Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Otilia Alupei's Content - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 2

Salt la continut


Otilia Alupei's Content

There have been 1000 items by Otilia Alupei (Search limited from 12-December 07)



Sort by                Order  

#104680 conta.ro

Postat de Otilia Alupei on 24 October 2006 - 10:46 PM in Arhiva

Vezi postarearoxanali, la Oct 24 2006, 10:14 AM, a spus:

Ba da. E foarte greu pentru unii sa caute... E mult mai simplu sa intrebi si sa astepti sa ti se dea de-a gata. Din pacate. Parerea mea este ca jumatate din topicuri n-ar trebui sa existe, insa e greu sa citesti legislatia sau sa-ti pui mintea sa lucreze!
asa stau lucrurile, roxana :angry:

ma bucur sa constat ca sunt destule cazuri in care se intelege mesajul nostru insistent de a se respecta regulamentul. sa stiti ca nu o facem in primul rand pt. noi, moderatorii (mai toti suntem cel putin buni pe meserie si rar avem nevoie de ajutor) ci pt. voi, dragilor, ca sa va descurcati mai usor in forum.

daca am face front comun (noi - moderatorii si voi - cei care ati inteles de ce trebuie respectat regulamentul), eu cred ca lucrurile ar merge mai bine.



#105017 La multi ani, SF.DUMITRU !

Postat de Otilia Alupei on 27 October 2006 - 11:13 AM in Arhiva

Vezi postareacristina5859, la Oct 27 2006, 11:32 AM, a spus:

Sper ca sunteti de acord cu mine ?!!??
EU SUNT !

si de la mine, numai urari de bine :angry:



#105019 va rog ,cititi-ma!!!!!!!!!!!!!!!

Postat de Otilia Alupei on 27 October 2006 - 11:16 AM in Arhiva

Vezi postareaSeptimiu, la Oct 26 2006, 06:00 PM, a spus:

bine ca i-ai scris dupa 2 ani :angry:


Vezi postareadexter, la Oct 26 2006, 06:06 PM, a spus:

Esti super tare! Nota 10.:good:

v-am spus eu de septimiu, n-ati vrut sa ma credeti.... :thumb_yello:



#106038 Cineva, acolo sus, ne "iubeste"

Postat de Otilia Alupei on 05 November 2006 - 06:45 PM in Arhiva

1. mi-e greu sa cred ca vor limita dreptul la activitatea contabila (= o activitate cu profil economic) NUMAI pt. membrii CECCAR. asta ar insemna ca nu se mai recunosc in totalitate diplomele de economisti si, odata cu noile norme restrictive, vor trebui sa dea si o noua lege prin care sa ne spuna ce mai avem voie sa facem, noi- economistii si ce nu, in ceea ce priveste profesia noastra.
2. pana una-alta, cine da economistilor dreptul de semnatura pe sit. financiare nu e acea lege din 94, ci legea contabilitatii, prin definirea notiunii de "personal calificat"
3. impactul asupra tagmei noastre este mult prea mare pt. ca MF sa-si permita o asemenea limitare a practicarii profesiei de economist. cred ca mai mult de jumatate din economistii care intocmesc si semneaza sit. financiare contabile nu sunt membrii CECCAR. in aceste conditii e f. usor de imaginat ce ar starni o asemenea masura.

parerea mea... dar, traind in Romania... totul este posibil !



#106267 BILANT 30.06.06

Postat de Otilia Alupei on 07 November 2006 - 04:12 PM in Arhiva

citeste mai sus ...........

si :
(2) Amenda pentru neîndeplinirea obligației prevăzute la art. 41 pct. 2 lit. e) este de la 10.000.000 lei la 30.000.000 lei, dacă perioada de întârziere pentru întocmirea și depunerea situațiilor financiare periodice este cuprinsă între 15 și 30 de zile lucrătoare, și de la 15.000.000 lei la 45.000.000 lei, dacă perioada de întârziere depășește 30 de zile lucrătoare.

platesti in 48 ore, ai 1/2 din amenda data, de obicei = 1/2 din minim, in cazul tau = 7.5 mil. lei vechi



#106303 TOP PROGRAME de CONTABILITATE 2006

Postat de Otilia Alupei on 07 November 2006 - 07:20 PM in Arhiva

si SAGA C are modul de imobilizari :good:

are si conta in partida simpla

am votat, dar nu am primit pe mail confirmarea aia



#106307 dauna totala autoturism leasing

Postat de Otilia Alupei on 07 November 2006 - 07:32 PM in Arhiva

v-am editat mesajele si va rog sa nu mai citati integral ce au scris colegii inaintea voastra fiindca este f. dificila urmarirea unor astfel de posturi "kilometrice", cu citate la citate la alte citate, s.a.m.d.

nu dati clik pe "reply" (citeaza automat TOT mesajul anterior), ci pe "addreply" ( adauga mesajul vostru fara a-l cita pe cel anterior).

mai uitati-va si voi cum arata mesajele voastre dupa ce le postati... :good: , aveti 10 min. la dispozitie sa le mai aranjati dupa aia, astfel incat si colegii nostri sa le poata citi mai usor.
chestie de respect unii fata de altii, nu ?

fara suparare, no offense :angry:

o seara frumoasa.



#106309 lege399 concedii si indemnizatii

Postat de Otilia Alupei on 07 November 2006 - 07:42 PM in Arhiva

Vezi postareaciobanu, la Nov 7 2006, 04:32 PM, a spus:

incepand cu 01.01.2006, chiar
poate e o greseala de tipar si s-au referit, totusi, la anul 2007 :biggrin:



#106318 Diurna in caz de "pensiune completa"?

Postat de Otilia Alupei on 07 November 2006 - 07:58 PM in Arhiva

s-a mai discutat, trebuie sa folosesti functia de cautare :angry:

cf. regulamentului, inchid acest topic.

numai bine.



#106319 dauna totala autoturism leasing

Postat de Otilia Alupei on 07 November 2006 - 08:01 PM in Arhiva

scuze acceptate :angry:

si noi - moderatorii - am invatat, cred ca mai sunt chestii pe care nici acum nu le stiu bine la forumul asta nou, dar macar pe cele de baza le-am prins.

o seara frumoasa.



#106616 TOP PROGRAME de CONTABILITATE 2006

Postat de Otilia Alupei on 09 November 2006 - 12:09 PM in Arhiva

Vezi postareaconta_ro, la Nov 8 2006, 02:09 PM, a spus:

Saga a inscris programele doar la categoriile respective.
acum m-am luminat :thumb_yello: , am crezut ca tu ai facut lista, de la tine, nu ca s-a inscris fiecare cu ce-a vrut..

sorry, greseala mea :angry:



#106625 dauna totala autoturism leasing

Postat de Otilia Alupei on 09 November 2006 - 12:34 PM in Arhiva

Vezi postareaandra9_80, la Nov 8 2006, 10:10 AM, a spus:

:angry: cer scuze domniilor voastre pt nerespectarea regulamentului
"domniilor voastre" ... asta-i ironie gratuita si tu o stii bine...

Vezi postareaandra9_80, la Nov 8 2006, 10:10 AM, a spus:

dar nu am timp sa stau sa vad cum am scris , mi se pare mult mai important sa raspund celor ce au nevoie de ajutor in timp util
ca sa dai acel ajutor in timp util forma mesajelor tale trebuie sa fie usor accesibila. ca la orice alt document de studiu... o forma greoie diminuiaza mult mesajul transmis
.
haideti sa facem ca ajutorul nostru sa fie complet prin felul in care ne prezentam opiniile :thumb_yello: , o forma mai ingrijita e semn de respect si fata de noi insine si fata de ceilalti.

sa aveti o zi frumoasa.



#106636 cheltuiala curenta, cum as putea face?

Postat de Otilia Alupei on 09 November 2006 - 12:58 PM in Arhiva

Vezi postareaana_a, la Nov 8 2006, 01:26 PM, a spus:

Buna!
Este primul meu subiect initiat pe acest forum, am incercat sa caut despre ceea ce ma intereseaza si nu am gasit.
cum ai cautat, chiar nu stiu ! tema a fost discutata de mai multe ori...

daca la cautare scriai CEL MAI SIMPLU cuvantul "sediu" (ca despre asta e vorba) iti apareau mai multe subiecte, printre care si asta : http://www.conta.ro/...topic=14350&hl=

sigur ca e mai simplu sa intrebi, se mai gaseste cate cineva care sa raspunda si uite asa noi - moderatorii - vorbim degeaba despre regulament, pe voi va doare la coif !
ar trebui sa intram in greva si sa lasam forumul sa se brambureasca rau, atunci, poate, vom fi ascultati !



#106640 Bilant 2003

Postat de Otilia Alupei on 09 November 2006 - 01:06 PM in Arhiva

veiz 4 posturi (mesaje) mai sus, ai o adresa data de jonica.



#106642 cerere model contract de comodat

Postat de Otilia Alupei on 09 November 2006 - 01:14 PM in Arhiva

ANCA NEGRUT, mesajul ala era din 2004

intre timp, pe forum s-a facut un capitol special de modele contracte, fisiere, s.a.m.d

uuufff, ca nu va uitati inainte de a posta



#106720 TOP PROGRAME de CONTABILITATE 2006

Postat de Otilia Alupei on 09 November 2006 - 06:08 PM in Arhiva

nici la mine



#106897 TOP PROGRAME de CONTABILITATE 2006

Postat de Otilia Alupei on 10 November 2006 - 04:46 PM in Arhiva

Vezi postareazoltan, la Nov 9 2006, 11:38 PM, a spus:

Vezi postareaALUPEI OTILIA, la Nov 9 2006, 06:08 PM, a spus:

nici la mine
poate ati votat de prea multe ori programul preferat :angry:
asta se vrea a fi o gluma ? :thumb_yello:



#106900 BILANT 30.06.06

Postat de Otilia Alupei on 10 November 2006 - 04:56 PM in Arhiva

Vezi postareaCodreanu Ramona Daniela, la Nov 10 2006, 08:43 AM, a spus:

Adik ma gandesc si eu ca omu' e la inceput nu a avut de unde sa stie si nici macar nu a avut cine sa il faca, nu a gasit contabil.
nu te gandesti bine, Ramona, ca sa ti-o spun elegant, iar faza cu "nu a gasit contabil" e de tot rasul, te sfatuiesc cu tarie sa nu o folosesti ca argument, mai ales la Adm. Fin.
ce s-a intamplat cu actele contabile ale firmei... e cu totul altceva, hai sa fim seriosi !!

nu te supara, te rog ... :biggrin: , dar asta cu "nu a gasit contabil" e f. tare !
fratilor, suntem pe cale de disparitie si eu nu stiu ??? :angry:



#106905 lege399 concedii si indemnizatii

Postat de Otilia Alupei on 10 November 2006 - 05:11 PM in Arhiva

Vezi postareaciprian, la Nov 10 2006, 12:57 PM, a spus:

Vezi postareaOcsi, la Nov 8 2006, 06:40 PM, a spus:

Ciprian, subiectul este deja in discutie aici : http://www.conta.ro/...opic=18707&st=0
scuze, am vazut dupa ce am postat. rog un moderator sa le uneasca
s-a executat ! :good:



#106912 facerea de bine

Postat de Otilia Alupei on 10 November 2006 - 05:48 PM in Arhiva

Vezi postareamadata, la Nov 10 2006, 11:39 AM, a spus:

.. eu am cerut sange pentru o mama ...ea a murit inainte sa apuce sa spuna multumesc...
dar ai spus tu, de mai multe ori (daca imi amintesc corect), tu ai cerut, tu ai multumit... imi pare rau pt. pierderea suferita :angry:

iertati-ma, dar si eu sunt de parere ca cel mai bine este sa acordam ajutor NUMAI celor care il merita. cine nu stie sa aprecieze un ajutor, acela nu il merita !! nimeni nu e obligat sa dea ceva de la el pt. a ajuta pe altcineva si daca o face, e pt. ca exista ceva superior in cel ce daruieste. daca cel care primeste nu apreciaza darul, e fie pt. ca nu are nevoie de el, fie pt. ca o considera obligatie din partea celuilalt, fie ca isi spune " l-am fraierit si pe asta"... din proprie experienta va spun ca atunci cand am ajutat oameni care au meritat, ei au stiut sa spuna macar un "multumesc". in schimb, niciodata nu am primit o vb buna de la ceilalti... ca sa nu zic mai rau.

puteti sa ma judecati, dar eu nu mai fac parte cam de mult din categoria celor care intorc si obrazul celalalt si va marturisesc ca viata mea e mai buna din aceasta cauza fiindca prea mult timp am fost luata de proasta nu de buna si eu n-o mai fac !
s-o faca cine-o vrea ...



#106920 TOP PROGRAME de CONTABILITATE 2006

Postat de Otilia Alupei on 10 November 2006 - 07:01 PM in Arhiva

cu cel pe care l-am pus in profil, dragule :wink:

am verificat din nou, e adresa de email acolo



#106935 Monografie agentie de turism

Postat de Otilia Alupei on 10 November 2006 - 09:30 PM in MONOGRAFII CONTABILE

daca in 3 luni nu a dat nimeni monografia ceruta.... slabe sanse acum. dar, mai stii ?

dragilor, chiar nu e nimeni care tine conta la asa ceva sau e prea complicat de dat aici ?

macar o carte de specialitate, de unde sa putem invata singurei, tot ar fi f. bine daca ne-ati recomanda, va rog si eu :thumb_yello:

:angry: stie cineva vreo lucrare tiparita unde gasim conta pt. agentii de turism ?



#106941 Codul muncii modificat

Postat de Otilia Alupei on 10 November 2006 - 10:02 PM in Arhiva

pana la urma, cum a ramas cu contractul de munca cu timp partial ? stiti ceva concret de pe la itm-uri ?

care este interpretarea data ? s-a elimininat, cum se intelege din lege, obligativitatea celor minim 2 ore/zi sau mai vin norme contrare ? putem sa me angajam cu 10 ore/luna, de ex. ? asa ar trebui, cf. modificarii...



#107008 facerea de bine

Postat de Otilia Alupei on 11 November 2006 - 04:50 PM in Arhiva

eu zic o adaptare la un proverb, draga mea, si anume : "buna ziua le-ai dat, belea ti-ai capatat"

de ce nu suna ei ? sau de ce nu scriu ei, ca la mesaje se pricep ... ce esti tu, centralista de serviciu ?

despre asta vorbim aici, dragilor, despre lipsa de apreciere sau chiar abuzuri ulterioare :angry: din partea unora pe care ne pune pacatul sa-i ajutam. nu degeaba exista zicala cu facerea de bine, nu credeti ?

ce am patit noi or mai fi patit si multi altii... de s-a nascut aceasta zicere !



#107009 Codul muncii modificat

Postat de Otilia Alupei on 11 November 2006 - 04:56 PM in Arhiva

revin si pun problema altfel : a facut cineva vreun contract cu timp partial mai mic de cele 2 ore/ zi ?
sau : stie cineva SIGUR, de la altcineva care a facut asa ceva pe baza noilor modificari (care nu mai sunt chiar asa de noi :wink: ) ?

fiti buni si raspundeti strict la obiect, ca sa lamurim aceasta problema, va rog ! :angry:




Cometa SQL