Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
lilianarodica's Content - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 2

Salt la continut


lilianarodica's Content

There have been 1000 items by lilianarodica (Search limited from 24-November 07)



Sort by                Order  

#200626 Primele declaratii...

Postat de lilianarodica on 03 May 2009 - 11:53 PM in Arhiva

Trebuie urgent sa contactezi un contabil, care te lamureste si te indrumeaza ce sa faci.



#200327 deplasare interna

Postat de lilianarodica on 28 April 2009 - 08:32 PM in Arhiva

Putina rabdare nu strica......nimeni nu-i sifon, tu sa apesi si el sa curga.Ai postat de doua ori la interval de 2 minute cerand ajutor pentru aceiasi problema.Am fost nevoita sa sterg un topic.



#198424 calcul concediu medical

Postat de lilianarodica on 03 April 2009 - 02:45 PM in Arhiva

Logic si legal nu poate figura intr-un loc in concediu medical, iar in altul sa fie pontata ,dar poate primi concediu medical din amandoua locuri de munca.Prezinta copie dupa cm si o adresa in care se mentioneaza datele de identificare ale locului de munca principal, documente care se ataseaza la decl cci.



#195758 Cumparare marfa de la pers.fizice

Postat de lilianarodica on 04 March 2009 - 01:21 PM in Arhiva

Subiect discutat de multe ori,dati repede o cautare si veti afla amanunte.



#195697 noi coduri CAEN=schimbare certificate inmatriculare?

Postat de lilianarodica on 03 March 2009 - 08:33 PM in Arhiva

Ghici ghicitoarea mea? Unde sa se plateasca altundeva decat la registru.



#195591 INREGISTRARI CONTABILE LA SC NEPLATITOARE DE TVA

Postat de lilianarodica on 02 March 2009 - 09:27 PM in Arhiva

Nu



#195558 INREGISTRARI CONTABILE LA SC NEPLATITOARE DE TVA

Postat de lilianarodica on 02 March 2009 - 03:53 PM in Arhiva

Intrare marfa

371=401(val totala a facturii)
371=378 inregistrare adaos comercial
401=5311(5121) plata furnizor
607
378=371 descarcare gestiune



#195536 CONTABILITATE SRL-TARABA IN PIATA

Postat de lilianarodica on 02 March 2009 - 02:58 PM in Arhiva

Stimatacolega,
Dana 42 colega noastra are perfecta dreptate, contabilitate nu se poate invata pe forum.Forumul va poate ajuta sa lamuriti lucruri care vi se par neclare , in niciun caz nu veti gasi cursuri de contabilitate.



#195313 DE CE?

Postat de lilianarodica on 26 February 2009 - 07:31 PM in Arhiva

Incerc sa raspund la o parte din DE CE.......exista o categorie de cetateni carora le plac si care cauta cu osardie asa zisele stiri senzationale, si care aduc audienta posturilor TV care le difuzeaza.Parere strict personala. Aceasta categorie nu urmareste emisiunile Eugeniei Voda,Catalin Stefanescu et..Si inca ceva aceste STIRI SENZATIONALE distrag atentia de la lucrurile cu adevarat grave, adica suntem vrem nu vrem MANIPULATI



#194754 DE CE?

Postat de lilianarodica on 20 February 2009 - 10:00 AM in Arhiva

Cum nu suntem uniti?.......uniti incurajand lenea,rautatea, lipsa de corectitudine,violenta si multe altele.



#194608 DE CE?

Postat de lilianarodica on 18 February 2009 - 05:38 PM in Arhiva

DE CE atata violenta, ura,lipsa de educatie si de bun simt ?
DE CE atata lipsa de cultura, lipsa de compasiune pentru cei in nevoie si bolnavi......si etc.
Cam multe DE CE-uri .......



#194186 JUKEBOX

Postat de lilianarodica on 14 February 2009 - 06:32 PM in Arhiva

Multumiri!



#193497 legea contabilitatii, cod fiscal

Postat de lilianarodica on 07 February 2009 - 11:35 AM in Arhiva

Ai citit regulamentul forumului?daca da dece nu-l respecti si postezi unde iti este mai la indemana ?



#192946 impozitare pt microintreprindere

Postat de lilianarodica on 01 February 2009 - 10:38 PM in Arhiva

Impozit pe profit 3% ? cred ca vrei sa spui 16%.Verifica daca soc este platitoare de impozit pe venit 3% sau impozit pe profit 16%.



#192719 MARFA DIRECT LA BENEFICIAR

Postat de lilianarodica on 29 January 2009 - 01:57 PM in Arhiva

Stimata colega,
Nu suntem sifoane, sa apesi si sa curga raspunsul,Trahanache spunea ai putintica rabdare.



#192268 cadou craciun pt.copii < 150

Postat de lilianarodica on 25 January 2009 - 06:55 PM in Arhiva

Daca citeai regulamentul forumului cred ca iti gaseai singura raspunsul.Dupa cum bine sti fiecare raspunde in limita timpului liber.Nu sta nimeni cu pusca la picior pentru a raspunde celor ff nerabdatori .



#191923 Ajutor constructie hala industriala

Postat de lilianarodica on 21 January 2009 - 06:34 PM in Arhiva

Acest subiect a fost discutat, asa ca da repejor o cautare .Nu te ocolim, dar si timpul nostru este pretios.



#190276 imprumut patron

Postat de lilianarodica on 05 January 2009 - 05:36 PM in Arhiva

Vezi postareavisagabi, la Jan 2 2009, 11:18 PM, a spus:

Vezi postareavaleria, la Jan 27 2006, 12:01 PM, a spus:

Contul 455 se inchide doar cand s-a restituit ultimul banut patronului, pana atunci va figura cu sold creditor.



Daca am folosit in loc de contul 455 contul 462 pentru imprumut patron e corect ?
Mai, oameni buni chiar nu vreti sa cititi nimic si asteptati sa vi se dea mura'n gura ?
Contul 455 Sume datorate asociatilor
Contul 462Creditori diversi
Contul 455 - cont de pasiv, in creditul acestui cont se inregistreaza
sumele depuse de asociati
dobanzile aferente sumelor depuse
in debit se inregistreaza sumele restituie asocitiatilor
Soldul reprezinta sumele datorate de societate asociatilor

Contul 462-cont de pasiv,-se tine evidenta sumelor datorate tertilor pe baza detitluri executurii sau a unor obligatii fata de terti .
in credit se inregistreaza sume incasate si necuvenite
sume datorate tertilor reprezentand penalitati si despagubiri
datorii privind achizitionarea titlurilor de plasament
didf nefav. de curs valutar din evaluare sau la inchiderea exercitiului
in debit
sume achitate creditorilor
datorii prescrise sau anulate
plata dat ptr achizitionarea titlurilor de plasament
sconturi obtinute de la creditori
dif fav de curs valutar, aferente datoriilor in valuta achitate sau la sf exercitiului.
Soldul reprezinta sumele datorate creditorilor.



#189941 sarbatori fericite

Postat de lilianarodica on 24 December 2008 - 04:52 PM in Arhiva

Sarbatoarea nasterii DOMNULUI , sa va aduca bucurii, liniste sufleteasca, sanatate.LA MULTI ANI ! :



#189871 ultima zi pt decl. afer. lunii nov

Postat de lilianarodica on 22 December 2008 - 04:53 PM in Arhiva

Termen depunere decl sanatate 24.12.2008



#189848 Marfuri sosite dupa factura

Postat de lilianarodica on 21 December 2008 - 08:21 PM in CONTABILITATE STOCURI

Citeste cu atentie raspunsul dat de radu d/12.12.2008 si vei gasi raspunsul cautat, succes



#189178 semnatura bilant

Postat de lilianarodica on 09 December 2008 - 05:37 PM in Arhiva

Briela,
Exprimarea EU NU MA RISC nu este cea corecta, corect EU NU RISC, EU NU POT RISCA .Incerca sa te exprimi corect,o astfel de exprimare nu-ti face cinstie, chiar daca esti un bun economist(contabil) .



#188616 Ziua numelui

Postat de lilianarodica on 30 November 2008 - 01:10 PM in Arhiva

LA MULTI ANI PENTRU TOTI COLEGII CARE AZI ISI SERBEAZA ZIUA NUMELUI ! :thumbup:



#188559 receptii

Postat de lilianarodica on 29 November 2008 - 01:08 AM in CONTABILITATE STOCURI

receptie=marfa la pret de achizitie+adaos comercial+tva neexigibil Nota contabila ;

371=
401
378
4428



#187468 Impresii, dupa examen acces 2008

Postat de lilianarodica on 16 November 2008 - 07:06 PM in Arhiva

Buna seara,
In primul rand se cuvine sa cer scuze Madalinei pentru ca am deschis din nou topicul. Dragi "colegi" nu aveti cu ce sa va mandriti ......la ce va folosste ca ati copiat si ca ati pacalit supraveghetorii ......comportament de oameni care nu au constiinta si nu sunt suficient de maturi , motiv pentru care nu veti fi apreciati din punct de vedere profesional Vina nu este a Dumneavoastra ci a sistemului, care scoate economisti , experti contabili si contabili autorizati pe banda. Ma apuca rasul si nu vreau sa cred ca-i adevarat ......facultati cu ani de studiu de trei ani, facultati unde se dau teste in loc de examene serioase ....Examenele serioase filtrau candidati si pe liste celor admisi erau cei mai buni , nu cei care copiau si pacaleau colegi, profesori etc. Vremuri apuse.....Cei care au sustinut examenul , nu au demonstrat ca stiu contabilitate si fiscalitate ci s-au intrecut unul pe celalat in ale copiatului Ii plang pe cei care vor colabora cu voi.




Cometa SQL