Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
GOIA ADRIAN-NICOLAE's Content - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 2

Salt la continut


GOIA ADRIAN-NICOLAE's Content

There have been 201 items by GOIA ADRIAN-NICOLAE (Search limited from 07-December 07)



Sort by                Order  

#133949 Ordin nr. 702

Postat de GOIA ADRIAN-NICOLAE on 13 June 2007 - 01:57 PM in Arhiva

Vezi postareabibilica, la Jun 13 2007, 02:49 PM, a spus:

Vezi postareaCristina M.Z., la Jun 13 2007, 02:34 PM, a spus:

Vezi postareamarian.apetre, la Jun 13 2007, 11:12 AM, a spus:

Vezi postareaCristina M.Z., la Jun 13 2007, 10:38 AM, a spus:

Stiu ca oricum nu se vor corela sumele pe care le vom raporta in 394 cu deconturile TVA depuse anterior si cu raportarile partenerilor nostri
De unde stii ?
...
Am vrut sa spun ca oricum nu vor corespunde sumele /totalurile/ care vor fi raportate in 394 ,nici listele noastre cu cele ale partenerilor,nici listele proprii cu deconturile /jurnalele.
(Ordinul 702 stie de ce)..Urmeaza Lantul slabiciunilor,vom contabiliza multe "operatiuni in curs de lamurire",distractia adevarata va incepe dupa depunerea listelor.Si va dura ......
Ce facem cu facturile de cazare etc. unde avem si scutite ( taxa statiune = fara tva )?


Nu declari... Si nu ar trebui sa declare nici el.



#134016 Ordin nr. 702

Postat de GOIA ADRIAN-NICOLAE on 14 June 2007 - 07:41 AM in Arhiva

Vezi postareacitrom05, la Jun 14 2007, 08:15 AM, a spus:

Apoi repet, eu daca mi-as fi fabricat facturi pentru deducere tva, pur si simplu nu mi le declar in 394. Care-i problema, cum ma prind?

Simplu. Daca ai "nesansa" sa vina in control si sa dea peste acea factura, si vede ca nu ai declarat-o in 394 si mai departe cauta furnizorul si vede ca la el in contabilitate nu exista factura atunci chiar ai pus-o. Asta nu prea e recomandat pentru cei care vor sa doarma linistiti noaptea.



#135718 Ordin nr. 702

Postat de GOIA ADRIAN-NICOLAE on 29 June 2007 - 06:54 AM in Arhiva

Vezi postareaLUCK33RO, la Jun 28 2007, 10:44 PM, a spus:

Vezi postareaLucianVH, la Jun 28 2007, 02:35 PM, a spus:

D394 se va verifica incrucisat:
Firma X declara factura emisa pt firma Y, firma Y nu o declara (n-are chef/timp/zel/cartus de imprimanta/etc), deci firma Y e pasibila ... atunci cand se vor verifica incrucisat

acuma de ce e pasibila, nu stiu, dar cred ca nu mai are importanta

Vezi postareacristina5859, la Jun 28 2007, 12:48 PM, a spus:

Si eu voi avea aceeasi problema ca si tine, Irina007 ! facturi achizitionate pe firma, dar neprinse in conta !! :lostit (13):
Pe cat punem pariu ca nu o sa fie nici o firma in regula, cu toate incrucisarile astea?


Bine spus. Dar la cum ii cunosc eu pe cei de la finante, nu o sa faca verificari incrucisate la firmele care intr-o parte au colectat si in cealalta parte nu au dedus, ci invers.



#136630 Ordin nr. 702

Postat de GOIA ADRIAN-NICOLAE on 09 July 2007 - 07:12 AM in Arhiva

Unde scrie ca nu ai voie sa emiti facturi catre persoane fizice daca ai casa de marcat? Daca persoana fizica cere factura ce faci?



#133496 Ordin nr. 702

Postat de GOIA ADRIAN-NICOLAE on 08 June 2007 - 01:19 PM in Arhiva

Eu chiar nu cred ca jurnalele de vanzari si cumparari nu trebuie sa coincida cu declaratia 394, din urmatoarele motive:
- Pentru livrarile catre persoane fizice este acolo un camp frumusel intitulat Cod de identificare fiscala furnizor (are maxim 10 caractere pe cand CNP are 13 caractere).
- Pentru achizitiile de la persoanele fizice la fel.
Oricum eu zic sa nu ne agitam prea tare ca pana in 25 iulie se mai schimba programul.



#134814 Ordin nr. 702

Postat de GOIA ADRIAN-NICOLAE on 19 June 2007 - 10:23 AM in Arhiva

Si oare ce rezolvam cu asta?



#133238 Ordin nr. 702

Postat de GOIA ADRIAN-NICOLAE on 06 June 2007 - 02:48 PM in Arhiva

Cine crede ca prin pierderea caracterului de regim special al facturilor, pot "fabrica" facturi ca sa nu plateasca TVA sau impozit pe profit se inseala....



#163687 bilant la 31.12.2007

Postat de GOIA ADRIAN-NICOLAE on 22 February 2008 - 03:31 PM in Arhiva

Din cate stiu eu nu se poate depune bilant numai cu semnatura administratorului.
Nu stiu acum cei de la bilanturi cat de constiinciosi sunt si daca verifica cine semneaza la intocmit.



#72875 Cine sunteti? Ce varsta aveti! Obligatoriu pentru toti!

Postat de GOIA ADRIAN-NICOLAE on 11 March 2006 - 12:13 PM in Arhiva

25 ani B.



#138513 noua lege a contabilitatii, mai ales ART. 10

Postat de GOIA ADRIAN-NICOLAE on 31 July 2007 - 09:28 AM in Arhiva

Vezi postareaELENAB, la Jul 31 2007, 10:04 AM, a spus:

Vezi postareaDiana_, la Jul 31 2007, 09:57 AM, a spus:

Are cineva tot textul legii? :celb (6):

4. La articolul 10, alineatele (2), (3) și (4) se modifică și vor avea următorul cuprins:
"(2) Contabilitatea se organizează și se conduce, de regulă, în compartimente distincte, conduse de către directorul economic, contabilul-șef sau altă persoană împuternicită să îndeplinească această funcție. Aceste persoane trebuie să aibă studii economice superioare.
(3) Contabilitatea poate fi organizată și condusă pe bază de contracte de prestări de servicii în domeniul contabilității, încheiate cu persoane fizice sau juridice, autorizate potrivit legii, membre ale Corpului Experților Contabili și Contabililor Autorizați din România.
(4) Răspunderea pentru aplicarea necorespunzătoare a reglementărilor contabile revine directorului economic, contabilului-șef sau altei persoane împuternicite să îndeplinească această funcție, împreună cu personalul din subordine. În cazul în care contabilitatea este condusă pe bază de contract de prestări de servicii, încheiat cu persoane fizice sau juridice, autorizate potrivit legii, membre ale Corpului Experților Contabili și Contabililor Autorizați din România, răspunderea pentru conducerea contabilității revine acestora, potrivit legii și prevederilor contractuale."

Oare art. 10 alin (1) in ce priveste raspunderea administratorului privind organizarea si conducerea contabilitatii cui l-au lasat??? :lostit (13):

Pana la urma tot amandoi raspund pentru contabilitate: administratorul si directorul economic. Gresesc cumva?



#138522 noua lege a contabilitatii, mai ales ART. 10

Postat de GOIA ADRIAN-NICOLAE on 31 July 2007 - 10:07 AM in Arhiva

Vezi postareaDiana_, la Jul 31 2007, 10:34 AM, a spus:

Multumin ELENAB :lostit (13):


Pt. GOIA ADRIAN-NICOLAE ...... administratorul nu mai raspunde de conducerea contabilitati, raspunerea e doar a directorului economic sau a persoanei fizice sau juridica (membra CECCAR) care conduce contabilitatea.



Pari foarte sigura de asta dar art. 10 alin (1) nu este abrogat.... inca... si uite ce spune acest articol:
"(1)Raspunderea pentru organizarea si conducerea contabilitatii la persoanele prevazute la art. 1 revine administratorului, ordonatorului de credite sau altei persoane care are obligatia gestionarii unitatii respective."

Iar in noua lege se vorbeste de raspunderea pentru aplicarea necorespunzatoare a reglementarilor contabile care revine directorului economic..... Se cam bat cap in cap aceste doua articole. Ce parere aveti?



#138526 noua lege a contabilitatii, mai ales ART. 10

Postat de GOIA ADRIAN-NICOLAE on 31 July 2007 - 10:35 AM in Arhiva

Vezi postareaDiana_, la Jul 31 2007, 11:34 AM, a spus:

In postarea lui flemil (prima din topic)

Eu ma refeream la actul normativ. :lostit (13):



#138524 noua lege a contabilitatii, mai ales ART. 10

Postat de GOIA ADRIAN-NICOLAE on 31 July 2007 - 10:30 AM in Arhiva

Imi spui si mie te rog unde se regaseste citatul pe care l-ai postat ca in legea 259/2007 nu este?



#138548 noua lege a contabilitatii, mai ales ART. 10

Postat de GOIA ADRIAN-NICOLAE on 31 July 2007 - 12:40 PM in Arhiva

Imi cer scuze daca te-am suparat... Nu mi-am data seama ca sunt in topicul de noutati legislative... Pe viitor o sa fiu mai atent...



#144411 noua lege a contabilitatii, mai ales ART. 10

Postat de GOIA ADRIAN-NICOLAE on 20 September 2007 - 02:29 PM in Arhiva

Vezi postareamadiil, la Sep 20 2007, 07:25 AM, a spus:

:notworthy: Ne învârtim în jurul cozii! Care este baza legală pentru a mă obliga ca patron să-mi angajez economist sau expert contabil,din moment ce îmi lasă obțiunea de a răspunde pentru ceea ce fac?Sunt tot felul de interpretări. :pullhair:


Legea 259/2007.



#138543 noua lege a contabilitatii, mai ales ART. 10

Postat de GOIA ADRIAN-NICOLAE on 31 July 2007 - 12:00 PM in Arhiva

Prin urmare administratorul nu este exonerat total de raspundere cu privire la organizarea si conducerea contabilitatii. Oricum eu zic ca e mai bine sa asteptam normele care probabil nu o sa apara prea devreme...



#163349 Bilant Registrul Comertului

Postat de GOIA ADRIAN-NICOLAE on 20 February 2008 - 07:47 AM in Arhiva

Vezi postareadanutanitulescu, la Feb 19 2008, 08:47 PM, a spus:

ce inseamna acest extras din bilant???


Poate ca ti-ar fi de folos acest link:
http://www.onrc.ro/f...tras_bilant.pdf



#133503 Leasing financiar

Postat de GOIA ADRIAN-NICOLAE on 08 June 2007 - 01:39 PM in Arhiva

Vezi postareabizi, la May 29 2007, 07:27 AM, a spus:

Pt Dl. Goia ct.168 nu se mai utilizeaza la leasing financiar din cate stiu eu. Dobanda se inregistreaza pe 666. Dispare 471=187 cu 01.01.2006


Puteti sa imi spuneti actul care spune ca nu se mai foloseste 471=1687? Nu le stiu nici eu pe toate.... :smile:



#132342 Leasing financiar

Postat de GOIA ADRIAN-NICOLAE on 28 May 2007 - 02:12 PM in Arhiva

Vezi postareabizi, la May 28 2007, 12:32 PM, a spus:

In legatura cu mult discutatul Leasing Financiar , va rog sa-mi spuneti daca la sf.de an se face reevaluare la dobanda sau numai la rata la cursul de la sf.anului?

Eu cred ca si la dobanda ca si contul 168 este cont de datorii.



#133509 Leasing financiar

Postat de GOIA ADRIAN-NICOLAE on 08 June 2007 - 02:11 PM in Arhiva

Vezi postareacristina5859, la Jun 8 2007, 03:06 PM, a spus:

cartea verde, editata sub indrumarea MF " ghidul practic " pt. 1752/2005 !


Am inteles, dar si cartea aia titlul ii spune e un ghid practic. Nu inseamna ca daca o inregistrare nu este acolo nu se poate face. Spre exemplu: multi contabili inregistreaza compensarile asa:
482=411
401=482
si inregistrarile astea nu sunt in cartea verde. Si mai sunt destule exemple...



#69389 cereri SUBIECTE 2005 -2006

Postat de GOIA ADRIAN-NICOLAE on 22 February 2006 - 06:54 PM in Arhiva

Si eu vreau. Mii de multumiri.
Adresa mea este: adygoia@yahoo.com



#60484 grad de indatorare

Postat de GOIA ADRIAN-NICOLAE on 17 January 2006 - 12:16 PM in Arhiva

1. Daca gradul de indatorare este mai mic decat 3 atunci toata cheltuiala cu dobanzile si cu diferentele de curs valutar sund deductibile. Daca gradul de indatorare este peste 3 atunci cheltuielile sunt deducibile pana la nivelul gradului de indatorare egal cu trei. Restul cheltuielilor se reporteaza in perioadele urmatoare pana la deductibilitatea integrala a acestora.
2. Creditele bancare intra in formula de calcul al gradului de indatorare daca termenul de rambursare este peste un an. Cheltuiala cu dobanda este deductibila 100% daca gradul de indatorare este sub 3.



#136007 factura proforma

Postat de GOIA ADRIAN-NICOLAE on 03 July 2007 - 01:35 PM in Arhiva

Vezi postareacristina5859, la Jul 3 2007, 02:18 PM, a spus:

eu stiu ca proforma contine toate datele de identificare ale firmei care o achita, dupa ce ai incasat banii , in 5 zile se intocmeste factura ! nu stiu de ce nu gasesti datele de identificare in baza ta de date ! nu " plange" nimeni dupa banii care vi i-a dat !!


Unde scrie ca in 5 zile se intocmeste factura? M-ar interesa si pe mine, deoarece si eu sunt in aceeasi situatie.



#63433 IMPOZIT DIVIDENDE

Postat de GOIA ADRIAN-NICOLAE on 31 January 2006 - 04:30 PM in Arhiva

Este 16%.



#135629 bonuri fiscale

Postat de GOIA ADRIAN-NICOLAE on 28 June 2007 - 11:34 AM in Arhiva

Vezi postareaIaro, la Mar 29 2007, 10:14 PM, a spus:

TVA nu se poate deduce decat de pe documente justificative (facturi, bonuri de combustibili), atat. Intrarile in unitatea patrimoniala de genul marfurilor, materiilor prime si materialelor nu se poate face decat pe baza de factura. Ce poti sa faci NIR pe baza unui bon fiscal? NIR poti face doar in baza unei facturi sau aviz de insotire a marfii, in nici un caz pe baza unui document de plata (bon fiscal). Bonul fiscal este echivalentul unei chitante in magazinele care vand cu amnuntul.


De ce sa nu poti face NIR pe baza bonului fiscal? A intrat marfa in gestiunea societatii? Da. Eu nu vad nici un impediment in a face NIR pe baza bonului fiscal. Atata doar ca se trece tot pe valoarea marfii si nu se deduce TVA. Daca cumperi marfa pe baza de bonuri fiscale si nu faci NIR cum dovedesti ca ele au intrat in gestiunea societatii?
Alte pareri?




Cometa SQL