Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
fivefell's Content - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


fivefell's Content

There have been 153 items by fivefell (Search limited from 13-January 08)



Sort by                Order  

#100044 vanzare imobiliare propritatea firmei catre patron

Postat de fivefell on 08 September 2006 - 02:35 PM in Arhiva

Cum se poate vinde un teren care apartine firmei unuia dintre asociatii firmei? Se mai organizeaza licitatie publica? Multumesc !



#100244 vanzare imobiliare propritatea firmei catre patron

Postat de fivefell on 11 September 2006 - 08:56 AM in Arhiva

Vezi postareacristinaX, la Sep 8 2006, 03:13 PM, a spus:

cu contract de vanzare-cumparare si factura fiscala. daca valoarea la care-l vinzi este mai mare decat valoarea cu care este inregistrat in contabilitate, nu trebuie sa organizezi licitatie. se organizeaza doar in cazul in care-l vinzi sub valoarea din contabilitate, pentru ca diferenta care-ti intra pe cheltuieli sa o poti considera deductibila ( in caz contrar este o cheltuiala nedeductibila).
Multumesc mult!



#100054 vanzare imobiliare propritatea firmei catre patron

Postat de fivefell on 08 September 2006 - 03:18 PM in Arhiva

Nu ma poate ajuta nimeni!? :( :(



#105452 una buna de dimineata

Postat de fivefell on 31 October 2006 - 02:25 PM in Arhiva

Trebuie sa va spun ca sporul de vechime se acorda ptr vechimea totala in munca. Pentru vechimea la actualul loc de munca se poate acorda spor de fidelitate care este intre 1 si 5% .



#45675 Tva aferent ch.protocol nedeductibil

Postat de fivefell on 19 October 2005 - 10:56 AM in Arhiva

eu am creat un analitic separat pentru chelt de protocol nedeductibile din start(tigari si alcool) unde inregistrez inclusiv valoarea tva-ului aferent iar pentru celelalte chelt de protocol verific deductibil.trim iar anual fac regularizarea si la tva



#153365 tichete restaurant-la sfarsit de an deductibile sau nu?!

Postat de fivefell on 05 December 2007 - 10:47 AM in Arhiva

chiar nu are nimeni o parere?



#155216 tichete restaurant-la sfarsit de an deductibile sau nu?!

Postat de fivefell on 10 December 2007 - 12:31 PM in Arhiva

Haideti sa va spun raspunsul dat de d-na Lector Stoianoff la un curs de instruire din weekend: nu se pot considera ca si deductibile aceste chelt ptr ca in cursul anului s-au inregistrat dobanzi si majorari de intarziere.Asa ca...



#153083 tichete restaurant-la sfarsit de an deductibile sau nu?!

Postat de fivefell on 04 December 2007 - 03:42 PM in Arhiva

In lunile octombrie si noiembrie societatea a inregistrat plati restante la bugete si am trecut la nedeductibile cheltuiala cu tichetele de masa aferenta acestor luni.Daca la sfarsitul lunii decembrie societatea nu mai are plati restante la bugete, la calculul impozitului pe prof anual pot considera ca fiind deductibile si cheltuielile cu tichetele aferente lunilor octombrie si noiembrie? :biggrin: Ca doar la sf de an, in balanta nu am plati restante ...Ce ziceti?



#5788 tichete cadou

Postat de fivefell on 16 December 2004 - 09:33 AM in Arhiva

Poate cineva sa imi spuna regimul fiscal al bonurilor cadou( nu bonurile de masa)? As dori sa propun patronului achizitionare acestor tichete cadou pentru prima de Craciun.



#146749 Tichete ( Bonuri ) de Masa si Tichete ( Bonuri ) Cadou

Postat de fivefell on 05 October 2007 - 12:33 PM in Arhiva

in legatura cu deductibilitatea tichetelor de masa in cand societatea inregistreaza plati restante la bugete, alin 3 din OU nr79 /2001 spune ca prevederile alin 1 si 2 se aplica si ptr anul 2001 ptr ca ordonanta a fost aprobata prin legea 59/16 ian 2002 ! Din ordonanta rezulta clar ca atat vreme cat se inreg plati restante( incepand din 2001) la bugete, angajatorii nu mai pot acorda tichete de masa.Situatia aceasta o am eu ptr luna sept si voi acorda tichete dar le voi inregistra la chelt nedeductibile fiscal.PS Am ordonanta doar listata.Daca am timp o sa o caut si in format electronic



#94758 tarif eliberare auto

Postat de fivefell on 21 July 2006 - 02:52 PM in Arhiva

multumesc mult! asa ma gandisem si eu sa o consider nedeductibila. nu exista si o amenda. este doar aceasta factura de eliberare aotu in val de 150 lei cu tva cu tot.



#94695 tarif eliberare auto

Postat de fivefell on 21 July 2006 - 10:05 AM in Arhiva

stie cineva daca e deductibila la calculul impoz pe profit taxa de eliberare auto ? masina a fost ridicata ptr ca a fost parcata in loc nepermis. am si factura emisa de Admin Domeniului Public si Privat. Multumesc!



#45932 Stat de salarii

Postat de fivefell on 20 October 2005 - 10:12 AM in Arhiva

unde este pdf-ul?



#46192 sponsorizare

Postat de fivefell on 21 October 2005 - 08:33 AM in Arhiva

multumesc mult!



#45677 sponsorizare

Postat de fivefell on 19 October 2005 - 10:58 AM in Arhiva

am si eu o intrebare. in anul 2005 sunt deductibile orice fel de sponsorizare ?



#94315 soft bilant iunie 2006

Postat de fivefell on 19 July 2006 - 10:00 AM in Arhiva

Hello!Care este termenul limita pentru depunerea bilantului la semestrul I 2006? multumesc!



#94321 soft bilant iunie 2006

Postat de fivefell on 19 July 2006 - 10:13 AM in Arhiva

:D :x



#65375 Societate din 2005 fara activitate

Postat de fivefell on 08 February 2006 - 02:13 PM in Arhiva

unde se depune declaratia ca firma nu a avut activitate? declaratiile 100 si 300 le depune la administratia locala dar aceasta declaratie nu trebuie depusa la Directia Administratiei Fiscale de judetz? pls :oops:



#84203 salutare

Postat de fivefell on 18 May 2006 - 11:39 AM in Arhiva

si eu sunt studenta la CIG, anul IV, FD , Spiru H Bucuresti



#132334 salariu

Postat de fivefell on 28 May 2007 - 01:18 PM in Arhiva

bonurile respective nu se trec in cartea de munca, respectivele venituri nu sunt cu caracter obligatoriu si permanent(asa cum se cere la un imprumut bancar). In cartea de munca se trece salariul negociat care nu este egal cu netul. Din brut se scad contributiile la salarii si impozitul si se obtine netul care este trecut in adeverinta de salariu ptr banca.



#37559 registru de evid fiscala a imp pe profit

Postat de fivefell on 13 September 2005 - 11:36 AM in Arhiva

Registrul de evidenta fiscala trebuie numerotat si snuruit si apoi merg cu el la Adm.Fin. ptr a fi inregistrat? Sau e ok asa cum l-am luat si doar il numerotez?



#2852 recunoastere investitie corporala in curs

Postat de fivefell on 15 October 2004 - 09:55 AM in Arhiva

va rog, am nevoie de un sfat. Am inceput in luna sept 2004 o investitie corporala in curs in regie proprie. S-au inregistrat chelt cu materiale si chelt cu munca vie( 602 si 641).Lucrarea, probabil,va fi finalizata anul urmator.Acum, la inchid trim III trebuie sa fac inregistrarile 231=722 cu valoarea cheltuielilor efective (asta pentru a deb=natura impoz pe profit la trim III) sau nu? Multumesc mult, mult!



#19393 Program CAS dupa modificarea salariului minim pe economie

Postat de fivefell on 09 May 2005 - 01:09 PM in Arhiva

este valabil acelasi program



#164133 problema inregistrari cirese pt consum

Postat de fivefell on 26 February 2008 - 04:41 PM in Arhiva

stocul de cirese il "casezi" in baza unui pv efectuat de comisioa de casare, aprobat de conducerea societatii( intreg ctb 6588=3028) apoi inregistrezi receptia(nir-ul) produselor recuperate din dezmembrare. Fructul ptr distilerie si coditele(3028=7588 cu valoarea recuperata-asta luand in calcul cam ce poti obtine de la client pe aceste produse).Eu asa as proceda.PS folosind analitice distincte ptr 3028 -stocul provenit din dezmembrari



#13877 problema cu forumul sau cu mine :-)))

Postat de fivefell on 21 March 2005 - 03:45 PM in Arhiva

si eu am aceeasi problema!!! :(




Cometa SQL