extrem de mare - cine naiba inventează sumele astea pentru o greșeală atât de mică ?!



#288815 Declaratia unica - 2020 !

Postat de DanaPFA on 07 May 2020 - 10:06 AM in Declaratia unica

Vezi postareaDan I., la 06 May 2020 - 10:57 PM, a spus:

Ai depus decl unica 2020?
De fapt nu inteleg ce rost mai are estimarea pe anul in curs, daca plata pe baza a ce ai realizat efectiv are termen martie 2021, adica simultan cu depunerea decl. unice 2021, unde se trece realizatul pe 2020.
Ca doar nu se mai fac plati anticipate, urmate de regularizare etc.

Estimarea se face pentru că așa zice legea. Oricum nu cred că a avut vreun rost vreodată, nu numai acum. Alte țări nu cer așa ceva.
Nu am depus încă declarația, tocmai de aceea am pus întrebările, ca să știu cum o depun corect. Rectificativă nu am cum să depun din moment ce nu am depus o declarație inițială.
Eu voiam să știu dacă mai bifez la capitolul aferent anului 2019 contribuțiile pe care le-am plătit deja anul trecut (conform estimării declarate pe 2019). Dar cred că le voi bifa oricum ca doar n-or să mi le ceară de 2 ori din moment ce e clar că sunt aferente anului 2019.



#288807 Declaratia unica - 2020 !

Postat de DanaPFA on 06 May 2020 - 12:05 PM in Declaratia unica

Asta scrie in micul ghid al ANAF Despre declaratia unica 2020:
Declaraţia rectificativă se completează înscriindu-se toate datele şi informaţiile prevăzute
în capitolul supus rectificării, inclusiv cele care nu diferă faţă de declaraţia iniţială.

La rectificarea declarației se vor avea în vedere următoarele:
- declarația inițială este declarația care nu are nicio bifă de rectificativă selectată;
- este permisă depunerea unei singure declarații inițiale;[...]

Deci deducem că pentru a depune o declarație rectificativă trebuie să depunem mai întâi una inițială, care nu cred ca e cea depusa anul trecut, dat fiind ca anul trecut partea referitoare la veniturile pe 2019 era la capitolul II - venituri estimate, iar acum e la capitolul I, venituri realizate in 2019...



#288806 Declaratia unica - 2020 !

Postat de DanaPFA on 06 May 2020 - 11:05 AM in Declaratia unica

Vezi postareamgabi, la 03 May 2020 - 09:36 AM, a spus:

Partea din 2019 o faci rectificativa.

Mulțumesc, dar...anul acesta declaratia este privind venitul realizat pe 2019, iar anul trecut declaratia era privind venitul estimat pe 2019. Declaratia rectificativa nu cumva se face doar pentru o declaratie de acelasi fel, deja depusă (adică dacă am depus deja una privind venitul realizat, pe aia o pot rectifica)?



#288796 Declaratia unica - 2020 !

Postat de DanaPFA on 02 May 2020 - 02:37 PM in Declaratia unica

Buna ziua,

Am un PFA în sistem real iar anul trecut am declarat venituri estimative sub plafon și am bifat că vreau să plătesc contribuțiile la pensie și la sănătate. Plata tuturor contribuțiilor am efectuat-o tot în 2019. Veniturile realizate efectiv sunt tot sub plafon dar diferite față de cele estimate. Cum să procedez cu declarația de anul ăsta: bifez și acum capitolul 1 aferent veniturilor realizate în 2019 și subsecțiunile I.3.1 și I.3.2 privind contribuțiile, și completez acolo datele – la venituri pe cele efectiv realizate iar la contribuții le mai declar o dată pe cele declarate anul trecut chiar dacă le-am plătit deja? Mi-e teamă să nu mi se dubleze obligațiile de plată a contribuțiilor deși le-am plătit deja, dar am mai auzit de la contabili și că această declarație o șterge din sistem pe cea estimativa din 2019 așa că dacă nu le declar acum vor apărea ca nedatorate...

Vă mulțumesc.



#285835 Cât este reducerea pentru plata anticipata a taxelor și la ce se aplică?

Postat de DanaPFA on 23 November 2018 - 07:43 PM in Legislatie specifica PFA

Înțeleg că se acordă bonificație de 10% și pentru regularizările din 2017 pentru care s-a primit decizia după 30 octombrie. În OUG 89/2018 scrie la Art. V. că (2) Pentru plata cu anticipație a sumelor prevăzute la alin. (1) se acordă o bonificație de 10% din aceste sume, dacă sunt plătite integral până la data de 15 decembrie 2018, inclusiv. Valoarea bonificației diminuează sumele de plată prevăzute la alin. (1).
(5) Bonificația acordată la plata contribuției de asigurări sociale, potrivit alin. (2), se suportă de la bugetul de stat.
La fel și pe decizia mea: Sumele de plata stabilite prin prezenta decizie se platesc pâna la data de 30 iunie 2019. Pentru plata cu anticipație a sumelor se acordă o bonificație de 10% din aceste sume, daca sunt plătite integral pâna la data de 15 decembrie 2018, inclusiv.

Deși funcționara de la ANAF mi-a spus că trebuie plătită suma întreagă (în cazul meu 3.300 lei) și dacă eu vreau să plătesc direct cu 10% mai puțin (adică 2970 lei), ea îmi dă chitanța dar la ei în sistem va apărea că am restanță. Dar eu cred că procedura corectă e să plătesc eu direct cu 10% mai puțin.



#286755 Declaratia unica - elemente generale de depunere in 2019 !

Postat de DanaPFA on 23 February 2019 - 01:06 PM in Declaratia unica

Bună ziua,

Sunt traducător PFA (sistem real). Am câteva întrebări despre declarația unică:

1. înțeleg că nu mai există bonificații anul ăsta.
2. persoanele care estimează că vor câștiga sub salariul minim plătesc la sănătate tot pe 6 luni (adică 1248 lei) și sunt asigurate un an întreg?
3. la pensie, venitul minim lunar pe care îl pot declara este de 2080 lei, chiar dacă am studii superioare în domeniul studiat? Inseamnă 6240 lei de plată pe anul 2019.
4. regularizările la pensie plătite în 2018 pentru anii 2016 și 2017 nu se deduc din venitul aferent anului 2018? Mie mi-au venit și regularizările la impozit pentru anii respectivi și mi s-a restituit o parte din impozit pentru că pe decizie apare ca și cum am plătit chiar în anii aceia sumele regularizate la pensie. Deci am tras concluzia că nu sunt deductibile din venitul pe 2018.
5. dacă nu am plătit CAS în 2018 fiindcă am estimat si am avut venituri sub salariul minim mai bifez căsuța Date privind contribuția de asigurări sociale(CAS) datorată pentru anul 2018?

Vă mulțumesc.



#285895 Cât este reducerea pentru plata anticipata a taxelor și la ce se aplică?

Postat de DanaPFA on 27 November 2018 - 11:25 AM in Legislatie specifica PFA

Vezi postareaOtilia Alupei, la 26 November 2018 - 02:04 PM, a spus:

Da, ai dreptate, legislatia s-a modificat din nou (!! :blink2: ), am corectat la mesaj.

(...)

Mulțumesc! Sper că acum că s-a modificat vor interpreta corect funcționarii. Câteodată mă umflă râsul când văd toate modificările dar apoi îmi amintesc că toate astea mă afectează direct. De exemplu, acum există un cont unic (55.03) în care trebuie plătite toate și chiar dacă eu plătesc mereu la casierie am impresia că tot în conturile vechi mi-au vărsat plățile.

Și cu impozitul pe venit mi se pare o abrambureală, că de exemplu eu am platit un impozit acum pe venitul estimat (minus 5%) dar am câștigat mai mult și voi mai câștiga până la sfârșitul anului, iar în 2019 presupun că trebuie să-mi mai acord încă 5% din venitul net total (pentru depunerea online a declarației).




Cometa SQL