Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
madalinab's Content - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 2

Salt la continut


madalinab's Content

There have been 1000 items by madalinab (Search limited from 25-November 07)



Sort by                Order  

#219681 ERORI CONTABILE-CORECTII!

Postat de madalinab on 19 February 2010 - 08:24 PM in Arhiva

Verifica fisele conturilor de asigurari sociale in anul 2009 punctate cu statele de salarii, verifica si inregistrarile din 5121, sumele din declaratii...undeva trebuie sa fie scapare, ceva.
In situatii de genul asta, iti recomand sa-ti faci un tabel in excel cu coloane pentru stat salarii, inregistrat in ctb, declarat in 100 si 102, platit, diferente.
Teoretic, tb sa fie o eroare undeva.



#219363 factura

Postat de madalinab on 17 February 2010 - 03:52 AM in ALTE DOCUMENTE

Levente, ai postat mesajul tau in "Subiectul lunii". Nu cred ca este cazul, nu?

S-a mai discutat in forum despre facturi si sistemul de numerotare si ai posibilitatea de a da o cautare.
Codul Fiscal reglementeaza acest aspect inca din 2007 si gasesti, de asemenea, multe informatii pe net.
Deci, factura tb sa contina informatiile minimale precizate in Codul Fiscal - cauta in Titlul VI (TVA), spre final. Altfel, numerotarea si formatul facturii sunt stabilite intern, de catre administratorul sau persoana cu atributii in acest sens. Anual, se intocmeste o decizie prin care se desemneaza o persoana care gestioneaza documentele respective, se stabileste numarul/seria de inceput sau plaje de numere, cum doreste fiecare. Nu se transmite nimic fiscului.
Daca se doreste, se poate tine un registru de evidenta, dar nu este obligatoriu. Se poate continua in anul urmator cu numerotarea de la ultima factura emisa anterior, dar acest lucru se precizeaza in acea decizie.
Facturile emise pt UE pot avea acelasi format cu cele interne; in functie de tipul serviciului prestat/livrare bunuri se specifica tratamentul TVA conform art...din Cod Fiscal pt ca este posibil sa ai cazuri cand facturezi cu TVA, iar ca numere - desigur, poti stabili alta plaja de numerotare.

Repet, studiaza si sectiunea din Codul Fiscal si vei avea informatii mai complete.
Atentie pe viitor unde postezi si incearca sa nu mai deschizi topic nou pentru un subiect discutat deja.

Numai bine.



#217905 Stire Declaratia 010 micro

Postat de madalinab on 28 January 2010 - 02:37 PM in Arhiva

Am redeschis topicul pt a atasa Ordinul 101
:smile:

Fisiere atasate




#215125 INCADRARE MIJLOC FIX

Postat de madalinab on 11 December 2009 - 02:50 PM in Arhiva

Nu.
208 este cont si il regasesti in Planul de conturi.



#215118 TVA vanzare utilaje

Postat de madalinab on 11 December 2009 - 01:59 PM in Arhiva

Daca ai fi cumparat marfa din Romania de la un neplatitor de TVA cum procedai?
Acelasi rationament il aplici in cazul expus de tine. :pullhair:



#212770 punct de lucru (sediu secundar)

Postat de madalinab on 24 October 2009 - 09:50 AM in Aspecte juridice privind societatile comerciale

Orice sediu secundar, punct de lucru fara personalitate juridica, se declara la ORC. In acest fel se obtine autorizatia de functionare, mai putin avizele speciale daca este cazul. La un eventual control (fisc, primarie, etc) se poate solicita certificatul constatator emis de ORC la momentul declararii.

Am recitit mesajul initial si abia acum am inteles despre ce este vorba.
Pai daca ai declarat de la inceput ca activitatea se desfasoara la sediu, de ce sa mai declari punct de lucru in acelasi loc?! Unde este logica?!



#212288 Cereri ghid TVA

Postat de madalinab on 16 October 2009 - 11:54 PM in Arhiva

...buuun.
DECI: dragi colegi, daca nu doriti sa cautati aici ghidul de TVA - partea I si partea a II-a -: http://conta.money.ro/forum/index.php?show...21069&st=80, va puteti posta cererile in acest topic. Ar trebui sa stiti, totusi, ca ghidul este foarte voluminos si ar fi mult mai simplu sa vi-l copiati singuri din link-urile oferite deja de colegi.

Numai bine.



#212287 achizitii intracomunitare / topic 2009

Postat de madalinab on 16 October 2009 - 11:49 PM in Arhiva

Am creat un topic distinct pentru nesfarsitele cereri legate de ghidul care exista in topic deja, dar...deh...e greu :pullhair:
Urmatoarele mesaje postate aici, care vor contine cerere pentru ghid, vor fi sterse fara nici o avertizare.

Numai bine.



#212017 care ar fi tarifele / salariu ...?

Postat de madalinab on 13 October 2009 - 10:53 PM in Important in meseria de contabil

Iuliana, nu este corect ceea ce faci cu adresa de email. Incalci Regulamentul si poti primi sanctiuni.
Lunarul nu a cerut contabil, deci nu este cazul sa-ti dai datele de contact.
In orice caz, exista in site sectiune speciala pentru cereri si oferte.

Va rog sa va limitati la tarife, asa cum a solicitat colegul.



#211992 A cazut guvernul.

Postat de madalinab on 13 October 2009 - 07:09 PM in Arhiva

Mie mi-a placut replica asta:

Vezi postareaCostinel Manole, la Oct 13 2009, 05:46 PM, a spus:

Glumind putin, senatorii si deputatii, ar fi trebuit sa aprobe legea legalizarii prostitutiei, pentru ca ar intra si ei in legalitate.
:lostit (13):



#211991 cheltuieli protocol

Postat de madalinab on 13 October 2009 - 07:00 PM in Arhiva

Lylya, nu se mentioneaza in mod expres ca sunt nedeductibile, dar se subintelege de aici:
(3) Urmatoarele cheltuieli au deductibilitate limitata:
a) cheltuielile de protocol in limita unei cote de 2% aplicata asupra diferentei rezultate dintre totalul veniturilor impozabile si totalul cheltuielilor aferente veniturilor impozabile, altele decat cheltuielile de protocol si cheltuielile cu impozitul pe profit;

Deci, daca s-ar inregistra pierdere nici nu se mai justifica calculul celor 2%.



#211895 plati efectuate cu cardul- lipsa bonuri fiscale

Postat de madalinab on 12 October 2009 - 11:51 PM in Arhiva

Draga mea, tot nu ai inteles un lucru esential.
Atat chitanta cat si bonul de la pos reprezinta documente care justifica incasarea banilor. Diferenta este modalitatea de incasare: numerar (cash) - chitanta; decontare bancara - bonul de la pos, caz in care banii vor intra in contul firmei dupa ce banca/bancile partenere proceseaza tranzactia.
Daca emiti si chitanta pt acea suma iti dublezi incasarea.

Asa cum au spus si colegele, in cazul utilizarii casei de marcat, bonul fiscal emis are rol de factura iar daca se emite si factura, pe bonul fiscal ar trebui sa apara faptul ca incasarea s-a facut prin card (de regula, acest lucru se intampla atunci cand casa de marcat si pos-ul sunt legate la programul de gestiune/facturare).



#211819 plati efectuate cu cardul- lipsa bonuri fiscale

Postat de madalinab on 11 October 2009 - 08:20 PM in Arhiva

Draga Dana, plata cu cardul se asimileaza unei tranzactii bancare; in nici un caz nu se elibereaza si chitanta pt aceeasi operatiune, decat daca incasezi si numerar.
Transferul din casa in banca se face prin depunerea numerarului in cont, la banca. Dar sunt convinsa ca nu la asta te-ai referit :lostit (13):



#211759 deschidere cont trezorerie firma

Postat de madalinab on 09 October 2009 - 05:41 PM in Arhiva

:lostit (13): Probabil ca voia sa afle motivul pentru care deschideti cont la trezorerie. Din cate stiu, o persoana juridica cu capital privat poate deschide cont la trezo numai daca are tranzactii cu institutii de stat, respectiv incasari de la acestea.



#211716 Va rog, recomandati o firma de consultanta de INCREDERE

Postat de madalinab on 08 October 2009 - 06:24 PM in Arhiva

eoLithic, te rog sa lasi date de contact si, totodata, rog colegii care pot ajuta cu aceasta informatie sa nu posteze aici datele respective pentru a nu se interpreta ca si reclama.

Multumesc pt intelegere.



#211617 concediu post natal si contract colaborare

Postat de madalinab on 07 October 2009 - 12:33 PM in Arhiva

Daca primesti bani de la stat - indemnizatie CIC, raspunsul este NU.



#211616 cheltuieli protocol

Postat de madalinab on 07 October 2009 - 12:28 PM in Arhiva

Cheltuielile de protocol sunt integral nedeductibile, iar cele pt reclama si publicitate sunt deductibile daca se respecta prevederile codului fiscal (contracte, alte documente din care reiese ca acele cheltuieli s-au facut in scopul respectiv).



#211615 calcul impozit profit / topic 2009 si 2010

Postat de madalinab on 07 October 2009 - 12:23 PM in Arhiva

Trebuie sa te hotarasti: firma plateste impozit pe venit micro 3% sau impozit pe profit 16%?!
In primul caz, se datoreaza 3% din venituri, indiferent de profitul sau pierderea inregistrata in perioada de calcul.
In al doilea caz nu se datoreaza impozit intrucat ai mentionat inregistrarea unei pierderi.



#210587 Contract de management-depasire 50% din total venituri

Postat de madalinab on 13 September 2009 - 03:25 PM in Arhiva

Multumesc, marra_2000.
Am despartit topicele.



#209957 Compensare

Postat de madalinab on 31 August 2009 - 02:01 PM in MONOGRAFII CONTABILE

kristinaro, scopul postarilor pe acest forum este, de regula, acela de a lamuri pe cat se poate intrebarile colegilor, nicidecum de a face trimiteri la firme de contabilitate. Chiar daca ai vrut doar sa ajuti, maniera in care ai facut-o nu este acceptata. Este deja al treilea post in care regasesc aceasta formula si sper sa nu mai urmeze altele asemenea pentru a nu recurge la sanctiuni.
Numai bine.



#209583 Magazin online

Postat de madalinab on 24 August 2009 - 03:32 PM in COMERT ONLINE, FREELANCING, PAYPAL

In primul rand trebuie sa ai in vedere reglementarile specifice PFA.
Apoi poti "rasfoi" discutiile din topicele enumerate mai jos:
http://www.conta.ro/forum/index.php?showto...mp;#entry196905
http://www.conta.ro/forum/index.php?showto...mp;#entry196020
http://www.conta.ro/forum/index.php?showto...mp;#entry191008
http://www.conta.ro/forum/index.php?showto...mp;#entry191008
http://www.conta.ro/forum/index.php?showto...mp;#entry186122
http://www.conta.ro/forum/index.php?showto...mp;#entry204607

Dupa ce-ti faci un rezumat, daca tot mai ai intrebari poti reveni pentru a le lamuri. Dupa parerea mea, gasesti in forum cam tot ce ai nevoie, doar sa stii unde si ce sa cauti.
Succes! :lostit (13):



#209543 Declaratii fiscale

Postat de madalinab on 23 August 2009 - 09:41 AM in Arhiva

Mirela, banuiesc ca stii care este procedura obtinerii regimului derogatoriu la fisc, in nici un caz nu se face fara cererea contribuabilului. Din cele expuse de tine poti obtine acest regim doar pt firma la care s-a suspendat activitatea.
Altfel, urmatoarele declaratii le vei depune pana la 25.10.2009 pentru trimestrul III. Pentru firma in lichidare se depun toate declaratiile pana la radierea ei.



#209527 program saga

Postat de madalinab on 22 August 2009 - 12:46 AM in Arhiva

Multumesc marra_2000 pt. ajutor.

Loredana
, am unit topicul tau cu acesta si ti-am sters mesajul postat ulterior aici (ai intrebat acelasi lucru).
Numai bine.



#209526 procedura inscriere in AEGRM

Postat de madalinab on 22 August 2009 - 12:42 AM in Arhiva

http://www.mj.romarh...chive/index.htm
sau: http://www.cciail.ro/aegrm.php
sau google.
Banuiesc ca onuttza s-a lamurit intre timp si poate ca era dragut sa revina cu detalii. Am pus totusi aceste link-uri in cazul in care ar mai fi cineva tentat sa intrebe. :lostit (13):



#209472 NOILE FACTURI - OMFP 2226 privind utilizarea unor formulare financiar-contabile

Postat de madalinab on 20 August 2009 - 10:45 PM in Arhiva

bazaita: Va multumesc ptr raspuns,credeti-ma ca am cautat subiectul referitor la ''facturi
si chitante cu regim special'' dar nu am gasit,daca gaseam logic nu mai intebam pe forum.
putea-ti macar sa imi spuneti unde sa caut mai corect, sau sa lasati topicul deschis in speranta ca cineva neplictisit ma ajuta .decat sa ne purtam cum am fii plictisiti de cea ce vedem si sa ignoram persoanele care au nevoie de un mic ajutor,dar sa recunostem traim in Romania si vom a junge departe prin rautate.
o zi buna
va doresc

Draga bazaita, ai inteles gresit care sunt "atributiile" unui moderator pe acest forum; in orice caz nu prevad vreo obligatie de a da sfaturi sau de a face cautari. Ideea principala este aceea de a mentine ordine si disciplina.
Printre altele, actiunea mea a fost indreptatita si chiar am dat dovada de bunavointa intrucat nu am sters topicul si nu te-am sanctionat pentru incalcarea Regulamentului. Dar sa ajungi sa spui ca am parut plictisita sau ca te-am ignorat suna mai degraba a copilarie, cat despre rautate...hm, departe de mine.
Uite, acum chiar mi-am facut putin timp si am cautat ceea ce tu nu ai gasit...cat a durat?!...hai sa spun 5 minute, sa fie rotund. Si-apoi, despre acest subiect se povesteste cate ceva si in Codul Fiscal...iar la cautarea pe google cred ca nu-ti ajunge o zi sa citesti tot ce exista deja stocat.
Si inca un lucru: de regula, astfel de topice, care repeta povesti discutate deja, nu se lasa deschise sau se sterg direct atunci cand sunt descoperite intrucat nu fac decat sa aglomereze.
Numai bine si tie!

Topic unit.




Cometa SQL