Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
DRAGOS NEGOITESCU's Content - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 40

Salt la continut


DRAGOS NEGOITESCU's Content

There have been 982 items by DRAGOS NEGOITESCU (Search limited from 03-December 07)



Sort by                Order  

#132645 Ajutor nastere copil

Postat de DRAGOS NEGOITESCU on 31 May 2007 - 08:29 AM in Arhiva

Este vorba de un salariu mediu pe unitate. :smile:



#131374 retineri salariale

Postat de DRAGOS NEGOITESCU on 16 May 2007 - 04:17 PM in Arhiva

Ca penalizare poti reduce salariul de baza cu 10% (salariul de incadrare).
Ca retinere (imputare) poti retine numai din net, si numai in baza unei sentinte judecatoresti definitive.

Art. 264. - (1) Sancțiunile disciplinare pe care le poate aplica angajatorul în cazul în care salariatul săvârșește o abatere disciplinară sunt:
a) avertismentul scris;
b) suspendarea contractului individual de muncă pentru o perioadă ce nu poate depăși 10 zile lucrătoare;
c) retrogradarea din funcție, cu acordarea salariului corespunzător funcției în care s-a dispus retrogradarea, pentru o durată ce nu poate depăși 60 de zile;
d) reducerea salariului de bază pe o durată de 1-3 luni cu 5-10%;
e) reducerea salariului de bază și/sau, după caz, și a indemnizației de conducere pe o perioadă de 1-3 luni cu 5-10%;
f) desfacerea disciplinară a contractului individual de muncă.
Art. 267. - (1) Sub sancțiunea nulității absolute, nici o măsură, cu excepția celei prevăzute la art. 264 alin. (1) lit. a), nu poate fi dispusă mai înainte de efectuarea unei cercetări disciplinare prealabile.
(2) În vederea desfășurării cercetării disciplinare prealabile, salariatul va fi convocat în scris de persoana împuternicită de către angajator să realizeze cercetarea, precizându-se obiectul, data, ora și locul întrevederii.
(3) Neprezentarea salariatului la convocarea făcută în condițiile prevăzute la alin. (2) fără un motiv obiectiv dă dreptul angajatorului să dispună sancționarea, fără efectuarea cercetării disciplinare prealabile.
(4) În cursul cercetării disciplinare prealabile salariatul are dreptul să formuleze și să susțină toate apărările în favoarea sa și să ofere persoanei împuternicite să realizeze cercetarea toate probele și motivațiile pe care le consideră necesare, precum și dreptul să fie asistat, la cererea sa, de către un reprezentant al sindicatului al cărui membru este.
(CODUL MUNCII)



#128109 Reducere salarii

Postat de DRAGOS NEGOITESCU on 06 April 2007 - 10:23 AM in Arhiva

Reducerea salariului presupune un act aditional, act aditional care trebuie semnat si de angajat.



#128009 Drepturi salariale neridicate!

Postat de DRAGOS NEGOITESCU on 05 April 2007 - 11:19 AM in Arhiva

Vezi postareaIULIANA1207, la Apr 5 2007, 07:14 AM, a spus:

Pentru drepturi salariale neridicate se foloseste ct 426.

Banii se depun in banca sau se tin in casierie daca suma nu este mare.

426 - 5311
5121 - 426

421 - 426 salariul neridicat

426 - 5311 plata salariului (daca este cazul)



#127997 2007 - examen expert contabil

Postat de DRAGOS NEGOITESCU on 05 April 2007 - 10:34 AM in Arhiva

Si eu as incerca . Numai sa obtin de la CECCAR o derogare de juma de an.
[/quote]

Nu mai exista conditionarea de vechime.

Din ce am inteles eu la BUCURESTI examenul se va sustine in septembrie.



#125283 COTA HANDICAPATI

Postat de DRAGOS NEGOITESCU on 14 March 2007 - 02:26 PM in Arhiva

Vezi postareairen, la Jan 5 2007, 11:14 AM, a spus:

"Lucrez intr-o institutie publica cu 82 de posturi si 65 de angajati dintre care 1 cu handicap. Trebuie sa mai platesc ceva?"



In Legea 343/2004
16. Articolul 43 va avea următorul cuprins:
"Art. 43. - (1) Agenții economici, autoritățile și instituțiile publice care nu respectă prevederile art. 42 alin. (1) au obligația de a plăti lunar către bugetul de stat o sumă egală cu salariul minim brut pe țară înmulțit cu numărul de locuri de muncă în care nu au încadrat persoane cu handicap.

Scuze, mi-a cazut net-ul.

Deci, 2.6 inseamna 3 persoane, iar tu ai angajat doar 1 persoana, prin urmare platesti 2 * sal min pe ec, care-i 390 lei.

0.6 nu inseamna un loc de munca => Daca exista cineva care ma poate ajuta in ceea ce priveste rotunjirea, eu sunt de parere ca 2.6 se rotunjeste la 2 nu la 3.



#125234 o noua contributie

Postat de DRAGOS NEGOITESCU on 14 March 2007 - 10:09 AM in Arhiva

Vezi postareazuzuc, la Mar 6 2007, 07:55 PM, a spus:

am fost azi la trezorerie la verificat salarii si mi-a spus madam ca mai trebuie sa calculez inca un fond pentru handicapati, :pullhair: cu urmatoarea formula :
nr. total de angajati x 4% = "n"

"n" x 390 x 50% = fd pt handicapati

se pare ca a aparut intr-un monitor din luna decembrie, ord. 448, daca nu ma insel.
stie cineva despre chestia asta noua?.
eu am tot citit pe forum, dar nu am gasit pana acum nimic in sensul acesta; daca ma repet, imi cer mii de scuze :pullhair:

nr. total de angajati x 4% = "n" => n = 4.6

CUM SE ROTUNJESTE n ?




Cometa SQL