Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
WINMENTOR - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 4

Salt la continut


WINMENTOR


125 replies to this topic

#61 a.d.n.

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 537 Postari:
  • Gender:Female

Postat 08 October 2008 - 11:20 AM

Vezi postareapetrisor, la Oct 8 2008, 10:38 AM, a spus:

Probabil ai vrut sa spui sa mai achizitionati mentorul pe inca 3-4 calculatoare in retea. Gestiunea e integrata cu contabilitatea, deci nu exista modul separat de gestiune si de contabilitate.

:thumbup: Da. Corect. Asta am vrut sa spun.
N-am nicio tangenta cu chestii de...IT. Sunt complet paralela. N-am stiut sa ma exprim si... am comis-o. Scuze!



#62 radubc

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 110 Postari:
  • Location:Calgary, AB

Postat 11 October 2008 - 01:59 PM

Eroarea aia apare pentru ca a mai fost instalat WM pe calculator si apoi dezinstalat. Se rezolva stergand din registry tot ce contine WinMENTOR.




#63 Deea_Scorpiutzza

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 17 October 2008 - 08:49 PM

Si eu am aceeasi problema ca si adryana.Daca se poate va rog sa_mi dati un raspuns,cum as putea sa-l instalez.
multumesc
:thumbup:

Vezi postarearadubc, la Oct 11 2008, 02:59 PM, a spus:

Eroarea aia apare pentru ca a mai fost instalat WM pe calculator si apoi dezinstalat. Se rezolva stergand din registry tot ce contine WinMENTOR.

Am sters registry si tot nu am putut instala programul.Altfel nu se poate ??mi-am batut capul o zi intreaga si tot nu am reusit.



#64 petrisor

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 56 Postari:
  • Gender:Male

Postat 18 October 2008 - 02:36 PM

Faci asa:
start -> run -> regedit -> dai click pe 'my computer' -> F3 -> borland -> enter.
Cand gaseste dai delete -> yes, apoi F3 -> gaseste alt borland -> delete -> yes
(stergi tot ce gaseste chiar daca nu scrie 'borland')
si tot asa pana cand apare mesajul 'finished through the registry' -> ok.
Inchizi fereastra apoi instalezi mentorul normal. Sa zici daca ai reusit.



#65 radubc

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 110 Postari:
  • Location:Calgary, AB

Postat 18 October 2008 - 09:02 PM

Asa-i. Uitasem de borland. Dupa tratamentul asta trebuie sa mearga. Din cate stiu eu altfel nu se poate.



#66 alwana

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 24 Postari:
  • Gender:Female

Postat 22 October 2008 - 02:20 PM

buna ziua...sunt noua in acest domeniu si rugamintea mea este daca ma poate ajuta cineva cu completarea declaratiilor(100,300,101,102)...de unde i-au datele?am mai lucrat in conta primara, dar acum sunt nevoita sa fac declaratiile.....va multumesc.



#67 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 22 October 2008 - 02:40 PM

nu ti le genereaza programul de conta ?? cu ce program lucrezi, draga mea ?

nu e chiar simplu sa te invete cineva de pe forum sa le faci, adica sa-ti "predea" online :thumbup: , riscul sa gresesti e f mare si ar fi pacat sa intri la belele pt. asa ceva. mai bine nu te baga ...



#68 cristianamatache

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 292 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 22 October 2008 - 02:44 PM

Vezi postareaalwana, la Oct 22 2008, 03:20 PM, a spus:

buna ziua...sunt noua in acest domeniu si rugamintea mea este daca ma poate ajuta cineva cu completarea declaratiilor(100,300,101,102)...de unde i-au datele?am mai lucrat in conta primara, dar acum sunt nevoita sa fac declaratiile.....va multumesc.


da-mi adresa de mes poate reusesc sa te ajt, desi otilia are dreptate...dar hai sa incercam



#69 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 22 October 2008 - 03:01 PM

daca vrei sa incerci, cristina :thumbup: , cel mai bine = cu riscurile cele mai mici e sa-ti dea alwana datele si tu sa faci decl. evectiv, apoi sa ii spui rand cu rand ce sume sa scrie. sa-ti trimita statul de plata salarii integral (scanat si pus pe mess sau pe mail), rulaj conturi cl. 7 (daca e micro) fara cele care nu intra, apoi sumele din reg. de cump. si vanzari pt tva... ai grija cum o verifici ca sa-ti dai seama ca ti-a dat ce i-ai cerut...
o sa fie ceva bataie de cap si nu e absolut sigur ca veti reusi sa le faceti corect.
eu va doresc mult succes, dragele de voi :tongue:



#70 alwana

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 24 Postari:
  • Gender:Female

Postat 22 October 2008 - 03:01 PM

multumesc pt ajutor...lucrez cu Mentor ..le genereaza, intr-adevar, dar pt cunostiintele mele as vrea sa stiu.
adresa mea de mess este tee_tess27@yahoo.com



#71 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 22 October 2008 - 03:04 PM

aaa, ok ... am crezut ca trebuie sa le faci efectiv si ca esti in criza de timp cu depunerea decl.
m-am linistit :biggrin:



#72 alwana

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 24 Postari:
  • Gender:Female

Postat 22 October 2008 - 03:55 PM

Multumesc pt. raspunsuri...totul este pt. mine, pt. cunostiintele mele..vreau sa invat conta dar mi se pare destul de dificil...



#73 petrisor

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 56 Postari:
  • Gender:Male

Postat 22 October 2008 - 04:52 PM

Vezi ca poti exporta orice lista (jurnal cumparari, vanzari, registru jurnal, reg casa, stat plata, contributii, balanta, etc) in format PDF astfel:
deschizi lista -> click pe simbolul imprimanta -> vizualizare -> PDF -> la 'nume fisier' dai numele listei iar la 'directoare' trebuie sa alegi calea unde le exporti pe hardul calculatorului. De exemplu iti creezi pe hard un director 'fisiere exportate Mentor' si le pui acolo. In felul asta nu mai trebuie sa scanezi nimic si le trimiti direct pe mail (arata si foarte frumos). Daca nu te descurci ... let me know.



#74 irina petcu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 278 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bistrita
  • Interests:contabilitate

Postat 29 October 2008 - 11:01 AM

Vezi postareaSeptimiu, la Feb 22 2008, 09:57 PM, a spus:

diferenta e vreo mie de euro
Asa este. Sunt foarte bune amandoua. Winmentor e mai scump.
Am lucrat si cu Winmentor, dar imi place mai mult Saga.
irina



#75 SupremeOn

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 30 Postari:

Postat 30 October 2008 - 10:56 PM

Din cate am vazut eu, Saga nu poate lucra cu gestiuni multiple. Configurarea tipului de gestiune (en groes sau en detail) o faci in setarile firmei... de parca ar fi o caracteristica a firmei... la Mentor, configurarea metodei de gestiune este specifica fiecarei gestiuni in parte (prin intermediul caracterizariilor contabile)... iar interfata de la Saga, sa fim seriosi, este atat de incarcata, caci ametesti cand o vezi :) ... de curiozitate, ce iti place la ea? in privinta banilor, cand ai mentor-ul de 4 ani, deja uiti ca te-a costat bani, asa fain ma simt... dati-mi alt program ERP care sa imi dea update-urile mocca :) ...

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 15 November 2008 - 05:37 PM
citare mesaje anterioare




#76 petrisor

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 56 Postari:
  • Gender:Male

Postat 30 October 2008 - 11:04 PM

Corect. Se pare ca multi nu iau in seama chestia cu update-urile.



#77 Dan Trocaru

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 11 November 2008 - 09:17 PM

De aproximativ 4 luni folosesc WinMentor si am observat ca nu inchide conturile de TVA la sfarsit de luna (ramane sold atat pe 442.03 cat si pe 442.04). Ce se poate face pentru remedierea acestui neajuns ? Ce contari manuale trebuie facute? Ma poate ajuta cineva cu un sfat ?

Multumesc.



#78 Ligia Georgescu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 403 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 12 November 2008 - 11:44 AM

Se face nota contabila.



#79 Dan Trocaru

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 12 November 2008 - 01:19 PM

OK. Se face nota contabila manual. Care sunt contarile de efectuat ?

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 15 November 2008 - 05:34 PM
citare mesaj anterior




#80 daniboy

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 17 Postari:

Postat 12 November 2008 - 06:22 PM

442.03=442.04 cu suma mai mica dintre cele doua solduri, astfel incat sa ramana sold doar pe 442.03 sau pe 442.04

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 15 November 2008 - 05:34 PM
citare mesaj anterior







Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL