Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Doina P's Content - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 40

Salt la continut


Doina P's Content

There have been 1000 items by Doina P (Search limited from 23-November 07)



Sort by                Order  

#96371 Concediu

Postat de Doina P on 06 August 2006 - 12:58 PM in Arhiva

Doamne ,numai gandul la vacanta imi da forta tot anul sa muncesc..
Plec pe 26 aug spre Valea Luarei +Paris( total 10-12 zile )Ma intalnesc cu nicole33? :lol:
Ma bucur sa vad ca 45% dinte noi merg in strainatate .daca ma intrebati acum 4 ani, mergeam doar la Brasov(adica acasa la mama)



#96370 Cum ati aflat de existenta "Conta.ro"?

Postat de Doina P on 06 August 2006 - 12:29 PM in Arhiva

De la colegi , la cursurile CECCAR



#96339 sold debitor 401!1

Postat de Doina P on 05 August 2006 - 08:23 PM in Arhiva

Deci ai plata in plus:
-daca sti de unde provine 409-401
-daca nu sti ,iar suma e neglijabila 6xx=401



#96205 Amortizare

Postat de Doina P on 03 August 2006 - 10:33 PM in Arhiva

Modifica contractul de comodat , fa-l cu o durata mai mica 1-2 ani si suma totala o amortizezi in consecinta,daca nu ramai la 5 ani.



#96072 in ce cont?

Postat de Doina P on 02 August 2006 - 05:20 PM in Arhiva

Plimbarea o faci tot prin conturi de banca analitice:5124.1 cont curent
5124.2 cont blocaj plati externe

Plata efectiva va pleca din 5124.2



#96012 deductibilitate

Postat de Doina P on 02 August 2006 - 10:24 AM in Arhiva

De obicei firmele care dau doar chitante sunt scutite de TVA prin lege, exemplu: asigurarile de orice fel.
Sunt deductibile ca si chelt.



#95985 Recapitulare contributii pers fiz autorizata

Postat de Doina P on 01 August 2006 - 10:40 PM in Arhiva

Ca PF, este bine sa te angajezi la unul dintre clientii tai cu cartea de munca,scutesti astfel bani pe care i-ai plati tu :excl:



#95984 COD FISCAL 2007

Postat de Doina P on 01 August 2006 - 10:26 PM in Arhiva

Esti tare dragut ! multumim



#95967 amenzi

Postat de Doina P on 01 August 2006 - 06:11 PM in Arhiva

Vezi cauta obligatoriu o relatie.. :ninja: La s.1 toate sunt de o acreala formidabila ,cred ca sunt pe locul 1
Eu asa am sa fac. M-am dus ieri ca un boboc cu o decl 010 sa scot darile pt salariati (nu mai are)si aflu ca nici nu avea declarati in vector salariatii! Care credeti ca a fost prima fraza:" platiti amenda si veniti cu decl 010 pt a inscrie salariatii, dupa care o dati si pe cu scoaterea "...Eu am preluat firma acum 7 luni si nici
prin cap nu mi-a trecut ca nu-i are declarati



#95966 codul fiscal

Postat de Doina P on 01 August 2006 - 05:41 PM in Arhiva

A aparut CF aplicabil de la 01.01.2007 ? :unsure:



#95964 asociati

Postat de Doina P on 01 August 2006 - 05:18 PM in Arhiva

Un asociat unic poate fi angajat daca face o cerere de depunere acte la Reg. Com (in baza unei decizii f.simple)Conditia este sa ai un angajat director(minim 2ore/zi).Eu am avut 2 cazuri



#95959 plafon cassa

Postat de Doina P on 01 August 2006 - 04:54 PM in Arhiva

Nu trebuie sa ai casa de marcat daca faci rar o incasare de la PF.Ai facut f.bine ca ai dat fct+cht,fiind PF nu ai treaba cu plafonul



#95904 Declaratii fiscale

Postat de Doina P on 01 August 2006 - 09:47 AM in Arhiva

De ce trimiti prin posta? Ai trimis si disketa? Somajul poti sa-l depui in doua moduri:
-personal la sectorul unde apartii
-prin mail (cel mai usor) pt asta te duci cu o cerere la sediul central unde specifici de la ce adresa vei trimite decl,si ei o sa-ti dea un numar pe care-lvei utiliza

Sfatul meu : du-te la sediul central cu decl iunie+disketa si te rogi la cei de la Informatica sa o primeasca+
cerere pt a trimite pe viitor decl



#95776 Statele de salarii...

Postat de Doina P on 30 July 2006 - 10:58 PM in Arhiva

Cam cat dureaza primirea confirmarilor la sp trimise prin scrisoare? Cred ca au trecut 15 zile si nu am primit
nimic :( Luna asta le duc o data cu decl.



#95775 Program de legislatie

Postat de Doina P on 30 July 2006 - 10:39 PM in Arhiva

Poate face cineva comparatie intre LEXNAVIGATOR si LEX EXPERT (de la o companie din Neamt) dpdv performanta /pret?



#95772 majorare capital social SRL

Postat de Doina P on 30 July 2006 - 09:20 PM in Arhiva

Cred ca dobanda este venit



#95771 Va rog mult, am mare nevoie de sfaturi...

Postat de Doina P on 30 July 2006 - 09:07 PM in Arhiva

Nu am avut acesta speta , dar cred ca dupa ce o declari "inactiva " la Rg. Com. faci o decl 010 si de acolo scoti din evidena cu data de .... tot ce era declarat anterior.iar la cap. 5 "date privind contribuabil" bifezi suspendare temporara de la data de ...Cu asta nu are cum sa-ti mai ceara 100+300



#95769 amenzi

Postat de Doina P on 30 July 2006 - 08:51 PM in Arhiva

Ce ai rezolvat? eu abia acum am citit mesajul. Poate incerci cu relatii sa dai un 010 si modifici TVA trimestrial
fara salariati. Asa scapi de ceva decl. implicit si amenzi mai mici. gandeste-te ca doar la TVA lunar ai peste 24 luni*1 mil ROL =24 mil mumai asta ... Bafta :)



#95768 infiintare srl

Postat de Doina P on 30 July 2006 - 08:22 PM in Arhiva

Sa ai 2-3 nume pregatite pt. firma noua .Poti sa ai surpriza ca primul sa fie alocat deja .Nu trebuie sa te duci personal la Reg.Com



#95748 O societate presupune multe batai de cap...

Postat de Doina P on 30 July 2006 - 02:43 PM in Arhiva

1.Lasa rezervele cum le-ai facut.Cred ca le-ai invatat deja...
2.Pt. a evita pierderea, contezi chelt facute "in avans"folosind 471 cu analitice; vei inchide contul in momentul cand vei avea venit.
3.Regularizeaza obligatoriu decont TVA, folosind pozitiile "regularizari" (3sau 9)din decont
4.De obicei ii intereseaza platile catre buget... dar sunt oamenii si oameni... :closedeyes:



#95746 O societate presupune multe batai de cap...

Postat de Doina P on 30 July 2006 - 02:29 PM in Arhiva

Vezi postareaVistarom, la Jul 28 2006, 06:32 PM, a spus:

Buna Ziua tuturor!
Sunt foarte impresionat de munca pe care o desfasurati aici :) si sper ca si eu in cativa ani voi fi in styare sa dau sfaturi, insa pana atunci... ma confrunt doar cu intrebari la care nu stiu raspuns.

Le voi enumera pe toate (4 la numar) si va rog sa raspundeti la cate stiti. Am zis sa nu le postez aparte...

Mai intai un pic despre societate. A fost infiintata ca microintreprindere in februarie 2005. Anul acesta e platitoare de impozit pe profit. Cifra de afaceri a societatii este foarte mica, in jur de 1000 euro pe an.

Eu am platit absolut toate impozitele care trebuiau si de asemenea am depus la timp toate declaratiile, inclusiv bilantul.

Acum intrebarile:
1. La realizarea bilantului, nestiind cum se contabilizeaza dividendele si nedorind (pentru un 329 lei profit) am bagat aceasta suma in rezerve (5% in rezerve legale si restul in contul alte rezerve). In anul financiar 2006, inca nu am avut nici o incasare, insa anumite cheltuieli le-am avut. As vrea ca aceste cheltuieli sa le scad din rezerve, insa nu stiu cum functioneaza acest cont. As vrea sa scad din rezerve si cheltuieli cu amortizarile, insa iarasi nu stiu cum sa fac. Practic ar trebui sa jonglez cu 3 conturi: cont de banca/casa, cont de rezerve si cont de cheltuieli. M-am gandit la o varianta:
Cheltuieli = banca
rezerve=cheltuieli, insa astfel apare la cheltuieli inregistrari si pe debit si pe credit si nu stiu daca e normal. Va rog sa-mi explicati cum functioneaza contul de rezerve si ce reprezinta intr-un final el (cum ma pot folosi de el). Va multumesc anticipat.

2. E obligatoriu pt o societate sa aiba cel putin un cont in banca chiar daca nu face operatiuni prin banca (doar in cash)?

3. Cum se poate rectifica un decont TVA? Am platit TVA mai mult decat trebuia si desi e o suma modica (cam 15 lei) apar diferente intre ce am in contabilitate de recuperat si ce am pe deconturi :( Am inteles ca nu exista o procedura pentru asa ceva, asa ca ma gandeam sa bag banii aia la pierderi :D Sfatuiti-ma va rog

4. O intrebare mai generica care ar suna cam asa: ce anume ii intereseaza pe inspectorii fiscali? Sa incerc sa explic ce doresc sa aflu dand exemplu cazul meu. Eu am platit intotdeauna (la timp adica) absolut toate darile pe care le-am avut (impozit pe salarii si conexe lor timp de vreo 6 luni, impozit pe venit, TVA), unele chiar mai mult decat trebuia (urmeaza sa recuperez ce am platit in plus). In aceasta privinta sunt foarte linistit. Insa, nu sunt foarte convins ca in contabilitate am redat absolut corect activitatea societatii (e posibil sa fi aparut erori), fiindca desi am facut la facultate contabilitate (facultatea de administrarea afacerilor, probabil ar trebui sa stiu suficienta conta ca sa-mi pot administra minuscula afacere), totusi in multe privinte nu stiam exact cum si ce se face si am facut cum am crezut. Intrebarea ar fi pentru cei care au avut de a face cu inspectii fiscale: daca ti-ai onorat toate obligatiile fiscale, insa contabilitate are si niste greseli (care nu afecteaza impozitele) cum procedeaza ei? Ma pot amenda si pentru asta? Pot sa dorm linistit sau nu?

Va multumesc pentru rabdarea cu care ati citit lungul meu mesaj si astept un feedback de la dvs cat mai repede (trebuie sa iau unele decizii in functie de asta) ;)

Vitalie


Vezi postareaVistarom, la Jul 29 2006, 06:02 PM, a spus:

Mersi foarte mult pentru raspuns :) O sa incerc sa fac rost de carte si ma pun cu burta pe studiat cartea. Insa in privinta celorlalte precizari ale mele nu va pronuntati pls? In orice caz, sunt foarte recunoscator.

O zi buna!



#95066 CONT FNUSS

Postat de Doina P on 24 July 2006 - 08:24 PM in Arhiva

Eu personal contez 6453=4313.2



#95064 casa de marcat

Postat de Doina P on 24 July 2006 - 08:15 PM in Arhiva

Insotesti factura fie de chitanta simpla, fie cu bon de casa de marcat. In nici un caz de ambele. in cazul in care dai bon ,vei avea grija sa nu dublezi venitul (fct+bon)



#94980 impozit profit

Postat de Doina P on 24 July 2006 - 11:04 AM in Arhiva

Multumim de raspuns CTC :smt058 .Ne-ai confirmat interpretatrea.
Cred ca si Liliana s-a lamurit.



#94959 declaratia 010

Postat de Doina P on 23 July 2006 - 11:56 PM in Arhiva

In mod normal nu trebuie sa depui tu nimic .Vectorul Fiscal este trimis de la reg.comertului la Ad. fin. Din experienta, te sfatuiesc sa verifici la ad.fin
cum a fost inregistrata soc. Deseori patronul a cerut ceva ,iar cel ce a infiintat soc.a declarat altceva Numai daca e cazul faci modificare !




Cometa SQL