Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
mgabi's Content - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 39

Salt la continut


mgabi's Content

There have been 1000 items by mgabi (Search limited from 25-November 07)



Sort by                Order  

#257877 Pontare si plata ore stationare sofer transport persoane

Postat de mgabi on 04 October 2013 - 03:49 PM in SALARII

Teoretic (si practic) acele ore sunt pentru somn , nu pentru munca.



#257873 D112 / topic 2013

Postat de mgabi on 04 October 2013 - 03:42 PM in Arhiva

Declaratia 112 nu are legatura cu plata efectiva a salariilor, ci cu intocmirea statului de plata cu drepturile aferente unei luni.

Deci, depui declaratia in fiecare luna, iar de platit salariile ... le platesti cand ai bani.
Contributiile insa trebuie platite lunar/trimestrial :))



#257709 acte la ITM pt. transfer salariat

Postat de mgabi on 27 September 2013 - 12:01 PM in ITM, Inspectia Muncii

Daca iti face intai contracul pe firma 2 , pe perioada nedeterminata si fara perioada de proba (adica sa nu te trezesti ca te da afara dupa 1 luna de proba), atunci poti inchide cu firma 1.

In insolventa poate sa o bage si cu angajati.



#257707 Facturi neincasate mai vechi de 90 zile- TVA LA INCASARE

Postat de mgabi on 27 September 2013 - 11:56 AM in Arhiva

Teoretic da, unii mai procedeaza asa pentru marfa lasata in custodie spre vanzare.

Practic, este putin cu cantec :))



#257703 drepturi autor 16%

Postat de mgabi on 27 September 2013 - 11:37 AM in Arhiva

Venitul brut - cheltuiala deductibila 20%

Art.296^21
.....
(4) Pentru persoanele prevăzute la art.296^21 alin. (1) lit. f) (adica activitatile independente), baza de calcul al contribuțiilor sociale este venitul brut stabilit prin contractul încheiat între părți, diferența dintre venitul brut și cheltuiala deductibilă prevăzuta la art.50 (adica ch.deductibila 20%) venitul din asociere, valoarea comisioanelor sau onorariile stabilite potrivit legii în cazul expertizelor tehnice judiciare și extrajudiciare și orice alte venituri obținute, indiferent de denumirea acestora, pentru care se aplică reținerea la sursă a impozitului.

Aici ai o insiruire de baze de calcul, pentru ca se refera la foarte multe tipuri de activitati, dar trimiterea la cheltuiala deductibila de 20% este explicita!



#257677 contract de imprumut intre asociat si firma

Postat de mgabi on 25 September 2013 - 08:51 AM in Aspecte juridice privind societatile comerciale

Atentie, OMFP 3055 nu mai impune o monografie ci da doar niste directive generale (cu titlu de exemplu).

Asta nu inseamna ca la vremea ar fi fost ok sa faci orice inregistrare vrei (chiar daca reflecta realitatea) ... oricum nu mai conteaza acum de vreme ce s-au prescris.



#257669 contract de imprumut intre asociat si firma

Postat de mgabi on 24 September 2013 - 08:12 PM in Aspecte juridice privind societatile comerciale

Facturile acelea au fost platite cumva (cu cash sau prin banca), altfel ti-ar apare 401/404 cu sold !
Daca balanta este echilibrata, inseamna ca acei bani au fost operati intr-un cont.

Daca s-au platit cu cash, au intrat in casa din 455 si au plecat la furnizor.
Daca s-a platit prin banca, asemanator!

Ti-am spus ca mai exista posibilitatea ca asociatul sa fi platit/virat direct si atunci s-a facut direct 401(404) = 455

PS: Cum adica s-a platit din casa daca nu a fost alimentata casa cu numerar ?!? Ca nu avea cum sa aiba numerar in casa decat daca ii depunea asociatul. Iar daca avea banii in casa, nu mai era necesar aportul.
Iar daca tie iti creste 455 intr-o luna si nu ai in registrul jurnal din acea luna o contare pe masura , inseamna ca registrul tau jurnal n-are legatura cu balanta! Unul dintre acte este fals/eronat.

PS2: O expertiza contabila va fi oricum daca sunt in proces :))



#257651 Camine de batrani

Postat de mgabi on 24 September 2013 - 09:53 AM in Arhiva

Daca vrei sa percepi taxa pentru anumite servicii, vei avea si activitate economica pe ONG (legea iti da voie, atata timp cat este prevazut in statut), si vei deveni platitor de impozit pe profit daca depasesti 10.000 de euro cifra de afaceri.

Daca vrei sa faci o afacere cu azile , din care sa ai si castig in dividende , atunci da, ar fi mai bine sa ai o firma pentru asa ceva.



#257649 contract de imprumut intre asociat si firma

Postat de mgabi on 24 September 2013 - 09:46 AM in Aspecte juridice privind societatile comerciale

Contabilitatea este in "partida dubla", deci in 455 au intrat dintr-un cont!

Ori a facut 5311=455 ori s-a operat direct 401=455.
Sumele din 455 nu au aterizat acolo cu parasuta.

Faptul ca ai niste sume in 455 inseamna ca asociatii au adus bani/produse si firma este datoare. Nu este nimic deosebit.
De unde i-au avut ei, nu este treaba ta ca si contabil. Or avea vre-o matusa Tamara :))

Iar faptul ca el a depus banii comuni in firma ... inseamna ca investitia a fost comuna si trebuie sa-i restituie cota parte sau sa-i dea parti sociale aferente investitiei (indiferent de contractele semnate si alte asemenea), iar asta iar nu-i treaba ta ca si contabil.



#257609 contract de imprumut intre asociat si firma

Postat de mgabi on 23 September 2013 - 08:07 AM in Aspecte juridice privind societatile comerciale

Pai daca apare suma in 4551, inseamna ca sunt inregistrate corect si sunt evidentiate si in bilanturi la "datorii" ale societatii.
(Cum adica efecte de PRIMIT??? Firma are DE PLATIT asociatului !!! :blink2: )

Zici ca vrea sa converteasca datoria firmei in parti sociale si sa mareasca capitalul social. Sa inteleg ca firma nu intra la partaj, este mai veche decat casatoria :))



#257575 Declaratia 394

Postat de mgabi on 20 September 2013 - 11:05 AM in Arhiva

Da, asa este, dar in acest caz isi pierde utilitatea acea "factura simplificata", din minunatele directive.

Ideea de a folosi facturi simplificate este tocmai aceea de a SIMPLIFICA anumite operatiuni (taxabile) , repetitive si cu valori relativ mici.
De exemplu taxele de intrare port sau taxele percepute pentru anumite servicii "standard", unde poti tipari un set de facturi simplificate, inseriate si gata completate.

Asa cum toate bonurile de parcare,trecere pod si alte asemenea contin toate elementele unei facturi simplificate ... doar ca nu scrie pe ele factura si nici nu trece nimeni codul fiscal pe ele! Si nu sunt nici facturi, nici bonuri fiscale ... este o incalceala in legile astea de nici nu mai stii cum sa faci!



#257535 Declaratia 394

Postat de mgabi on 18 September 2013 - 09:11 PM in Arhiva

Acel 31.12.2014 m-a pus si pe mine pe ganduri.

Insa problema mea este urmatoarea:

Eu emit facturi simplificate pentru vanzarile mici (sub 100euro). Bun. Pe factura nu apare clientul (nici numele, nici cui-ul ... nici nimic).
Tva-ul este deductibil la client, si poate declara si in 394, el n-are probleme.
Dar eu (furnizorul) nu pot declara in 394 FACTURA (simplificata) pentru ca n-am codul fiscal al clientului! Asta era si ideea , sa fie simplificata emiterea!
De aceea spun ca nu gandeste nimeni pe acolo ... sau fac incurcaturi intentionat!


Cat despre bonuri fiscale, dupa cum suna CF si nu numai, nu prea sunt echivalente cu facturile, nici daca trecem pe ele toate elementele unei facturi standard!
Pentru ca sunt scutiti de emiterea facturii cei care emit bonurile fiscale, dar sunt obligati sa le emita daca omul cere asta!
De aici se intelege ca bonul nu este acelasi lucru cu factura (asa cum inteleg si eu in romaneasca mea).

Gata, o sa iau o pauza, ca oricum am creierii incinsi de la forfetar (le-am calculat unor prieteni care si-au deschis un service auto spatios, profi,.. etc si m-am speriat ce sume mi-au dat! Singura sansa este sa il reduca la o chichineata , ca la service-urile din curti)



#257493 D112 / topic 2013

Postat de mgabi on 17 September 2013 - 03:30 PM in Arhiva

Ramane asigurat, nu modifici chiar daca nu are sume.



#257475 impozit forfetar intreprindere individuala neplatitor tva

Postat de mgabi on 16 September 2013 - 05:53 PM in Legislatie specifica I.I.

Sper sa nu le dai idei :))



#257469 Declaratia 394

Postat de mgabi on 16 September 2013 - 05:08 PM in Arhiva

Au descoperit si ei ca in limba romana factura si bon nu sunt sinonime :tongue2: Era mai clara formularea din anii trecuti prin care bonurile fiscale de combustibil aveau regim de factura.

Si au facut ce au facut si tot n-au rezolvat cu facturile simplificate (nu bonuri fiscale) si D394 :)))
Doamne, mai gandeste cineva prin ministerele astea?

PS: TOATE bonurile fiscale indeplinesc conditiile unei facturi simplificate, indiferent daca au sau nu CIF-ul clientului trecut.
Eu nu prea am vazut bonuri care sa nu contina minimul impus de cerinte... si nici nu ar fi legal.



#257425 impozit forfetar intreprindere individuala neplatitor tva

Postat de mgabi on 15 September 2013 - 12:43 PM in Legislatie specifica I.I.

Inlocuieste teoretic :))

Nu pot sa cred ca te-ai gandit la asemenea varianta , ar insemna impozitare dubla si de cand suntem in CE nu prea mai putem sa incalcam orice regula de bun simt fiscal.



#257423 Codul Fiscal cu Normele de aplicare - 2013

Postat de mgabi on 15 September 2013 - 12:37 PM in Arhiva

Dumnezeule cat le complicati! N-am pomenit nicaieri de persoana juridica sau fizica.
Cel care aduce in tara produsul accizabil sau care-l produce plateste acciza. Adica "prima mana". Ce-o fi asa de greu de inteles?

Daca il cumperi din Romania, asa cum ai spus, nu ai treaba cu accizele!



#257409 Vanzare active insolventa

Postat de mgabi on 14 September 2013 - 11:10 AM in Arhiva

Daca este vorba de o exec.silita (asa cum pare la tine), ai raspunsul in Codul Fiscal:

CF Art.11
(1^4) Beneficiarii care achiziționează bunuri și/sau servicii de la contribuabilii cărora li s-a anulat înregistrarea în scopuri de TVA conform prevederilor art.153 alin. (9) lit. b) - e) și au fost înscriși în Registrul persoanelor impozabile a căror înregistrare în scopuri de TVA conformart 153 a fost anulată nu beneficiază de dreptul de deducere a taxei pe valoarea adăugată aferente achizițiilor respective, cu excepția achizițiilor de bunuri efectuate în cadrul procedurii de executare silită și/sau a achizițiilor de bunuri de la persoane impozabile aflate în procedura falimentului potrivit Legii nr. 85/2006, cu modificările și completările ulterioare.

Se factureaza cu TVA si cumparatorul are drept de deducere.



#257407 PFA la inceput de drum ...

Postat de mgabi on 14 September 2013 - 10:39 AM in Contabilitate PFA

PS: Pentru auto cu deductibilitate 50% nu este necesara foaia de parcurs. Pentru cele cu 100%, este necesara.



#257405 Bon fiscal casa de marcat

Postat de mgabi on 14 September 2013 - 10:37 AM in CASA DE MARCAT

Cate vrei, monetarul nu mai este obligatoriu.

De regula monetarul il intocmeste persoana care preda banii, daca ai un casier faci un monetar, daca ai doi , faci doua.
Poti sa nu faci niciunul insa, dar atunci se presupune ca ai primit/predat cat scrie pe Z



#257403 Codul Fiscal cu Normele de aplicare - 2013

Postat de mgabi on 14 September 2013 - 10:16 AM in Arhiva

Accizele se platesc de catre producator sau importator, la momentul punerii pe piata in Ro.

Restul lantului n-are treaba cu accizele.



#257363 pensionar angajat

Postat de mgabi on 10 September 2013 - 12:08 PM in PENSIONARE

Dpdv al relatiilor de munca, pensionarii au acelasi regim ca si ceilalti.Dpdv fiscal, sunt scutiti de ceva contributii (somaj)
Codul muncii nu-ti spune exact cat trebuie sa lucreze sau cand, ci da doar niste limite care nu trebuie incalcate. Stabileste doar cadrul in care trebuie sa se desfasoarele relatia (contractuala) de munca.

Cat despre salariu, ai un nivel minim de salarizare pe ora stabilit prin HG.23/2013:
Art.1
(2) Incepand cu data de 1 iulie 2013, salariul de baza minim brut pe tara garantat in plata se stabileste la 800 lei lunar, pentru un program complet de 168,667 ore in medie pe luna in anul 2013, reprezentand 4,74 lei/ora.

Atentie, acesta este salariul de incadrare si nu contine sporul de noapte obligatoriu, nici alte sporuri (de week-end sau festive de ex.)!
Daca munceste 12 ore pe noapte de ex. , ai 12*4.74 = 56.88 lei pe noapte MINIM, la care se adauga 25% spor de noapte de ex. (sau cat vrei sa-i dai). Deci cu 100 de lei te incadrezi in zilele normale, dar daca munceste de paste de ex. (sarb.legale), atunci trebuie sa platesti dublu si nu te mai incadrezi :))

Avand in vedere ca este vorba de activitate sporadica (dupa spusele tale), sfatul meu este insa sa faci o conventie civila, nu CIM (pentru ca vei avea mai putine batai de cap cu pontajele si orele de munca) si sa o consideri activitate dependenta asimilata salariului, la care platesti toate cele, ca la un angajat obisnuit.


PS: "a lucrat decat doar 3 nopti" ... am alergie la acest "decat" :sad2:
Nu cred ca am scris totdeauna perfect nici eu ... totusi ...sincer, prefer un dezacord :laugh2:



#257339 executare silita cu poprire pe salariu

Postat de mgabi on 08 September 2013 - 11:23 AM in DIVERSE SALARIALE

Da, este obligatorie punerea in aplicare, indiferent de data angajari, indiferent daca stiau sau nu de datorii, etc. Se executa NECONDITIONAT.
Executarea silita se face la toti angajatorii si la toate bancile la care ai cont. Adica pe toate bunurile si veniturile.
Si de obicei nici unii , nici altii nu au legatura cu imprumutul.

Iar singura "legatura cu imprumutul" al unui angajator este adeverinta de salariu, pentru care poate raspunde penal cel care a semnat-o daca a facut cumva vre-un fals.

La fel si daca ai executare silita pentru pensie alimentara, angajatorul n-are nici o legatura cu divortul si copii angajatului :))

Este si normal ca atunci cand ai o datorie (de orice fel!) stabilita prin instanta/ ajunsa la executor ... sa o platesti cumva.



#257333 executare silita cu poprire pe salariu

Postat de mgabi on 08 September 2013 - 10:51 AM in DIVERSE SALARIALE

Da, daca a primit hartia de executare de la un executor, este obligata sa faca poprirea.

PS: Popriprea se face pe bunurile si castigurile Actuale, nu pe cele din trecut :)). Cum crezi tu ca se poate popri salariul de acum 5 ani ???



#257277 firma inactiva

Postat de mgabi on 04 September 2013 - 12:10 PM in Aspecte juridice privind societatile comerciale

Ai dreptate Otilia, eu ma gandeam la TVA, ca nu-i va permite sa deduca, dar m-am uitat pe articole si inactivitatea fiscala nu este motiv de anulare a inreg.TVA. Doar insolventa.

Asa ca ai dreptate, cat timp firma veche nu este declarata in insolventa nu-i problema nici cu TVA-ul




Cometa SQL