Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
gaby's Content - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


gaby's Content

There have been 52 items by gaby (Search limited from 29-December 07)



Sort by                Order  

#188112 CONTRACT IMPRUMUT PATRON

Postat de gaby on 25 November 2008 - 08:51 AM in Arhiva

Daca patronul a platit din bani proprii o factura se face un contract de imprumut semnat si certificat de un avocat avocat, sa fie cit mai legal cu putinta ca sti cum e cu fiscul. In rest inregistrarile cred ca le sti.

Vezi postareaANDREEA1981, la Nov 18 2008, 04:55 PM, a spus:

PENTRU O FACTURA DE VALOARE MARE PLATITA NUMERAR DE PATRON AM FACUT CONTRACT DE IMPRUMUT.
TREBUIE SA FAC DISPOZITIE SI CHITANTA?



#132700 grila salarizare personal bugetar

Postat de gaby on 31 May 2007 - 03:16 PM in Arhiva

Vezi postareascorpiuta, la May 11 2007, 12:12 PM, a spus:

Ma poate ajuta cineva? Vreau sa stiu si eu nr de MO in care este tabelul cu grila de salarizare ptr toate categoriile de personal bugetar.Multumesc anticipat :smile:


unde lucrezi ca sunt grile diferite pe fiecar fel de angajai
finct publici funct publici cu statut special, pers auxiliar etc
oricum pt funct publici e ordonanta 8/2007



#117438 Conta cafenea

Postat de gaby on 22 January 2007 - 12:34 PM in Arhiva

Vad ca toata lumea se agita doar noi cei din Bucuresti asteptam o para malaiata!



#111963 plan conturi in engleza

Postat de gaby on 13 December 2006 - 11:34 AM in Arhiva

MULTUMESC FRUMOS!


Vezi postareaJonica, la Dec 13 2006, 09:17 AM, a spus:

http://www.proz.com/glossary-translations/...-translations/1

Eu aveam...il caut inca. Pana atunci iti trimit un link destul de folositor zic eu.



#111954 plan conturi in engleza

Postat de gaby on 13 December 2006 - 10:23 AM in Arhiva

Are cineva un plan de conturi sintetic tradus in engleza?
Adresa de mail este Gaby_mateescu@yahoo.com

Mii de multumirii anticipat
Gaby



#111951 monografie rate cu plata in avans

Postat de gaby on 13 December 2006 - 10:02 AM in Arhiva

Dragi colegi.
Am o mare rugaminte la voi si anume: doresc si eu o monografie dupa cum urmeaza.

1- am niste facturi emise cu 2 plati in avans si una dupa predarea utilajului. ( eu primesc factura de la furnizor in momentul livrarii masinii.( acesta nu o livreaza pina nu este achtata)

2 Cu toata valoare platita in avans.

Acum de doresc !
1 Inregistrarea factrilor emise. cu plata in avans
2 In registrare facturii de la furnizor si descarcarea de gastiune

Pina acum eu am facut asa":
1. Primele 2 facturi au fost 411=%
419
4427
ultima factura 411 =%
707
4427
si concomitent 707 =419 cu vaoare celor 2 facuri

Aceste anu se pot inregistra pe venituri atita timp cit nu am factura de la furnizor sa pot imperecea aceste facturi
respectiv % 401
371
4426
si concomitent 607 =371

are cineva o solitie mai buna?

Doresc o solutie tip ZEPTER Platile se fac inainte si produsul se primeste ulterior!

Va multumesc
Gaby



#111943 lege nou privind declaratia rectificativa 710?

Postat de gaby on 13 December 2006 - 09:26 AM in Arhiva

ESTE VORBA DE 950 DIN 2006
Dupa parerea mea e o aberatie . Nicaieri nu scrie de amenda. Trebuiesa o citesti cu atentie. Eu am cumulat in alta luna ca nu mi-au primit 710 ( eu am omis sa trec niste sume la declaratii)



OMF nr. 950/2006, pentru modificarea Ordinului ministrului finanţelor publice nr. 281/2004 privind aprobarea modelului şi conţinutului formularului 100 "Declaraţie privind obligaţiile de plată la bugetul general consolidat", cod 14.13.01.01/a, cu modificările şi completările ulterioare, publicat in MO nr. 512 din data de 13.06.2006


Art. I. - Ordinul ministrului finanţelor publice nr. 281/2004 privind aprobarea modelului şi conţinutului formularului 100 "Declaraţie privind obligaţiile de plată la bugetul general consolidat", cod 14.13.01.01/a, publicat în Monitorul Oficial al României, Partea I, nr. 158 din 23 februarie 2004, cu modificările şi completările ulterioare, se modifică şi se completează după cum urmează:
1. Textul de la litera B4 a secţiunii B "Date privind obligaţia bugetară" din anexa nr. 2 va avea următorul cuprins:
"Pentru accizele cuprinse la poziţiile 8-16, 60, 64 şi 65 şi pentru impozitul la ţiţeiul şi la gazele naturale din producţia internă, prevăzut la poziţia 17 din Nomenclatorul obligaţiilor de plată la bugetul general consolidat, formularul se completează de către persoanele care datorează bugetului de stat sumele cu acest titlu, potrivit titlului VII din Legea nr. 571/2003, cu modificările şi completările ulterioare.
Agenţii economici importatori de produse accizabile nu vor cuprinde în declaraţie accizele aferente produselor provenite din import, care se declară în Declaraţia vamală de import.
Rd. 1 «Suma datorată»: se completează cu suma datorată în perioada de raportare.
Nu se cuprind accizele aferente produselor provenite din import, care se declară în Declaraţia vamală de import.
Rd. 2 «Suma deductibilă»: se completează, dacă este cazul, înscriindu-se, după caz:
a) suma rezultată din aplicarea cotei procentuale asupra accizelor datorate bugetului de stat pentru ţigarete, ţigări şi băuturi alcoolice, potrivit art. 70 alin. (1) lit. c) din Legea educaţiei fizice şi sportului nr. 69/2000, cu modificările şi completările ulterioare;
b) contravaloarea marcajelor aferente produselor accizabile supuse marcării, exclusiv TVA, pentru care se calculează acciza datorată în perioada de raportare, potrivit prevederilor titlului VII din Legea nr. 571/2003, cu modificările şi completările ulterioare;
c) contribuţiile prevăzute la art. 363 alin. (1) lit. a) şi b) din Legea nr. 95/2006 privind reforma în domeniul sănătăţii, datorate Ministerului Sănătăţii Publice, cuprinse în accizele datorate în perioada de raportare înscrise la rd. 1.
Rd. 3 «Suma de plată»: se înscrie suma reprezentând diferenţa dintre suma datorată şi suma deductibilă, respectiv dintre suma înscrisă la rd. 1 şi suma înscrisă la rd. 2.
Rd. 4 «Suma de restituit»: se înscrie suma reprezentând acciza de restituit, potrivit legii, rezultată în perioada de raportare."
2. Anexa nr. 3 "Nomenclatorul obligaţiilor de plată la bugetul general consolidat" se modifică după cum urmează:
- "Taxa din veniturile instituţiilor de învăţământ superior" prevăzută la rândul 52 se elimină.
- După rândul 65 se introduc opt noi rânduri, rândurile 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72 şi 73, cu următorul cuprins:


-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Nr.
crt. Denumire obligatie bugetara Temei legal
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
"66. Contributia pentru finantarea unor cheltuieli de sanatate art. 363 alin. (1) lit. a) din Legea nr. 95/2006 privind
pentru produsele din tutun din productia interna reforma in domeniul sanatatii
67. Contributia pentru finantarea unor cheltuieli de sanatate art. 363 alin. (1) lit. a) din Legea nr. 95/2006 privind
pentru produsele din tutun din import reforma in domeniul sanatatii
68. Contributia pentru finantarea unor cheltuieli de sanatate art. 363 alin. (1) lit. b) din Legea nr. 95/2006 privind
pentru bauturile alcoolice din productia interna reforma in domeniul sanatatii
69. Contributia pentru finantarea unor cheltuieli de sanatate art. 363 alin. (1) lit. b) din Legea nr. 95/2006 privind
pentru bauturile alcoolice din import reforma in domeniul sanatatii
70. Impozit pe profit scutit, conform art. 38 alin. (1) din art. 38 alin. (1) din Legea nr. 571/2003 privind Codul
Codul fiscal fiscal, cu modificarile si completarile ulterioare
71. Impozit pe profit scutit, conform art. 38 alin. (3) din art. 38 alin. (3) din Legea nr. 571/2003 privind Codul
Codul fiscal fiscal, cu modificarile si completarile ulterioare
72. Impozit pe profit scutit, conform art. 38 alin. (8), (9) art. 38 alin. (8), (9) sau (11) din Legea nr. 571/2003
sau (11) din Codul fiscal privind Codul fiscal, cu modificarile si completarile
ulterioare
73. Cota suplimentara de 20% din valoarea investitiilor art. 38 alin. (13) din Legea nr. 571/2003 privind Codul
prevazute de art. 38 alin. (13) din Codul fiscal fiscal, cu modificarile si completarile ulterioare"
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Art. II. - (1) Contribuţiile prevăzute la rândurile 66, 67, 68 şi 69 din Nomenclatorul obligaţiilor de plată la bugetul general consolidat se declară de către plătitori, lunar, până la data de 25 inclusiv a lunii următoare celei în care a avut loc livrarea produselor accizabile, în conformitate cu normele de aplicare a prevederilor titlului XI din Legea nr. 95/2006 privind reforma în domeniul sănătăţii şi instrucţiunile de completare prevăzute la lit. B1 din anexa nr. 2 la Ordinul ministrului finanţelor publice nr. 281/2004, cu modificările şi completările ulterioare.
(2) Contribuabilii care beneficiază de facilităţi fiscale, în conformitate cu dispoziţiile art. 38 alin. (1), (3), (8), (9), (11) şi (13) din Legea nr. 571/2003 privind Codul fiscal, cu modificările şi completările ulterioare, declară trimestrial, până la data de 25 inclusiv a primei luni din trimestrul următor, indicatorii prevăzuţi la rândurile 70, 71, 72 sau 73, după caz, din Nomenclatorul obligaţiilor de plată la bugetul general consolidat. Sumele se înscriu la rândul 1 din formularul 100 "Declaraţie privind obligaţiile de plată la bugetul general consolidat", fără completarea rândului 3 din formular.
Art. III. - (1) În situaţia în care în formularul 100 "Declaraţie privind obligaţiile de plată la bugetul general consolidat", depus la organul fiscal competent pentru perioada de raportare, nu au fost cuprinse toate impozitele, taxele şi contribuţiile sociale pentru care există obligaţia declarării, conform legii, plătitorul are obligaţia completării şi depunerii unui nou formular 100 pentru impozitele, taxele şi contribuţiile sociale nedeclarate. Data declarării impozitelor, taxelor şi contribuţiilor sociale cuprinse în formularul depus ulterior este data înregistrării acestuia la organul fiscal competent sau data depunerii acestuia la poştă, după caz, conform legii.
(2) Corectarea impozitelor, taxelor şi contribuţiilor sociale declarate eronat se face prin depunerea unei declaraţii fiscale rectificative, în condiţiile legii.
Art. IV. - Direcţia generală de gestiune a impozitelor şi contribuţiilor din cadrul Agenţiei Naţionale de Administrare Fiscală, Direcţia generală a tehnologiei informaţiei din cadrul Ministerului Finanţelor Publice, Direcţia generală de administrare a marilor contribuabili, direcţiile generale ale finanţelor publice judeţene şi a municipiului Bucureşti, precum şi, după caz, direcţiile de specialitate din cadrul Ministerului Finanţelor Publice şi Agenţiei Naţionale de Administrare Fiscală vor duce la îndeplinire prevederile prezentului ordin.
Art. V. - Prezentul ordin va fi publicat în Monitorul Oficial al României, Partea I.



#104523 contabilitate importuri

Postat de gaby on 23 October 2006 - 02:39 PM in Arhiva

Am si eu o intrebare si anume"
AM FACTURA DE LA FURNIZOR EXTERN DOAR ATIT . MARFA NU O AM! IN CONSECINTA NICI DVI! DECI NIR NU POT FACE!
INTREBARE : CUM INREG FACT?

ASTEPT RASPUNSURI ! PE ADRESA GABY_MATEESCU@YAHOO.COM



#104478 camera consultantilor fiscali

Postat de gaby on 23 October 2006 - 11:17 AM in Arhiva

Vezi postareaif.2006, la Sep 7 2006, 12:40 PM, a spus:

Vezi postareamirela 13, la Aug 31 2006, 11:11 AM, a spus:

Probabil ca acum, dupa aparitia HG 1052 se va organiza examen de catre Camera Consultantilor Fiscali....poate vor aparea ceva norme.
Chiar, nu e nimeni pe forum care a sustinut un astfel de examen la Min. Fin.?
Unde s-a adresat?
Vreun site, nr. de telefon, adresa...ceva...?
Daca aflatii ceva dati de stire aici.

camera consultantilor fiscali - centrala 021/3199759, 021/3199768/ 021/3199776 interior 2359 si au zis ca o sa apara pe internet - mfinante

Fisiere atasate




#98703 sponsorizari, donatii,

Postat de gaby on 29 August 2006 - 12:58 PM in Arhiva

Cind ai un contract cu un donator , in contract se sprecifica ce se va intampla cu obiectele cumparate din donatie sau cu cele donate.
Daca asa ceva nu exista la terminare de proiect donatorul cu pricina trebuie sa faca o hirtie prin care in cazul de fata iti cedeaza toate obiectele ( si ele se vor enumera) dupa care tu poti sa faci ce vrei cu ele ( sa le donezi in alta parte de vrei)


[



#84806 voluntariat

Postat de gaby on 23 May 2006 - 10:19 AM in Arhiva

poate raspund cam tarziu la intrebarea ta, dar contractul de voluntariat nu presupune plata pecuniara la care trebiesc platite taxe.
Acest contract responzabilizeaca vontarul unei organizatii non guvernamentale sa-si indeplineasca obligatiile asumate pentru organizatie.
Organizatia se oblica la rindul ei sa-i asigure dupa caz trensport, cazare, diurna etc!
Sper sa fi fost suficient de inteleasa!
Spor la treaba
Gaby



#84802 Campanie de promovare conta.ro

Postat de gaby on 23 May 2006 - 10:13 AM in Arhiva

oricum toate lumea stie de site dar nu strica ceva in plus!
se poate conta si pe mine
matealex@hotmail.com



#76312 vector fiscal

Postat de gaby on 25 March 2006 - 08:30 AM in Arhiva

categoriile de obligatii fiscale de plata datorate potrivit legii, denumite vector fiscal;



#22644 AVANS TREZORERIE URGENT!!!!!!

Postat de gaby on 03 June 2005 - 08:13 PM in Arhiva

Dupa cite stiu 542 la sf de an nu trebuie sa fie cu sold. Fiind un cont bifunctional poate avea sold si pe Debit si pe Credit la fine de an . Soldul trebuie trecut in functie de sold pe 461 sau 462, dupa care se repune la loc in anul urmator.
Daca ai 542 mil in sold asta nu inseamna ca ei trebuie sa se regaseasca acum undeva , ci ei s-au regasit in timp .
Transfera in 461 ca inteleg ca 542 e debitor si lasa-i acolo pina la prescriere (5ani) ca tot nu mai ai activitate!



#16079 ecovaloarea

Postat de gaby on 07 April 2005 - 12:58 PM in Arhiva

Greul cade pe umerii producatorilor


Pentru colectarea si recuperarea aparatelor neutilizate se va infiinta o organizatie, dar... "Deocamdata nu se stie ce organizitie va prelua responsabilitatile tintelor de colectare, reciclare si valorificare.

Problema este ca producatorii si importatorii va trebui sa plateasca acestei organizatii o <ecovaloare>, astfel incat aceasta sa poata face colectarea si sa incheie cu primariile contracte de colectare colectiva de la populatie", ne-a precizat directorul CNRM. Potrivit dsale, reteaua de reciclare a deseurilor din aceste echipamente este asigurata prin agentii economici autorizati in baza Ordonantei 16 aprobata prin Legea 465/2001 si presupune 400 de valorificatori. Cu toate acestea, producatorii, importatorii si distribuitorii respectivelor echipamente sunt cei mai dezavantajati, pentru ca toate cheltuielile se rasfrang asupra bugetelor lor.


Pretul electrocasnicelor s-ar putea majora


Din acest motiv, pe piata romaneasca ar putea aparea unele schimbari. Este posibil ca aceasta "ecovaloare" sa se regaseasca in preturile finale ale produselor puse pe piata. Deocamdata, este greu de spus ce efecte va avea asupra pretului final, dar asociatiile din domeniu ne-au declarat ca dupa ce directiva europeana va fi transpusa in legislatia nationala vor analiza ce masuri vor intreprinde. Pana una-alta, piata produselor de uz casnic a continuat sa creasca si in 2004, an in care BNR a impus norme dintre cele mai drastice pentru creditarea persoanelor fizice care achizitioneaza in rate astfel de aparate.


ASTA AM GASIT IN PRESA SI SPER SA FIE DE FOLOS



#11019 plan contabil in forma electronica

Postat de gaby on 18 February 2005 - 08:14 PM in Arhiva

poate cineva sa-mi dea si mie un plan contabil in forma elecrtonica?

Multumesc frumos
Gaby



#6543 DEDUCEREA PERSONALA IN 2005

Postat de gaby on 04 January 2005 - 09:06 PM in Arhiva

Am inteles ca pentru salariile brute mai mari de 10.000.000 deducerea personala va fi hotarata printr-o HG sau OG. Stiti ceva in acest sens?

A aparut ceva?



#6475 schimbari cod fiscal 2005

Postat de gaby on 03 January 2005 - 04:18 PM in Arhiva

Buna si La multi ani!
Am si eu o intrebare !?
Veniturile obtinute in 2004 se mai supun impozitului pe venit global?
Sa fiu mai explicita , daca ai avut un singur loc de munca mai capatai ceva inapoi din recalcularea impozitului in urma grilei globale. Acum cum este?
Multumesc mult
Gaby



#6473 schimbari cod fiscal 2005

Postat de gaby on 03 January 2005 - 04:03 PM in Arhiva

Buna si La multi ani!
Am si eu o intrebare !?
Veniturile obtinute in 2004 se mai supun impozitului pe venit global?
Sa fiu mai explicita , daca ai avut un singur loc de munca mai capatai ceva inapoi din recalcularea impozitului in urma grilei globale. Acum cum este?
Multumesc mult
Gaby



#4789 activitate economica in cadrul unei fundatii

Postat de gaby on 28 November 2004 - 09:53 AM in Arhiva

La activitatea pe care o desfasurm noi nici macar printre rinduri nu se regaseste vreo indrumare sa pot concretiza ceva!
intrlegi ce vreu a spuune?
Gaby



#4734 asociatii non profit

Postat de gaby on 26 November 2004 - 11:00 AM in Arhiva

ce anume vrei sa stii?
eu lucrez la o fundatie si pot sa-ti spun
nu sunt platitori de tva, de impozit pe profit, forma de organizare e mai diferita, inchiderea conturiloe se face prin 1201
dar mai bine spune exact ce doresti
gaby



#4726 activitate economica in cadrul unei fundatii

Postat de gaby on 26 November 2004 - 10:01 AM in Arhiva

Ce ai spus e bine dar cit la % din veniturile ecomomice pot fi folosite in cadrul fundatiei ( in scopul care a fost creata} in asa fel ca sa nu platesc impozi?
Gaby



#4697 activitate economica in cadrul unei fundatii

Postat de gaby on 25 November 2004 - 10:10 PM in Arhiva

Char nu poate nimeni sa ma lumineze cum functioneaza activitatea economica din cadrul unei fundatii?
Multumesc
Gaby



#4696 sa mai radem

Postat de gaby on 25 November 2004 - 10:02 PM in Arhiva

La o Vama e ziua sefului. Colegi de serviciu se cindesc ce sa-i cumpere cadou sefului.
Mai hai sa cumparam o masina .............. mai asta am cumparat acum 2 ani.
Atunci un apartament...................asta l-am cumparat anul trecut nu-ti amintesti?
Stau ei si se gindesc si la un moment dat zic" HAI SA-L LASAM SINGUR PE TURA"!



#4693 Inca o modificare la Codul fiscal aplicabila din 2005

Postat de gaby on 25 November 2004 - 09:49 PM in Arhiva

poate cineva sa posteze pe site toate modificarile care intra in vigoare de la 1 ian 2005
Ar fi o treba super pentru toti nu?




Cometa SQL