Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
delgado's Content - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 2

Salt la continut


delgado's Content

There have been 117 items by delgado (Search limited from 25-November 07)



Sort by                Order  

#261619 Concediul de maternitate

Postat de delgado on 31 March 2014 - 10:12 PM in CONCEDII SI INDEMNIZATII AFERENTE

Buna seara! Va rog sa-mi spuneti daca urmatorul calcul de conceiu matermal e ok. Specific ca salariata a intrat in concediu la 1 martie din care doua saptamani prenatal (pt. ca pe 15 martie a nascut).
Total salarii brute in ultimele 6 luni (sept-febr)= 5000 ron
Total zile lucratoare = 126
Media zilnica 5000/126 = 40
Acum calculul pe luna martie a concediului maternal
40 x 21(zile lucr.) x 85% = 714
2298 x 35% = 804,3 x 10,5% = 84
714 - 84 = 630 ron drepturi salariale.

Care este suma de recuperat de la casa de asigurari?
Salariata a primit un cerificat medical de la 01.03.2014 pana la 31.03.2014. Deci lunar va primi cate un formular pana se vor epuiza cele 126 zile calendaristice aferente cocediului maternal. In aprilie va trebui sa duc la casa dosarul pentru concediu. Acest dosar se va face lunar? Pana la ce data trebuie depus?



#259437 Concediul de maternitate

Postat de delgado on 02 January 2014 - 05:39 PM in CONCEDII SI INDEMNIZATII AFERENTE

Multumesc! Are salariul minim pe economie (nu cred ca mai trebuie recuperat ceva) si optiunea pt d112 este lunara. Deci daca imi aduce certificatul medical pentru luna februarie trebuie sa-l depun in martie?



#259427 Concediul de maternitate

Postat de delgado on 02 January 2014 - 01:00 PM in CONCEDII SI INDEMNIZATII AFERENTE

Buna ziua! Am o situatie cu care nu m-am confruntat pana acum si nu stiu cum sa procedez referitor la concedii nici de maternitate si nici de boala. Salariata mea este insarcinata in luna a saptea si peste putin timp trebuie sa intre in pre si postnatal. Ce trebuie sa fac in aceasta situatie? Am citit ca se suspenda CIM, adica salariata nu va mai intra in statul de salarii? Atunci cum ii calculez indemnizatia de maternitate?

Am mai citit ca un exemplar din concediu se duce la casa de sanatate. Ce acte mai trebuie duse acolo?
Mai trebuie sa fac ceva?

Va multumesc!



#254207 Inregistrare CC ANAF

Postat de delgado on 12 April 2013 - 08:54 PM in Certificatul digital, depunerea online si accesarea dosarului fiscal

Am gasit pagina, am trimis documentul acum 2 saptamani, dar nu am primit confirmarea lor.



#254201 Inregistrare CC ANAF

Postat de delgado on 12 April 2013 - 04:44 PM in Certificatul digital, depunerea online si accesarea dosarului fiscal

Buna ziua! Am reannoit certificatul digital, am primit documentul de confirmare contrasemnat si l-am trimis la ANAF. De doua saptamani nu am primit nimic de la ei. Specific ca a fost reannoit in perioada cat era valid si nu am avut nici o modificare. Stie cineva de ce nu am primit nici un raspuns? Este obligatoriu sa trimitem acel document de confirmare in conditiile in care nu se modifica nimic referitor la firma?



#253625 transmitere revisal act aditional

Postat de delgado on 26 March 2013 - 10:34 PM in REVISAL

Termenul de 20 zile este inainte sau dupa incetarea contractului? Contractul inceteaza pe 31.03.13 si vreau sa-l prelungesc incepand cu 01.04.13.



#253611 transmitere revisal act aditional

Postat de delgado on 26 March 2013 - 05:04 PM in REVISAL

Buna ziua! Am si eu o intrebare si anume: daca unui salariat ii expira cim pe perioada determinata la 31.03.13 si vreau sa-i prelungesc contractul tot pe per. determinata, cand pot sa-i fac act aditional si sa transmit revisal?



#252457 CO si CFS

Postat de delgado on 12 February 2013 - 04:40 PM in Arhiva

Se poate sa/mi raspunda si mie cineva? E urgent!



#252446 CO si CFS

Postat de delgado on 11 February 2013 - 11:01 PM in Arhiva

Buna! Daca am un angajat cu contract incepand de la 01.10.2012, perioada 22.10.2012-31.10.2012 a fost in CFS, iar acum vrea incetarea contractului cu acordul partilor, trebuie sa ii mai acord concediul de odihna corespunzator lunilor lucrate?



#252312 salariu mediu brut 2013

Postat de delgado on 06 February 2013 - 11:14 AM in Arhiva

Buna! Daca fac marirea de la 01.02.2013 la 800 ron asa cum am spus mai sus, ce trebuie sa fac, decizie de marire sau act aditional?



#252230 salariu mediu brut 2013

Postat de delgado on 02 February 2013 - 08:10 PM in Arhiva

Buna! Eu as mari de acum salariul la 800 ron si astfel includ de acum si marirea din iulie!



#251689 D205 pt PFA, in locul fiselor fiscale ?

Postat de delgado on 10 January 2013 - 02:19 PM in Declaratii PFA

Vezi postareaSERBAN MARIANA, la 10 January 2013 - 08:55 AM, a spus:

se depune 205 pana la 28.02.2013 si 600 pana la 31.01.2013
Multumesc!



#251681 D205 pt PFA, in locul fiselor fiscale ?

Postat de delgado on 09 January 2013 - 11:29 PM in Declaratii PFA

La multi ani!
Puteti sa-mi spuneti ce declaratii trebuie depuse acum la inceput de an pt. un cab. medical, in afara de declaratia 200 si 220 care stiu sigur ca trebuie depuse? Acum ca au disparut fisele fiscale, trebuie sa depunem decl. 205? Dar decl. 600, care s-a depus in 2012 pt cei care atunci au inceput activitatea? Si daca mai sunt si altele va rog sa-mi spuneti!



#250865 ANGAJAT NOU SPITALIZAT

Postat de delgado on 06 November 2012 - 10:11 PM in Arhiva

Nu mi-a adus concediu medical, situatia este cum am prezentat-o cu CFP si suspendarea contractului 22-31.10.2012. Si-a platit spitalizarea. Are lucrate doar 15 zile iar restul de 8 e in CFP.



#250823 ANGAJAT NOU SPITALIZAT

Postat de delgado on 04 November 2012 - 03:23 PM in Arhiva

Deci fac statul de salarii doar pe cele 15 zile lucrate
700........23 zile
x............15 zile
x = 457 ron
Baza de calcul din care se calculeaza contributiile este 457?
Acum ca am facut suspendarea contractului nu e nimic gresit!
Daca mai trebuie sa fac ceva in aceasta situatie va rog sa-mi spuneti!

Multumesc! :smile:



#250808 ANGAJAT NOU SPITALIZAT

Postat de delgado on 02 November 2012 - 08:33 PM in Arhiva

Am decis si am trecut-o in CFP pe perioada 22.10 - 31.10.2012. In decizie am trecut motive personale si am trimis revisalul cu suspendarea pe 31.10.2012 iar pe 01.11.2012 am trimis iar revisal cu incetarea suspendarii. In statul de salarii trec doar 15 zile lucratoare dar cu celelalte 8 care au fost CFP ce fac? Am inteles ca nu se plateste somajul!



#250749 ANGAJAT NOU SPITALIZAT

Postat de delgado on 30 October 2012 - 10:36 PM in Arhiva

Astept sa se externeze sa vad ce primeste si revin cu noutati! Tot citesc ce ati scris si adevarul e ca m-am cam pierdut. Sper ca atunci cand aflu si eu mai multe sa ma ajutati in continuare si sa ajungem la un numitor comun! Va multumesc mult!



#250718 ANGAJAT NOU SPITALIZAT

Postat de delgado on 28 October 2012 - 06:49 PM in Arhiva

Nu este urgenta, ar fi fost bine daca era. A fost la urgenta dar acolo au intrebat-o daca lucreaza si ea a spus ca da, iar cei de acolo nu i-au mai facut in acest caz internare prin urgenta, si da, plteste si spitalizarea.
Ok, o trec in concediu fara plata pe motive personale. Nu am programul revisal in acest calculator si nu stiu specificatiile tehnice in aceasta situatie dar banuiesc ca se trece o perioada, si anume de la data de.... pana la data de...dupa care cred ca isi intra in drepturi. Cand trebuie sa transmit revisalul? In acest moment este internata. In mod normal cred ca un concediu fara plata se face in baza unei cereri, se stabileste o data cand incepe...iar acest caz este diferit. Am gasit un model de decizie pt. CFP, daca mai trebuie ceva va rog sa-mi spuneti. O alta problema e cum operez CFP in statul de salarii. Am numai situatii aiurea si va multumesc tare mult pentru ajutor, in special d-nei Otilia care m-a scos din situatii de criza si alte dati! :smile:

P.S. Pot sa inchid ochii si sa consider ca a venit la servici si totul sa decurga normal fara sa ma mai complic cu suspendarea contractului, adica ca si cum nimic nu s-ar fi intamplat? - zic si eu -



#250709 ANGAJAT NOU SPITALIZAT

Postat de delgado on 28 October 2012 - 11:49 AM in Arhiva

Eu m-am interesat la casa de asigurari de sanatate si mi-au spus ca nu beneficiaza de concediu medical pentru ca nu are acea luna de cotizare. M-ar interesa cum o motivez, in statul de salarii ii scad din totalul zilelor lucratoare, zilele de spitalizare? Ce trebuie exact sa fac! Specific ca intre vechiul loc de munca si pana am angajat-o a avut o pauza de un an, timp in care nu a cotizat la sanatate. Sunt cam pe langa acest subiect si as dori lamuriri mai detaliate. Multumesc!



#250706 ROI

Postat de delgado on 27 October 2012 - 09:04 PM in MODELE FISIERE RESURSE UMANE

As dori si eu un model de ROI adaptat pentru un cabinet stomatologic sau care din modelele de mai sus s-ar potrivi cel mai bine. Daca are cineva rog sa-l posteze! Va multumesc!



#250704 ANGAJAT NOU SPITALIZAT

Postat de delgado on 27 October 2012 - 02:50 PM in Arhiva

Buna ziua! Am facut o angajare cu data de 01.10.2012 iar angajatul, saptamana trecuta a suferit o interventie chirurgicala. Din cate am inteles nu i se acorda concediu medical pentru ca nu are o luna de la angajare. Intrebarea este ce trebuie sa fac in aceasta situatie pentru ca practic nu a venit la serviciu, concediu medical nu are si nu stiu cum sa fac statul de salarii luna viitoare. Cum trebuie sa procedez?



#249998 stat salarii cu salariat pe zero

Postat de delgado on 21 August 2012 - 05:13 PM in SALARII

Am alt program, iar acolo imi cere sa introduc data plecarii si eu am considerat ca e 2 iulie pt ca in decizie scrie ca incepand cu data de 2 iulie inceteaza raporturile contractuale.... dar daca e corect 1 iulie, trec aceasta data. Va multumesc mult pentru lamuriri! :smile:



#249966 stat salarii cu salariat pe zero

Postat de delgado on 19 August 2012 - 06:45 PM in SALARII

Deci ca sa fie legal dpv. al I.T.M-ului (pt ca in revisal am trecut data incetarii contractului 2 iulie) si al declaratiei 112 voi trece in stat data incetarii 2 iulie si astfel imi va aparea salariatul respectiv pe 0. Vreau sa fie legal macar in inregistrarile depuse daca nu si in acte (demisie respectiv decizie de incetare cim) - macar astea nu sunt inregistrate decat in unitate si la salariat, care beneficiaza de inca 2 zile la contract.



#249965 stat salarii cu salariat pe zero

Postat de delgado on 19 August 2012 - 03:33 PM in SALARII

Multumesc pt. raspunsuri! Eu am inteles ca trebuie sa fie neaparat o zi lucratoare data incetarii activitatii. Acum actele sunt facute, nu mai e cale de intors si sa inteleg ca salariatul (in acest caz) trebuie sa apara si pe statul din iulie cu 0. Pe mine asta ma interesa in situatia de fata: trebuia sa apara pe stat sau nu?



#249959 stat salarii cu salariat pe zero

Postat de delgado on 19 August 2012 - 10:08 AM in SALARII

Deci in demisie scrie ca 29 este ultima zi lucratoare (ultima zi din preaviz), iar incepand cu 2 iulie (urmatoarea zi lucratoare) inceteaza raporturile de munca fiind sambata si duminica la mijloc. Pe 2 iulie am dus si revisalul (aici am trecut 2 iulie data incetarii activitatii, pentru ca acesta trebuie dus in momentul cand se produce modificarea) . In programul de salarii este o rubrica in care trebuie trecuta - data plecarii - si eu am trecut 2 iulie si de aceea imi apare in stat, exact cum ati spus, cu o zi, care practic e nelucratoare. Deci totul e pe zero, doar ca apare in stat. Ma intrebam daca nu cumva pot trece la - data plecarii - 30 iunie si in acest fel, nu mai apare in stat sau las asa cu totul pe 0. M-au incurcat rau cele doua zile nelucratoare, pentru ca totul se intampla in urmatoarea zi lucratoare, adica 2 iulie (luni). Daca mai trebuie ceva detalii va dau. Va multumesc!




Cometa SQL