Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
DRAGOS NEGOITESCU's Content - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 3

Salt la continut


DRAGOS NEGOITESCU's Content

There have been 982 items by DRAGOS NEGOITESCU (Search limited from 25-December 07)



Sort by                Order  

#216637 incetare/desfacere CIM

Postat de DRAGOS NEGOITESCU on 14 January 2010 - 10:36 AM in Arhiva

La 61, d trebuie sa demonstrezi ca nu corespunde postului; si in plus cred ca nu este prea ok sa-ti apara asta pe cartea de munca.



#216632 CM persoana nou angajata - diferite situatii

Postat de DRAGOS NEGOITESCU on 14 January 2010 - 10:13 AM in Arhiva

Se ia ca baza indemnizatia de somaj pe acare a primit-o in lunile 6, 7, 8, 9. Contributia FNUASS a fost calculata la aceste sume.
Art. 6. - (5) În situația persoanelor prevăzute la art. 1 alin. (1) lit. C, cota de contribuție pentru concedii și indemnizații de 0,85% se datorează asupra drepturilor reprezentând indemnizație de șomaj.
OUG 158 / 2005



#216630 administrator si salariat

Postat de DRAGOS NEGOITESCU on 14 January 2010 - 10:04 AM in CONTRACTE INDIVIDUALE DE MUNCA

Poti face contract, dar am inteles ca pentru a putea declara contributiile trebuie sa-i scoti un CNP (procedura nu o stiu).
Se platesc aceleasi contributii ca si la un rezident.



#216556 incetare/desfacere CIM

Postat de DRAGOS NEGOITESCU on 13 January 2010 - 04:23 PM in Arhiva

Ca sa poata lua somaj trebuie sa fie un motiv neimputabil lui.
Cel mai simpu este sa desfiintezi postul (dar asta este restructurare).



#216548 calcul salariu

Postat de DRAGOS NEGOITESCU on 13 January 2010 - 02:55 PM in Arhiva

Cred ca trebuie sa te uiti mai bine prin conta, ca s-ar putea sa ofere personal in "leasing" sau ceva de genul asta.
Fisele de cont ar trebui sa lamureasca misterul.



#216547 Zile de concediu fara plata

Postat de DRAGOS NEGOITESCU on 13 January 2010 - 02:50 PM in Arhiva

Art. 82. - (1) Unitatea care își extinde sau își reia activitatea într-o perioadă de 9 luni de la luarea măsurilor de desfacere a contractului individual de muncă pentru motivele ce nu țin de persoana salariatului are obligația să încunoștințeze în scris despre aceasta organizațiile sindicale și să facă publică măsura.
(2) Salariații notificați în acest sens au la dispoziție un termen de maximum 10 zile lucrătoare de la data primirii comunicării, pentru a-și manifesta expres consimțământul cu privire la locul de muncă oferit.
Contract nr. 2895 din 29/12/2006



#216466 pretul unitar fara tva

Postat de DRAGOS NEGOITESCU on 12 January 2010 - 06:07 PM in Arhiva

5.5 / 1.19
Regula de 3 simple... parca asa se cheama.



#216461 poprire salariu -neplata credite banca

Postat de DRAGOS NEGOITESCU on 12 January 2010 - 04:25 PM in Arhiva

Iar daca debitorii sunt mai multi, retinerile cumulate nu pot depasii 1/2 din salariu.



#216352 !Noul proiect de lege a pensiilor / CAS obligatoriu conventii civile / dr...

Postat de DRAGOS NEGOITESCU on 11 January 2010 - 05:19 PM in Arhiva

Eu am asa un feeling ca baietii o pregateau de mult timp si ca de data asta nu mai scapam.
Dar intr-adevar pana nu vedem legea e discutie de dragul discutiei.



#216326 organizarea si efectuarea inventarierii elementelor de natura activelor, dato...

Postat de DRAGOS NEGOITESCU on 11 January 2010 - 02:44 PM in Arhiva

Cu 5000, prin acel BO el si-a luat angajamentul ca va plati nu inseamna ca a si platit.
Deci pana la tragerea BO datoreaza 5000.



#216155 marire salariu la 15 ale lunii

Postat de DRAGOS NEGOITESCU on 08 January 2010 - 02:53 PM in Arhiva

Decembrie 2009, 21 zile lucratoare.
600 / 21 * 9 = X
750 / 21 * 12 = Y
Solutie X + Y = salariu de incadrare pe luna decembrie 2009

?



#216152 deplasare externa

Postat de DRAGOS NEGOITESCU on 08 January 2010 - 02:46 PM in Arhiva

Se incadreaza, daca legislatia nu exclude nerezidentul se prezuma ca il include.



#216145 marire salariu la 15 ale lunii

Postat de DRAGOS NEGOITESCU on 08 January 2010 - 01:34 PM in Arhiva

Media se face tinand cont de zilele lucratoare nu de zilele calendaristice.



#216138 deplasare externa

Postat de DRAGOS NEGOITESCU on 08 January 2010 - 01:03 PM in Arhiva

Citeaza

...am studiat legislatia si discutiile de aici referitoare la deplasarile in tara sau in strainatate, tot nu am reusit sa ma lamuresc.

Eu unul nu te cred.

Citeaza

Beneficiaza de diurna, cheltuieli de transport, cheltuieli de cazare?
Da

Citeaza

Daca da sunt deductibile sau nu?
Da

Citeaza

Cum fac decontul (daca este cazul) in lei sau valuta?
In lei.

Art. 21. - (1) Pentru determinarea profitului impozabil sunt considerate cheltuieli deductibile numai cheltuielile efectuate în scopul realizării de venituri impozabile, inclusiv cele reglementate prin acte normative în vigoare.
(2) Sunt cheltuieli efectuate în scopul realizării de venituri și:
e) cheltuielile de transport și de cazare în țară și în străinătate, efectuate pentru salariați și administratori, precum și pentru alte persoane fizice asimilate acestora, stabilite prin norme;
Codul fiscal



#216135 marire salariu la 15 ale lunii

Postat de DRAGOS NEGOITESCU on 08 January 2010 - 12:53 PM in Arhiva

Cel mai indicat este sa faci o medie si sa consideri salariul de incadrare aceasta medie.
De preferat este sa eviti schimbarile de norma si/sau salariu in timpul lunii.



#216124 calcul CO- topic 2008-2010

Postat de DRAGOS NEGOITESCU on 08 January 2010 - 11:55 AM in Arhiva

Asta am inteles, ceea ce spun eu inseamna ca pentru determinarea dreptului de CO vei considera ca el lucreaza o zi pe saptamana nu 2 ore pe saptamana, si astfel NSL reprezinta totalul de zile lucrate pe an...



#216122 cadouri Craciun angajati

Postat de DRAGOS NEGOITESCU on 08 January 2010 - 11:51 AM in Arhiva

Doar ce depaseste 150 se impoziteaza normal, ca orice prima.
Dati cautare pe forum si veti gasi o multime de topicuri pe tema asta.



#216049 ITM - pierdut carte de munca

Postat de DRAGOS NEGOITESCU on 07 January 2010 - 01:17 PM in ITM, Inspectia Muncii

Adica vor sa-ti dea somaj doar 6 luni, adica minim.
Ai 2 solutii, fie reconstitui cartea de munca, adica adeverinte de la toti angajatorii (pentru cei care nu mai exista trebuie sa mergi pe la arhive), oricum ar fi bine sa faci asta pentru ca vei intampina aceleasi probleme la pensie, cand va fi cazul; fie te judeci cu ei dar legea cam este de partea lor.

Art. 36.
(2) Dovada vechimii în muncă, prevăzută la alin. (1), se face cu carnetul de muncă sau cu alte acte prevăzute de lege.
(3) Certificarea stagiului de cotizare realizat anterior intrării în vigoare a prezentei legi se face de către agențiile pentru ocuparea forței de muncă.
Legea 76 / 2002



#216047 ITM - pierdut carte de munca

Postat de DRAGOS NEGOITESCU on 07 January 2010 - 12:07 PM in ITM, Inspectia Muncii

Spunele ca le dai tu declaratie pe proprie raspundere ca este conforma cu originalul.
Oricum ei au situatia cu ce ai contribuit tu la somaj, numai ca e mai simplu sa pui oamenii pe drumuri.
Oricum, insista !!!



#216010 calcul CO- topic 2008-2010

Postat de DRAGOS NEGOITESCU on 06 January 2010 - 06:47 PM in Arhiva

Eu as face calculul altfel: NSA / NZA * 21
NSA - nr saptamani pe an.
NZA - nr zile pe an.

Pentru ca daca un angajat lucreaza 2 ore pe zi se considera, din punct de vedere al dreptului de CO, ca a lucrat o zi, deci NSA reprezinta numarul de zile pe care le lucreaza pe an.



#215986 factura utilitati

Postat de DRAGOS NEGOITESCU on 06 January 2010 - 10:42 AM in Arhiva

Asa cum banuiam au prevazut chestia asta si in contract, articolul 3 si 9.
http://www.clubafaceri.ro/info_articole/21...ii+casnici.html



#215983 factura utilitati

Postat de DRAGOS NEGOITESCU on 06 January 2010 - 10:11 AM in Arhiva

Eu cred ca este legal, absurd dar legal.
Despre Enel am mai auzit multe cazuri de genul asta, despre gaze este prima data cand aud.



#215982 control efectuat de contabil

Postat de DRAGOS NEGOITESCU on 06 January 2010 - 09:57 AM in Arhiva

Controlul facut de contabila este legal, nu incalca nici-o lege, dar acel avertisment nu are prea mare valoare.
Sa faci vanzari fara sa emiti document (bon, factura, chitanta) este foarte grav si ilegal.



#215980 contract PFA

Postat de DRAGOS NEGOITESCU on 06 January 2010 - 09:49 AM in Arhiva

1. Probabil se refera la "angajarea" unui PFA.
PFA-ul este asemanator persoanelor juridice, deci contractul se face ca si cum ai incheia un contract de prestari servicii cu o persoana juridica.
PFA declara si plateste singur contributiile, obligatoriu impozit si sanatate (cu anumite exceptii, pt drepturi de autor nu se plateste); daca nu are si carte de munca cred ca plateste si CAS.
Modul de calcul al contributiilor depinde in primul rand de tipul de PFA (venit real sau norma de venit), de exemplu PFA venit real 2000 * 5.5%, (2000 - (2000 * 5.5%)) * 16%; la norma de venit se platesc amandoua raportat la norma.

2. PFA nu poate face angajari.



#215926 Contributii datorate pt concediu prenatal

Postat de DRAGOS NEGOITESCU on 05 January 2010 - 05:53 PM in Arhiva

Trebuia sa mai platesti dar nu aceeasi suma, mult mai putin, pentru ca nu se mai platesc toate contributiile.




Cometa SQL