Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Otilia Alupei's Content - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 4

Salt la continut


Otilia Alupei's Content

There have been 1000 items by Otilia Alupei (Search limited from 19-December 07)



Sort by                Order  

#163559 WINMENTOR

Postat de Otilia Alupei on 21 February 2008 - 07:01 PM in Arhiva

din ce-mi spuneti voi nu-mi dau seama daca e mult mai bun decat saga
si saga face (genereaza) ce spuneti ca face winmentor
si de la saga poti cere cam orice iti trebuie
si la saga actualizarile vin pe mail (se descarca de pe site-ul lor) si apar in timp util
si saga e f. exact

nu prea vad unde-i diferenta demna de luat in seama :laugh:

oricum, va multumesc frumos pt. mesaje. :tongue:



#153894 WINMENTOR

Postat de Otilia Alupei on 06 December 2007 - 03:38 PM in Arhiva

mai, mai ...

uite asa primesti si tu o AVERTIZARE PUBLICA, draga alidi :biggrin: fiindca ai postat acelasi mesaj in 3 forumuri, ti le-am adus la un loc drept dovada , stii ca nu ai voie sa faci asa ceva ?? ia citeste regulamentul sa vezi ce zice p-acolo.

trebuie sa respecti acest regulament, altfel o sa ai probleme cu moderatorii, doar nu vrei sa ramai fara cont, nu-i asa ??

numai bine



#163303 WINMENTOR

Postat de Otilia Alupei on 19 February 2008 - 07:47 PM in Arhiva

Vezi postareamariana_flo, la Nov 28 2007, 01:43 PM, a spus:

.. am testat destule.
si saga ai testat ? :tongue:

te intreb fiindca eu folosesc saga de vreo 3 ani, sunt din ce in ce mai buni, eu ii iubesc pe cei de la saga fiindca imi dau continuu noi si noi facilitati in munca mea de contabil, consider ca isi merita fiecare leutz. asta e parerea mea despre ei, dar daca tu zici ca winmentor e si mai si, atunci poate ma sucesc si ma dau pe winmentor (desi mi-e greu sa cred ca sunt mai buni ca saga) :biggrin:

mariana, imi poti da mai multe detalii ? doar de functionare si facilitati (adica genereaza decl., diverse situatii, etc ... ? ) NU DE PRET, te rog frumos :laugh:

cu multumiri.



#164543 WINMENTOR

Postat de Otilia Alupei on 29 February 2008 - 01:11 PM in Arhiva

poate la winmentor :tongue: , la saga in nici un caz !!!



#185156 WINMENTOR

Postat de Otilia Alupei on 22 October 2008 - 02:40 PM in Arhiva

nu ti le genereaza programul de conta ?? cu ce program lucrezi, draga mea ?

nu e chiar simplu sa te invete cineva de pe forum sa le faci, adica sa-ti "predea" online :thumbup: , riscul sa gresesti e f mare si ar fi pacat sa intri la belele pt. asa ceva. mai bine nu te baga ...



#185161 WINMENTOR

Postat de Otilia Alupei on 22 October 2008 - 03:01 PM in Arhiva

daca vrei sa incerci, cristina :thumbup: , cel mai bine = cu riscurile cele mai mici e sa-ti dea alwana datele si tu sa faci decl. evectiv, apoi sa ii spui rand cu rand ce sume sa scrie. sa-ti trimita statul de plata salarii integral (scanat si pus pe mess sau pe mail), rulaj conturi cl. 7 (daca e micro) fara cele care nu intra, apoi sumele din reg. de cump. si vanzari pt tva... ai grija cum o verifici ca sa-ti dai seama ca ti-a dat ce i-ai cerut...
o sa fie ceva bataie de cap si nu e absolut sigur ca veti reusi sa le faceti corect.
eu va doresc mult succes, dragele de voi :tongue:



#185163 WINMENTOR

Postat de Otilia Alupei on 22 October 2008 - 03:04 PM in Arhiva

aaa, ok ... am crezut ca trebuie sa le faci efectiv si ca esti in criza de timp cu depunerea decl.
m-am linistit :biggrin:



#275775 warn status

Postat de Otilia Alupei on 21 September 2016 - 04:24 PM in Probleme tehnice, sugestii, reclamatii

dupa cum se vede, banda de sub "warn status" e goala, deci nu s-a marcat nici o sanctiune acolo,
altfel, pe banda resp. ar fi o portiune albastra, de o marime proportionala cu nivelul sanctiunii aplicate.



#251025 vrem o recomandare pentru soft de facturare

Postat de Otilia Alupei on 17 November 2012 - 08:55 PM in Arhiva

imi pare rau, dar nu ti se pot face recomandari PUBLIC fiindca asta inseamna reclama neautorizata si NU E VOIE pe acest forum ! daca citeai regulamentul, stiai !

cine vrea sa ii faca recomandari, va rog sa i le faceti numai pe PM sau pe adresa de mail din profil.

topic inchis !



#290198 Vrei sa lucrezi sezonier in strainatate? Informeaza-te, lucreaza legal si cun...

Postat de Otilia Alupei on 30 July 2021 - 01:14 PM in ITM, Inspectia Muncii

https://www.inspecti...d9-e2a0f704eac8

Vrei sa lucrezi sezonier in strainatate? Informeaza-te, lucreaza legal si cunoaste-ti drepturile pentru a fi protejat!

INFORMATII DESPRE INTERMEDIEREA SI PLASAREA FORTEI DE MUNCA IN STRAINATATE

Tel. 021.302.70.52 / 021.302.70.53 - Suport pentru cetatenii care vor sa munceasca in strainatate.

Fisiere atasate




#142671 vreau si eu subiectele

Postat de Otilia Alupei on 08 September 2007 - 01:09 PM in Arhiva

georgiana,

e a 4-a oara cand ceri subiecte si de tot atatea ori ai deschis topicuri separate !! pe unul ti l-am mutat la "cereri subiecte...." , al 2-lea ti l-am sters, al 3-lea ti l-am inchis ceea ce voi face si cu asta, dar nu inainte de a-ti da PRIMA SANCTIUNE pt. incalcarea repetata a regulamentului :

AVERTIZARE PUBLICA :

DACA MAI DESCHIZI TOPICURI NOI PE TEME CARE SUNT DEZBATUTE / TRATATE / EXPUSE IN ALT(E) TOPIC(URI) DESCHIS(E) DEJA, VEI PRIMI A DOUA SANCTIUNE de 10% SI EA VA FI CEA PREMERGATOARE PRIMEI TALE SUSPENDARI TEMPORARE DE CONT.

te rog mult de tot, nu vreau sa se ajunga acolo si de aceea trebuie sa REcitesti regulamentul, sa-l intelegi si sa-l respecti. asta te va face sa NU incarci forumul inutil si sa nu-ti mai bati joc de munca nostra, a moderatorilor, care stam sa mutam/stergem/inchidem atatea mesaje dupa tine !

respecta regulile de postare si totul va fi f. bine ! :notworthy:



#288975 Vreau sa re-deschid firma mea, am nevoie de cateva informatii

Postat de Otilia Alupei on 15 June 2020 - 12:20 PM in Aspecte juridice privind societatile comerciale

Buna, :smile:

Daca nu ai "miscat" nimic in cei 5 ani, ANAF te-a declarat inactiv.
Pentru a fi reactivat, un contribuabil declarat inactiv trebuie sa indeplineasca cumulativ urmatoarele conditii, cf. art.92 alin.(5) Cod de procedura fiscala:
a) sa isi indeplineasca toate obligatiile declarative prevazute de lege;
b) sa nu inregistreze obligatii fiscale restante.

De asemenea, se impune ca firma ta sa nu aiba inscrisa la Registrul Comertului inactivitate temporara, durata societatii sa nu fie expirata, durata detinerii spatiului cu destinatia de sediu social sa nu fie expirata.

Depune la Admin. Fin. de care apartii cu firma, toate declaratiile prevazute de lege aferente ultimilor 5 ani (pe zero) + declaratiile de inactivitate in locul bilanturilor.
Apoi solicita reactivarea prin depunerea unei cereri la organul fiscal central in a carui evidenta fiscala este inregistrata, care iti va emite decizie de reactivare. Aceasta produce efecte fata de terti din ziua urmatoare datei inscrierii sale in Registrul contribuabilor reactivati.
Inscrierea in Registrul contribuabililor reactivati se va face de catre organul fiscal central emitent, dupa comunicarea deciziei de reactivare, in termen de cel mult 5 zile de la data comunicarii. Registrul este public si se afiseaza pe site-ul ANAF.

Daca nu vrei sa faci vreo boacana din nestiinta, cere asistenta la Admin. Financiara, biroul de asistenta contribuabil. Sunt obligati sa ti-o acorde oricat de mult ai nevoie in acest caz. Sa ai la tine posibilitatea de a lua ceva notite (telefon, tableta, sau pix si hartie). Imbraca-te frumos, dichiseste-te fiindca fetelor le plac baietii care sunt ingrijiti si arata bine, devin mai amabile - am constatat personal aspectul. Deh, vorba lui Caragiale, "naturelul" doamnelor devine mai "simtitor" la frumos ... :biggrin2: Ca si cel al domnilor atunci cand interactioneaza cu o femeie aranjata.
Apoi, daca crezi ca mai este necesar, vb cu un contabil sau un jurist specializat in asa ceva, care sa iti faca toate actele si sa alerge in locul tau.

Succes !



#266783 vreau sa fiu contabil, de unde sa incep ?

Postat de Otilia Alupei on 12 February 2015 - 12:46 PM in Cum poti deveni contabil

in primul rand, te rog sa citesti regulamentul si sa-l respecti - ai incalcat, deja, regulile de postare (reclama/ link neautorizat la firma cu cursurile + scris stil chat).

legat de intrebari, cu cat inveti mai mult, cu atat e mai bine pt tine, insa contabilitatea financiara si mai ales fiscalitatea sunt mult peste nivelul contabilitatii primare.

mult succes !



#270219 vreau sa fiu contabil, de unde sa incep ?

Postat de Otilia Alupei on 09 September 2015 - 11:31 AM in Cum poti deveni contabil

linia finante-banci se pliaza cel mai bine pe contabilitatea bancara, nu si pe cea a societatilor comerciale.
depinde ce-ti doresti ca si cariera .... daca te simti atrasa de activitatea bancara, atunci linia enuntata ca prima optiune este buna.

facultatea cu profil contabil ar trebui sa-ti ofere cunostinte care sa se poata aplica in mai multe domenii de activitate, nu doar cel bancar, largindu-ti optiunile de lucru si, prin urmare, de angajare.

sa fiu in locul tau, nu m-as "pierde" cu studiul in mai multe meserii, ci m-as hotara pe una singura - cea care-mi place cel mai mult - si as incerca sa ma perfectionez in ea cat de mult posibil.

si inca ceva : eu nu reusesc sa inteleg de ce mai toata studentimea romana (sau macar majoritatea ei) inca alearga dupa master(e), cand la angajare se pune accentul in primul rand pe cunostinte, pe experienta practica.
eu cred ca a trecut de mult vremea in care un angajator putea fi impresionat de aparatia unui master intr-un CV si asta pt ca de multe ori au constatat ca aceste studii postuniversitare nu i-au adus candidatului cunostintele necesare pt jobul resp.
de asemenea, mai cred ca un master merita facut numai si numai daca aduce beneficii consistente, iar mie nu mi se pare un beneficiu consistent sa aloci circa 2 ani pt un master in domeniul economic doar pt a echivala examenul de admitere stagiu la CECCAR (pt. expert contabil) sau CAFR (pt auditor financiar) cand pregatirea pt aceste examene dureza mult mai putin si nu e atat de costisitoare ca un master.

parerea mea ... :smile: este ca ar trebui sa te gandesti f bine ce meserie vrei sa urmezi, ca baza a obtinerii veniturilor tale de subzintenta, apoi sa-ti trasezi f clar drumul pregatirii profesionale in fct. de nivelul la care vrei sa ajungi - asta ca sa nu te pierzi pe drum in tot felul de studii care nu te ajuta atat de mult pe cat ai nevoie in cariera.
ideal ar fi sa gasesti chiar scurtatura care te aduce cel mai repede la tinta ...



#266871 vreau sa fiu contabil, de unde sa incep ?

Postat de Otilia Alupei on 16 February 2015 - 04:42 PM in Cum poti deveni contabil

Doamne, ajuta ! :smile:



#243363 vreau sa fiu contabil, de unde sa incep ?

Postat de Otilia Alupei on 28 July 2011 - 04:19 PM in Cum poti deveni contabil

un curs de contabilitate te ajuta sa tii doar contabilitatea primara a unei firme, in cel mai fericit caz pana la balanta, insa nici vorba de mai mult.
spun asta pe baza informatiilor venite de la cei care au urmat un astfel de curs si care, oricat s-au straduit sa invete acolo, nu au reusit sa primeasca informatiile necesare pt mai mult de atat.

contabilitatea este o meserie pretentioasa, plina de responsabilitati ! ea poate fi foarte riscanta daca o practici fara sa o stapanesti fiindca, in afara de brambureala generata firmei, amenzile primite de la diverse institutii ale statului pot fi considerabile si se pot aplica direct persoanei fizice vinovate, asa ca poti ramane "in chiloti" daca faci vreo mare gogonata prin acte si firma nu vrea sa suporte paguba produsa de activitatea ta defectuoasa !

ma socheaza ca poti face master in contabilitate fara sa fi facut o facultate de contabilitate (ce D-zeu se intampla in tara asta ??? :ohmy2: )

dreptul de semnatura completa (inclusiv bilant) ti-l da absolvirea cu diploma de licenta a unor studii economice + angajarea ca economist/contabil sef sau acreditarea CECCAR.
la ora actuala, mai poti tine conta la firme cu CA < 35.000 euro, avand incheiata doar o conventie civila cu firma respectiva, DACA esti economist !
deci, oricum o iei, tot la licenta de economist ajungi pt a tine conta completa (balanta si bilant) !!

problema mare ramane totusi angajarea ulterioara, in conditiile in care iata ca inclusiv studiile economice superioare nu iti mai ofera baza minima necesara practicarii imediate a acestei meserii, macar la un nivel minim acceptabil pt un asemenea prag al studiilor.
deci, daca nu ai un loc de munca asigurat ulterior (firma lu' tata, etc ..) riscul de a fi somer cu studii economice superioare este cat se poate de real si deloc de neglijat fiindca cel putin la ora actuala (in conditii de criza) angajatorul nu mai e dispus sa angajeze decat oameni care stiu bine ce au de facut, aducandu-i profitul dorit in timp f scurt si fara complicatii.

cum practica e marele "cui in talpa" al noilor absolventi de "economice", eu cred ca trebuie sa iti asiguri mai intai acest spate = locul unde sa inveti practic aceasta meserie.
exista 2 cai principale de a obtine sigur acest lucru :
1. "firma lu' tata", dupa cum am mai zis
2. sa-ti incepi studiile universitare in timp ce deja lucrezi la o firma de conta sau in conta primara a unei firme (aici te ajuta cursul absolvit)
daca aceste 2 cai iti lipsesc, atunci dupa absolvirea facultatii ramai la mana sortii, adica va trebui sa fii f norocoasa sa te primeasca un angajator fara sa ai experienta practica necesara, insa chiar si pt. asta va trebui sa-l convingi ca esti o persoana deosebit de serioasa si profesionista, poate chiar sa accepti conditii de angajare sub nivelul tau de pregatire general si sub nivelul financiar asteptat. :sad:

personal, daca as fi la inceputul unui astfel de drum (minim absolventa de liceu cu bac-ul luat) si nu as avea la dispozitie "firma lu' tata", atunci as prefera fara discutie var. 2, adica :
- as face urmatoarele cursuri de scurta durata :
* un curs de conta primara - ca mai mult tot nu se poate pt inceput,
* unul de resurse umane,
* unul de operare PC - daca mai e nevoie
* si chiar unul de secretariat - ca sa stiu sa intocmesc corect orice documente uzuale intr-o firma - fara sa am nevoie de ajutorul unei terte persoane
- apoi m-as angaja intr-o firma de conta sau in orice alta firma, dar sa fie una serioasa, unde as dovedi ca sunt o persoana demna de incredere si f. profesionista, astfel incat angajatorul sa-mi dea de lucru din ce mai complicat pe conta si RU, ca sa pot invata din ce in mai mult.
- in caz de forta majora, leger as putea tine temporar locul secretarei, doamnei de la RU sau chiar colegei mele de la contabilitate, iar asta nu ar ramane neobservat de catre patron/director, consolidandu-mi pozitia in firma.
- PARALEL cu munca in firma, as urma o facultate economica si asta s-ar plia perfect pe ce muncesc deja, deci imi va fi mult mai usor sa parcurg si sa inteleg materia economica, iar cand as absolvi nu s-ar mai pune prbl. angajarii, ba chiar as putea avea gata creata posibilitatea avansarii profesionale.
- de acolo inainte, doar cerul este limita - vb "poetului" englez (only sky is the limit)

sigur ca pt toate astea va trebui cativa ani sa am o viata cel putin echilibrata, daca nu chiar spartana, fiindca efortul depus va fi major ca intensitate si durata, insa beneficiile obtinute imi pot asigura o cariera frumoasa pt toata viata, cu venitul lunar necesar unui trai decent si chiar mai mult, mai ales daca la un moment dat voi fi in stare sa stau pe propriile picioare dpv profesional, adica sa lucrez in calitate de prestator de servicii - fie cu acreditare CECCAR si/sau ITM -pt IRU, fie cu CIM-uri cu timp partial (care imi dau un statut mai putin rigid decat un singur CIM cu timp complet de 8 h/zi) fie cu conventii civile acolo unde acesta forma este admisa.

dar asta e doar parerea mea ... :smile:



#243745 vreau sa fiu contabil, de unde sa incep ?

Postat de Otilia Alupei on 13 August 2011 - 10:15 PM in Cum poti deveni contabil

cu drag si toata bunavointa :smile:



#253197 vreau sa fiu contabil, de unde sa incep ?

Postat de Otilia Alupei on 13 March 2013 - 10:10 PM in Cum poti deveni contabil

:laugh: , @kmkz m-ai facut sa rad cu pofta, ce inspirat ai fost !

acum serios vorbind, e de jale sa termini o facultate scriind ca un agramat !!
e uimitor ca se poate intampla asa ceva si, de asemenea, e trist ... :sad:



#266859 vreau sa fiu contabil, de unde sa incep ?

Postat de Otilia Alupei on 16 February 2015 - 11:40 AM in Cum poti deveni contabil

ca functie, eu zic ca nu ai nici un drept in plus fiindca pt. a sari pe o treapta superioara e nevoie de studii superioare (facultate) sau vechime in munca (mai ales daca lucrezi la stat unde se tine cont de vechime, obligatoriu, la salariu).
eventual ca bani sa ai un mic avantaj, adica ai putea obtine un salariu un pic mai mare, dar (sincer) ma indoiesc de asta mai ales in zilele noastre ...

sa fiu in locul tau, eu as lucra linistita numai contabilitate primara, timp in care as urma cursurile unei facultati de specialitate si chiar ar fi deajuns de facut simultan fiindca vei fi solicitata destul de mult.



#266691 vreau sa fiu contabil, de unde sa incep ?

Postat de Otilia Alupei on 09 February 2015 - 10:27 AM in Cum poti deveni contabil

pana la facultate (care, oricum, iti ofera un morman de teorie si f putina practica) poti face niste cursuri de perfectionare - avand in vedere ca ai absolvit un liceu economic si spui ca te pricepi la conta primara - asta ca un update...

in rest, lucru efectiv in meserie e cel care iti va aduce cele mai multe cunostinte / experienta, deci angajeaza-te pe post de contabil sau asistent contabil, chiar si part-time daca nu gasesti altfel.

succes ! :smile:



#267447 vreau sa fiu contabil, de unde sa incep ?

Postat de Otilia Alupei on 17 March 2015 - 03:56 PM in Cum poti deveni contabil

Cu drag ! :smile:



#266757 vreau sa fiu contabil, de unde sa incep ?

Postat de Otilia Alupei on 11 February 2015 - 06:53 PM in Cum poti deveni contabil

nu, nu trebuie sa le faci la Bucuresti, neaparat !
cauta pe net, sunt multe firme care organizeaza aceste cursuri in toata tara..
nu conteaza numele firmei, ci ceea ce se preda.



#238199 vreau sa fiu contabil, de unde sa incep ?

Postat de Otilia Alupei on 21 February 2011 - 03:16 PM in Cum poti deveni contabil

mady,

fol. fct de cautare fiindca
- toate intrebarile tale au deja raspunsurile pe forum (drept de semnatura, examene..)
- este obligatorie inainte de a posta

citeste regulamentul, te rog !



#248118 vreau sa fiu contabil, de unde sa incep ?

Postat de Otilia Alupei on 21 February 2012 - 10:52 PM in Cum poti deveni contabil

corect + la firme cu CA anuala <35.000 euro poti lucra si cu contracte/convenţii civile încheiate potrivit Codului civil fiindca studii economice superioare - conform opţiunii de la art. 10 alin. (31) din Legea contabilităţii.



#250000 vreau sa fiu contabil, de unde sa incep ?

Postat de Otilia Alupei on 21 August 2012 - 05:54 PM in Cum poti deveni contabil

:smile: incepi cu un CV pe care il plasezi fie pe site-uri cu job-uri pt contabili ( nivel - incepatori ), fie chiar aici - la "anunturi" !




Cometa SQL